Jak se Lum nedívá na zprávy a jak je jí to stejně k ničemu

Ještě před pár měsíci to bylo jedno ze stežějních témat mého blogu. Reakce na události u nás i ve světě, moje názory na aktuální dění a nejčastěji pak rozčilování nad tím, co se děje. Ale nedávno jsem si řekla dost. A přestala jsem se na zprávy dívat úplně. Když už je náhodou chytím, mačkám červený vypínací knoflík jako zběsilá – nezajímá mě to, nechci to vidět, bolí mě z toho hlava a prostě ZPRÁVY UŽ NE!
Jenomže… máme televizi v kuchyni, kde celá rodina večeří, po večeři klábosíme a sdělujeme si dojmy z uplynulého dne. A protože všichni doma už nějakého půl roku pravidelně sledujeme Ulici (no jo, no jo, je to hrůza, já vím:D), u níž večeříme, jakmile skončí seriál, vybafnou na nás zprávy a ačkoli zeslabené na minimum, běží tam a nikdo se nemá k tomu je vypnout. Přece jen se nedíváme, ale máme je jako kulisu!
Zkoušeli jste-li mít někdy zprávy (a zvlášť ty na Nově) jako kulisu, jistě chápete, že moje předsevzetí prostě nutně vezmě za své. A tak jedním uchem a jedním okem vnímám všechny ty děsy a hrůzy, co tam promítají a je mi děsně.
Třeba včera – dítě pokousal pes; výbuch kdesi, spousty mrtvých; dva zmizelí, patrně zavraždění manželé v Přerově; aféra na právnické fakultě v Plzni; prasečí chřipka útočí a vakcíny stále nejsou; politické handrkování a stávka dopravců v Praze atd. atd. Za celou půl hodinu jsme se nedozvěděli nic pěkného. Žádná příznivá politická dohoda, snížení daní, narození spousty dětí v naší vymírající republice, nikde neskončila válka, nikdo nevyhrál v loterii, nikde nezasadily nové stromy nebo nevyčistili řeku.
Někde jsem četla konspirační teorii, že zprávy jsou plné katastrof proto, aby lidé mysleli negativně a neustále se tak snižovala pozitivní energie a konstruktivní vibrace lidstva. Když na to tak koukám, nepřijde mi to zas tak nereálné. Jen si zkuste vzpomenout, kdy jste naposled (a jestli někdy vůbec) měli po shlédnutí zpráv lepší náladu než předtím, co jste je zapnuli.
Upřímně řečeno, já si na takovou chvíli nevzpomínám. U zpráv jen nadávám, sakruju, skučím a lamentuju. A tak jsem si řekla dost a už se na ně vážně nebudu dívat. Vážně…snad jen dneska večer…

17 komentáře “Jak se Lum nedívá na zprávy a jak je jí to stejně k ničemu

 1. No, asi jsem v tomto ohledu flegmatická, nicméně mě zprávy nerozhodí, beru to docela s rezervou. Ráda si poslechnu, co je nového, ale politikům se spíš směju 😀 No… pravda, v šestnácti ještě nemusím volit, tak co bych se o to zajímala víc xD

 2. Ja som tiež flegmatik – správy navyše nepozerám, i keď celá rodina pri tom denne čučí.. ak si chcem zlepšiť náladu alebo sa dozvedieť niečo nové, tak to ku mne príde samé 🙂

 3. Já se na zprávy prostě nedívám! Nejhorší je jak, vždycky na Nově dávali na konci nějákou reportáž o těch zvířatech a moderátorka se u toho usmívala jak sluníčko (nevím, jestli je to tak i teď). Jako kdyby se tím všechno "zlo smazalo"…

 4. V televizi sleduji jen a pouze sport, ostatní "odpad" mě jen rozčiluje (Superstar, VKV, Comeback, Ordinace v……..)
  Na zprávy se už také nedívám. Něják mi  nevadí, ale nemusím to vidět, proč se vlastně na to dívat? Velké problémy to stejně neřeší, což vlastně ani nemá, jen upozornit co se děje. A o těch nejhorších věcech se tam člověk ani nic nedozví, prostě o ničem.

 5. Taky zprávy nesleduju, pokud se tomu dá vyhnout. Nic z toho není, jenom to strašení a zhoršování nálady.
  No o té vymírající republice, na takové řeči jsem alergická, jelikož je to blbost a více by nás mělo znepokojovat to, že světová populace celkově neustále narůstá. Nechci vidět, kam to povede.
  [a z jednoho interview z profesorem sociálních studií z Brna: ,,Vždyť přirozenější a zdravější pro společnost je umírněná reprodukce. Z globálního hlediska určitě. Komunistický režim byl založen extenzívně. Průmysl vyžadoval hodně rukou k výrobním linkám, armáda potřebovala vojáky, vládnoucí elita byla lačná po rodičích, protože instinktivně věděla, že kvůli dětem nebudou dělat potíže. Nechápu, proč neustále srovnáváme reprodukční režim v nenormální společnosti s režimem, který je ve svobodné společnosti. To se přece nedá porovnávat!" ]

 6. Zavírat před realitou oči může být nyní možná osvobozující, ale aby se pak člověk jednou velice ošklivě nedivil až vyleze z domu ven 🙂

 7. Zrovna zprávy na Nově, to je něco podobnýho jak titulky bulvárů. Má to jedinej cíl: šokovat, přitáhnout lidi, aby na to jak ovce koukali. Novu vypni a ignoruj, tam se stejně nedozvíš nic objektivního, to je asi jako kdyby sis názor na svět dělala podle stránek Blesku.
  Když mě zajímá dění ve světě, projdu si pár stránek na netu. Ale dá se říct, že všechny prasečí chřipky a podobný kauzy mě též nechávají víceméně chladnou, čtu to na netu občas, v televizi se na to zásadně nedívám a jsem v pohodě. Stejně bůhví, co nám v té bedně předloží, tak proč se rozčilovat.

 8. [5]: Comeback je náhodou super, je to sice kravina, ale člověk se aspoň zasměje:)

  [7]: to máš pravdu, ale vyspělý státy vymírají, zatímco třetímu světu narůstá populace geometrickou řadou a to vážně potěšující není;)

 9. no jo, vlastně já se po zprávách cítím dobře. Protože já se celou dobu zpráv jenom směju. Směju se naivitě lidstva a směju se způsobu jakým jsou zprávy podávány 😀 Zkus si na tom najít tu lepší stránku 🙂 i když to jde těžko, jde to … jinak už vážně nemá cenu se na ně koukat. Ale zprávám třeba na centrumu se stejně nikdo nevyhne 😀

 10. zprávy v televizi nesleduju, jednak jak píšeš je to spíš k nakrknutí a druhak o jejich výpovědní hodnotě bychom mohli diskutovat věky.
  Zvlášť při jídle by mě minimálně přešla chuť. To si radši pustím nějakou příjemnou muziku a když se jídlo povede a je k tomu třeba dobré víno, tak mi ty zprávy opravdu nechybějí.
  P.S. Vybrané novinky ze světa raději sleduju na internetu skrz RSS.

 11. Poslední dobou na zprávy také nekoukám, i když někdy jsou zajímavé….pravda, vše co uvidíte je "jen" smrt, násilí, strach, korupce atd. atd….také jsem zkoušela mít zprávy jako kulisu, třeba sedím u pc a mám sluchátka, ale vedle mě vysílají zprávy a mě to nutí posluchat….
  [14]: oni už jí nedávají?….asi jsem už dlouho nevydržela koukat až do konce….

 12. MASMEDIA sou blbost xD furt vám hustí do hlavy jak jste škaredí,chudí,hloupí,tlustí,nešťastní a podobně xP a ty zprávy k tomu ještě přispívají..mám strach zapnout si televizi xD.předvčerejškem jsem ale shlédnul krátké zprávy na ČT1 a musel jsem tleskat.Barack Obama je borec,politika byla neutrální a sport jsem nestihl xD…nu,ale naopak,jsem viděl zprávy na nově a nevěděl jsem jestli se mám smát nebo brečet…Realita je taková jakou si ji uděláš 🙂 buď můžeš koukat v telce na počasí a věřit jim,a nebo se prostě kouknout z okna 🙂
  závěr:Na televizi se dívám.Ale nezapínám ji…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.