Jak bojovat proti extremismu

Slova jako ultrapravice, extremismus, neonacisté se dnes skloňují ve všech pádech. Palcové titulky denně varují před sílící hrozbou extrémních stran, vyznávajících ideologie blízké fašismu, nacismu a rasismu. Ministerstva se předhánějí v návrzích, jak proti extremistům bojovat a výsledek stále nikde. Dneska mě ale napadlo jak s těmi vypatlanci jednoduše a účinně zatočit – nevšímat si jich.
Když jsme se s Finnem vraceli z oslavy Beltane, jeli jsme přes Brno. Hned na nádraží nás zarazila policejní eskadra, všude obrněné vozy, zábrany a policejní rojení. Co se dělo? Původně jsme mysleli, že nějaké cvičení, dav čumilů by tomu napovídal, ale pak jsme zjistili, že Brnem mají na prvního máje pochodovat neonacisti. Město bylo opevněné jak kdyby s sebou holé lebky nesli minimálně atomovku, lidé s vykulenýma očima pozorovali plac, kde se každou chvíli měli ti slavní extremisti objevit. A to je podle mě špatně.
Tihleti extremisti mi připomínají malé dítě, kterému máma nechce v obchodě koupit čokoládu. Vzteká se, huláká a předvádí se, pobíhá okolo maminky ve snaze upoutat na sebe pozornost. Když maminka ustoupí a nebo alespoň začne dítko utěšovat a přemlouvat, začne teprve tanec. Ale když máma stojí a kouká se jinam, popřípadě pokrčí rameny – tak si teda řvi – a jde si po svých, dítě umlkne a dá pokoj. A pokud začne po ignoraci shazovat zboží z regálů nebo začne mlátit kolemjdoucí, mamina ho popadne za zadek, pořádně mu nařeže a je zase po křiku.
A jak to souvisí s extremisty? Jednoduše – chcete mít pochod kluci? Tak jo. Ale my se z vás na hlavu nepostavíme. Žádná policejní komanda, žádné zátarasy, místo pochodu bude stejné jako vždycky, důchodci na lavečkách, děti na hřištích, mladí lidé na jarní procházce. Holé lebky jdou kolem a řvou svoje agitační hesla? Hm, ať si řvou. Média mlčí, průvod nějakých pomatených fašounů je nezajímá, radši napíšou o tom, jak bylo na prvního máje hezky nebo o tom, co na na začátku května dělal třeba Barack Obama. To se náckům nelíbí, začnou si dupat těžkýma botama a dělat tytyty. Ale jakmile rozmlátí první výlohu, spadne klec a za výtržnictví už jdou první holohlavci do basy.
O kom se píše a o kom se mluví je velmi důležité. A tak stejně jako celebrity posílají do bulváru své vlastní fotky, aby se na ně nezapomnělo, pochodují nácci městem a upozorňují na sebe. Když se o nich mluvit nebude, brzy ztratí důvod se předvádět a nebo se začnou předvádět tak vehementně, že překročí zákon a pak už stačí jen nasadit želízka a tradá do cely. Nač složitě kličkovat s právníky a hledat porušení zákona, na jehož hranici zatím hololebci a jim podobní balancují. Prostě na pár týdnů zavřem oči, uděláme na ně dlouhý nos a než bys řekl Goebles, extremismus bude fuč.
Bohužel je celá tato myšlenka utopie, média pořád budou psát o tom, jak si extrémní pravice a ultralevice dali do rypáku nebo jak týpek v bagančatech s čelem přecházejícím v krk hajloval na náměstí. A my, obyčejní občané, dál budeme poslouchat neschopné ministry a jejich projevy, jak se na tom pracuje a jak se s extremismem bojuje.
Lúmennka jen krčí rameny a kroutí hlavou. Milí ministři, nechte ty děti ať se vyřádí, možná podpálí pár stohů nebo si natlučou kolena na pískovišti, ale pak už od nich bude zase na pár let pokoj.

14 komentáře “Jak bojovat proti extremismu

 1. pro "Lúmenn": Mohu k tomu doplnit jen jednu věc a to, že nelze všechno takzvaně "paušalizovat" což znamená že například tebou zmiňovaného zlobivého dítěte si rodič nemusí nutně všímat ale u takového dítěte se nikdo neobává extrémních veřejnosti až příliš škodlivých činů. Jde o to, že kdyby ta policie to v tom Brně nehlídala takovým způsobem tak by si (jak ty říkáš) mohli počkat až poruší někdo skutečně zákon, ale policie nechce čekat na EXTREMNÍ zločin, kterého by se takoví demonstrující lidé mohli odvážit. Jde tedy o to že malé dítě je schopné maximálně kopnout do regálu ze kterého spadne na zem několik výrobků ale u takových extrémních demonstrantů jako například v tom Brně by při takzvaném nevšímání si jich mohlo dojít až ke strašné tragédii které šlo zabránit. Takže tak. 🙂

 2. Lukas: ano, to chápu, ale to je taky princip presumpce viny, který neuznávám – jdou tam nácci=něco udělají=zavoláme poldy. Ale to oni chtějí, abychom se jich báli.

 3. Jojo souhlasím s tebou. To v tom Brně mě celkem naštvalo. Hlavní nádro bylo uzavřený,šaliny nejezdily,lidi se neměli jak dostat dom,leda tak pěšky. Celý město ucpaný,na každým rohu policajt ne-li 2. Na dálnici zastavovali každou dodávku,jestli v ní něco nepřeváží. A to celé jen kvůli pár debilům.

 4. navrh je to zajimavy a mozna by se dal i uplatnit ale spis souhlasim s lukasem, pac kdyz tam bude pochodovat 500 nácků a jak ty rikas zacnou si vynucovat pozornost vytrznostma, tak zdevastujou pulku mesta ale policajti zatknou maximalne par zastupcu, kteri z toho navic vyvaznou jen s podminkou…a to by podle me vedlo jen k posileni jejich sebevedomi nez k tomu aby se zklidnili… 🙁

 5. Elysia: jo no, bohužel jak píšu je to spíš utopie..:( ale zase kdyby o nich aspoň chvíli nepsala média, třeba by jim došlo, že nikoho nezajímají;)

 6. Problém je ale v tom, že kdyby se ta hovada nechala být, jak ty navrhuješ, tak by na to mohli doplatit poklidní občané (zrovna třeba ti důchodci na lavičkách a děti na hřištích). A v okamžiku, kdy hrozí, že přijdou k újmě i lidé, kteří s extrémisty nemají nic společného a jen měli tu smůlu, že se v nesprávnou chvíli ocitli na nesprávném místě, tak je vždy lepší nahnat tam i hromady policistů. Ti tam nejsou jen proto, aby umravňovali nácky a novináři pak měli o čem psát, ale především i kvůli ochraně "civilistů". Holt žijeme v demokracii a ze zákona máme právo se shromažďovat a demonstrovat své názory. Tyto jevy jsou temnou stránkou naší občanské svobody.. Ale každopádně souhlasím s tím, že extremisté všeho druhu jsou v drtivé většině vypatlanci a veškeré tyhle jejich akce jsou nesmyslná zátěž pro všechny. V neposledné řadě i proto, že ty hromadné policejní zátahy a veškerá bezpečnostní opatření musí být strašně nákladné. Když si člověk představí, že stát vyhází pár milionů jen proto, že banda kreténů chce o sobě dát náležitě vědět…  😕

 7.    Těžká otázka: Co udělat s extremisty? Skupinky tupých rasistů tu budou snad vždy. Důležité je, aby nebyly moc velké, aby se nedostali k moci. To už je asi neovlivnitelná otázka doby. Jestli se bude rodit více lidí smýšlejících extremisticky, menšina tolerantních lidí s tím nic neudělá, stejně jako za druhé světové. Naštěstí mi trend příjde spíše opačný. Uvolnění poměrů, tolerance homosexuálů, ženská práva, sex a podobná témata. Myslím, že rasismus si v této době velký "respekt" udělat nedokáže.

 8. SiriusNoir: to je právě to, o čem mluvím. Žijeme v demokracii, která nám propůjčuje relativní svobodu – kdokoli může tvrdit a dělat cokoli a to téměř bez úhony. Proto se domnívám, že za současného sociálně-politického systému se situace příliš měnit nebude. Vždy budou vznikat nějaké skupinky, které se budou vzpírat zaběhlému pořádku. To bychom tu museli mít totalitu – nikdo by nemohl nic a byl by klid.:-) Tím chci říci, že lidé jsou ve své podstatě takoví, že nikdy nemohou vytvořit ideální společnost a proto se vždycky budou vyskytovat nějaké takové společensko-patologické jevy.    

 9. [2]: pro "Lúmenn": Myslím že jsi tak úplně nepochopila co jsem v tom komentáři tady napsal. Nejde o presumpci neviny nebo že by někdo aby se jich bál, ale především o to,jakou tragédii by mohli způsobit takoví extrémisti a čekat až se něco stane je špatné. Aby nedošlo k tragédii tak proto  tam hlídali tu situaci v tom Brně. Představ si že by nějkteří ti extrémisti skutečně něco udělali. Ano šli by do vězení, ale kdyby takoví extremisti někomu vzali život tak ten život tomu někomu se už nevrátí. Takže proto je dobře že to tam hlídali tu situaci v tom Brně.

 10. Je pravda, že náglové vyžadují jen a jen pozornost.. a to, jak se na jednom nejmenovaném televizním kanále neustále mluví o nebezpečí od nich hrozícím a o tom, jak politici zaspali a blaa blaa.. to jim jen dodává sebevedomí a pocit, že jsou hrozbou, že se jich lidé bojí!
  Netvrdím, že když se takové zjevy ženou Kladnem a při pohledu na mou osobu jim z úst vylétne několk nemístným poznámek, návrhů a navrch jim od koutku ukápne slina, modlím se, aby zůstali jen u toho. Taky se bojím. Ale to jen proto, že ty hajzlové už si myslí, že můžou všechno, že je na ně stát krátkej.
  Zájem medií by měl klesnout. Jestli se milí anarchisti (s kterými tedy rozhdoně sympatizuji o mnoho víc)a náckové hodlají v centrech měst mlátit půllitrama, prosim. Ale proč jsou toho plné noviny, rádia a televizní kanály? takhle jim asi tipec nikdo neufikne!

 11. Nápad to není špatný,ale jak už pár lidí naznačilo,je to docela utopie.Tyhle pochody by se hlavně neměly vůbec povolovat.Jenže to nijak udělat nejde,i když město pochod zakáže,soud rozhodnutí města zruší a podle zákona oprávněně (jedná se o ohlášenou demonstraci).Jenomže oni na pochodech vyřvávají hesla jako "židi do plynu" což zkrátka protiprávní je.Ty důkazy proti nim prostě jsou,pochody se natáčí,tak nechápu,jak se to může povolovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.