Hrdinové v bílém

Dnes jsem v rádiu poslouchala rozhovor s Petrem Mackem, člověkem, který jezdí na mise Lékařů bez hranic a jako vždy, když slyším o této organizaci, padala mi čelist a mrazilo mě v zádech. Po nedávném znechucení nad lidmi ve mě zase převládla naděje. Tuto organizaci sleduji už dlouhodobě a moc jim fandím, fascnuje mě, že existují lidé, kteří se vzdají svého pohodlí a na úkor soukromého života cestují do zemí s minimální zdravotní péčí, aby pomáhali lidem v nouzi.
Před časem jsem se začetla do blogů lékařů z celého světa, kteří pracují v mnohdy nepředstavitelných podmínkách, kde zachraňují lidské životy, perou se s předsudky a poznávají jinou kulturu. Pod perexem najdete pár ukázek a odkazů, protože tohle čtení byste si určitě neměli nechat ujít.

Benjamin, Sierra Leone, 22.9.2014:
Na porodním sále byly dvě ženy. První, která upoutala mou pozornost, byla dvacetiletá pacientka, která se chystala porodit své třetí dítě. Své poslední dítě porodila císařským řezem. Hlasitě křičela a naříkala, ale já jsem to vnímal jako známku pokroku. Potom jsem spatřil ženu ležící na vedlejším lůžku. Byla to devatenáctiletá dívka, která ráno porodila první z dvojčat doma a nyní tu byla s druhým dvojčetem, jehož fialová ručička visela mezi jejíma nohama. Ani nekřičela, jen nehybně ležela a občas vydala jakýsi zvuk připomínající bručení. Jako první jsem šel za pacientkou, která byla zticha. Zaznamenala mou přítomnost, oči měla dokořán otevřené a na její tváři byl výraz hrůzy. Zeptal jsem se sestry, jaké jsou její životní funkce – žádný krevní tlak, srdeční tep 150, počet vdechů za minutu 45 a hemoglobin 45, což je extrémně nízké číslo. Sestry a porodní asistentky kolem mě zmateně pobíhaly, já jsem se zhluboka nadechl. Bylo potřebu tomu dát nějaký řád. „Vy vezměte infúzi s tekutinou a zaveďte ji, co nejrychleji dokážete. Vy vezměte kyslík a nastavte ho na nejvyšší průtok. Vy zaveďte druhou infúzi a potom jí změřte krevní tlak. Vy jí podejte antibiotika. Vy jděte za pacientkou na vedlejším lůžku a neopouštějte jí, ať se tu děje cokoliv, zůstaňte s ní.“ Požádal jsem ředitelku nemocnice, aby běžela do krevní banky a poprosila tam o jakékoliv zásoby, které byly k dispozici. Nasadil jsem si ochranný oděv (kvůli probíhající epidemií eboly je třeba dbát extrémní opatrnosti při každém kontaktu s pacientem) a prohmatal její břicho. Bylo tvrdé a napjaté a v prostředku, kde byla děloha, byla hluboká vyvýšenina. Ultrazvuk ukázal, že uvnitř je mrtvé dvojče, které tam bylo uvíznuté. Dítě bylo ve špatné poloze, která znemožňovala přirozený porod. Hlava se nacházela v levém rohu dělohy, krk a tělo byly v téměř dokonalém kruhu s nohama, které se nacházely přímo v horní části dělohy, a jedna paže visela venku.
Více zde.
U čtení tohoto příběhu jsem si vzpomněla na nedávné články Onney, o českých matkách, které se snaží vybojovat si právo na přirozený porod – v zemích třetího světa by si ženy přály alespoň porod, který přežijí. Děkuji všem bohům, že žiji ve střední Evropě se vší tou lékařskou péčí, moderními postupy a bezpečím.
Tomáš Šebek, Afghánistán, 8.11.2013:
Na stole leží malý kluk. Bledý jak stěna, na hranici vědomí, těžko dýchá, hrudní drén odvedl už čtyři stovky krve a valí se další. Nejhorší je, že napojený monitor ukazuje tlak 45/25. V tu ránu jsem zpocený jak ti místní doktoři, kteří chudáci čekali, až se soudruh expat laxně doplazí. Ale já to z toho výkladu nechytil, že umírá! Eva z JIPu už kolem něj dávno obětavě lítala, zatímco jsem se někde loudal. Kouká ultrazvukem na hrudník, na monitoru plíce a výpotek v hrudníku. No jo, jenomže já fonenďákem poslouchám plíci, která dýchá minimálně ze dvou třetin! A tolik té krve taky neztratil. Teče mu až tím drénem tady u nás a to množství zatím na umření není. Tak co mu ksakru je?
Více zde.
Blog chirurga, který pracuje v Kundúzu, je hodně zajímavý a plný emocí, krve a smrti. A až příliš často mu pod rukama procházejí zraněné děti. Něco, co si my zde neumíme představit – a já dodávám – naštěstí!
Patricia, Sierra Leone, 29.10.2014:
Před dvěma dny dorazila sanitka v sedm hodin večer, kdy už je tady, blízko rovníku, tma. Sanitní vozy v Sierra Leone jsou obvykle 4×4 Land Cruisery, ale občas také auta „podobná“ Land Cruiserům v různých stádiích rozpadu. Uvnitř mají lavice, na které se může namačkat 10 až 12 lidí.
Tentokrát byli uvnitř pouze tři. Na cestě byli už osm hodin. Byla mezi nimi asi osmiletá holčička (málokdo tu zná datum narození nebo opravdový věk), třicetiletá žena a mrtvola muže.
Když dívka vystupovala ze sanitky do místa, kde třídíme pacienty, měla velké potíže s mluvením a její vyděšené oči těkaly po podlaze od rohu k rohu. Řekla nám toho málo, ale postupně zvedala hlavu a na naše vlídné otázky se snažila odpovědět, jak nejlépe uměla. Její otec o ni měl starost ‒ bál se, že má ebolu, a tak ji ráno posadil do sanitky, která se dvěma dalšími cizími lidmi mířila do léčebného centra.
Převážený muž zemřel během cesty. Dva zbývající pasažéři neměli jinou možnost než strávit celý den v rozpáleném autě s mrtvolou, která byla téměř jistě kontaminována. Je těžké si představit, jak hrozná to musí být zkušenost pro osmileté dítě i pro mladou ženu.
Více zde.
Příběhy nakažených ebolou jsou skutečně mrazivé a smutné, je jich na blozích více. Neinformovaní vesničané někdy lékařům nevěří, nedojdou do léčebných center a díky tomu nakazí celou svoji rodinu, před smrtí nebo kvůli pohřebním rituálům v Africe i po ní. Když slyším a čtu, jak vyděšení vesničané, napadají lékaře, kteří desinfikují jejich domovy chlorem, odění do ochranných oděvů, naliskala bych všem konspiračním teoretikům, kteří šíří mezi těmi prostými lidmi paniku.
Ve výše zmíněném rozhovoru popisoval pan Macek situaci, kdy museli jít do vesnice bez ochranného oděvu, aby nepolekali místní a riskovali tak pochopitelně riziko nákazy ebolou, která má v některých regionech úmrtnost až 80%. Je to fascinující a děsivé zároveň.
Přečetla jsem spousty blogů a musím se s pokorou sklonit před lékaři, zdravotními sestrami a dalšími pracovníky, jak z Evropy, tak přímo z dotyčných rozvojových zemí, kteří nasazují své životy a pomáhají. Pokud chcete, můžete přispět na jejich činnost na následujícím odkaze a nebo, máte-li dostatečné vzdělání a kvalifikaci a dobrodružného ducha, můžete se připojit k jejich týmu.
Jsem ráda, že jsou na světě takové lidé a přeji jim mnoho a mnoho úspěchů v jejich práci a další zachráněné životy. A děkuji jim za to, že mi navrátili víru v lidstvo, potřebovala jsem to:)

12 komentáře “Hrdinové v bílém

 1. S tou ebolou to môže byť len podvod, ebola sa totiž šíri slinami a neni možné aby sa takto rýchlo a vo veľkom rozšírila. Ale ktovie ako to je.

  Ebola není skutečná

  Lidé v západním světě musí vědět, co se děje tady v západní Africe. Oni lžou!!!. Virus "Ebola" neexistuje a "nešíří se". Červený kříž tuto nemoc přivezl do 4 specifických zemí kvůli 4 specifickým důvodům a nakazí se jí pouze ti, kteří dostávají léčbu, nebo injekce od Červeného kříže. To je důvod, proč Liberijci a Nigerijci začali pracovníky Červeného kříže ze země vyhazovat a začali v médiích šířit pravdu.
  Důvody :Většina lidí hovoří o "depopulaci", což bylo bezpochyby vždy v hlavách Západu, pokud jde o Afriku. Ale ujišťují vás, Afrika nemůže být nikdy vylidněna tím, že zabijete 160 lidí denně, pokud se tam denně rodí tisíce dětí. Takže skutečné důvody jsou mnohem reálnější.
  1. Důvod Tato nemoc zavedená za pomocí vakcín s názvem "Ebola" byla zatažena do západní Afriky kvůli konečnému cíli, dostat americké vojáky do Nigérie, Libérie a Siera Leonne. Pokud si pamatujete, Amerika se je snažila dostat do Nigérie pod falešnou vlajkou zvanou "Boko Haram", ale to se jí zhroutilo, poté co Nigerijci začali říkat pravdu. Nikdy žádné dívky nebyly nezvěstné. Globální podpora se rozpadla a bylo třeba nalézt nový důvod, jak dostat do Nigérie vojáky a ukrást nově objevené zásoby ropy.
  2. DůvodSierra Leone je největším světovým dodavatelem diamantů. Poslední 4 měsíce tam probíhaly stávky, a přestaly se diamanty těžit, kvůli hrozným pracovním podmínkám a otrockému platu. Západ nebude nikdy platit spravedlivou odměnu za přírodní zdroje, protože myšlenka je, aby tito lidé přežívali na pytlících rýže a zahraniční pomoci, aby zůstali navždy zdrojem levné otrocké práce. Bylo také zapotřebí, dostat americké vojáky na území Sierra Leone, aby silou vynutili ukončení těchto stávek. Není to poprvé, co tak bylo učiněno. Když horníci odmítají pracovat, tak jsou zasláni vojáci, kteří je pracovat přinutí, a to i v případě, že by měli všechny zabít a nahradit je jinými pracovníky, s jediným cílem, obnovit tok diamantů ze země. Samozřejmě, že spustit více kampaní k napadení těchto zemí samostatně by bylo příliš podezřelé. Ale něco jako je "Ebola" umožňuje přístup do všech oblastí najednou.
  3. DůvodKromě krádeže nigerijské ropy a donucení Sierra Leone zpět k těžbě, vojáci také slouží k nucené vakcinaci (smrtícího viru) na těchto Afričanech, kteří nejsou tak hloupí, aby se nechali očkovat dobrovolně.Bylo na místo odesláno 3000 vojáků, aby se ujistili, že se bude tento "jed" dále šířit, protože se šíří pouze očkováním. V Libérii je zveřejňováno stále více a více novinových článků, které informují o lžích a manipulaci USA, a přibývá tak více a více Afričanů, kteří odmítají navštívit Červený kříž. Vojáci tyto lidi přinutí se očkovat, aby se virus mohl s jistotou dále šířit. Kromě toho, mají vojáci ochránit Červený kříž před Liberijci a Nigerijci, kteří je oprávněně chtějí ze země vyhostit.
  4. Důvod V neposlední řadě bude tato "pandemie" Eboly použita k zastrašení miliónů lidí, kteří se proti ní nechají očkovat, což ve skutečnosti samotnou nákazu rozšíří. Už začali šířit příběhy o tom, jak se nákaza dostala do USA a objevila se v Dallasu a o tom, jak byli vyléčení bílí lékaři, ale černým lékařům byla tato vakcína nepřístupná atd.Vše, co se stane je, že budou černoši usilovat o to, aby dostali vakcínu, protože se zdá, že "lék" nebude pro černochy dostupný. Budou chodit v celých houfech, aby mohli vakcínu dostat, což bude mít vážné následky. Byli jsme letos svědky mnoho takových případů o vakcínách a myslíte si, že se lidé poučili? Vše co můžeme učinit je doufat, protože oni spoléhají na naše ignorantství a nevědomosti, aby mohli naplňovat své agendy.Zeptejte se sami sebe:Pokud by se Ebola opravdu šířila z člověka na člověka, místo řízeného šíření prostřednictvím očkování, tak proč by CDC a vláda Spojených států nadále umožňovaly lety do těchto zemí s absolutně žádnou regulací? Musíme začít přemýšlet a sdílet informace po celém světě, protože neinformují o pravdivé situaci lidí žijících v západní Africe. Lžou pro svůj vlastní prospěch a neexistuje dostatečně dost hlasů, aby se s tím dalo ve skutečnosti něco udělat. Stovky tisíc lidí bylo zabito, a mnoho jich ochrnulo kvůli těmto, nebo "novým" vakcínám po celém světě a my si to konečně začínáme uvědomovat. Co s těmito informacemi uděláme?Nana Kwome (zdravotní setra ve Ghaně)

  Poznámka redakce: Není jisté, jestli je tato informace zcela pravdivá, ale v každém případě musíme být na pozoru, jelikož je zde mnoho a mnoho nejasností a jisté je, že nám neříkají celou pravdu. Ztotožňujeme se s názorem, že byla pandemie vytvořena uměle, kvůli nezištným ziskům, které teprve vyplynou na světlo.

 2. [3]: panebože, to jsou sračky. Ebola se nešíří slinami, ale všemi krevními tekutinami (výkaly, krví…). A šíří se tak masově proto, že dříve, když vypukla, tak v jediné vesnici, kde pokosila pár desítek lidí a dál se nerozšířila. Dnes už Afričané více cestují, je tam více automobilů apod., takže nezůstane u jedné vísky ale šíří se dál. Spousty nakažených v životě neviděly doktora, natož, aby dostaly očkování. Kdyby chtěly Afričany pozabíjet, neumřelo by dosud na ebolu pár tisíc lidí, ale miliony;)

 3. [4]: asi nebylo myšleno slinami, ale tělními tekutinami, nikoli ale vzduchem. A bohužel, ty zvěsti o manipulacích a všivárnách, co dělají zahraniční doktoři v Africe jsou často pravdivé. Očkování způsobující sterilizaci a pod., nově ebola, celá ta nadace Gatese, je to horší, než se lidi uvědomují. Dá se o tom dočíst hodně, ale člověk musí být vůbec ochotný otevřít oči.

 4. [5]: Ano, ebola sa šíri kontaktom s telesnými tekutinami, ale nie vzduchom.

  [4]: "Kdyby chtěly Afričany pozabíjet, neumřelo by dosud na ebolu pár tisíc lidí, ale miliony" – v článku ktorý som sem dal sa píše práveže tým skutočným dôvodom NENI depopulácia teda vyzabíjanie afričanov. I keď v "menšom" aj to. Neviem či je doterajších 7000 obetí málo, ale keď si vezmeš ako rýchlo sa afričania množia, zvyknú mať veľa detí a tie ich deti by mali zas veľa detí… tak ich to trošku zredukuje.

  Lekári robia svinstvá, ale tak myslím že sú medzi nimi aj takí ktorý o tom ani nevedia, jednoducho majú za úlohu dávať vakcíny a myslia si že tých ľudí liečia, ale tí ľudia proste zomierajú.

 5. [5]: já neříkám, že se nedějí svinstva, ani že bola dost pravděpodobně není uměle stvořený virus z původních jiných krvácivých horeček, které mají podstatně nižší úmrtnost, ale zas nevěřím každé neověřené kravině;)

  [6]: je to málo, vzhledem k tomu, že mnohem více lidí než na ebolu umírá v Africe denně hladem nebo na AIDS;) Tak k čemu pak tedy ta ebola je?

 6. [7]:K vyvolání globální paniky ;)Vystrašení lidé lépe mnohem lépe manipulují, tudíž se elitám bude snadněji provádět plán možného očipování lidstva (pomocí očkování apod. 😉
  Jo, zní to šíleně a já samotná doufám, že se nejedná o pravdu 😉 Ale upřímně, nedivila bych se, kdyby se o pravdu skutečně jednalo 🙂

 7. [7]: Podľa toho článku [3]: zrejme žiadna ebola neni, a dôvody toho divadla s ebolou sú tam vypísané.
  1.dostat americké vojáky do Nigérie, Libérie a Siera Leonne, k čomu slúži ebola ako zámienka
  2.v amerike majú problémy s čiernymi ktorý sú aj tam premnožený, tak vymýšlajú ako ich dostať pod kontrolu. Ebola by ich mala vystrašiť aby sa išli preventívne zaočkovať. A do tých vakcín im dajú nejaké svinstvo, po ktorom možno časom zomrú alebo budú sterilný. Bežný človek nemá ani predstavu o nanotechnológiách ktoré môžu byť vo vakcínach a čo to s človekom spraví.  Možno sú to len špekulácie. Ale možno z toho bude v konečnom dôsledku zredukovaných milióny ľudí. A možno sa nič moc nestane, ako pri vtáčej a prasacej chrípke s ktorou nás tiež strašili.

  Čestným lekárom ktorý pomáhajú ľuďom v núdzi všetka česť.

 8. Tohle bych si chtěla někdy vyzkoušet. Právě takové články mi dodávají energii ke studiu 🙂 Proto chci být doktorem a pomáhat lidem. V první řadě by podle mě pomohla lepší hygiena, lepší potraviny, to by vyřešilo téměř vše.

 9. Jen takova dost podstatna poznamka, a zaroven retoricka otazka: byly ty zeny ze Sierra Leone obrezane? A po tom, co jsem si to precetla cele, se tam objevuji pojmy jako umely oxytocin a vakuumextrakce, takze no comement..

 10. 1. Faktem je, že sociální inženýři už od vydání knihy "Meze růstu" a dalších "dokumentů" zločinecké organizace "Římský klub" blábolí o nutnosti redukovat světovou populaci, včetně prostředky, jaké používali nacisté (= nucená sterilizace a cílené vybíjení "podřadných" populačních skupin).
  Je příznačné, že zmíněnou knihu adorují fašistoidní Britské listy (http://www.blisty.cz/art/75808.html).

  2 Faktem ovšem také je, že "Lékaři bez hranic" jsou v podstatě "pachateli dobra", protože jejich aktivity situaci v regionu z dlouhodobé perspektivy spíše zhoršují.
  Není nutno fabulovat bláboly o tom, jak "šíří ebolu injekcemi". Jejich aktivity mají asi stejný dopad jako aktivity ochránců přírody, kteří tak dlouho bojovali proti lesním požárům, až se v jimi chráněném lese nahromadilo tolik hořlavého materiálu, že to shořelo na poušť (zatímco původní přírodní požáry biotop nezničily a navíc byly nutnou podmínkou např. klíčení semen některých stromů). Prostě přispívají k drsnému přemnožení populace a Matička Příroda (IMHO naprosto necitelná mrcha) tu přemnoženou populaci zredukuje jiným, patrně drsnějším, způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.