Haiti, manažeři a pár drobných

Jsou toho plné noviny, televize a zpravodajské servery. Pokud je nesledujete – na Haiti (ostrůvku v karibiku) nedávno vypuklo dost ničivé zemětřesení. Desítky tisíc lidí zemřely, další miliony jsou zraněny. Na ostrov se dá špatně dostat, je tam jen malé letišťátko a tak se humanitární pomoc a záchranáři dostávají na postižená místa pomaleji, než je nutné. Pod sutinami leží desítky zraněných a umírajících. Nic moc hezkého na pohled to není, stačí si projít pár fotek a zamrazí vás.
Četla jsem na idnesu tyhle zprávy a posílala lásku a energii Haiťanům, když jsem narazila na jeden blogový názor. Jeden manažer ve svém blogu píše jednoduchý návod, jak ušetřit peníze a následně je poslat někomu, kdo je potřebuje. Kupříkladu „dejte si místo oběda za 90Kč jen něco malého na zakousnutí a hned máte na tři dárcovské sms“ nebo „nekupujte si drahou superznačkovou věc, ale levnější a zbytek peněz můžete poslat na Haiti“ popřípadě „místo pití alkoholu v restauraci si dejte jen kofolu a ušetřené peníze můžete poslat lidem, co je potřebují“ atd. atd.

Když jsem to četla, říkala jsem si, fajn, je super, že lidi, co myslí mozkem ještě nevymřeli a že má někdo rozumný názor. Přece jen na co potřebuju milion pičovin jako oblečení, kosmetiku nebo knížky, stejně toho všeho mám doma hromady, nové věci počkají, ale na druhém konci světa umírají lidi žízní a vyčerpáním, mých pár korun může zachránit desítky životů!
Ale kromě autora článku a mě tento názor mnoho lidí nesdílelo. Tedy sdílelo, ale trochu jinak. On si totiž zmíněný bloger dovoluje pracovat jako manažer. Ano, dovoluje si vydělávat hodně peněz, no chápete to? A ještě poučuje uprděné čecháčky, že si mají utrhnout od huby a posílat své těžce vydřené prachy nějakým špinavým černochům kamsi do kšá. Z reakcí těch idiotů mi bylo blivno. „Tak si nenechte dát tenhle měsíc plat a pošlete to na Haiti, když jste tak chytrej“ nebo „Dobrá reklama pro vaši firmu, ale že se nestydíte k tomu zneužívat tragédii!“.
Kdyby autorem článku by důchodce, učitel, prodavač nebo obyčejný úředník, možná by lidi reagovali jinak. A nebo možná ne, protože chtít po někom, aby ušetřil peníze pro někoho, kdo je potřebuje, je přece zločin, ať je to z úst manažera nebo uklízečky.
Připomíná mi to klasickou reakci lidí, když se účastním jako prodejce různých akcí (pastelky, magnetky, kytičky…však to znáte): „A kdo udělá sbírku na mě?“
Z toho sobectví je mi vždycky šoufl. Když jsem zdravý člověk v produktivním věku, nemusí na mě nikdo dělat sbírku. Mám vše, co potřebuju, abych si vydělal peníze a to, že to nedělám, není problém lidí okolo, ale jen a jen můj. Až takovým lidem spadne dům při povodních, až dostanou rakovinu nebo se jim narodí postižené dítě, jak budou hrabat rukama, aby jim někdo přispěl, když jsou ti chudáčci, ale dokud sami měli dost, mají nataženou hubu až k zemi.
A ještěněco na závěr – možná nepřispíváte na podobné sbírky jen z pricipu. Já vím, že podvodníci jsou všude a že máte strach, aby vaše peníze přišli do správných rukou, ale ruku na srdce – není to taky jen výmluva? Organizace jako Adra, Člověk v tísni a nebo nejrůznější nadace jsou spolehlivé a copak jste někdy někde četli, že je vytunelovali? Bavili jste se někdy z lidmi s neziskovek nebo pro ně dokonce dělali? Pokud ano, víte, že to není práce, ve které si narejžujete prachy na úkor chudáků, ale že to většina těch lidí bere jako své poslání, svou osobní zodpovědnost. Pokud to nevíte, stačí mrknout na internet a hned vidíte, kam vaše peníze šli – kolik se vybralo peněz, kolik se dalo do které organizace, co se za ně koupilo a které děti, kteří postižení, nemocní nebo hladoví z toho měli prospěch.
Nevymlouvejte se. A začněte pomáhat hned. Možná to nebude dlouho trvat a budete to vy, kdo bude potřebovat pomoc. Vesmírné zákony jsou spravedlivé – dávej a bude ti dáno, nedávej a nedostaneš nic.
Výborný článek od „zlého manažera“ čtěte ZDE.
A jak můžete pomoci i vy?
Člověk v tísni – konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě „DMS SOSHAITI“ na číslo 87777.
– Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.
ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777
– Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.
Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)
(zdroj – idnes.cz, před posláním peněz doporučuji ověřit na webových stránkách té které organizace)
Já poslala dvě stovky Adře a lásku a podporu všem, co tam teď bojují o svůj život. Kdo nemáte peníze a není, kde byste je mohli ušetřit, udělejte aspoň to, že nad těmi lidmi nebudete fňukat a litovat je, ani brečet jak je to hrozné, ale se zavřenýma očima párkrát zopakujte, jak je máte rádi, jak víte, že to dobře dopadne a ať se nebojí. Kdo jste věřící, modlete se. A kdo nejste, aspoň vyšlete tu trošinku lásky zadarmo a hned. Kapka v moři je každý koruna i každá láskyplná myšlenka, ale čím víc těch kapek bude, tím větší řeka doteče k potřebným.
Děkuju, že jste četli. Děkuju všem, co pomáháte. Lúmennka

44 komentáře “Haiti, manažeři a pár drobných

 1. Vždycky posílám DMSky, když se stane nějaké neštěstí nebo se vybírá na dobrou věc. I tu bílou pastelku a měsíček na rakovinu jsem si koupila. Také slýchávám dotazy typu "a kdo dá mě?". Vždycky mu odpovím "Nikdo" :o) Když takhle člověk bude uvažovat, tak se nikdy na nic nevybere a nikdo nic nedostane … a nestálo by třeba ani Národní divadlo :o) protože to také bylo z veřejné sbírky (teda aspoň nás to tak vždycky učili) :o) Když nabízím svou pomoc, tak neočekávám, že někdo pomůže mě. Prostě pomůžu, protože můžu. Takže si také myslím, že těch 30,- kč na DMS není tak strašné…prostě si nekoupím pivo, balíček cigaret, čokoládu nebo chipsy :o)

 2. Nechápu ty lidi. Minulý rok jsem sama chodila několikrát po městě s kasičkou a magnetkami, ale pak mě dokonale přečla chuť. Většina lidí se vymlouvala, že nemá peníze, dokonce se našli i takoví, co nás buď seřvali, že je okrádáme, nebo nám dávali hodinovou přednášku o tom, kolik je co měsíčně stojí. A přitom je to mizerná dvacka.. Že se nestydí, já přispěju skoro pokaždé, když mám peníze.

 3. [3]: Bels … nevím pro jakou organizaci nebo sbírku jste vybírali, ale možná lidé nechtěli dávat, protože si mysleli, že jste byli podvodníci. V tomhle je chápu. Také nedávám příspěvky každému, opravdu jsou tací, kteří tohle zneužívají, ale v dnešní době – době mobilních telefonů – si myslím, že by neměl být problém zaslat jednu DMS v hodnotě 30,-Kč

 4. Nu k předchozím komentářům…. myslím, že člověk by mohl mít milion osvědčení o "pravidvosti vybírání peněz" pro různé neziskovky a značná část lidí  by stejně nedala ani korunu… A jistě spousta těch, kteří by tak "velkoryse" něco málo věnovali, by to udělala jen s vidinou toho, že by pak v očích jiných vypadali jako ti hodní a přispívající.

  A k Haiti… DMS už jsem poslala, dokonce hned tři., Vím, není to moc, ovšem kdyby takhle přispěl každý, kolik by se sešlo penízků… souhlasím s panem manažerem. Stačilo by si odpustit nějaký nadstandart,….jenže to je holt pro spoustu jedinců nemyslitelné

 5. Autor onoho blogu má opravdu fajn nápad a jsem ráda, že v naší zemi nežijí jen hyeny jaké se předvedly v diskuzi pod článkem nebo jako tradičně v diskuzích na novinkách. Zlo nepřeju nikomu, ale takovým idiotům, kteří dokážou napsat "Nic jim nepošlu, černoši si všechno zdecimovali sami a teď čekají s nataženou rukou" bych tohle peklo přála zažít…pak bych se doma válela u kompu a psala jim, že jim nic nepošlu. Fakt hnus.

 6. já přispívám na ty "důvěryhodné" organizace taky, ale celkem mě štve, když vidím, že přispíváme my nemajetní studenti, když spousta lidí v produktivním věku na to serou. Tak nepřispívám velkýma částkama. Jedna věc je vyjímkou- nepřispívám na vybavení dětských domovů. Důvod je jednodchý- ty děti nepotřebují mít víc věcí než mají. Kamarádka mojí mámy je svobodná matka a bere si děti z děcáku k sobě na víkendy, na vánoce atd. – a to je pomoc. Protože jim chybí lidi, nikoliv věci. A čím víc je budou rozmazlovat věcma, tím menší šanci budou ty děti mít aby se normálně socializovaly.. ale to je off topic. Ten manažer to myslel dobře a většina našeho národa bohužel ještě žije v komunismu. Málem jsem vyletěla z kůže, když jsem na diskuzi četla, jak se naši ctihodní občané naváží do Havla. Oslavují bohužel jenom falešnou skromnost a okázalé levičáctví.

 7. Kupuju hlavně ty kytičky… 🙂 boj proti rakovině myslím to byl… a pak ještě ty jednoduchý stužky… mám jednu žlutou a jednu oranžovou.

  No a pan manažer… ten by měl přispívat nejvíc. Neodpustila bych si jedno rýpnutí, a sice – když tak hezky radí, kolik se svým platem přispěl on? Nezmínil se? 😀

 8. Tímhle článkem jsi mi připomněla situaci po jedněch z těch velkých povodní v ČR. Několik nejbohatších Čechů se začalo domlouvat na společné finanční pomoci. Následně přišel návrh zavést v souvislosti s likvidací škod tzv. milionářskou daň. Doteď si pamatuju tu trpkou reportáž, kdy se těch lidí ptali, zda se jim nezdá, že se jim snaží stát zakázat dobročinnost – a protlačit jen vlastní přerozdělování. Bylo tam dost krčení ramen :-).

 9. Děkuju za článek.
  Pamatuju si jak jsem už jako malá vždycky mamince zabavila drobné v supermarketu a letěla je hodit do ''pejska'' nebo do jiné kasičky.
  Pamatuju si jak mě vždycky mrzí, když propásnu dny, kdy se přispívá na AIDS, rakovinu či nevidomé.
  Jsem ráda, žes mi připomněla jak dlouho už jsem takovýmto způsobem nepomohla…

 10. Asi se ti nebude tento komentář líbit.
  Je hezké, že se snažíš pomáhat. Prodáváš různé věci pro charitu. Děláš to zadarmo v rámci nějaké dobrovolné akce nebo máš za to nějakou odměnu? Pokud máš za to odměnu, odkud myslíš že ty peníze jsou? (Pokud to opravdu děláš zadarmo, tak jsi dobrá a klobouk dolů.)
  Teď si řekneš to je další z těch sobců co vymýšlí výmluvy.
  Mluvíš o dárcovských SMS. Bylo prošetřované (tuším u povodní, které byly u nás), že z dárcovské SMS šlo na charitu z 30 Kč asi 3 koruny a 27 korun si vzala mobilní organizace jako poplatek. To ti připadá férové a charitativní?
  Přispívala jsem na první povodně přes TV Nova. Z vybraných peněz se lidem v postižených oblastech nedostalo nic. Kde peníze zmizely, se neví, ani se to nedozvíme, jako spousta dalších průserů vše vyšumnělo do neznáma. Nediv se, že lidi jsou otrávení! A nemysli si, že každý kdo nechce tyto zlodějiny podporovat, je lump!
  Mimochodem. Prodáváte na ulicích. Proč nejdete také obejít magistrát, proč nejdete obejít úřady na sociálním, proč nejdete na ministerstvo? Proč se nezúčastníte různých rautů, kde se pohybují podnikatelé poněkud majetnější? Proč nepožadujete také od nich nějaký příspěvek na neštěstí druhých?
  A než začneš pohoršeně kopat, zkus nad tím přemýšlet.
  A než mě mrskneš do jednoho pytle k těm tzv. sobcům, tak chci říct, že přispívám každý rok na hospic v blízkém městečku a kupuji žluté květinky.
  A ještě, pokud tě pobuřují lidi, kteří nechtějí dát peníze, ptej se taky, kam chodí ty peníze vybrané z veřejných sbírek? (Advent, velikonoce, paraple… a spousta dalších.)Vždyť to jsou miliony a miliony vybraných peněz. To jim kupují nové postýlky a polštáře každý měsíc?
  A Červený kříž je taky profláknutý, tam bych neposlala ani deku. Lumen, myslíš to dobře a chtěla bys pro ty lidi něco udělat. Já taky. Ale nemůžu si pronajmout soukromé letadlo, nakoupit potraviny a zaletět na Haiti, kde bych jim všechno rozdala…
  Takže, teď máš látku na přemýšlení. A když tě přejde první vztek nad touto reakcí, možná neuznáš že něco pravdy na tom je, ale časem otevřeš oči.
  Protože jedna nebo dvě organizace můžou být kvalitní, ale ty další ne. Jak je poznáš a kolik peněz do nich nacpeš, než to poznáš?
  A ještě jedna věc – jsi studentka? Chodíš do práce? Vyděláváš si? Dostáváš peníze od rodičů? Bydlíš doma nebo si platíš nájem? Platíš si nájem ze svého? Platíš inkaso, telefony? Kupuješ jídlo a věci do domácnosti?
  Svět není jenom žlutá pastelka. Kolik lidí si myslíš, že má průměrný plat 26 tisíc měsíčně?

 11. Spousta organizací nejenže zveřejňuje detailní hospodaření, ale navíc si člověk může jít výsledky jejich práce fyzicky prohlédnout. Přibývá i takových, které si zakládají na tom, že na administrativu nejde ani koruna a 100% (!) vybraných peněz putuje na avizované účely. Tak to mají třeba ve Slunečnici Heleny Houdové.

  Otázka, proč se charity neúčastní rautů pro majetnější, je snad vtip. Je to zcela běžné. Vždyť i velké množství takových akcí je organizováno právě S CÍLEM vybrat peníze.

  To člověk ale nesmí být líný jako veš. Chce to vlastní iniciativu. Zajímat se, hledat informace. Charita má být oboustranně aktivní záležitost. I pro dárce je to pak daleko uspokojivější.

 12. [13]: za odměnu? To byl snad vtip:D Jistěže zadarmo:D To mě pobavilo,promiň, ale protože jsem léta sklaut a chodili jsme tam s oddílem pětkrát do roka a vždycky zadarmo tak mi přišlo úplně směšné že si někdo myslí, že ti lidi s kasičkama za to něco dostanou:)
  A k těm DMS – je to naopak, operátor opravdu dostane 3 Kč a charita jen 27, proto taky DMSky neposílám, ale posílám peníze na účet.
  A za další – není problém si organizaci prověřit, než na ni přispěješ. Posílat něco přes TV Nova mi přijde jako holý nerozum;) Člověk v tísni, Adra, Charita a všechny nadace mají na netu jasně napsáno, do čeho která koruna šla. A nemysli si, že v děcácích kupují nové postýlky každý rok, on se ten děcák taky z něčeho vytápí, opravuje atd. Kupříkladu v nemocnicích jsou prachy třeba furt, jedno lůžko na JIPce stojí miliony, najdi si někdy ze srandy na netu kolik co stojí, speciální vybavení, léky a tak, ono to nejsou levné srandy.
  A k těm prodejům – myslíš, že nechodíme každý rok na úřady? Vzhledem k tomu, že nejsem z práglu tak na ministerstva asi těžko zajdem, ale úředníci přispívají velmi štědře, na radnici taktéž, pan starosta nám jednou dal pětistovku. Dívej se kolem sebe, než začneš házet nějaké názory:)
  Btw.: vydělávám si na brígádě, ale i od rodičů nějaké peníze dostávám. Od rodičů, co měsíčně přispívají na podobné akce nemalé částky;)

 13. [14]: Slibuji, že nebudu líná jak veš. Pro Lumen – ještě jednou, nemyslela jsem, to zle. Jen mě to vytočilo. Takže to asi zle vyznělo.
  Pokud existují nějaké organizace, kde peníze opravdu končí tam kde mají, tak to beru. Akce jako s TV Nova byly jedny z prvních (jednalo se o první povodně u nás). Pak bylo ještě několik ostud.
  Přeji ti, Lumen, aby ses v životě nikdy nespálila, aby tě v životě nikdo neokradl ani nepodrazil. Aby se tvé aktivity setkaly s odezvou a abys nezjistila, že se namáháš pro nic. (Ta poslední věta platí obecně, ne pro tento případ.)
  P.S. nerada se hádám s lidmi. Ale vadí mi trochu zjednodušený názor. Možná ho mám taky, ale jsem ochotna ho změnit, když je třeba. Jsou ochotni i ti druzí?

 14. Vendy, to s tou leností neměl být útok na tebe. Promiň, jestli to tak vyznělo. V posledních dvou letech jsem se účastnila debat na tohle téma obden, je to pro mě trochu osobní.

 15. [18]: A. – to jsem ráda, přišlo mi to trochu líto. Ale každý asi máme svůj den a tak se nás dotknou věci, které by nás jindy nevytočily… Já jsem taky někdy prudká a pak kecnu něco co mě mrzí.

 16. Nic proti dobrovolné dobročinnosti. Něco jiného je s dobrý pocitem na něco dobrovolně přespět a něco jiného je používat na to moje daně, nechávat si od těchto různých prodejců nadávat, že nepřispěji, když jsem přispěl na něco jiného o 200m před ním a podobně.
  A další věc je samozřejmě pak to, že si pak zakladatelé sbírek mnohdy kupují baráky a jachty za vybrané peníze místo původního účelu. Úplně chápu, že tohle každého odradí.

  [7]: Pokud tohle někdo napsal teď o Haiti, je to idiot, protože nějaká přírodní katastrofa se může přihodit kdekoliv a kdykoliv a ti lidé za to nemohou. Od toho je humanitární pomoc.

  Ale určitě bych to nevztahoval i na případy různých afrických republik, které 50 let poté, co v zemi, kterou převzali od bývalé koloniální správy nedokázali udělat pořádek a jde to tam s nimi stále od 10ti k 5ti, přestože tam z Evropy tečou neskutečné peníze "humanitární pomoci". Toto humanitární krize, která by vyžadovala humanitární pomoc NENÍ, těm bych taky nic neposlal.

 17. [17]: nene, v pohodě, mě to taky vytočilo, protože jsem podobné činnosti věnovala moře času a úsilí za celý život a vadí mi lidi, co mají zkreslenou představu:) Tak snad jsme si naše úhly pohledu do jisté míry vysvětlily:) Oni hajzlíci a podvodníci jsou bohužel všude, ale kdyby kvůli takovým zlodějům pak měli tratit třeba děti, na něž by jinak lidé přispěli, tsk sper to ďas. Mě ta dvacka neublíží, ať už si za to nějaký hajzlík postaví jachtu nebo děti dostanou nové přístroje do nemocnic. Ono se to tomu vyčuránkovi vrátí, tak ať si užívá dokud může:)

 18. [21]: než přišli Evropani, byly tam akorát vesnice z trávy, žádné zbraně kromě luků a oštěpů, žádné přehrady, zdevastované lesy a nevhodně obdělávaná pole. Kdyby jsme tam my netahali civilizaci, nemusíme dnes vydávat prachy na humanitární pomoc a černoši by si dál vesele žili v chatrčích a lovili antilopy. Chtít po takových lidech, aby najednou zakládali státy, chodili do škol, dělali doktory, právníky a vědce, je po staletích přírodního způsobu života docela blbost. Ergo – co jsme jim tam nadrobili, ať si zase pěkně vyžereme.

 19. [23]: Vím jak to myslíš. To už ale dnes zkrátka nejde, a sotvakdo o tom takhle mohl uvažovat ve středověku, kdy byly pro tenhle systém položeny základy. Afričané sice před příchodem evropských kolonistů žili v chýších, ale to už je několik set let a je ti asi jasné, že k tomu už se nevratí.
  Avšak koloniální správa pro ně ve většině případů nebyla nevýhodná, za těch časů ty země skutečně fungovaly, i ku spokojenosti obyvatelstva. To, že obyvatelé  podlehli tehdy moderním levičáckým (SSSR podporovaným) revolucionářským náladám vedoucím k osamostatnění, už není náš problém. Chtěli samostatnost a zodpovědnost, mají jí, že si s ní nedovedou poradit není vina Evropanů.

 20. Puvodne jsem chtela napsat o tom, jak jsou deti v detskych domovech v podstate rozmazlene a dostavaji vic nez dost. Jiste, rodicovskou lasku a normalni domov nic nenahradi, ale takove dite ti nebude nosit ani treba starsi obleceni, ktere by jim nekdo chtel venovat.
  Ale jako… Lumenn, ja vim ze ty blba nejsi, o to vic me tohle vsechno utvrzuje ve faktu, ze jsi asi jen naivni. Nebo ne, ja vim cim to je, ses normalni omezenec co vidi jen primocare, ale tohle jsem psala uz tolikrat, ze i mne samotne to prijde trapne.
  Tohle vsechno je hrozne vtipne.. treba to, jak ti nekdo v komentari musi apson trikrat napsat, at se hned nerozcilujes a neurazis, jen abys trosku nad smyslem toho komentare zapremyslela. To, jak porad vsechny odkazujes at si neco nekde prectou, pritom je videt, ze ty nekdy nazaris na nejakou smet stranek s teoriemi a "studiemi" a hned ses nejchytrejsi. A nakonec, abys tomu dodala stavu, jeste napises, ze ty ses naucila uznavat, ze ma pravdu i nekdo jiny nez ty, ze? A tvoje predstavy o naprosto dokonalych svetech domorodcu, nez je znicili Evropani, ty uz by klidne mohly znadornet a stat se mistnimi anekdotami.. No a nejvic me pobavilo tohle – jsem haitan, nemam domov, umrela mi rodina a pratele, ale jsem stastny, protoze mi prevelice pohodova Lumennka posila na dalku lasku :D:D to jsem vazne sla do kolen..:D A taky me hodne pobavil komentar, ktery si psala k Lukasovi v tom clanku o patro niz. Pouzila jssi uplne stejnou vetu o urazeni jako ja, v tvem pripade to bylo dokonce i o dost agresivnejsi, ale ne, ty se nepovysujes:D Jses pokrytec, jak jsem jiz rikala mnohokrat, a ted jsi me v tom utvrdila uplne. Vis, uprimne receno, kdyz to tak ted pisu, nejak premyslim nad tim, ze uz si nemusim lamat hlavu s tim kde je problem, protoze ano, ty ses vlastne blba. Je jedno kolik mas IQ, kolik toho znas a vis, jses proste blba tim, jak se dokazes divat na veci jen jednim smerem a tak strasne jednoduse, jak si myslis, jake mas znalosti a pritom mas mezery i v zakladnim vzdelani, a nakonec to dokonce dokazes vydavat za nejakou osvetu 😀 A ano, ted te urazim, aby ses mohla hezky rozcilit 😀
  btw, precetl si nekdo tady vubec tu diskusi k zminovanemu clanku? Pochybuju 😀
  Chodila jsem na tenhle blog rada, pak uz je ze zvyku, pak uz z nudy a ted toho asi necham uplne. Nejspis hodne lidem udelam radost, ale hlavne si usetrim nervy sama sobe, protoze takova koncentrace idiotu (samozrejme krom par vyjimek, kterych se to netyka), jako je tady, tvori dokonce i uctyhodnou konkurenci Facebooku.
  Jo, a predpokladam, ze ti doslo, ze na nejake to pivo uz s tebou taky nechcu jit 😉 preci jen, jak uz bylo receno, takove veci by byly pro me i urazkou 😉
  Poroucim se.

 21. [26]: tak tohle jsem asi tak úplně nepochopila:) Ale nezlobím se, jsem zvyklá, že všichni lidi jsou blbí, jen ty jsi skvělá, inu nejvíc nám na druhých vadí vlastnosti, jaké máme my sami. Mnohé jsi mě naučila, tak snad sis za tu dobu, co se známe vzala i ty něco ode mě:)

 22. Pěkný článek, souhlasím s tebou. Měli bychom aspoň trošku pomoct, pokud můžeme. Třeba se nám to jednou vrátí 🙂 Poslala jsem dvě zprávy, tak snad se ty peníze dostanou do správných rukou a aspoň trošičku pomůžou 🙂

 23. Četla jsem si diskuzi pod článkem pana Němce a udělalo se mi taktéž nevolno. Jak je možné, že mezi námi takový lidé žijí? Hlavně, aby oni měli dostatek, zadek pěkně v teple a nikdo jim nešahal na jejich "tvrdě vydělané" peníze. Chtěla bych je vidět, kdyby se jim stalo něco zlého, jak by byli rádi, kdyby jim ostatní lidé pomohli.
  Doba je bohužel taková… Všichni hrabou jen pro sebe a kašlou na zbytek světa. Hrozně se posunuly hranice potřeb – chceme prostě víc a víc, a většinou jsou to zbytečnosti.
  Jo a ještě něco: nevím, kde lidé přišli na to, že se podnikatelé jen tak povalují na lenoškách, popíjí luxusní drinky a peníze k nim nějak proudí sami od sebe. Řekla bych, že mnohdy pracují tvrději a zodpověji než kterýkoli z nich.

 24. Jó, tak Robert Němec to napsal? 😀 Tak u něj bych i věřila, že si tím dělal reklamu, on i jeho povedený bratříček jsou známé firmy.
  Mimochodem, mně je zase šoufl z těch, co mě otravují na ulici a pořád by ze mě chtěli tahat prachy. Ani omylem, lidi jsou mi až  na pár blízkých ukradení a jestli pochcípají na hlad a nemoci je mi srdečně jedno.

 25. [23]: Tvoje představa o zcela mírumilovné prekolonizované Africe je  mimořádně naivní, ale nešť. Ovšem netuším, proč by si kdokoliv z nás v současnosti měl vyžírat něco, co se stalo před x lety.
  Btw. jeden z velkých průserů Afriky je právě humanitární pomoc. Nejen, že je naučila systému "nemusím se snažit, vždycky mě někdo z Západu zachrání", ale i způsobila poměrně brutální přemnožení (deset spratků a léky, to nejde dohromady, normálně by se dožili dospělosti tak dva), tím pádem se lépe a rychleji šíří nemoci a hladomor se pobaveně culí za rohem. Navíc jsou milí Afričani blbí jak tága, takže často odmítají jako investory-budovatele infraskturury zlé bílé potomky kolonizátrů, ale nechávají si tam ve velkém nalézt Číňany. Za pár let se budou hodně divit, pokud teda budou mít čím.

 26. tohle je slozita otazka, je potreba najit tu rovnovahu mezi tim kde nebudes za naivniho blbce, kterej prispeje i na zlaty hovno a na druhe strane zase nebyt jen sebestrednym sobcem a odmitat dat dvacku nekomu, kdo to potrebuje…ja bych rekla, ze pomahat se da porad a vsude. proc posilat smsky , kdyz ani nevim, jestli se moje penize dostanou na urcene misto, kdyz je treba vedle domov duchodcu, kterej potrebuje opravu? proc posilat penize pres pul sveta, kdyz muzu pomoct i sousedovi? podle me je to ucelnejsi a jistejsi…samozrejme to nechci nikomu vymlouvat, kdyz chcete polilejte kolik a kam chcete, ja jen rikam, ze radsi pomuzu tam, kde si budu jista ucinkem:)

 27. [33]: neřekla bych naivní, spíš je to v těch komentářích dost zjednodušené, máš pravdu že ten problém je hodně složitý a je tam x faktorů

  [34]: to je výborná myšlenka, nelze než souhlasit:)

 28. Dnes jsem se po dlouhe dobe opila.. a vzhledem k tomu, ze jsem uz dnes vlastne skoro abstinent, jako opily clovek delam veci, ktere ne uplne ovladam a ze zitra si je beztak ani nebudu pamatovat, tak jsem sem po mesici vlezla a jsem rada, ze se od te doby nic nezmenilo.. porad stejna omezenost, porad stejna idiocie a vubec me ani neprekvapila tva reakce.. Nezlobis se? Pche, no to by tak jeste chybelo.. Ne, nejsem skvela, ale jsem lepsi nez ty a prave proto, ze vsichni kolem jsou blbi (ano, lidi jsou idioti, nastesti je ale par vyjimek, kterych kolem sebe par mam a tech blbecku se postupne uspesne zbauju). Tvoje povrchni radoby usudky vychazejici z domnele znalosti lidske psychiky a povahy (chacha) me obcas fakt fascinuji, ale coz. Ano, ja jsem te mnohemu naucila prave proto, ze ja mam co jine ucit, a tak jsi mi stejne tak nedala nic ty, protoze ty muzes dat neco jenom tem lidem, kteri jsou jaksi na nizsi urovni nez ty, ne na te vyssi 😉 jediny pripal kde by se dalo mluvit o jakemsi "vzala jsi si" jsou jenom moje cholericke nervy 😀 no, ale pokud si ve vyslekdu opet tohle tak nejak uplne nepochopila, vubec se nedivim 😀 ja jen doufam, ze ti jednou nekdo utne ty tvoje "vili" kridla (ty a vili bytost? Nenech se vysmat…), protoze dokud budou pitomecci jako ty ze sebe delat neco vic, tak dlouho budou na tomhle svete idioti vladnout 😉

 29. [36]: "dokud budou pitomecci jako ty ze sebe delat neco vic, tak dlouho budou na tomhle svete idioti vladnout" ani nevíš, jak trefně ses popsala. Onni, je mi vážně líto, že ses začala chovat takhle. Jsi inteligentní a strašně pohodová ženská, ale to, co teď předvádíš je hluboce, hluboce pod tvou úrovní.
  Já se narozdíl od tebe nad nikoho nepovyšuju, nevykřikuju jak jsem skvělá. Zato ty tím nešetříš a nikdo tě díky tomu nemá rád. Tvou reakci nepochopil nikdo, komu jsem ji dávala číst, nebude to tedy jen mou omezenou inteligencí. Bude to tím, že jsi namyšlená kráva, která nemá žádné přátele ani chlapa, protože všechny od sebe odhání, když jí nikdo nesahá až po kotníky. Snad se z toho poučíš a jednou, až budeš velká a "neomezená" tak to pochopíš. Přes to všechno tě mám ráda a stále tě považuji za kamaráda, na němž mi záleží. Žij blaze:)

 30. [38]: myslím, že když neznáš celý kontext, je poměrně těžké nějak hodnotit. Můžu se jen zeptat v čem se s ní ztotožňuješ? V tom, že jsem blbá nebo v něčem jiném?:) Jen ať vím;)

 31. Onni víš proč se ti zdá, že je na světě tolik blbečků? Protože takovejch kreténů jako jsi ty je málo a s tím normálním přátelským zbytkem lidi se neumiš stotožnit. Proto nemáš tolik přátel a ty co by pro tebe mohli být dobrými přáteli nazýváš blbečky :). Doufám, že si to přešteš jak se jednou ožereš znova jako dobytek a navštiviš tento super blog 😉

 32. [40]: kde jsi prisel/la na to, ze nemam moc pratel? Ja mam pratel vic nez dost.. nj, je fakt, ze je vsechny znam osobne, a to uz dlouhych par let, nekteri z nich jsou mymi prateli nejakych 8 ci 9 let.. a to neni dost kul, takze se to nepocita.. fajn.. 😀

 33. Ale ne, nechci tady žádný urážlivý debaty, prosím:( Onni, já myslela, že sem už nechodíš, tak u toho raději zůstaň, zbytečné hádky a nadávky si tu s nikým nikdo vyměňovat nebude. Prosím.

 34. [42]: nj, je fakt, ze jsme tady nebyla asi pul roku, ale jednou sem tu vlezla, z nudy, o prazdninach tusim, to vis, prazdninove nicnedelani obcas dokope cloveka k delani veci, ktere by normalne nedelal:) zacala jsem to tu procitat a chodim sem obcas zase, protoze se tady vzdycky naramne pobavim 🙂

 35. Dobrý den, mam zajem poslat soukromou pomoc konkretnim lidem a znam je jen přes internet. Pomůžete mi jsou to děti bez rodičů. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.