Dvacet let dýchám, směju se, chodím po zemi, dvacet let už žiju na tomhle světě. Ale zatímco to moje kulaté výročí se odehrálo už v dubnu, demokracie a svoboda v našem státě ho slavily teprve včera.
Kdyby se mě někdo zeptal, jestli si pamatuju dobu před listopadem 89, je jasné, že jen pokrčím rameny. Vždyť uběhlo jen sedm měsíců a jeden den od okamžiku, co jsem poprvé otevřela oči do světa a můj táta vzal spolu s kamarády klíče, pár lahváčů a jeli do Brna demonstrovat. Já na to koukala z peřinky a nevnímala nic, ani to, že se celá rodina o tátu strachuje, protože v Brně se střílí a dokonce ani nevím, zda jsme pád komunismu doma nějak slavili. Předpokládám, že děda, bývalý politický vězeň, si poplakal. Já ne, mě největší starost dělaly plné plínky:)
Dneska už jsem o dost větší, jak rostla demokracie, rostla jsem i já. Ale mám takový dojem, že narozdíl ode mě ta chuděrka pořád ještě potřebuje plínky a někoho, kdo ji bude utěšovat, krmit, přebalovat a chovat na rukách…
Ano, vidíme to dnes a denně. Korupce, nezvládání krizových situací, byrokracie, zbytečné nebo naopak nedostatečné zákony, politici se chovají jako hulváti, podvádějí, kradou, tunelují…ale byl to tuším pan Havel, který v nedávném projevu velmi trefně poznamenal, že demokracie je opravdu vláda lidu, protože ti, kdo jsou ve vládě zobrazují ve zkomprimované verzi celou naši společnost. Kdo nám vládne jsme určili my sami, jsme totiž stejní jako ti „nahoře“, které tolik haníme.
Máme tam lidi, co jsou poctiví až za hrob. Předpokládám, že se tam někde dva tři krčí. Pak takové ty, co když vidí nepravost, přimhouří očko a jede se dál. Těch bude většina – vždyť když krade kolega papíry z kopírky, nekoukáte se radši jinam? Když spolužák přepisuje známky v třídní knize, nejste náhodou najednou slepí? A pak tam je nějaká část těch opravdových hajzlíků, těch, co obcházejí zákony a hledají v nich skulinky, aby si mohli narejžovat kapsu. A vy, ruku na srdce, nemáte žádného známého, co někdy ošulil pojišťovnu nebo finančák? A vy sami nebo vaši rodiče – neupravovali jste daňové přiznání? Nepodváděli jste tak trošku v práci či ve škole, kdy jste místo vlastní práce předložili vymyšlené nesmysly nebo rovnou plagiát?
Demokracie nám smrdí, politiku považujeme za hnusnou žumpu, ale není to tak trošilinku proto, že nám tento systém nastavuje dokonalé zrcadlo nás samých, jen v trochu zvětšeném měřítku? Tisícovka na daních nebo milion, propiska nebo počítač, služební benzín za pár stovek nebo státní zakázka za sta tisíce, zdá se to jako něco jiného, ale princip je úplně stejný.
Demokracie je ze všech špatných způsobů vládnutí ten nejméně špatný.
Tohle říkal už Winston Churchill před nějakými šedesáti lety. A ten pán měl sakra pravdu. Je to špatný, ale může to být ještě mnohem horší. Nad starými časy nemá cenu fňukat – co bylo, bylo a hlavně to bylo o dost horší, než to, co je teď (kdo nevěří ať si počte tady).
Současný stav má hromadu much. Ale má hlavní výhodu v tom, že je svobodný! Můžete jet kam jen chcete, aniž byste se museli složitě vykazovat na dvaceti různých úřadech. Můžete si dovolit téměř jakékoli zboží a hlavně – to zboží je sehnatelné! Zdravotnictví zvýšilo svoji úroveň tak, jak jsme ani nedoufali – víte, že ještě před třiceti lety jste museli dlouhou dobu čekat i na rentgen, dialýzu nebo ultrazvuk (mimochodem, já díky socialistickému zdravotnictví a jeho praktikám budu mít už navždycky trauma z porodu;))? Můžete chodit na kteroukoli školu se vám zamane, pokud uděláte zkoušky – tehdy o zkouškách rozhodovala komise a váš kádrový profil. Máš jiný názor? Otec má vysokou školu? Matka je z rodiny statkářů? A ven! (a jestli si myslíte, že si zarytě antikomunisticky vymýšlím, zeptejte se rodičů – mého otce nevzali na medicínu, protože dědeček byl ve vězení). Zmínila jsem vězení? Přeju všem popiračům komunistických zločinů jednu noc s mým dědečkem, který ještě po padesáti letech řve ze spaní hrůzou. Deset let v uranových dolech vám změní život, to si pište…
Svoboda, pojem, kterého si nevážíme, pojem, které nám přijde samozřejmý. A hlavně jsme zapomněli, že svoboda není zadarmo a že cenzura učebnic a knih nebo postihování odlišného názoru bylo ještě před pár lety běžnou praxí.
Pokud si něčeho nevážím na současném režimu, pak si vždy uvědomím, že ať je jakýkoli, je především svobodný. Fronty na banány versus konzumní chrámy ála tesco; stejné platy pro všechny versus možnost uplatnit se; kádrové posudky versus úplatkářské aféry…to všechno bledne když vyslovím to slovo: svoboda.
Já si jí vážím a proto jsem včera myslela na všechny ty lidi, kteří tehdy zvonili klíčema a dnes říkají, jak byli hloupí. Myslela jsem na ně a bylo mi jich líto. Dvacet let je jistě dlouhá doba na to, aby člověk mohl změnit názor, ale je to dle mého krátká doba, aby se vzdal všech ideálů, s nimiž před dvaceti lety stál na náměstí a zpíval českou hymnu.
Já před dvaceti lety ležela v peřince a cucala mámina prsa. Většina z vás, co čtete můj blog, na tom byla podobně a nebo ještě vůbec nebyla na světě. My jsme nezvonili klíči, nikde jsme nezpívali, ani jsme nevolili první demokratickou vládu. Ale náš čas přichází teď – blíží se chvíle, kdy nastoupíme do práce, kdy založíme svoje rodiny a třeba i vstoupíme do politiky.
Náš čas přichází, tak ho využijme! Abychom mohli za dalších dvacet let říct, že jsme to úspěšně zvládli. Protože naši rodiče to se vztyčenou hlavou ani vypjatou hrudí bohužel říci nemohou.
No jo, sice si stěžujeme, ale i kdybychom na tom byli líp, budeme si stěžovat stejně, stejně něco najdem, ne ? Člověk je tvor věčně nespokojený. A nadávají určitě i tam, kde se podle našeho názoru mají líp. A máš pravdu, už jenom třeba to, že ty jsi mohla napsat tenhle článek, to bereme za samozřejmost, ale díky za to. Jo, já třeba volit taky nechodím, ale pak na politiku nenadávám, protože vím, že jsem tam mohla jít a ten hlas někomu dát. Kdež si řekne každej, že jeho hlas stejně nic neřeší a vykašle se na to, tak je to to nejhorší. A že v politice je to samej švindl, no, asi je, máš pravdu, že ty nejhorší povahy se prostě nejspíš nacpou dopředu, ti "slušní" sedí v koutku, eventuálně dělají, že to nevidí a pak to vypadá, jak to vypadá, že.
To bysme nebyli Česi, aby jsme si pořád na něco nestěžovali 😉 …Ale máš pravdu, svobody bysme si vážit měli všichni. Naši rodiče i prarodiče si vytrpěli za komunistů svoje a řekla bych, že by nám ani nepřáli si tyto doby zažít. Za svobodu, kterou tu dnes máme, bysme měli být rádi. Bylo hůř, daleko, daleko hůř…
Ono je krásné říct si, že tu máme 20 let svobodu a přitom si uvědomit, že díky EU o ni zase pomalu přicházíme…
Na komentáři od veruce něco je. Ale na druhou stranu pořád budeme mít základní práva a hlavně svobodu slova.
Dneska jsme se o tomhle tématu bavili pár hodin ve škole. A řekni, je normální, aby policie vyslýchala žáky z druhé třídy kvůli tomu, že se na výletě nudili a začalo mezi nimi kolovat "Husák je husa"? Kdyby tehdy komunismus nepadl, z našeho učitele by byl komunista jako vyšitý.
Takže souhlasím s Lúmenn, v naší politice sedí zkorumpovaní hajzli, ale pořád je to lepší, než komunismus, který díkybohu padl…
Ano, Lúmenn, máš pravdu. Málem jsem odešla ze třídy když nám profesor (komunista) začal vyprávět, že na režimu nebylo v podstatě nic špatnýho…
Svobody si vážím jako ničeho na světě. Máš pravdu, že kolikrát zavíráme oči nad něčím jako je krádež papírů z kopírky, máš také pravdu, že by se to nemělo. Víš, možná je ale něco jiného krást papíry z kopírky než dělat ostudu celému národu… nevím, přijde mi pořád lepší ukrást dva papíry než ukrást dvě miliardy, že? 😀
sto percentná demokracia fungovať nemôže 🙂
[6]: ano, aby fungovala na 100% tak jak ma, museli by vsichni lidi byt taky 100% slusni, bohuzel to je jen utopie, ale i tak, budme radi za to co mame, vzdycky muze byt hur:(
[4]: Nemohu souhlasit, kéž bych sdílel Tvůj optimismus.
Možná se někomu dnes nemusí zdá EU nebezpečná, ale…
…když po Druhé světové válce volili Češi KSČ, taky jím v její agitaci nebyly prezentovány zrovna zadrátované hranice, političtí vězni v uranových dolech, znárodnění veškerého průmyslu i malých podnikatelů a omezení občanských svobod. V předúnorovém programu KSČ byly dokonce body, jako je "podpora drobných živnostníků" a panoval zde názor, že Čechy po vedením KSČ nebudou vyloženě ani prosovětské, ani pro západní, že budeme tvořit most mezi západem a východem a že z nás bude druhé Švýcarsko. Jak to dopadlo, je doufám všem jasné…
Dovolím si tvrdit, že EU omezuje svobodu slova již teď. Stačí nepohodlnou osobu vhodně označit. Kdo chce diskutovat nad problémem imigrace, je automaticky xenofób a rasista, kdo zpochybňuje environmentalistické náboženství a dovolí si diskutovat o globálním oteplování, je automaticky lobbista nějakého podniku produkujícího velké množství škodlivin nebo idiot co tomu přece nerozumí. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna, snad ještě za zmínku stojí pozvolná cenzura internetu, kterou už někteří zahraniční ISP zavádějí i u tuzemských poboček (např. Vodafone).
Ale to by bylo na dlouho povídání mimo téma článku a to by se Lúmenn nelíbilo 🙂
Jinak, výročí revoluce samozřejmě oslavyhodné je, šlo o důležitý přelom v našich dějinách. Nicméně domnívat se, že je to pouze dílo demonstrujících Čechů, je velice krátkozraké. Nebýt ekonomického kolapsu SSSR a pozvolného uvolnění svých satelitních států, nikdy by k žádné Sametové revoluci ani pádu Berlínské zdi nedošlo. To vše je z největší části zásluha vůči SSSR nekompromisní politiky USA a jejích prezidenta Reagana. Nesnižuji tím odvahu lidí, co tehdy vyšli do ulic! Po takové době útlaku, zákazu shrmažďování a potlačování nežádoucích názorů to bylo velmi statečné a velmi to oceňuji!
Polistopadový vývoj není mnohdy úplně správný, hodně věcí bylo vyřešeno vyloženě špatně, ale přecejen se jedná o velký krok vpřed a budoucnost je, jak správně poznamenala Lúmenn, na nás…
[7]: pripočítaj k tomu zákon pravdepodobnosti že sa dostaneš do menšiny 🙂
Ze svého pohledu nesouhlasím s "Kdo nám vládne jsme určili my sami, jsme totiž stejní jako ti "nahoře", které tolik haníme." Osobně se distancuji od podvodů a lidí, kteří je praktikují, ale to je vedlejší.
No, svobodu máme, stejně jako úpně první obyvatelé světa, kterých bylo ale málo, takže se to dá nazvat pokrok.
Nakonec bych se chtěl zeptat Lúmenn, co si představuje pod spojením "Úspěšně zvládli".
[10]: úspěšně zvládli pro mě znamená, že až se za dvacet let budem dívat zpátky, řekneme si, že se nám to povedlo a odvedli jsme kus prospěšné práce a nikdo z nás nebude fňukat, že před dvaceti lety bylo líp:)
[11]: To by bylo hezké, necháme se překvapit;)
Mě v 89 roce byly 2 roky, takže si s toho pochopitelně nic nepamatuji. Máš pravdu, hlavní je svoboda. Ani jeden z mých rodičů na vysokou nevzali, protože nepocházeli z té správné vrstvy. A já? Dneska jsem úspěšně na Vyšší odborné škole a plánuju, že si ještě dodělám nějaký ten diplomek na vysoké.
Vždycky si musíme uvědomovat, že může být ještě mnohem hůř. Úspěšně jsme přežili finanční krizi, tak uvidíme, co nám přinese budoucnost.
Me nejvic fascinuji ty komentare na iDnes u odkazu, ktery jsi tu dala.. nj, lidi si budou stezovat porad..
Pořád dokola diskutované téma, které nemá konců. Generace těch, která totalitní režim nezažila je v dneší době jen bombardována tím, jaké to byly hrozné časy a nikdo se ani slůvkem nezmí o tom, že i tento dnes již díky bohu neexistující systém měl i nějaké pozitivní věci. Převažovali však hlavně zápory. Svoboda byla nejhlavnější faktor a jsem osobně rád, že já a my všichni ostatní jsme se narodili do svobodné země. Druhá věc pro mě nepochopitelná bylo ekonomické hospodaření, které u nás do listopadu 1989 panovalu. Naprosto nepochopitelné pětiletky, které naše pokulhávající hospodářství táhly ke dnu. I když se výrobky neprodávali, tak musel být splněn pětiletý plán a tak se vyrábělo zboží, které trčelo ve skaldech a firmy z něj neměli žádný zisk. Jelikož studuju ekonomickou školu, tak mě tato věc bije do očí. Nesmíme však zapomenout, že všichni komunusti nebyli špatní a snažili se vytvořit, tzv. "komunismus s lidskou tváří", který zahrnoval svobodu tisku, zrušení cenzury apod… Vláda, která toto povolila patřila k reformátorům komunismu a proto československé občany varovali, aby redaktoři nepsali v novinách o špatnostech komunismu. Jenže nic z toho si nebrali k srdci a za pomoci dalších faktorů se stalo to, že tato vláda, stojící v čele našeho státu do roku 1968 byla sesazena všem známým obsasením ČSR vojsky Varšavské smlouvy a u nás byl opět nastolen ten pravý a velmi tvrdý komunisttický režim. Chci jen říct, že ve všech ohledech existují lidi dobří i špatní. Nejen v minulosti, ale i teď. Nesmíme zapomínat na ty, co chtěli komunismus reformovat, ale jak vidno, myšlenka to byla dobrá, bohužel neproveditelná. I přesto všechno jsem rád, že komunismus dávno padl a my žijeme v našem dnešním světě. Jen mě ale zaráží, že dřív jsme museli Rusům takříkajc "lést do řiti" a neustále jsme se bránili jak chceme být suverénní a samostatní. A dnes lezeme do řiti v podstatě Američanům a opět si nevytváříme to po čem jsme se dovolávali do roku 1989. Ale to je věc názoru…
[15]: máš pravdu v tom, že lidi jsou svině za všech režimů a stejně tak jsou lidi úplně zlatí a taktéž na režimu pranic nezáleží;) Komunismus sám o sobě není úplně debilní myšlenka, ale komunismus a socialismus už je něco trochu jinýho. A stejně tak – Marx byl strašnej utopista, protože věřil, že si lidi můžou být rovní a to nejde ani v těch nejkrásnějších snech…nebo spíš nejhroznějších? protože abychom si byli všici rovni, museli bychom mí stejní a to by byla pěkná otrava:/
We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community. Your blog provided us valuable information to work on.You have done a marvellous job
Thank you for the article. I find that blogging is replacing main stream news for many gay people.