Dovoleno jest…

Původně jsem si říkala, že k výsledkům voleb ani nic nenapíšu. Ale emoce opadly a snad budu schopná napsat pár střízlivých vět, z nichž nebude kapat jed a vztek.
Všichni jsme tušili, jak to asi dopadne – taková ČSSD měla své vítězství jisté, komunisti opět dostali svých 15% jako každý rok a TOPka z ODS se potácely hluboko na konci tabulky, zachráňovány jen tradičně pravicovou Prahou, jinak by se do té sněmovny snad ani nedostaly. To jsme čekali, to jsme věděli. A tak jediné otazníky kolem voleb byly, jak dopadne strana agenta Bureše, co na to Okamura a jestli se do Sněmovny protlačí Lidovci, Zelení nebo snad dokonce i Piráti či Svobodní (o Zemanovcích nemluvím, mě byl jejich debakl jasný dopředu, jen média se snažila, aby si to nemyslel i zbytek republiky).
Otázky jsme měli a na odpovědi jsme s celou rodinou a přáteli netrpělivě čekali celé sobotní odpoledne. A s každou přibývající hodinou jsme se propadali do větší a větší skepse. A nebylo to proto, že se Piráti nevyšplhali ani na tři procenta, kvůli vysokému státnímu příspěvku, nějhorší čísla se skvěla hned na druhém místě tabulky. Koblihoužrouti zasáhli a zvolili do čela země dalšího zločince…

Občas si připadám, že jsem jediná na planetě, kdo ví, o co tomu člověku jde. Doma už mu neřekneme jinak než agent Bureš – ačkoli se tváří jako hodný strejda Babiš z Agrofertu, co papká s Jardou Jágrem Vodňanská kuřata. Ale prdlajs. Já to prostě bez emocí nedám. Z toho člověka je mi na zvracení, je to StBácká krysa – a je to o něm v archivech černé na bílém, může lhát jak chce. Je to zloděj, likvidátor firem (více zde) a člověk, který se nezastaví před ničím, aby umlčel média – jednou si koupí celé vydavatelství, jindy celý náklad časopisu, jindy vyhodí člověka ze svého meetingu násilím.
Ale stejně se najde 18% voličů, kteří mu ty buřtíky sežrali i s navijákem a hodili mu do urny svůj hlas. Proč??? Proč volíte člověka s milionem černých škraloupů, se střetem zájmů jako prase, člověka, který je ÚPLNĚ STEJNÝ JAKO TI, CO NÁM UŽ VLÁDNOU/VLÁDLI?
Občas mám vážné pochybnosti o demokracii, když vidím takovou ukázkovou manipulaci s lidmi. A možná to souvisí i s těmi Piráty – máme dosti podobný program, ale máme ho dotaženější, jsme strana, která je tady o dva roky déle, máme (třetinu) senátora, jsme aktivní v různých kauzách, ale protože nás média vytrvale ignorují (k tomu mám tolik odkazů, že se mi ani nechce postovat, nechť to laskavý čtenář udělá sám) a nemáme stamiliony na kampaň, máme s bídou tři procenta a rychlokvašené rádoby hnutí agenta Bureše si bude válet šunky ve sněmovně. To je prostě normálně smutné. Stejně smutné, jako třeba výsledek Zelených, jimž jsem velice držela palce a taky dopadli jak sedláci u Chlumce, jen se aspoň přešplhali nad ta tři procenta. Kamarád ze SZ mi povyprávěl jednu historku z volební kampaně, z níž mrazí.

Stánek Strany Zelených, Vyškov, někdy začátkem října
Maminka s kočárkem: Dobrý den, copak nabízíte?
Člen SZ: Máme tady zelený čaj a tady bych vám mohl nabídnout náš program.
Maminka: A to je jako všechno? Pan Babiš mi dal párek. Já budu volit pana Babiše.
Nechce se vám taky řvát? Voliči koupení za koblihy a párky? Fakt?
Ale dost Burešování, rozčilovala jsem se nad tím celý víkend a nemám na to sílu. Radši volme podezřelé miliardáře, co nás opijou rohlíkem, než abychom dali hlas čestným lidem bez temné minulosti a korupčních skandálů, jací jsou například v Zelených, Pirátech nebo Svobodných. Jistě, to je logické…
Na volbách mě toho mrzí spousta. Nejvíc asi to, že byly úplně zbytečné, protože z konečného výsledku nepůjde ani za zlaté tele sestavit koalice a naknec se u uren potkáme ještě dřív, než by nám bylo milé. Nezbývá než doufat, že se do té doby agent Bureš, ulhaný Pitomio i ostatní nově zvolení šašci ukáží v pravém světle a lidem snad konečně dojde, kde je pravda a kdo za jejich hlasy stojí a kdo si je nezaslouží.
Teď si uvědomuji, jak hořce zní tenhle článek, jako od Piráta, ale já naopak hroznou radost z voleb mám. Dostali jsme podporu 130 000 lidí, což je třikrát více, než ve volbách v roce 2010 a toho si neskutečně vážím. Já sama jsem obdržela 500 preferenčních hlasů, takže bych skončila v kraji na třetí příčce, za což mockrát děkuji všem, kteří ve mě vložili důvěru. Taky strašně blahopřeji Zeleným k zisku tří procent a Svobodným, že se přiblížili k našemu výsledku a zněkolikanásobili svůj výsledek z předchozích let. A jsem moc ráda za zisk 2,66%, což nám přinese státní dotaci 100 Kč za hlas a 13 000 000 do kasy naší strany.
Tohle všechno jsou úžasné věci a jsem za ně velice vděčná voličům. Jen se modlím, aby důvěra, kterou lidé vložili v ostatní strany, nepřišla vniveč a oni konečně naplnili své sliby a pomohli této zemi k růstu a prospěritě, aby lidé nebyli demotivováni politikou a zase získali důvěru ve vládu, ve strany i v demokracii. Protože se vším jmenovaným mám i já sama problémy.
A na závěr bych si dovolila jeden citát:
„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ – Václav Havel
Držme se, bude to zajímavé. Vaše Lúmennka

autorka je členkou Pirátské strany a kandidovala do voleb do PS na 4.místě v Jihomoravském kraji

41 komentáře “Dovoleno jest…

 1. Už se velice těším na ty GMO potraviny a další milé věci od něj. Ale je mi to nějak jedno. Pro mě už žádná "naděje" neexistuje, takže… 🙂 neřeším to

 2. Tak koblihy a párek… a ja som nechápal ako ľudia môžu voliť Babiša, čo na tom gaunerovi vidia?

  Ale chceli ste nových ľudí a zmenu, tak máte Babiša, len to bude asi zmena k horšiemu.

 3. Přesně! Piráti, berani aspoň něčeho dosáhli a to je fajn, ale to, co čeká na druhý straně tabulky, je hrozný. Nesnáším toho estébáka a mafiána. Nesnáším socany a nesnáším toho aristokrata a ilumináta, co furt chrápe a neumí pořádně mluvit. A ten prapodivnej hybrid Korejce, Japonce a Moraváka, to je brouk pytlík. Třeba to myslí vážně s těmi sliby, ale nevím jestli to vůbec dokáže prosadit. Já jsem čestnej pirát, ale taky se mi zamlouvaj berani, ale pokud jde o greenhorny, moc se mi nelíbí ty machinace se Šumavou; vytěžit a zalejt betonem. Ale nevím kdo přesně za tím stojí, jestli ministr životního prostředí nebo skupinka lidí z tý strany. Prosím, uveďte to někdo na pravou míru.
  "Na volbách mě toho mrzí spousta. Nejvíc asi to, že byly úplně zbytečné, protože z konečného výsledku nepůjde ani za zlaté tele sestavit koalice a NAKNEC se u uren potkáme ještě dřív, než by nám bylo milé." Mě to zní jako že nejhorší by bylo, kdyby vzápětí byly nový volby. A jestli to tak opravdu bylo myšleno, dovolte mi nesouhlasit. Nejhorší by bylo, kdyby nám vládli hajzlové a žádný předčasný volby nebyly a museli jsme čekat do řádnejch. Když už jsme si zvolili ty parchanty, tak bych si přál, aby se prokázali, co jsou zač, a vzápětí by se to projevilo na jejich úspěchu v dalších předčasnejch volbách (nejlíp dalších volbách 2013). P.S.: Ve slově nakonec máš chybu; máš tam napsáno naknec. Nic proti, ale radši to oprav, nebudí to dobrej dojem.

 4. Já ti řeknu, proč ho volili mí rodiče, a proč jsem proti jejim argumentům ani neměla chuť nějak vystupovat. Oni řekli: Má peníze, takže si tam urrrčitě nejde nahrabat. Má peníze, tak proč by si nekoupil další podniky. A že byl u STB, tenkrát kdo chtěl něco dělat, musel být komunista, to prostě byla taková doba. Takže mu dáme hlas.
  Já volila piráty, s rodiči jsem se hádat nehodlala…nepotřebovali ani párek nebo koblihu nebo co, protože u nás na vesnici žádné agitační kampaně neprobíhají, dokonce ani plakáty a bilboardy tam nejsou k nalezení, ale…stačilo mu tohleto…ach jo.

 5. "ÚPLNĚ STEJNÝ JAKO TI, CO NÁM UŽ VLÁDNOU/VLÁDLI?"
  S většinou článku souhlasím, ale tohle mi připadá jako pouhá exploze antipatií, nikoli podložený výsledek.

  Je tu několik rozdílů.
  1) umí řídit lidi
  viz expremier nečas a 7denní ministrině obranny
  viz mr. Sobotka a pokus o puč hned po volbách

  2) spousta politiků hlavně komunálních(co jsem pozoroval u nás v kraji ČSSD) Začíná jako šéf odborů, tedy zaměstnanec který dokáže přesvědčit ostatní zaměstnance že to jak, se chová šéf firmy není správně a použije to jako žebřík na vyšší místa, starosta, hejtman. A nezáleží na tom jestli ta firma "vykořisťovala" zaměstnance nebo to byly prosté lži.

  3) narozdíl od vlády kterou nikdo nikdy nevolil, nedostala důvěru má alespoň nějaký mandát.

  Tím chci říct že na rozdíl od těch co tam byli doteď má schopnosti i prostředky něco změnit. Zda to udělá či ne, či k horšímu či k lepšímu se uvidí.

  Nechci se pouštět do diskuse o jeho úmyslech apod. neboť o těch nevím zhola nic, a přijde mi že kromě jeho samotného ani nikdo jiný.

  P.S.: Neměl jsem od něj ani koblihu ani párek.
  P.S.: Nevolil jsem ho

 6. Lidi se nechají zlákat na jídlo a kdejaké dárečky (které po skončení voleb ve většině případů zaplatíme z vlastních daní) vždycky. A nejen na to, stačí doslova populistické kecy.
  K příběhu tvého kamaráda – připomněl mi jistou reportáž, snad televize Metropol, reportér podává mikrofon babičce, která stála u Babišova stánku: "No, já tady pana Babiše sice nevolím, ale koblížek, ten si dám." Takže asi tak. (Chápu na druhou stranu, že těm důchodcům je tady každej koblih dobrej.)
  Nehledě na jeho minulost, pan Babiš pro mě není nic víc, než slibotechna. Věděla su, kde rozdává koblihy, ale nešla jsem tam.

  Někde su slyšela, že Úsvit má snad osm členů, koho nacpou na těch zbylých 6 míst, co ve sněmovně dostali? ČSSD rozpoutala to nejhorší co mohla, tak to vidím (a asi nejen já), že za půl roku jdeme volit znova…

 7. [10]: "Někde su slyšela, že Úsvit má snad osm členů, koho nacpou na těch zbylých 6 míst, co ve sněmovně dostali?"
  Ty jsi srandovní, to bylo poznat od začátku příspěvku. Za stranu ve volbách může kandidovat i člen jiné strany či nestraníci. Projdi si kandidátky v jejich krajích, podívej se na volby.cz, tam máš napsané jejich mandáty.

 8. [10]:Co je špatnýho na tom pragmaticky přijmout koblížek a pak si nasadit šátek a jít ke kanónu nebo se vydat do ohrady s berany? Já bych to asi taky udělal.
  Doufám že fakt půjdeme volit znova, jsem výsledkem znechucen a rád bych, aby to vydrželo co možná jen tak dlouho, aby si lidi ANO a spol. znechutili. A třeba příště Piráti konečně tu sněmovnu zahákujou. A tyrkysovej beran třeba taky někoho nabere na rohy 🙂

 9. [11]: Díky. 🙂

  [12]: Špatní nic, mě osobně přijde poněkud netaktní přijmout koblihu a rovnou před Babišem  vyslovit větu ve smyslu "nevolím, ale beru." (Něco jiného je přijmout a názory a postoje si nechat pro sebe.) Ale tak to už je věc názoru.
  Zatím se mi zdá, že si lidi znechutí hlavně ČSSD. Teď už jen aby ty další volby nepřinesly ty samé výsledky.

 10. Nechápu, proč tolik vystupuješ proti Tomiu Okamurovi. Myslím, že jako jediný z nich udělal dobře, protože k volbám a vůbec do celé politiky vstoupil kvůli tomu, že lidé ho podporovali. Tak by to mělo být.

 11. Tak já volila Piráty. To s tím jídle je prostě klasický opíjení rohlíkem, jako to že je nový tak to nebude tak hrozný. ČSSD je sama v rozkladu a tak jsem zědavá jak nám se zbytekm těch šašků bude "vládnout". Zelených je mi taky líto ty volil rodič.

 12. Ač mi Piráti nejsou příliš názorově blízcí, připadnou mi jejich názory mnohem smysluplnější než mnohé jiné. Hlavně proto, že se jejich část přiklání k euroskepticismu.

 13. Díky za článek… také dobře nechápu, kdo může být tak slepý, hluchý a nejspíš vygumovaný zároveň, aby volil někoho, kdo má výsadní postavení na českém trhu, kdo si (zcela z nezištných důvodů, samozřejmě…) zakoupil vydavatelství vydávající dva nejsilnější seriozní deníky v zemi – to jediné, co mu v tuto chvíli chybělo, byla už jen politická moc. A náš skvostný národ mu dal i to. Mafru musel koupit za těžké prachy, národ mu padl k nohám za debilní koblihu, že ano.. Tojsme mu mohli tu republiku rovnou převázat mašličkou a dát mu ji pod stromeček!
  Výsledek pirátské strany a strany svobodných mi přijde docela smutný, ačkoli se z něj raduješ. Třba Piráti josu jedna z mála stran, která nemá v programu jen duté výkřiky, ale také jaési plány a strategie, jak svých cílů lze dosáhnout. Jenže v tom byl možná ten problém – lidé nechtějí přemýšlet nad dosažením cíle a zvažovat, zda má to či to možnost uspět. Oni prostě chtějí slíbit vyšší porodné, nižší daně a zrušení 30korunových poplatků u lékaře…

 14. [21]:Světoznalí a vzdělaný voliči Babiše? Co je to za oxymorón? Je to špinavej mafián, estébák manipulátor, kterej skupuje časáky po balících a pálí je na zahradě. A názor, že má prachy a proto nejde do plitiky kvůli prachům, je další kec. Vynese mu to další prachy a navíc mu chybí snad jenom právě politická moc.

 15. [24]: Proč by si měl nakrást další peníze, když jich má dost? Typické proletářské myšlení. Oni nás vykořisťují! Jenom budou chtít naše peníze! A co s nimi? Maximálně založí nějakou firmu či což, aby je využil.

 16. [22]:[23]:
  laskave si odpustte urazeni mych rodicu, ano?

  ke zbytkum nazoru tady se vyjadrovat nebudu, prijde mi to naprosto nesmyslne mrhani mym casem i inteligenci, jen mi prislo vtipne jak se porad vsichni ohaneji tema koblihama a ja pritom zadne nedostala, pritom kobliky miluju, kor ty co delavala moje babicka, yummy

 17. Drž se Lumenn 🙂 teď třetí, další volby se tam třeba piráti dostanou i s tebou. A o Babišovi si myslím, že s ním zažijeme něco, co tu ještě nebylo :D. Kdo chce kam, pomozme mu tam…

 18. [21]: tak to se máš čím chlubit. Promiň, ale myslela jsem si o tobě, že jsi opravdu vzdělaný a chytrý člověk. Takový přece nemůže naletět rychlokvašenému podvodníkovi z stbáckou minulostí, že sis dělala jen legraci a volila někoho jiného?

 19. [13]:Věta nevolím, ale beru, je to netaktní, je to výsměch a kdo Babiše nesnáší, moh by říct třeba: Díky, stejně nevolím; nebo: Koblihu si beru, ale radši bych ji viděl Babišovi na ksichtě, je to hajzl, estébák a mafián. Možná bych to i udělal, kdybych našel stánek. Škoda, rád bych viděl ty pitomý xichty lidí ze stánku.

 20. Zdál se mi sen o Andreji Babišovi. V mém snu to byl hodný pohádkový dědeček. Tančil polonahý v roztrhaných šatičkách na paloučku s vílami a skřítky. Živil se lesním kvítím a ranní rosou. Když mu byla v noci zima, tulil se k lesním zvířátkům:D

 21. [33]:Parchant jeden, on má pod palcem i mágy a propaguje se i v lidskejch snech 🙂
  Lúmenn, nevíš co by tenhle sen moh znamenat? Protože tenhle sen fakt něco znamenat moh a ty se takovejma věcma zabejváš.
  Míšo, co si ty myslíš o tom snu? Víš co je to za člověka? Já fakt myslím že má pod palcem i mágy nebo sám něco umí. Byl jsem si jist, že má všechny možný druhy moci a sápe se i na politickou, ale že magická je zcela mimo něj. Teď už začínám bejt nejistej, ale lepší o problému vědět a bezmocí spínat nad tím ruce než žít v blažený nevědomosti a s klidem v duši. Vysvětlím na jednom vtipu tuším od Kantorka nebo možná od Renčína; nejsem si jistej. Takže:
  A: Obchodovat s Blízkým východem je nebezpečný. Skoro nejhorší věcí je když najdete v autě bombu.
  B: SKORO nejhorší! Proboha! Co může bejt horší?
  A: Když ji nenajdete.

 22. A to tvrzení o tom že Estébák máš něčím podložené? Já jen aby jsi tu nešířila polopravdy na základě slovenského bulváru 🙂 Celkem mě překvapuje, že se nevyjadřuješ ke komoušům. To osobně je velice, ale opravdu velice příčí mě. Na věc mám svůj názor, program Pirátů se mi líbil ale bohužel si myslím že se nezaměřili na klíčové problémy naší země. Nenechala jsem se ovlivnit kampaní pro ovečky a bulíky, nevzala jsem si žádnou kytku, koblihu, guláš, zelený čaj atd, myslím si že to není fér a tohoto názoru se držím a neupustím od něj.  Nicméně, kdybych si měla vybrat mezi párkem a zeleným čajem, beru čaj… 😀 Tvá silná antipatie vůči lídrovi ANO může být pochopitelná, nicméně je to tvůj názor který respektuji, ale  vyjadřování o něm a o voličích ti může uškodit, zvlášť jestli budeš chtít kandidovat do budoucna. Trochu diplomacie ne? Zkus se povznést. 🙂

 23. Babis je zapisany v spisoch stb, Babis aj sam priznal ze pracoval pre stb ale vyhovoril sa ze vraj pre nich robil len jednu pracu. Mam pocit ze stbaci by nemali dostat previerku a nemali by sa dostat do politiky, je divne ze Babis sa tam dostal.
  To ze bol niekto komunista neznamena ze je zly, ale estebaci boli obvykle bezcharakterni hajzli.

 24. [35]: ano, četla jsem kopie spisů, které jsou dostupné na internetu a pocházejí ze slovenského ústavu paměti národa. A četla jsem rozhovor s ředitelem tohoto ústavu, podle něhož není možné, aby se jednalo o podvrh. A nedokážu se povznést, u tohoto člověka vážně ne, je mi z něho zle jen ho vidím, cítím z něho zlo a touhu po moci. A nedokážu se smířit s tím že by nám měl vládnout.

 25. Nejlepší kámoška má tetu a strejdu v SZ, samozřejmě jsem gratulovala k 3%. Mě osobně se celkem líbí i Lidovci, na "burana Bureše" juknu. K paní s kočárkem – má to v hlavě v pohodě? Já nejsem ani zdaleka náctiletá a přesto bych se nenechala uplatit. Toť mé vyjádření

 26. Přiznám se, že jsem očekávala mnohem horší výsledek voleb. Nicméně zároveň mě lidi opět nepřekvapili, ale přesvědčili, že tady se opravdu nikdy nic nezmění. Pokud někdo volí na základě toho, co dostane nebo známých tváří, tak je jednoduše hloupý. No i takoví se bohužel najdou. Ale to je to, o co těm nahoře jde.
  Zvracet se mi tradičně chtělo nejvíc z komunistů, jak z výsledku, tak i z těch jejich vítězných odporných keců. Na to už žaludek nemám zase já.
  Osobně jsem volila nakonec tvou stranu a doufala jsem, že tu hranici přehoupne aspoň jedna menší strana, ale bohužel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.