Dlouhé vlasy pohoršují i v 21.století

Děkuji všem bohům, že jsem žena a nikdo mě tak nediskriminuje kvůli mojí délce vlasů. Kratičké na ježka, rozcuch pod uši, vlnité po ramena nebo rovné a spadající až k pasu – můžu mít jaké chci. Těší mě to, ale na druhou stranu jsem pekelně naštvaná a kypí ve mě zlost, protože i ve dvacátém prvním století evidentně někteří holomoci nepochopili, že existuje jakási rovnost pohlaví a ta by měla platit nejen v přístupu ke schopnostem jedince, ale i jeho vzhledu. Už nám totiž nějaký ten pátek nevládne bolševik a máničky nejsou nepřítelem státu, mnohdy totiž tzv. máničky jsou obyčejní chlapíci, kteří svým účesem nechtějí revoltovat, ale prostě a jednoduše se jim dlouhé vlasy líbí.
Proč o tom píšu? Můj kamarád měl v práci teď veliké problémy kvůli své délce vlasů a nakonec stál před nejtěžším rozhodnutím svého života – buď skončit úplně bez koruny a nebo se po deseti letech zbavit svých vlasů. Systém nakonec zvítězil a já jsem to obrečela. A jsem naštvaná tak, že o tom prostě musím napsat, aby se třeba aspoň našel někdo, kdo mi pomůže bojovat s touto donebevolající nespravedlností.

Jak může vůbec někdo někoho nutit upravovat svůj vzhled? Popravdě nechápu, proč by bankéř nemohl mít kérku na obličeji nebo číro na hlavě. Ale dobrá, dokážu se smířit s tím, že určitá forma oblékání a vzhledu ještě může někoho pobouřit. Držme se tedy při zemi – představte si slečnu s krátkým, po ramena dlouhým copem, pevně utaženým, ani pramínek nepřebývá. Je to střízlivý, upravený účes. A teď na stejné místo dosaďte muže. Účes i délka stejné, nebarvené, čistě umyté vlasy. Dostanete mého kamaráda, kterému byly do ruky vraženy buď nůžky a nebo výpověď. Vybral si nůžky a přišel o asi pět, možná deset centimetrů vlasů. Pořád je nemá na ježka, ale už nejdou dát do culíku – a najednou je všechno oukej.
Tedy pro pitomé hlavouny, kterým jde o čísla a ne estetiku. Pro mě osobně je muž s krátkým, upraveným culíkem mnohem důvěryhodnější, než člověk, co má vlasy po uši. nedejbohové, aby mě někde obsluhoval chlápek s kratičkými vlasy nagelovanými do kohouta nebo bodlinek, i to běžně vídám. Z nagelovanců mám husí kůži a přijdou mi, jako by měli vlasy zamaštěné a hnusné. Zlatí dlouhovlasáči.
Hlavouni argumentují tím, že dlouhé vlasy jsou nereprezentativní, nevhodné, blablabla. PROČ? Může mi někdo probohy vysvětlit proč? Podívejte se prosím sem, kde je krásně shrnuta historie délky vlasů u mužů a žen. Jak se měnila kultura, měnil se i názor na délku vlasů u mužů a žen. A teď pozor! Ženy měli staletí dlouhé vlasy a krátké u nich byly vždy nepřípustné, ba dokonce kacířské. Rozhlédněte se kolem sebe na ulici – kolik uvidíte dívek a žen s krátkými vlasy! A žádný zmetek je nevykopne z kanclu, banky nebo od policie proto, že mají vlasy příliš krátké. U té policie je to vůbec sranda – chlapi musí mít vlasy po límeček, jinak mají smůlu, zato ženský si můžou mít vlasy jaké chtějí, pokud je stáhnou do copu.
A je to tady zas. Neskutečná, zvrácená a obludná diskriminace mužů, kterým se líbí dlouhé vlasy. Hlavně že pošahaná evropská unie řeší hovadiny, jako jsou kvóty na počet žen ve firmách, ale to, že dnes mohou vyhrožovat člověku vyhazovem nebo jej dokonce vůbec nezaměstnat kvůli tomu, že je muž a má dlouhé vlasy, je vůbec nezajímá.
Kde se zasekla revoluce, kdy ženy oblékly kalhoty a zkrátily účesy? Proč trend nepokračoval a neumožnil i mužům proloužit vlasy nebo si třeba obléct sukně, odění, které ještě ve střědověku nosila obě pohlaví? Ha?
Kde jste feministky a studentky gender studies, kde jste, když mužské hlavy volají po rovnoprávnosti?
Nechápu, jak si můžeme vůbec říkat vyspělá civilizace a podporovat něco tak pravěkého, jako je posuzování délky vlasů dle pohlaví. Chápu, že barevná číra jsou velmi nápadná a mohou lidi děsit. Chápu, že dredy budí dojem špíny (a mnohdy nejen budí). Rozumím, že bradky po kolena a rozcuchané neupravené nečesané vlasy vypadají, jako kdybych měla tu čest s bezdomovcem. Ale nutit mužského s upravenými, po ramena dlouhými vlasy v copu, aby si je stříhal je zločin proti lidskosti.


Socialistický dokument o dlouhých vlasech u mužů z roku 1972

Nejvtipnější je, že i samotní autoři dokumentu v něm říkají, že nezáleží na délce vlasů nebo celkovém fyzickém vzhledu člověka, ale na tom, jak moc je pilný a pracovitý.
Ale abych jen nestrašila, zde je zpráva sice deset let stará, ale snad stále aktuální o tom, že australští policistké již nejsou diskriminováni pohlavím a muži i ženy tak mohou mít jak knír, tak dlouhé vlasy. Tomu říkám rovnoprávnost podle mého gusta!
Není důležité, co se komu líbí nebo nelíbí, za ošklivý obličej mě taky z práce vyhodit nemůžou, důležité je právo jedince na sebevyjádření a svoboda člověka. A délka vlasů rozhodně je tím, o čem si každý muž či žena smí v civilizovaném světě rozhodovat sám/a.

53 komentáře “Dlouhé vlasy pohoršují i v 21.století

 1. Myslím, že Daniel Hloušek psal, že to je bráno jako projev kreativního myšlení…

  Mne třeba absolutně dostávají vlasy tak dlouhé aby se daly dát do nedbalého drdolu, absolutně z toho šílím…

  Budeme potřebovat ještě další desítky let abychom se zbavily hloupých předsudků.

  Je to smutný

 2. To by se na to jeden… To jako, když má chlap dlouhý vlasy, tak musí bejt logicky vyvrhel, špindíra a flákač, nebo co? Ty jo, teď jsem se docela vytočila, i když se mě to osobně nedotýká, prostě… toleruju skoro všechno, kromě netolerance. >:(

 3. No, já třeba vím že policisté nemůžou mít dlouhé vlasy. Já se v patnácti setkala s vlasovou diskriminací, nechala jsem se ostříhat na krátko a potom toho trpce litovala (z důvodů že jsem byla na své vlasy pyšnější než jsem si myslela). Setkala jsem se s nepochopením mé prababičky, která říkala že krátké vlasy měli vždycky a jenom chlapci a bohužel mi to připomínala. No, v jejich letech se to dalo omluvit, bylo jí 94 let, více mě zaráželo že navrhovala i přes dnešní pokrok aby mne, jako leváka přeučili na pravou.

 4. No a to by nestačilo, kdyby si ty vlasy do práce stáhnul do culíku? Záleží na tom, co dělá, někde i ty dlouhý vlasy žádoucí nejsou, z praktických a hygienických důvodů. Asi bych neměla radost z dlouhovlasého číšníka, který mi máčí vlasy v předkrmu, jakkoli tolerantní jsem. Mno, jsem smířená s faktem, že jednoho krásného dne, pokud budu chtít pracovat tam, kde je dresscode, budu muset vyndat minimálně ten viditelný piercing (a kérka na neschovatelném místě je vůbec tabu)…

 5. Nicméně v práci by se to dalo řešit kompromisem, když by je měl hezky upravené  a v copu, tak bych s tím problém vůbec neměla. Někdy mi přijde, že vypadají i více reprezentativně. Je to takové zbytečné peklo…

 6. Jakože, s diskriminací u některého z kamarádů jsem se nesetkala, což je způsobeno tím, že dlouhovlasých kamarádů nemám moc 😀 Ovšem, pokud to profese vyloženě nevyžaduje, chápu… pokud ne, ale přesto jsou dlouhé vlasy netolerovány, je to špatně. … Být na mě, tak všichni chlapi povinně dlouhé vlasy! *Crystalka má pro dlouhovlasé slabost*

 7. Délka vlasů a celkový vzhled vypovídá o charakteru člověka, jeho pohledu na svět a názorech. Nechápu, jak někdo může někoho vyhodit z práce kvůli délce vlasů. To je jako by mě měli vyhodit ze školy kvůli tomu, že nosím černé hadry, krejky nebo třeba síťovinu. Jako by mě měla vlastní rodina vyhodit z domu jen kvůli tomu, že si nahlas pustím metal. Jako by vás neměli pustit do divadla v o číslo větším obleku. Ať jdou, s prominutím, do prdele s tímhle přístupem. Já je taky můžu poslat někam jen proto, že na sobě mají džíny s puky a uhlazené košilky…

 8. Ach, hovoríš mi z duše. Síce to zatiaľ bolo len u rodiny, ale tak dúfam, že také niečo niekoho nepochytí, až budem zháňať prácu. Vážne ako.. nikomu nevadí, že si babička dá MODRÉ! vlasy, nie, majú u prdele. Ale ak má chlap o 1cm dlhšie vlasy, tak hneď sa spustia reči. Neznášam tento prístup k tomu. A ešte viac ma štve, že tí ľudia ani nevedia prečo sa im dlhé vlasy u chlapov priečia. Argument, že vyzerá ako žena je pre mňa irelevantný, keďže niekedy žena s krátkymi vlasmi, malými prsiami, či dokonca fúzikmi fakt vyzerá ako chlap. -_- Ale tak čo už, ľudia sú netolerantné potvory. -_-

 9. Dlhé vlasy sú u mužov nepraktické, a sú firmy kde vás s dlhými vlasmi ani nezoberú.
  Najškaredšie sú nagelóvané vlasy, všelikajé melíry alebo keď si niekto nechá len taký pásik vlasov hore na hlave, to je také teploušské, to snáď nosia len gayovia aby sa medzi sebou poznali :). Niektorí to s imidžom doháňajú až do extrémov, napríklad chodí tu po sídlisku róm s vlasmi nafarbenými úplne na svietivo žltú a pod tým mu rastú čierne vlasy. No, aspoň sa za ním každý otočí.

 10. Já bych řekla, že o délku, ač si to nikdo neuvědomuje, jde sekundárně. Jde o to, že málokdo to umí nosit tak, aby nepůsobil jako tulák 🙂 Můj chlap si třeba vlasy zásadně nečesal, a to je to nejčistotnější osoba, co znám. A když začal, stejně to prd pomohlo. Nebo to  možná u někoho vzbuzuje pocit, že je dotyčný volnomyšlenkář. Já to tak neřeším, taková menežerka s dredama vypadá dobře. Ale uznávám, že třeba servírka má vypadat tak, aby se za ni nemuseli v lepší společnosti stydět. A že má majitel podniku právo rozhodnout, jak má jeho podnik a jeho lidé působit. Nemám nic proti kérkám, dredům atp., ale zase chápu bonton, protože jsem si to zažila na praxích…

 11. Na jeden předmět se mnou chodí kluk s vlnitými vlasy dlouhými do půli zad a já mu je neskutečně závidím, protože jsou úžasně husté. A jeden spolužák má dlouhé rovné vlasy skoro po zadek a taky mu je závidím. Vypadají super. Speciálně k jeho vzhledu sedí. A jelikož jsme na oboru, kde skončíme v oblecích a kostýmcích za stolem a za soudní stolicí, nevím, proč by měl někoho pohoršovat dlouhý ohon u pánů, pokud jsou vlasy umyté a sčesané. Překážet jim ve strojích rozhodně nebudou…ů

 12. Podle mého názoru záleží spíš na úpravě než délce. Na katedře jsem potkala kluka, který nosí vlasy v culíku a má je dlouhé až do půlky zad. Když jsem ho poprvé viděla, sledovala jsem ho, dokud jsem ho neztratila z dohledu.
  Ale bohužel někteří lidé nejsou tolerantní.

 13. Jo jo, souhlasím a taky mě to mrzí, protože se mi dlouhé vlasy na mužích ohromně líbí (stačí mi i klidně jen délka po ramena, aby mě to zaujalo).

  Ale není úplně pravda, že do dlouhovlasých žen nikdo nereje. Nevím, jestli jsou i případy, kdy je tím ohroženo její zaměstnání, ale přinejmenším blbé řeči se konají, a to hlavně v těchto případech: Pokud žena už není vyloženě mladá, anebo pokud má výrazně delší vlasy, než je obvyklé. Stále je hodně těch, kdo si myslí, že dlouhé vlasy (tím myslím asi tak do půl zad nebo delší) jsou přijatelné max. do 30 let. Každopádně já u sebe počítám s copem nebo drdolem i ve stáří, jestli se toho dožiju.

 14. Asi se musíme smířit s tím, že dlouhý vlasy u chlapů mají ještě pořád to máničkovský stigma z doby před dvaceti lety, a že bude trvat ještě hodně dlouho, než se to ze společnosti úplně vytratí. Na mě dlouhý vlasy u chlapů, pokud jsou umytý, upravený a učesaný, nijak nedůvěryhodně nepůsobí, ale na někoho prostě jo. Ale co, na mě nepůsobí nedůvěryhodně ani piercing v obličeji nebo viditelný tetování, když jinak ten člověk nepůsobí nijak zanedbaně. Jenže ne všichni jsou tak volnomyšlenkářský. Bohužel…

 15. [13]: No tak je pravda, že dlouhé vlasy si málokdo může dovolit prostě nechat ať si to nějak roste. A to ani ženy, ani muži. Většina lidí nemá do vínku danou tak skvělou kvalitu vlasů. A u ženy spíš uvěřím tomu, že vlasům věnuje náležitou péči každé dva tři měsíce u kadeřníka, než muž. Dlouhé vlasy by ani u jednoho pohlaví neměly být výsledkem postoje: "A mně je to jedno, já s tím, co mám na hlavě, nechci mít práci, ať si to roste." A i pokud to má nějak reflektovat váš přístup k životu je dobrý si tu hřívu mýt častěji než jednou za čtrnáct dní a používat hřeben.

 16. V komunistických zemiach ako KLDR, Čína sa to dá pochopiť, že majú predpísané krátke zostrihy vlasov, oni dávajú prednosť praktičnosti a úspornosti pred krásov, veď keby mali dlhé vlasy museli by sa dlhšie umývať, minuli by viac vody a bolo by po úspornosti, správny komunista sa má umývať cca 5 minút, to je rozumné a schvaľujem to. Ale prečo sakra ani v "slobodných" krajinách nemôžme my muži nosiť vlasy aké chceme? Muži s dlhými vlasmi sú odsudzovaný, označovaný za teploša, volnomyšlienkára a pobudu, a dokonca diskriminovaný. A toto neplatí zdaleka len v postkomunistických krajinách, ale aj v arabských či Amerike, a v celom svete! Holt, dlhovlasý muži sú menšinou a zjavne to tak zostane.

 17. Ale oni tie dlhé vlasy fakt k mužom nejdú, skúšal som mať dlhé vlasy, nestrihal som ich vôbec vyše roka a je to oštara, je to nepohodlné. Fakt je rozumnejšie to ostrihať.

 18. Správný chlap má mít dlouhé vlasy i vousy. Tečka.
  Taky znám pár takových, kteří kvůli praště civilizaci museli vlasy shodit. Je to ujeté.

 19. "Ale abych jen nestrašila, zde je zpráva sice deset let stará, ale snad stále aktuální o tom, že australští policistké již nejsou diskriminováni pohlavím a muži i ženy tak mohou mít jak knír, tak dlouhé vlasy."

  Já bych řekl, že policistky mají být upravené a určitě bych jim knírky nepovolil. Jsem benevolentní, ale musí to mít své meze!

 20. Náhodou, mě se dlouhé vlasy líbí. Dokonce jsem i zažila, že jeden chlapec se mi s dlouhými vlasy líbil a po ostřihání jsem už o něj neměla zájem.
  Asi to nebyl ten správný chlapec.
  A nebo jsou taky případy, kdy někomu dlouhé vlasy vyloženě nesluší. Třeba naši sousedí. Muži i ženy tam raději nosí vlasy krátké, protože mají obličeje tak zvláštní, kdy ty vlasy k tomu nejdou. A navíc jsou to křesťani. Ale mají metalového synka. Kdo ví, jak to dopadne.

 21. Teď jsi mě zaskočila, protože jsem nevěděla, že v dnešní době můžou být dlouhé vlasy u mužů problém. Všude okolo vídám dlouhovlasé a pokud ve své hřívě nemají zamíchanou i ranní svačinu, tak mi to připadá normální. Máš recht, že muži jsou v dnešní době lehce diskriminováni. Aspoň já to tak vnímám v několika oblastech. Uvidíme, jestli se posuneme dál.

 22. Když nad tím tak přemýšlím, dlouhé vlasy u mužů mě nepobuřují, ale občas pěkně rozčílí, protože je mají mnohem hezčí než já 😀

 23. Svatá pravda Lumenn,, Nutit někoho aby se ostříhal jinak bude vyhozen, je stejný jako, kdyby si mněl uříznout ruku, protože je to součást toho člověka a mi přece také neříkáme lidem ,, Až přestaneš poslouchat Evu a Vaška a začneš metal, tak si snáma mužeš popít. Ve výsledku jste na tom samém.   Já osobně mám taky dlouhé vlasy a kdyby mi tohle někdo oznámil, tak mu zlomím nos a tu výpověď milerád podepíšu..

  Jinak stojím za vámy všechny.

 24. Máš úplnou pravdu. Myslím, že dokud člověk vypadá slušně, tak by to neměl být problém ani v zaměstnání. Ale tak nějak nechápu, jak to, že ho předtím zaměstnali, když po něm potom chtěli, aby se ostříhal..

 25. Totálny bullshit! Ale zas, niet sa čo čudovať. V dnešnom svete je všetko naopak, ako by malo byť. Svet je otvorený hlupákom a "normálom" a my ostatní sa môžme z tohto systému liečiť na psychiatrii…Môj kamoš mal rovnaké problémy s vlasmi na škole, lebo vraj na zdravotníckej vadia dlhé vlasy i tetovania. Vlasy si musel ostrihať, ale tetovanie (ak bude mať skryté pod rukávom) už, našťastie, schválili. Ide ma z toho stále rozhodiť. A že demokratický štát – hovno!

 26. Já osobně teda zbožnuju co nejmín vlasů, ideálně úplně do hola. U sebe bych vlasy už nikdy víc nesnes 😀 Ale i přesto musim uznat, že dlouhé vlasy vypadají esteticky dobře. A hlavně když sou dlouhé až po prdel jak viking 🙂
  Každý má jiný vkus, a tí naši hlavouni jsou holt většinou ze staré školy.

 27. Pravda pravdoucí. samotnou mě děsí, až jednou dostuduju a půjdu pracovat. Jsem sice žena, ale mám dready. Ovšem ne chuchvalec vlasů trčící do všech stran ve kterým si volně bují kdeco. Ale krásný udržovaný dready, odrosty pravidelně háčkuju, palici si pravidelně myji a účesy umím opravdu seriózní. Jenže….dready mají tak odpornou pověst, že ať s nimi budu dělat cokoli, stejně budu zavšivenej dreďák.. 🙁

 28. Miluju dlouhovlasé mužské, a tím myslím dlouhovlasé mužské, kterým hřeben není cizí a šampon na vlasy taky. A souhlasím naprosto s tebou, že například nagelované vlasy vypadají slepeně a mastně. Obsah tvého článku mě tedy popudil, protože mi to přijde jako velká diskriminace, až šikana.

 29. To snad není ani možné, přitom dlouhé vlasy jsou tak krásné. Na chlapech obzvlášť!

  Znám kluka, který si musel ostříhat krásné dlouhé vlasy kvůli vstupu do armády, přitom holky v armádě dlouhé vlasy mít můžou. Kéž se to brzy, jak píšeš, zrovnoprávní.

 30. Naprosto souhlasím. Jak říká lord Morbivod:
  ''Nesnáším diskofilní kretény,
  kteří krátké vyplizlé vlásky mají na blond obarvené,
  nosí debilní sportovní oblečení, debilní sportovní boty, mají debilní zvyky,  mluví debilním přízvukem
  o debilních problémech,
  a jejich debilní život
  je bezmezně naplněn debilním světem a debilní hudbou.
  Nejdebilnější je,
  když normální vyznavač mrazu, temnoty a smrti
  z černého hávu a normální délky vlasů
  přejde na něco tak debilního, jako jsou debilní krátké vlasy, debilní sportovní oblečení, a vůbec debilní diskofilní život….''

 31. také nemám ráda nagelované ulízance 😀 to ať je ten člověk raději plešatý XD no, u lidí se mi většinou líbí vlasy aspoň trochu dlouhé, dost na to, aby s nimi mohli pořádně třepat :DD myslím tím když zatřesou hlavou, tak jim ty vlasy rozhodně nezůstanou pevně přilehlé k hlavě (samozřejmě když nejsou třeba v copu) ale ono to nebývá jen o vlasech (ve společnosti), na naší škole se člověk vlastně už může stát jakýmsi outsiderem když se třeba jen zajímá o asijskou kulturu, což se samozřejmě neobejde bez rasistických poznámek. A to když se člověk ještě učí třeba japonsky, korejsky, etc., tak je to teprv něco 😀 no, ostatně proto se o tom s nimi moc nebavím, protože mě nudí jejich názory zahrnující příliš často pojmy jako "šikmooký" a "čongové" ale jinak k těm vlasům, to když si kluk třeba nechá trochu zkrátit vlasy, tak to všem vydrží jako téma konverzací tak na dva týdny 😀

 32. Popravdě žasnu… znám pár pánů s delšími vlasy, ale nikdy jsem od nich neslyšela, že by měly kvůli účesu problém, ať už v práci nebo ve škole či kdykoliv jinde… Naopak jsem kolikrát narazila i na tzv. reprezentativních postech jako je recepční nebo bankovní poradce na lidi, kteří měli naprosto netradiční účesy, třeba slečna s vyholenou půkou hlavy a týpek s dredama. Záleží asi taky na místě a nebo na zázemí společnosti. Když jsem pracovala v britské společnosti, museli jsme dodržovat dresscode, ale do vlasů nebo tetování apod. nám nikdo nemluvil..

 33. Takovéhle věci mě taky dokážou pěkně naštvat. I když já osobně mám taky krátké vlasy, ale jen z toho důvodu, že kvalita mých vlasů mi delší nedovoluje, bohužel:D 😉 Mám pocit, že kvůli zaměstnání musel zkrátit vlasy i můj taťka. Nenosil je sice v copu, měl dlouhé jen spodní, jinak slušný normální chlap.
  Nepochopitelné věci se dějou, fakt 😛

 34. Nechápu co mají lidi proti dlouhým vlasům u chlapů jsem možná ovlivněná tím že můj táta má dlouhé vlasy takže to vídám od mala a divné mi to nepřijde ale taky mě štve ta touha systému omezovat nás v tom jak vypadáme teď si v práci vymysleli že musíme mít určitě oblečení,nesmíme mít barevné vlasy,extravagantní účesy, tetování …. Já i spoustu lidí s tím nesouhlasíme potetovaná je nás spousta a aby zakazovali barvu vlasů no to už trochu přehání je to hrůza co by člověk měl jen kvůli práci snášet.

 35. Nejen v tétomspolečnosti přežívá zamrzlé myšlení, nesmyslné a zastaralé konvence. Podobné je to se saky, pánskými sukněmi a kilty. Je krásné mít dlouhé vlasy, bez saka v pánské sukni.

 36. Mám sice krátké vlasy, delší mi nikdy nenarostly. Ale poměrně úspěšně nosím sukni. Tak že, já jako muž už mám to privilegium nosit vzdušné oděvy typu sukně také 🙂

 37. Dobrý večer,

  já osobně dávám přednost dlouhým vlasům a to jak u žen, tak i u mužů. Mám syna (3 roky) a má vlásky po lopatky. Okolí se sice tváří divně, slýchám nejapné komentáře a i ve školce s tím mají problém, ale já si stojím za svým. Syn své vlasy miluje, nechce je nechat ani zastřihnout, rád si je myje, češe a miluje gumičky. Co je na tom tedy špatného? Já sama mám vlasy po zadek a kdyby mi někdo řekl, že je to nevhodné a musím si je ostříhat, tak mu asi plácnu jednu mezi oči 😀

 38. To jsou teda debilní kecy. Autorka píše, že má husí kůži z nagelovanců, pak si zase stěžuje na posuzování lidí podle vlasů. Stěžování si na "zaseknutí" revoluce nebo trendu je absurdní, každý může vypadat jak chce, nikdo mu to nezakazuje. Je jasné, že u např. společností existuje dress code, aby ti lidi nějak vypadali. U policie nebo armády je jasné, že vlasy musí být krátké, je to praktické a jsou to uniformované složky, nemůže to být zcela benevolentní. Tento článek nemá smysl.

 39. Souhlasím, bohužel… Chvála bohům, že v naší práci se nic takového neděje, půlka lidí je tady potetovaná a zbytek má aspoň divné punkové účesy 🙂 časem se to snad zlepšuje, ale nejvíc ze všeho záleží na oboru – bohužel to má vliv i na míru dresscode blbců ve firmě.

 40. Já se na tu komančistickou blbost nemůžu dívat… jak můžou sakra dávat příklady z Athén a Říma?? Tak to můžou taky rovnou zmínit Spartu ne? Že tam muži nosili dlouhé vlasy jako součást svojí osobnosti válečníka. Tyhlety vyhlášky systému mi přijdou k smíchu. Každou chvíli se mění, a v jednom kuse si napříč časem protiřečí.

 41. Tak pod tohle se mohu podepsat. Netusim jak v zahranici na ruznych pozicich ale v CR dlouhe vlasy vadi a to hodne! Zkuste jako chlap nekdo jit na pracak, reknete ze nemate praci a nevite cim to je. Reknou Vam to presne proc ji prave nemate. Zmenit image, dat pryc dlouhe vlasy, neni to uz ani prej moderni. Ani za pc by Vas nedali. Ano takovej nazor panuje dnesnich urednic. Na prace typu banker rovnou zapomente. Nezalezi na tom zda vlasy budou umyte, sepnute a nevim co. Proste jak ma chlap dlouhe vlasy je to problem. Reknu proc. Protoze kdysi dlouhe vlasy byly symbol, brano jako protest a neco vic. Kratke vlasy jsou hodne pro otroka a to dnesni system, prace prave chce – otroka. Sam muzu vypravet na tema dlouhe vlasy. Socialismus v CR se tehdy toho bal a i dnesni doba v CR se toho boji. Proc? Asi neco na te minulosti s vlasama bude.

 42. Vcelku pěkný post, mám však pár poznámek:

  Začnu zmíněnou policií (a armádou, celní správou, zkrátka všemi bezpečnostními uniformovanými sbory):

  Jelikož policie, jako taková, je věc velmi mladá (nějakých cca 200 let u nás ještě méně), musím začít na armádě.

  Když došel vývoj evropských armád do stadia, že se začalo vojsko uniformovat, což bylo někdy ve vrcholném baroku, součástí předpisů ústrojových byly i předpisy stran účesu.

  Velmi dobře jest nám znám např. tzv. vojenský cop. Vojenský cop byl com o délce 10", nebo francouzských palců, či ekvivalentu v místní délkové jednotce, protože žádný metrický systém neexistoval. Cop vázal se tak, že si voják stáhl vzadu vlasy co nejblíže u hlavy dosti dlouhou stuhou černé barvy, nebo v plukovních barvách, a pak zbývající vlasy touto stuhou pečlivě obmotal a pevně uvázal. A délka tohoto obmotání směla být právě oněch deset palců. Copy všech vojáků tehdejších armád tak měly nějakých cca 24 – 30 cm.

  Proč že měli vojáci vůbec copy, proč že zrovna této délky a proč že je pevně stahovali stuhami?

  Vojáci měli copy, protože bylo společensky neúnosné, aby se muž na veřejnosti objevil bez vlasů (rozuměj – s krátkými vlasy). Délka deseti palců byl zvolena jako nejmenší možná délka s ohledem na to, že voják cop prostě musí mít, že ten cop musí být vidět, a zároveň, aby mu co nejméně překážel v boji. No, a vlasy stahovaly se pevně stuhou, aby nezavazely, nikde se nezachytávaly, vojákovi nezavazely, a konečně, aby všichni vojáci vypadali stejně.

  Dlužno ještě podotknout, k čemuž se vrátíme, že s ohledem na taktiku boje té doby nebylo vůbec bráno v potaz, že by došlo k boji muže proti muži, jako např. v zákopech prvé světové války (tj. lopatkami, sekyrkami, či čímkoli jiným).  Švarně vystrojené šiky, v pestrých barvách plukovních, napochodovaly, jako šachové postavičky, proti sobě na dostřel, na povel stříleli a modlili se, aby nebyli zasaženi. A do toho létaly dělové koule bůh ví odkud, a sem tam se prohnala jízda, proti které byla pěchota téměř bezmocna.

  Došlo-li kdy k boji muže proti muži, použít vlasy nepřítele bylo něco nemyslitelného, považovaného za zbabělost.

  Policista nemůže mít dlouhé vlasy, lhostejno na pohlaví, a to, že to ústrojové předpisy dovolují ženám je špatně.

  U vojáka se předpokládá, že bude schopen vyřadit z bojeschopnosti protivníka. To neznamená nutně zabít, stačí dostatečně zranit, nicméně na ochraně života nepřítele nezáleží.

  U policisty se předpokládá, že bude schopen zájmovou osobu zajistit, to jest, odzbrojit, spoutat a dopravit do cely. Je přímo povinen šetřit nejen její život, ale i její zdraví. Stát je povinen dokázat, že užití síly bylo právě nezbytné k překonání odporu (třeba i passivního).

  Z toho vyplývá, jednak, skutečnost, že dochází k užití donucovacích prostředků,  a tedy, ke kontaktnímu "boji", přičemž kruhy v uších příslušníc, dlouhá brada nebo vlasy jsou nejlepší zbraní pro drbana.

  Uniformovaný policista musí svým vzhledem budit respekt, ne vyvolávat smích v očích veřejnosti, což, sice jinak velmi hezká, slečna na pěticentimetrových jehlových podpatcích, s sněhobílými, rozpuštěnými, vlasy dvacet centimetrů pod rameny a deseticentimetrovými kruhy v uších, vyvolává a respekt nebudí. Představa, jak někoho stíhá během, je více, než úsměvná. Konec konců, potvrdí vám každý, kdo tuhle práci zná, že tak devět z deseti policistek je v terrainu k ničemu, nebo téměř k ničemu (některé z nich jsou však vynikající na kancelářskou práci, často i lepší), a ta jedna z deseti je babochlap, a, samozřejmě, nemá dlouhé vlasy.

  Za druhé, policisté tvoří jednotný uniformovaný sbor, mají přehlídky, při kterých je nutné, aby útvar byl shodně ustrojen, osobnost musí jít stranou. Tři z dvaceti policistů s copem po zadek, to prostě nejde.

  V civilním životě je to, často, hodně podobné.

  Kdo pracuje jako CEO, vysoce postavený úředník státní správy, či v obdobném postavení, ví, že k jeho professi náleží určitý dress code. I když dnes, oproti dvacátým, či třicátým, letům nemusí ve dne chodit v jaquetteu, a na večer se převlékat do fraku, k jeho postavení patří společenský oblek, tj. oblek černý, tmavě modrý, nebo velmi tmavě šedý, vždy s vestou, bílou nebo světlemodrou košilí, vázankou. Košile s francouskými manžetami, lakýrky. Tak to prostě je.

  No, a k formálnímu dress code se nehodí dredy, culík po zadek, zapletená brada. Toť vše.

  Žádný rozumný restauratér nenechá na place pobíhat servírku v kraťasech, ze kterých jí čouhá půl zadku. Servírka má pořád mít černou sukni, nebo černé kalhoty, černou uzavřenou obuv a bílou halenku. A číšník, při nejmenším, bílou košili a černé kalhoty.

  Stejně tak nemůže mít servírka nalakované nehty, ani bezbarvým lakem. A žádné viditelné tetování. A tak podobně.

  U číšníka lze již snést krátký upravený cop. Ale, na druhou stranu, nedivil bych se restauratérovi, který by dal potenciálnímu zaměstnanci na výběr mezi holičem nebo nepřijetím. Je to jeho business a jeho peníze, o které případně přijde.

  Na druhou stranu spousta lidí dnes, jaksi, nechápe, že zatímco ještě v 60 – 70 letech byl "neformálním" oděvem sportovní oblek (tj. oblek jiné, než tmavě modré, černé nebo hodně šedé barvy, případně oblek bez vesty, s jinou, než bílou nebo světle modrou košilí, nebo s košilí bez tuhých manžet), dnes tomu tak není.

  Že součástí dress code smart casual jsou dávno džíny (i když ne děravé), v létě kraťasy a sandály, trička s límečkem, ale klidně i tetování, nebo "zvláštní" účes.

  Problém je pak v tom, že je vyžadován formální oděv i tam, kde nejen, že pro to není dobrý důvod, ale je to spíš na přítěž.

  V tomto směru se mi líbí např. politika Vodafone – zaměstnanci vyfasují trička s límečkem, košile a svetry, ostatek mají svůj, přičemž jsou přímo vybízení k neformálnímu (smart casual) oblečení. A je to mnohem příjemnější, než se tam bavit se slečnou, vtěsnanou do naškrobené vinylonové uniformy, která vypadá, jak zasloužilá členka Korejské strany práce.

  Stejné je to s řadovými bankovními úředníky (klidně až po vedoucího pobočky), číšníky a servírkami v hospodách, kavárnách, brasseriích (zkrátka v neformálních podnicích), atp.

  Je to však obecný problém lidí, kteří vyrostli v totalitní společnosti.

  Říká se, že každý korejec pozná korejce, který se narodil v KLDR a utekl. Podle účesu, podle oblečení tlumených barev, podle chování, podle slovníku.

  Zatímco Korejská republika je třináctou nejsilnější ekonomikou na světě, KLDR je taky zhruba třináctou, ale nejslabší, ekonomikou na světě.

  Severní Korejci, nejsa zvyklí na to, že by si mohli vybrat vůbec, v čem že vyjdou na ulici (protože oblečení přiděluje strana a vláda), si už vůbec nedokáží představit, že by si mohli vybrat účes (povoleno mají: deset muži – osmnáct ženy), a proto je jakákoli odchylka od normálu pohoršuje.

  Přičemž pojem normál je u nich velmi úzký, specifický.

  U nás je to podobné.

  Většin lidí z totalitní, a post-totalitní, společnosti, trpí nedostatkem sebevědomí. Jistě, kolektivní totalitní společnost z nich udělala pomyslné kolečko v pomyslném stroji, ovládané dalším kolečkem, a jakékoli vybočení se tvrdě trestalo. Když ne kriminálem, tak vyhazovem z práce, nemožností dětí studovat, odepřením výjezdní doložky atp.

  Totalitní lidé, prostě a jednoduše, nepřekousnou běžné věci, jako jsou dlouhé vlasy u mužů, barevné (myslím hodně barevné) vlasy u žen, tetování atp.

  U nás, navíc, jsou, v podvědomí dříve narozených, dlouhé vlasy spojeny především s tzv. máničkami, což často, objektivně, byli lidé špinaví, vlasy měli mastné, na svou dobu byli až extrémně neupravení, hluční, a často holdovali alkoholu více, než by bylo rozumné. Není vůbec podstatné, zda takových byla většina, či menšina, ale takový obraz přetrváva.

  Totalitní člověk, maje vymytý mozek, a tedy když ne zcela disfunkční, tak velmi potlačené, určité mentální schopnosti, myslí strukturovaně, tj. dlouhé vlasy = mánička, mánička = smrdí, mánička = protispolečenský (drban), mánička = nebezpečný, mánička = nezaměstnám.

  Jinými slovy: mám doma kočku. Moje kočka má čtyři nohy. Mám doma psa. Můj pes má čtyři nohy. Můj pes je kočka.

  Na ty lidi se nelze až tak zlobit, oni jsou obětí, jsou nemocní, v podstatě za to nemohou. Spíš bych řekl, že je drtí absolutní vykořenění ze zaběhnutých kolejí (jistota zaměstnání, obmezený výběr, pevně stanovené ceny a jednoduchá a jasná pravidla contra volný pracovní trh, neskutečný výběr s neskutečným podílem shitů, od toho se odvíjející značný cenový rozdíl, a z jejich pohledu nepochopitelná pravidla společnosti), nešvary posttotalitní doby (volný trh s finančními produkty, de facto finanční prales contra extrémně tvrdé exekuce, které nemají ve vyspělém světě obdoby, formálně přísné pracovní právo s vysokou mírou ochrany zaměstnance contra realita s černou, nebo poločernou prací, nedodržování smluv, neschopnost lidí se bránit atp.). A do toho "mánička", ještě k tomu potetovaná (tetování = kriminál, potetovaný = kriminálník, kriminálník = třídní nepřítel…) a s něčím divným v nose, puse, v nose a puse, v nose, puse a uchu, s dírou v uchu, kruhem v nose …

  Chcete po nich najednou moc.

  Ale, pochopte, oni jsou často vedoucími, těmi, kteří rozhodují. A vy těmi, kdo nepodá žalobu, kdo se neumí bránit, i když je v právu …

 43. [51]: díky za reakci, to s totalitními lidmi vidím podobně.
  jen bych měla jednu poznámku – úplně v pohodě bych brala, kdyby u armády a policie byla povinná délka vlasů pro obě pohlaví stejná – je logické, aby voják a policista měli vlasy, za něž je nemůže protivník chytit a mělo by to platit pro muže i ženy stejně. A každá soukromník si pochopitelně může mít dress code jaký chce, pokud chce zaměstnávat jen a pouze černovlasé lidi nebo lidi z osmi piercingy na obličeji, je to jeho svobodné právo. Mě spíš vytáčí ta obecná společenská nálada stran dlouhých mužských účesů, ačkoli jsou stále běžnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.