
Pan Komárek řekl (parafrázuji): „Data z EET nelze zneužít. Jde zneužít například to, že vás někdo odposlouchává třeba když telefonujete, co si povídáte s manželkou, dětmi, to se zneužít dá. Ale data z EET jsou naprosto neškodná, je to jen drobná administrativní formalita, prostě pošlete účtenku na server, to se naprosto nijak nedá zneužít.“
Pojďme se na to podívat podrobněji.
Nevím, co si pan Komárek, jakožto poslanec, povídá s manželkou po telefonu. Já právě přemýšlím, jak by se dalo zneužít, že zavolám příteli, ať koupí v obchodě rohlíky navíc nebo že se sejdeme v tolik a tolik tam a tam. Pro stalkery a zloděje je to snad zajímavá informace, ale nikoho jiného konverzace běžných lidí nijak zajímat nemůže a není moc způsobů, jak tyto sice zcela soukromé, ale jinak vlastně nudné informace obrátit proti člověku. Ovšem to rozhodně není argument pro nebo proti EET, ať už jsou telefony občanů pro šmíráky všeho druhu jakkoli zajímavé nebo nezajímavé, EET je v mnoha věcech o dost cennější zdroj dat.
Jakmile se ocitneme v byznyse, bavíme se mnohdy o velkých číslech a tvrdém boji. A k čemu se dají ona „neškodná data“ z „administrativního úkonu“ strašlivě zněužít? Třeba k likvidaci konkurence. Pojďme si to ukázat na příkladu.
Mám kamaráda, který vlastní malé bistro v Brně (mimochodem skvěle vaří a dělá čupr kafe, za tuhle reklamu nic nedostanu, ale přesto ho doporučuju dál, viz Bistro Bystro). Pokud by každou účtenku, kterou dá zákazníkovi (což dělá už teď, jen offline, a dle zákona tak na požádání musí učinit každý obchodník), tedy kdyby každou účtenku odeslal v reálném čase online, bude existovat databáze z níž půjde zjistit hodně zajímavých údajů.
Ministr financí uklidňuje, že na účtence pro finančák bude jen částka, žádný seznam zboží, jako na té pro zákazníka, ale i to bohatě stačí jako nástroj pro průzkum trhu, jaký tady dosud nebyl. Protože u každé tržby je uveden i čas, dostaneme krásný přehled o tom, v jakých objemech a jaké době v určité lokalitě chodí koupěchtiví zákazníci. V případě menšího bistra pak stačí pak letmé nahlédnutí do jídelního lístku a podle částek lze taky poměrně snadno zjistit, co přesně se v tu dobu lidem nejvíc chce kupovat.
Pokud si gigantický nadnárodní moloch jako třeba Starbucks koupí (ať už hackerem ukradená nebo úředníkem ztopená) data z EET z pár lokalit u pár malých podniků, získá naprosto jasnou představu, které provozovny kolik vydělávají, kdy je lukrativní v té oblasti mít otevřeno a po troše práce dokonce i jaké produkty si lidé kupují – když budou účtenky na částku kolem 40 korun, asi si dávají jenom kafe nebo nápoj, větší sumy indikují i nějaké to jídlo.
Pak už stačí jen nasadit marketingovou kampaň, zacílit reklamu a sbohem, malé bistro, vítej, frančízo nadnárodní korporace.
Je naprosto naivní si myslet, že v době, kdy velké firmy platí neskutečné částky za cílení reklamy, průzkumy trhu, analýzu velkých dat a sledování aktivity uživatelů na internetu, by nikoho nezajímala data o přesných pohybech financí v malých podnicích v reálném čase. Je to takový vánoční dárek pro korporace, který jim ušetří spoustu práce se zjišťováním ekonomických ukazatelů nejrůznějších lokalit. Už nebudou muset zakládat potenciálně ztrátovou pobočku na maloměstě, aby zjistili, že tady se fakt lepší hadry prodávat nebudou, stačí si sehnat data z EET od konkurence. Už není třeba převálcovávat menší lokální podniky nízkými cenami na úkor vlastních marží, stačí v době, kdy chodí nejvíc zákazníků (= evidence vykazuje nejvíce účtenek) udělat happy hour a na pracák přibyde o dalšího maloobchodníka víc.
Nástroj jako je tento, který sbírá vysoce citlivá data, může být velice snadno zneužit a ono slavné narovnání podnikatelského prostředí bude vypadat úplně jinak, než že budou mít všichni stejné šance prorazit. Všichni budou mít tak akorát stejné šance nosit stejnokroj korporačky a koupit si stejné kafe všude na světě. Což (ze srdce doufám!) nebylo záměrem tohoto zákona.
Vůbec nejhorší však je, když jeho propagátoři, jako pan Komárek, účelově bagatelizují oprávněné obavy a marginalizují důsledky zneužití dat z EET, jehož důvodová zpráva i navrhované řešení je, co se týče zabezpečení, ještě děravější, než příslovečné řešeto.
Já jen doufám, že nebudeme mít tu EET v hospodě u nás ve vsi. Je to mimochodem strašný pajzl, kam chodí jen asi pět lidí denně, zřizuje ji obec a prodává se tam jen pivo, kofola a občas mají i brambůrky. Jestli na tomhle chtějí korporátníci vydělat, tak to jsou teda fakt ďáblové. 🙂
Ale jinak souhlasím, že pokud je to nějaký lepší menší podnik, tak se to skutečně dá zneužít k nekalým úmyslům.
Tohle ale bylo jasné od samého začátku, vždyť právě proto to Babiš a spol. prosazují.
[2]: souhlasím s tebou, ale když ve veřejnoprávním médiu jeden z členů strany hystericky vykřikuje očividné nesmysly, musím se ozvat;)
Upřímně doufám, že zdejší molochové nehacknou EET data Bistra Bystra, aby si založili vlastní, o kačku levnjší Bistro Bystro. 🙂
Nebuďmež naivní a nevěřme dobré úmysly nikomu a za žádných okolností. Zejména ne, když jde o trh, konkurenci a peníze. Hodně za hranou jsou už rozeběhnutá kontrolní hlášení o DPH, která slouží v podstatě k témuž účelu, ale jen u plátců DPH a zde se to má rozestřít to samé, víc dopodrobna a v podstatě u každého, kdo spadá pod daň z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti.
Velice jasně si vzpomínám na první spammerský marketingový telefonát, kdy mi jakýsi otrapa vnucoval nákup jakýchsi akcií. K telefonátu došlo, aniž by bylo moje mobilní číslo zveřejněno v jakémkoliv seznamu, nebo na nějakém webu. Otrapa se k němu tedy dostal nelegálně, protože mu někdo, kdo pracoval u mobilního operátora nelegálně „střelil“ databázi telefonních čísel. Myslíte si, že s naší obecně pokleslou morálkou se k datům nedostane Burešův holding a pak ještě spousta dalších, ať už hackem, nebo koupí od těch špatně placených jouzů, kteří se budou starat o provoz databází?
Zkrátka Bureš se k těm datům chtěl dostat už od začátku a ti velcí se k nim dostanou přes ty špatně placené jouzy také, to bude ten nezamýšlená vedlejší efekt. Jediná data, která jsou bezpečná jsou ta, která se nesbírají a neskladují.