Cikánský problém není rasistický problém

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-novinky-domaci/139351/cesi-jsou-rasisti-tvrdi-nejnovejsi-pruzkum.html
Slovo rasismus se v souvislosti s cikány skloňuje ve všech pádech a při tom jde vlastně o něco úplně jiného, než že mají tmavou kůži. Cikáni jsou mi dokonce v mnohém sympatičtí – jsou ohniví, energičtí, zvídaví, většina z nich krásně zpívá. Ale na druhou stranu je jejich komunita natolik zchátralá, že mladá generace cikánů už je předem odsouzena k duševním poruchám, alkoholismu, feťáctví a odporu k práci a vzdělání. V jakémkoli smyslu.
Rodiče flákači vychovávají děti flákače, hloupý cikán se směje chytrému cikánovi a šustí přitom bankovkami ze sociálních dávek. A to je problém. Ne to, že někde nějakej „gadžo“ řval po cikánovi „držko přismahlá“. Protože výkřiky v opačném směru se dějí úplně stejně často a bílý mlátí opáleného za to, že je opálený, zhruba se stejnou frekvencí, jako je tomu naopak. Rasistické chování je vzájemné, o tom není sporu. A o omezování majoritní komunity, tedy té naší, tou minoritní, tedy cikánskou, snad taky ne.
A prívě na tohle téma jsem nedávno našla velice zajímavou reportáž časopisu týden, kde se jeden z reportérů pokusil učit na základní škole, kde je (politicky nekorektně spočítáno) 90% cikánů. Jak to dopadlo čtěte níže.

Prosím přečtěte si tento článek a pak si se mnou projděte základní fakta:
(po dvou vyučovacích hodinách v osmé třídě) Kázeň ochabuje, teď už se téměř všichni volně procházejí po třídě, šťouchají a vytlačují z lavic.
(zato ohánět se diskriminací dětičky umí…) „Tohle vážně není normální škola!“ „Chcete říct, že jsme zvláštní škola? Jdu za paní ředitelkou, že nás urážíte!“ slyším okamžitou reakci.
(slohová práce žáka osmé třídy): „Naše třida se na chazí zkladní školy Přemisla Pittra. Mametu tabuli, 22 lavic je vimalovana na bílo růžovo.“
Aktuální analýza společnosti GAC sociologa Ivana Gabala ukázala, že tři z pěti romských dětí běžnou základní školu nedokončí. (pokud se učí takovým způsobem, není divu)
(známy ze zeměpisu ve třídě, kde je 90% žáků romského původu…ehm politicky korektně vlastně sociokulturně znevýhodněných) „Pět, pět, pět, pět, pět,“ čte známky. Kromě tří čtyřek padly jenom samé koule.
Ve třídě sedí i jedna takřka negramotná dívka, která není schopna přepisovat do sešitu diktované výrazy. Když učitel předříkává slovo „chlapci“, napíše „fl apsi“. Ze šestnácti žáků má čtrnáct snědou tvář, sčítám nekorektně a přemítám, zda je jim do života vůbec k něčemu dobré, když se teď v atlasu snaží najít sousední země Afghánistánu. „Sahara!“ zvolá jeden.
Tak to bychom měli, více v celém článku. Když se na to tak dívám, pokud budou školy dál chrlit podobně (s prominutím a nekorektně) dementní děcka, která nejsou s to naučit se základní věci z jakékoli oblasti, můžeme celé začleňování cikánů do společnosti rovnou zabalit.
Připomíná mi to, jak jsem jednou jela vlakem s třemi cikánkami. Byly to milé, sympatické holky, dokud se nezačaly bavit. Jedna ukazovala nehty a povídá: „Jsem byla včera na té…no…man…mak…manu…no na nehtech, hele.“
Neznalost jednoduchého cizího slova, manikúra, to je už docela silné kafe. Když jsem si tak četla článek o romské škole, bylo mi z toho podobně divně. Mohou se děti bez motivace se učit, zoufalé, s rodiči sockami, naučit vůbec něco? Mohou být součástí společnosti, když zůstanou hloupí, neznalí a jediné na co slyší, je diskriminace, jako Pavlovovi psi, co slintají u žrádla?
Češi nejsou rasisti, Češi jen mají své zkušenosti, jako reportér tohoto článku. Češi jen denně přicházejí do styku s hloupými, často i negramotnými cikány, kteří řvou, kradou, jsou špinaví a válí se po lavičkách s cigárem nad kočárkem. Může se nám někdo divit, že na ně shlížíme s despektem a přáli bychom si, aby tu radši nebyli? Protože pomoci jim je dost těžké, když pomoct lastně ani nechtějí…

38 komentáře “Cikánský problém není rasistický problém

 1. Ano.A pro okolní národy budeme stále těmi špatnými-těmi rasisty.
  Ale můžeme si za to sami naší benevolencí.
  Ještě chvíli a budeme na tom jako na Slovensku.Tam je cikánem již skoro každý desátý člověk..

 2. To bych ani nemusela ten článek číst – slýchávám to doma denně. Učitele a přímo na zvláštní mám jednoho v rodině. Veselé historky máme pořád, jen co je pravda. A jen tak mimochodem – oni, když jsou blbý to je furt lepší, než když se nemyjou (né že by neměli teplou vodu, ale ono se jim nechce). Naštěstí tam takovejch nemají moc, ale jsou tam…
  Jo a kdyby vám to uniklo, tak na zvláštní se dneska už učí i angličtina (oni maj sice v osmé třídě problém s násobilkou, ale jazyk bude asi ok)… Takže naši snědí spoluobčané jsou již plně vybaveni na cesty do Kanady XD
  A když tak vezmu druhý mimochodem, tak mě napadá, kolikrát za život mě přepadli bílí? Ani jednou… Kolikrát snědí? Hmm… tak 4-krát? Něco na tom prostě bude – když už máme být ty rasisti, tak ať máme důvod…
  A věřte že bych mohla takhle vyprávět do aleluja…

 3. Dříve (za první republiky) zde žili Romové, kteří byli socializovaní, ovšem ti byli vyhlazeni. Ti dnešní jsou ze Slovenska.
  Člověk nemůže nic říct, dát blbou známku, aby mu na krku neviselo soudní oznámení o rasismu. A co mám dělat já? Litovat, že jsem bledule evropská?
  Romové možná kašlou na školu, mají děti ve čtrnácti a všechno tohle, ale od dvou let znají význam slova rasismus a nebojí se ho použít, ikdyby jim šlo jenom o rohlíky.

 4. Přesně souhlasím. Nejsem třeba zastánce komunisnu, nebo obdobného režimu, ale i za Komunismu musel Rom ráno vstát do práce. Dneska již tomu tak není, to je špatné. Také si myslím, že Češi rasisti v tomhle nejsou, ale v očích veřejnosti se o rasismus jedná.

 5. Plně souhlasím. Došlo to u nás do bodu, kdy něco jen trochu řekneme na účet snědých spoluobčanů a hned je problém. Ještě nám to stěžují a dělají sami sobě takovou vizitku, žijí ve státě, který tímto před ostatními státy pošpiní reputaci.

 6. No jo, a tieto decka budú mať ďalšie a tie potom zas ďalšie…
  bludný kruh. neviem, ako by som to vyriešila ani keby mám tú moc. snáď ich vysťahovať na ten madagaskar… ale aj to je ,,rasizmus"…
  za chvíľu budú ta majoritná časť obyvateľstva oni, lebo bežná slovenská/česká rodina keď už má jedno dieťa tak je to luxus—

 7. Ty hlášky ze školy mě div nepoložily. Asi jsem rasista, nevidím budoucnost v tom, pořád jim podávat pomocnou ruku, zajišťovat vzdělání jejich nevycválaným harantům a cpát dávky do jejich ještě horších rodičů. Evidentně to nepomáhá.

  Slušní cikáni žádné zvláštní zacházení nepotřebují, kdežto na tyhle leváky je i ta pomocná škola krátká. A že naše země působí na ostatní jako rasistická? Ať si to tedy natahají k sobě! A uvidíme jak dlouho vydrží být tolerantní a ochotní pomáhat těm nebohým chudáčkům, které nemá nikdo rád, kvůli barvě pleti. Barva pleti! Pánové, za mě mluví zkušenost! Jít temnou uličkou a potkat houf černochů – pohodička, vietnamce – klídek, ale cikány? Kdo z vás by je minul raději?

 8. souhlas do posledni tecky. a tem co je tak vehementne obhajujou bych na par tydnu nastehovala do sousedstvi takovou typickou cikanskou rodinu, zajimalo by me za jak dlouho by zmenili nazor..jak integrovat nekoho, kdo o to nestoji??! kdyby o praci stali a byl opravdu jen problem v tom, ze je nikdo nechce kvuli barve, podporila bych treba milion organizaci, ktery se je snazi zaclenit, ale kdyz oni sami nechcou nic menit pak je to tezky a kazda snaha marna a jsou to jen vyhozeny penize

 9. [11]: mas pravdu ale ten pomer je trochu nevyvazenej a po pravde, oni sami uz tu romstinu poradne neovladaji a maji z toho takovej mismas romstiny, cestiny a amerikanismu co pochytili v televizi

 10. [11]: myslím, že dva světové jazyky plus extrémně těžká čeština mi jako jazykový základ stačí, romštinu nepotřebuji umět. Negramotného "bílého" (protože i cikáni patří oficiálně do bílé rasy) neznám žádného, zato cikánů několik – otec pracuje v e-onu, kde se setkává s cikány-neplatiči dost často a když se ti někdo podepisuje třemi křížky, tak teda potěš koště;)

 11. Všimni si, že tady s tebou naprosto všichni souhlasí… k čemu takové články jsou? K tomu, aby sis to pěkně deklarovala, a pak už to předpokládala u každého Roma, protože to máš od čtenářů odsouhlaseno? Tady ani nemůže vzniknout žádná diskuse, to je prostě jednostranné… (Samozřejmě vím, že souhlas nepotřebuješ, jsi dospělá, vzdělaná a svéprávná. Jen si nejsem jistá, co ti dává takové právo soudit lidi.)

 12. [18]: neřekla bych, že je soudím či odsuzuji, jenom si myslím, že je potřeba jejich problém řešit, protože nevzdělatelnost je podle mě problém. A že všichni souhlasí, za to fakt nemůžu:D Rozhodně si nemyslím, že proto mám patent na pravdu, ale spíš je vidět, jak češi o cikánech smýšlí. A rozhodně netvrdím, že takový je každý cikán, v žádném případě, ale bohužel ty světlé výjimky jsou těmito hlupáky a nevzdělanci často zbytečně zadupány do země i když by mohli z nich být skvělí cikánští inženýři, učitelé, lékaři apod.  A to je veliká škoda.

 13. Dokonale si celú situáciu vvystihla … hoci poznám pár Rómov, ktorí sú vzdelaní a slušní (dostať sa na zdravotnú školu a skončiť ju s dorým známkami nie je len tak), no je to len malá hŕstka oproti väčšine …

 14. Taky máme ve třídě jednoho cikána. No, co si budem povídat, samozřejmě nejhorší prospěch (na vysvědčení samé pětky). Takže souhlasím, protože s tímto mám zkušenosti. Když člověk má ve svém okolí takového cikána (a že je taková většina), tak ať je rasista nebo ne, okamžitě si to v hlavě dá dohromady. Takže naprosto s článkem souhlasím.

 15. Já znával jednu paní. Patřila k "opáleným", ale nikdo nikdy o ni nemohl říct nic špatného. U ní doma by nikny nikdo nenašel jediné smítko prachu.
  Bohužel je tato paní jen jeden mě známý exemplář cikána, se kterým nejsou problémy.

  Vzhledem k tomu, že vlastní stát nemajíí a vlastně jen tak popojížní na západ, není kam je z ČR "vyhnat". Osobně věřím, že kolem roku 2070 bude na našem území Svobodná Romská Republika a češi budou oficiálně uznaní jako menšina. Po zrušení parlamentu, senátu a celé veřejné správy bude platit jen jeden jediný zákon – držme při sobě…

  Radši přestanu plkat nebo mě někdo vysleduje podle IP adresy a najdete mě až na JIPce nebo ve vězení.

 16. teď si představ, že město chce našim místním romským spoluobčanům postavit sociální centrum… nevím, za jakou sumu (hodně vysokou, takové zařízení není hej nebo počkej)… měli by to investovat jinam – navíc jak se máme my "bílí" cítit, když nám město nechce orpavit silnice, na kterých si ničíme auta, ale menšině postaví sociální centrum? V našem baráku postává parta maximálně 15-ti letých romů – na parapetu okna stojí lahve s alkoholem, v ruce drží cigára… co si myslet…

 17. Pokud mě nechávají žít cikáni, nechávám být já je. Ani trochu mě netěší situace, kdy sedí cikán doma a čeká na sociální dávky – ale jsem si vědoma i toho, že ne všichni jsou takoví. Mám pocit, že se v té své škatulce nemakačenek natolik a dobrovolně zasekli, že jim to nevadí. Pak se ale nemůžou divit, že společnost odmítá jejich "životní styl", což oni označují za rasismus. Ale co si budeme povídat, výzev "cikáni do plynu" taky na zdech není zrovna málo. Obě dvě strany mají svoje máslo na hlavě.
  Nicméně ten článek z Týdne mě docela vyděsil. Jak ty děti skončí, když je nikdo nevede k tomu, že vědět není špatný?

 18. souhlasím, ano je jisté procento slušných, jenže já je nepotkala, mám samé špatné zkušenosti, vždyť dneska se musím bát i partičky 10letých fracků. Pro Evropu jsme rasisti, ale měli by si ten článek aspoň přečíst, protože k sobě si je nevezmou. Jinak ty články mě dost vyděsili, je to horší než si člověk dokáže představit.
  Budoucnost v tomto vidím velmi bledě.

 19. ŽE TY SE TÍM ZABÝVÁŠ,HOLD S ROMY NIC NENADĚLÁŠ,TY TO SVÝMA KECAMA NEVYŘEŠÍŠ,NESPASÍŠ JE,RADĚJI SE VĚNUJ VÍLÁM A PI……M!TY JSI TA POSLEDNÍ,KTERÁ BY MĚLA ŘEŠIT ROMSKOU IMUNITU,HRAJ SI NA SVÝ PI…..Y TY CHYTRÁ A VTLOUKEJ SI DÁL SVÝ HOVADINY OSTATNÍM CO TI TO S POTĚŠENÍM VŠECHNO ŽEROU

 20. To já žádného sociálně přizpůsobivého negramotu neznám.

  O jakém rasizmu stále melete? Cigoši jsou indoevropani jako vy. To je snad rasizmus říci sousedovi, který přijel od moře, že je černej jako briketa? Nebo když mu řeknu, že by se měl občas umejt než vyrazí mezi lidi?[11]:

 21. Správně je třeba mluvit o sociálně nepřizpůsobivých občanech a těch je mezi cigošema 99%. Z tohoto důvodu je logické, že když někdo potká cigoše, má se na pozoru, protože je víc pravděpodobné, že jej cigoš podřízne a okrade než že by mu dal almužnu. Obecné povědomí o cigánech si vybudovali cigoši sami. Sami jej budou nuceni slušným občanům vyvrátit.

  Jestliže stát používá cigoše k terorizování občanů, pak nelze očekávat, že se tohoto nástroje jen tak vzdá.

  Čím by se živili ochránci cigošů, kdyby se vyřešil cikánský problém?[17]:

 22. Je mi zle z toho co tady čtu!Duševní zvratky náctileté nanynky?Koho chceš soudit?Rozdáváš moudra a přitom nevíš vůbec nic!Jaké máš osobní zkušenosti?Z novin?Z televize?To si snad děláš prdel!Co děláš pro ostatní…nezjištně?Jak jsi prospěšná společnosti?Jasně,že je to pravda,ale ty o tom víš hovno tak se věnuj něčemu o čem máš alespoň základní povědomost nebo přispěj k vyřešení cikánského problému.Svolej demonstraci,iniciuj vydání nového zákona,založ stranu která to bude řešit nebo prostě něco udělej jinak to jsou jen kecy!Z tvé myšlenkové onanie je mi na zvracení!!!

 23. [35]: náct mi už pěknejch pár let není:) A osobních zkušeností mám velice mnoho, moje babička byla učitelkou na zvláštní škole, kde to bylo samej cikán;) Moje myšlenková onanie je celý tento blog, až budu chtít jít do politiky, dám ti vědět, zatím mám v plánu jen onanovat:)

 24. Napsáno je to pravdivě, nicméně, při čtení tohoto elaborátu jsem nabyl dojmu, že pisatel(ka) byl(a) jedním z těch cikánů, o kterých píše. Tolik chyb, to se, jen tak, nevidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.