Budoucí matky? Ne, těhotní lidé!

Před časem jsem psala zamyšlení k propírané básničce o maminkách od Jiřího Žáčka a v některých komentářích zaznělo, že básnička skutečně je nevhodná, že znevažuje ženy, ale že přece nikdo netvrdí, že by měla být zakázaná a že to možná s kritikou genderového aktivismu trošku přeháním. A tramtarará, o týden později si v britských novinách The Telegraph přečtu, že byl vydaný nový manuál pro medicínské pracovníky pro komunikaci s pacienty. Ehm, klienty. Ehm, v češtině by to asi mělo být s klienty a klientkami, abychom bylo eňo ňůňo korektní. I když, jak to tak čtu, asi bych pro čirou korektnost měla říci s klienty, klientkami, klienty, jež právě prodělávají proces změny na klientku a klientkami, jež se právě mění na klienty a také se všemi, kteří se necítí být ani klienty ani klientkami, ale vyznávají neutrální gender. Nebo tak něco. Protože ten manuál je vážně nátřesk.

Jistě, nejde o žádný závazný dokument (zatím) jen obecná doporučení, jak se chovat co nejméně urážlivě, ale tady se už nebavíme v rovině neřvěte na celou čekárnu pacientovu citlivou diagnózu, což by třeba v českých nemocnicích možná jako manuál vydávat měli, ale o naprosto absurdních snahách chovat se hyperkorektně. Třeba v případě, kdy manuál nabádá, aby medicínští pracovníci nenazývali těhotné ženy nastávajícími maminkami ale říkali jim raději těhotní lidé, protože by se to mohlo dotknout citů trans lidí. Aby bylo jasno – pokud jste žena a rozhodnete se stát mužem, můžete ještě předtím, než vám přešijí pipinku na pindíka a zbaví vás každoměsíčního krvácení odstraněním části reprodukčních orgánů, normálně otěhotnět a porodit. Takový případ se zatím ve Velké Británii stal jeden. Ano, jeden. A předpokládám, že dotyčný transmuž asi řešil mnohem důležitější starosti, než že mu někdo říká nastávající maminko. A i kdyby ho to jó štvalo, tak má pusu a může to říct. Fakt je potřeba, aby v zemi kde se ročně narodí statisíce dětí byl spešl manuál kvůli naprosto ojedinělému případu?
A takových blábolů je tam víc. Však si to přečtěte na výše odkazovaném webu sami (pro ty, co nevládnou angličtinou existují i variace na českých zpravodajských serverech). Hlavní nosná myšlenka onoho slavného manuálu je, aby se lidé necítili uražení, dotčení, anglicky offended.
Krucipísek, jak asi chcete zařídit, aby se lidi necítili uražení? Vždycky se někdo bude cítit uražený. Vždycky se něco najde. Vegetariána bude urážet výloha řeznictví, metloše plakát Justina Biebera, fanouška Sparty člověk v dresu Slávie (a naopak:D), abstinenta reklama na Jégrmajstr, křesťana ateista, ateistu křesťan… A té jedné tisícině populace, která má tu nezáviděníhodnou diagnózu transsexuality se holt prostě občas stane, že si někdo není jistý, jak je oslovovat a jaké pohlaví/gender aktuálně mají. Je to blbé a je mi to líto a snažím se v tomto směru vzdělávat, ale stejně tak si tihle lidi musí uvědomit, že cítí-li se uraženě, je to prostě jejich problém.
Hledala jsem nějaký příklad v svém životě a díky diskuzi pod článkem o básničce od Žáčka jeden krásný mám. Moje jméno. Všichni, co čtete můj blog delší dobu víte, že si nechávám říkat Lúmenn, že mě tak oslovuje naprostá většina mých známých a že mi paní soudružka Knappová neschválila ofiko změnu jména, abych byla Lúmenn i úředně. Takže se mi nezřídka stává, že mě někteří lidé oslovují mým občankovým křestním jménem. Fakt to nemám ráda a obvykle je požádám, aby tak nečinili, čemuž ne každý vyhoví.
Ale ve snu by mě nenapadlo snažit se propagovat, aby se všichni každého člověka nejprve zeptali na jméno, jakým si přeje být oslovován a toto pak důsledně používali. Nezískávám grant na rozebírání problematiky jmen u lidí, ani nepíšu obsáhlé návody pro lékaře, úředníky a personalisty, aby náhodou někoho neurazili, když mu místo Aragorne řeknou Ondřeji. Protože chápu, že můj problém je tak vzácný a ojedinělý, že se holt musím smířit s tím, že mě to občas rozladí. A že většině lidí, když dají rodiče jméno Honza, Franta nebo Martina, to nejenže nevadí, ale mají své jméno rádi a používají ho.
Snaha obrušovat hrany za každou cenu, aby náhodou někoho něco nerozmrzelo, je cesta do pekla. Je to podobně naivní a nesmyslná snaha, jako v té pověsti o chlapci a lvu. Jak králi vyvěštili, že jeho syna zabije lev, než dosáhne dospělosti a on ze strachu, že se to stane, chudáka kluka zavřel do věže a odmítl ho pustit ven. Synkovi se to samozřejmě moc nelíbilo a tak mu tatínek král nechal aspoň do jeho vězení namalovat nějaké obrázky na zeď. Ale synkovi se to nelíbilo ani tak a jak z toho byl nešťastný, bušil pěstičkama do zdí, až si zadřel pod nehet jakési svinstvo, dostal sepsi a umřel. A pochopitelně to svinstvo bylo z obrázku na zdi, na kterém byl namalovaný lev. Poučení z příběhu je takové, že se nemáme nechat ovládat svým strachem a že přehnaná opatrnost může být stejně smrtící jako její opak. Možná kdyby král nebyl srab a naučil synka pořádně se bránit před útoky dravých šelem, místo aby ho zavřel do zdánlivého bezpečí věže, mohly by věštbu a lva nakopat společně do zadku.
A naše cizilizace stojí před stejnou výzvou. Neustálé obrušování hran, snaha nikoho se nedotknout, nikoho neurazit, nabírá absolutně obludných rozměrů. Nebo někomu dává smysl naučit tisíce lidí (=lékaři) říkat statisícům lidí (=těhotné ženy) jinak, jen proto, aby neurazili jednoho jediného člověka (=rodícího transmuže)? Fakt by se ta minoritní skupina rodin s dvěma mámami nebo dvěma táty potentočkovala, kdyby museli vyplnit dotazník o rodičích, kde stojí matka a otec namísto rodič 1 a rodič 2?
Jakožto celoživotně obtížně zaškatulkovatelný člověk bojuju s předsudky a podivnými pohledy celý život, ale to, co mi to dalo hlavně, je vnitřní síla, vnitřní svoboda a notná dávka nadhledu. Když na vás furt všichni podezřívavě čučí a mají blbé hemzy, zvyknete si nebrat si to osobně, stanete se silnějšími, odolnějšími a zralejšími lidmi. Pokud vás ale bude společnost chránit jako sterilní květinku, je to cesta k mindráku. Krásně dlážděná, opentličkovaná a vysoce sofistikovaná. Ale vede do pekla. Tak na ni, prosím, přestaňme lézt.

43 komentáře “Budoucí matky? Ne, těhotní lidé!

 1. Uplne neskutecna satira na politickou korektnost je v 19. serii south parku. Predpokladam ze jsi to videla, ale pokud ne tak se koukni. A ted jsem si uvedomila ze ctu tvuj blog tak minimalne pet let a vlastne nevim jak se jmenujes. Je to takovy zvlastni, ale kdybych mela hadat tvy skutecny jmeno tak mi sedis na Klaru nebo Kristynu 😀

 2. To jsou zase výmysly.
  Takže by se měly přepsat například návody k užívání léků. ,,Těhotní a kojící lidé mohou lék užívat jen po konzultaci s lékařem." Všimnou si i diskriminace dětí a přepíšou ,,léčivo není vhodné pro děti do tří let" na ,,…pro lidi do tří let"?

 3. Já myslím, že tu básničku pana Žáčka lidé špatně chápají a překrucují. Pak lze číst takové výroky typu: Tak asi začnou být maminkami tatínci apod. Tady nejde o to slovo maminka, tady jde o pointu. A ta je úplně jiná. Třeba já si rozhodně nemyslím, že jsem se narodila proto, abych se stala matkou. Naopak do morku kostí cítím, že tohle moje poslání prostě není a věta: Holky jsou tu od toho, aby byly maminkami prostě ponižující je. Pro mě neplatí a shazuje mě, protože já se pro tuhle roli nenarodila. Proto to některým lidem vadí a ne kvůli tomu, že by se maminkami měli stát tatínkové nebo co to ti pomýlení lidé v těch diskuzích blili. A dítě taková věta ovlivní víc, než si myslíte. Já jako malá si vždycky říkala: Já se takhle ke svým dětem nikdy chovat nebudu. Protože jsem si jako malá myslela, že prostě všichni chtějí děti a všichni do jednoho jsou rodiči. A až po velkých nedorozuměních a problémech jsem jasně zakotvila na tom, že já matka být nechci. Že to není pro mně. Ale ty děti jsou prostě vychovávané tak, že to nemine nikoho a ta básnička jim tak překrucuje jejich vnímání vlastní bytosti. pak si mohou připadat špatné a divné, jako kdysi já.

 4. Ač jsem s tebou o té básničce polemizoval, tak v tomhle s tebou naprosto souhlasím. Tohle už je moc i na mě, i když patřím k LGBT 😀 Když je žena těhotná a cítí se ženou, proč chtějí zastírat, že je to žena? 😀 Rodič 1 a Rodič 2 se mi taky nelíbí. Úplně by stačilo, kdyby tam hetero lidi měli dál matka a otec a gayové a lesby by tam měli otec a otec, nebo matka a matka.

 5. Když jsem čekala kterékoliv ze svých dětí, asi by mě urazilo, kdybych pro svojí doktorku byla "těhotný člověk" 🙂
  Vždycky jsem byla nastávající maminka 🙂
  Tak jo, možná raděj statisíce uražených, než jen jeden, správná logika 😉

 6. [4]: Ne, nechtěl jsem se do této diskuze vůbec zapojovat, chtěl jsem to téma ignorovat, říkal jsem si, hochu, je zbytečné, aby sis kvůli tomu cuchal nervy, ale já prostě musím.
  Kdo jen nezažil na základní škole, zvlášť v nižších ročnících, neustálé vzájemné pokoušení kluků a holek? Když jsem chodil do školy já, byli kluci s holkama často nesmiřitelné tábory a kluci často dělávali holkám naschvály. Na druhou stranu každé dítě má přirozeně rádo svoji maminku. Ta básnička se snaží klukům říct, že ty holky, které jim teď momentálně připadají úplně nemožné, budou jednou maminkami, přesně takovými maminkami, jaké ti malí kluci tolik milují. Z té básničky je cítit plno lásky a něhy. A není tam nic o tom, že holky jsou na světě JENOM proto, aby byly maminkami, jak některé šílené feministky argumentovaly.
  A druhá věc je takováto: Pokud máme zájem o to, aby byl na naší planetě zachován náš živočišný druh, případně aby nevymřela naše kultura a civilizace, tak ty děti na svět prostě přivádět MUSÍME. Řečeno s Cimrmanem, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Nové generace nerostou na stromech.
  Nevím, samozřejmě, co zrovna tebe přimělo k rozhodnutí, že děti mít nebudeš a nemůžu tě soudit. Jen je mi hrozně smutno z toho, kolik žen se v dnešní době "svobodně" (podle mého názoru zcela sobecky) rozhoduje, že zůstanou bezdětné. Proč, proboha, začaly v dnešní době mnohé ženy brát úlohu matky jako něco ponižujícího, jako něco, co je jim jen přítěží a jsou kvůli tomu méněcenné? Proč? Já to nechápu, vždyť už z principu musí každého člověka naplňovat vědomí, že tu po něm něco zůstane, něco, co mu v případě, že se něco vážného nestane, de facto zajistí pomyslnou nesmrtelnost. Pokud naše děti budou mít též děti a ony další děti a znovu a znovu, bude v nich žít kus z nás ještě desítky, stovky dalších let, v době, kdy už se dávno zapomene na nějakou naši přízemní kariéru, kterou si teď momentálně budujeme.
  Tohle všechno je pro mě mnohem smutnější navíc i kvůli tomu, že i já sám jsem si ještě před pár měsíci plánoval rodinný život s dětmi. A pak jsem se dozvěděl, že děti mít nemůžu. Žádné, že nechci, prostě NEMŮŽU, nejde to, nesplodím žádné, nikdy, ANI JEDNO, ze zdravotních důvodů. Hrozně to bolí a bolí to ještě víc, když se dozvím o ženách, které by děti mít klidně mohly, ale nebudou je mít, třeba proto, že by jim zničily postavu, překážely v kariéře a podobně… Pitomé nány! Omlouvám se, nemůžu použít slabší výraz, napadá mě spíš silnější, ale sprostý být nechci.
  TOHLE je ponižující. Ne to, že někdo nechce, a přitom mu společnost říká něco jiného, ale to, že někdo NEMŮŽE, i když by moc chtěl. Když se někdo nějak ROZHODNE, musí počítat s tím, že ne všem se to třeba bude líbit, a připravit se na konflikty, které bude zažívat. Jenomže někdo si prostě vybrat nemůže.

 7. Všimla jsem si. Je to dost praštěný. No, kde není respekt, pravidly si ho ale nevynutíš. A dostává se to pak do dost extrémních podob. Ať je to s tou básničkou nebo s trans, homo apod. To za prvé. A za druhé, místo posilování hypersensitivity by se mělo posilovat to, aby lidi nedávali  tolik na to, co si druzí myslí a tolik je to nezraňovalo. Tak nějak se hledá často řešení tam, kde není, a jen to komplikuje všem život…

 8. [10]: Ano, lidé se musejí množit, aby nevymřeli, ale bezdětní tu vždycky byli, jsou a budou. Dřív se jednalo převážně o jeptišky, mnichy a jiné a také se naše populace řádně namnožila, i přes existenci bezdětných. A populace stále roste a roste, takže není nutné, aby tu měli děti úplně všichni (řeči o muslimech a jak nás přemnoží neberu, ty stejně nemůžeme nikdy dohonit). Já dítě nechci protože to tak cítím uvnitř sebe, s kariérou a postavou to nemá nic společného, prostě bych byla v roli matky velice nešťastná a to dítě taky, protože by nedostávalo v citové rovině to, co potřebuje. Nic víc v tom není. Můj úkol tady na tom světě je prostě jiný a já to cítím do morku kostí. Ale chápu lidi, pro které je utrpení nemoct mít děti, je mi to líto, klidně bych se s vámi vyměnila. Je to ošklivá ironie. Ani sama nevím, jak na tom jsem já, třeba také nemohu, ale zjišťovat to nehodlám.

 9. Mně to připadá jako kokotina a děsí mě, že se to trans lidem líbí. Člověk, co povine dítě, je pořád matka, ať je to co je to. I Mike Perry říká, že přestože prošel změnou pohlaví, nikdy nebude tatínek. Je to maminka, protože dceru odnosil, porodil a odkojil. Jsem pro genderovou neutralitu, ale tohle je jeden z těch případů, kdy bych aktivisty nechala vyšetřit.

 10. [4]: pro tebe zejména je tu ten odstavec o chlapci a lvu, o tom, že posměšky a nepochopení druhých bychom si neměli brát k srdci, ale naopak se jim postavit a nechat se jimi posílit, ne zadupat. Tvoje rozhodnutí nemít děti je prostě tvoje a nikomu na světě po tom vůbec nic není. Neexistuje žádná povinnost mít děti a pokud se tím trápíš, neměň postoje ostatních, to by ses namáhala zbytečně, ale změň postoj svůj k tomu, co do tebe lidi valí. Je to jejich problém, co si o tom myslí, ne tvůj;)

  [10]: tak já bych taky třeba chtěla být pilot stíhačky, ale kvůli špatnému tlaku a zraku nikdy nebudu. A mám nadávat všem lidem co dobře vidí do rozmazlených nán, protože oni být pilotem stíhačky  sice můžou, ale nechcou? Chápu, že tě to mrzí, kdybych nemohla mít děti, taky bych byla strašně nešťastná, protože se na děti těším a moc, ale ti, co děti mohou mít, ale nechtějí, mi v tom nijak nepomůžou.

 11. Já tedy děti mít taky nechci. Tedy aspoň zatím. Jednak mám spoustu návyků a programů, o kterých vím, že jsou špatné a které bych je na svého nebohého potomka nabalila a tak vychovala jen další psychicky nevyrovnanou trosku. Musím na sobě ještě hodně pracovat a než se k něčemu dohrabu a zmoudřím, může to také trvat celá desetiletí nebo nezmoudřím v tomto životě vůbec.
  A pak lidstvo je stejně přemnoženo. A kdyby se nějakých deset let nikomu na světě nenarodilo vůbec žádné dítě, nepoznali bychom změnu.

 12. Zajímavý článek! Víte, Lúmen, asi by vám prospělo, kdybyste se zaměřila na věci, kterým rozumíte a neplácala o věcech, o kterých nemáte ánung. A že skutečně nemáte, jste dokázala dostatečně tímto článkem. Víte, mohla bych vám začít vysvětlovat, co je to transsexualismus, co transvestitismus, co transgender, jak se od sebe liší. Také bych mohla mluvit o tom, jak různě je s takovými osobami nakládáno v různých zemích a jaký mají právní status. Na rozdíl od vás tomu totiž rozumím! Jenže k čemu by to bylo? Máte blog, tudíž máte zřejmě i přístup ke googlu a kdyby vás cokoliv z toho skutečně zajímalo, zjistila byste si to dávno sama.
  Tak alespoň to nejzásadnější!
  Nejde tu o nějaké "urážení se", či "neurážení se" trans lidí. Ostatně, jedinou uraženou jste tu vy. A buďte ujištěna, že vaše raněné privilegované srdíčko, nikoho netankuje. To, na čem skutečně záleží, je bezpečný garantovaný přístup trans lidí ve všech jejich formách k lékařské péči, kterou nutně potřebují.
  A to, má milá, je lidské právo.

 13. Lepší než chlap na ženu  a žena trans na muže, mi připadá,když je muž i mateřský a žena zase dokáže být i otcovská. Je to myšlené tak, že se dokáží vzájemně nejen doplňovat, dokáží se vžívat do pozic toho druhého a zaskakovat. Nemyslím si , že by bylo vhodné, aby se zcela předělával muž na ženu a žena na muže. To může mít pro jejich zdraví i pro společnost fatální následky chaosu. Raději se mějte všichni rádi, tak jak jste. Umění chtít rozumět je základem k pochopení. Již před více tisíci lety se psávalo: Kdo můžeš, pochop.

 14. Tak tohle téma prorazilo nadzvukovou bariéru sledovanosti..
  Uvidíme, jestli národ chce mít rodiny jako stavební prvek společnosti. Nebo hitparádu chaos.Každý asi hlasovat nebude. Možná přijdou hlasovat i z jiných blogů.

 15. [4]:
  Promiň, pokud můj komentář vyzní kousavě, ale jak jako ponižuje věta: holky jso tu od toho, aby se staly maminkami ? Být matka je nádherné poslání a hluboký, důležitý životní zážitek. A jestli ty ho zažít nechceš, já to respektuju. Ale ani tak neztrácíš svou schopnost reprodukce a kdo ví, jak to nakonec dopadne (protože ženské tělo není ženské pro nic za nic- viz mateřský pud apod).
  Já jsem velmi šťastná, že jsem se narodila jako žena, protože pro mě má ženství nesporné výhody. A ano, kdybych chtěla dělat něco, co se připisuje spíše mužům (třeba stavět zdi, jak se objevilo v komentářích minule), nikdo mi v tom bránit nebude, protože žiju ve vzájemném respektu k lidem obecně (a určitě se na stavbě najde chlap, který mi přinese cihlu, a mě to vůbec vadit nebude, protože to bude vzájemné).
  S článkem ovšem souhlasím, ale jen do určité míry. Myslím, že korektně by se naopak mělo chovat ke všemu živoucímu na planetě. Aby ho to nebolelo, neuráželo apod. Ale všichni, co jsou něčím jiní by si taky okamžitě neměli brát všechno osobně a měli by být tolerantní k "normalitě" většiny.

 16. Mě ponižuje, když ponižuje někdo mě. Pak mě irituje, když někdo do někoho kéruje bez důvodu. Ale ani tak se nerozhodím.
  No a takové výroky, jako, že : " holky jsou tu pro to, aby se staly maminkami". Tam je jenom úsměvné, to aby, a zase třeba aby. Jsou tu proto, protože tu jsou. Jestli budou maminkami, to se přece uvidí… žádnej tlak, ne..

  Do chomoutu nespěchejte, za ženichem se moc nehoňte: https://www.youtube.com/watch?v=r1eyH0IDRx0

 17. [4]: S tímhle přístupem by jsi se mohla docela dobře uplatnit jako "nosnice", protože u nich, vzhledem k absenci právní úpravy, je vždy riziko, že k tomu plodu získají za devět měsíců těhotenství citový vztah a nebudou ho chtít vydat biologickým rodičům.

 18. Myslím, že tímto způsobem, nebudou lidé vůbec tzv. "ostříleni", když se jich nikdy nic v životě nedotkne. Jaký bude mít pak smysl asertivita a život ve společnosti, když se budeme bát někoho oslovit, jen abychom jej neurazili?

 19. [21]: je tento článek o právním statusu "translidí" (uznávám že v těch třech pojmech mám trochu hokej) v různých zemích světa? Nikoli. Je tento článek o tom, že translidé by neměli být garantovaný přístup k lékařské péči? Nikoli. Cítím se v tom článku uražená? Taky ne.
  Tak kdo by se tady měl naučit chápat psaný text a "nemá ánung" o co jde? Moje privilegované srdíčko (LOL) má trans kamarády, kteří ten návod na oslovování sami považují za úplnou chujovinu. Protože tady přece jde principielně o to, abychom se k sobě všichni chovali s respektem a pěkně a ne aby se vymýšlely hovadiny typu neříkejte starci, že je starý a vozíčkáři, že je vozíčkář, bo by je to mohlo ranit.

 20. Myslím, že i trans-člověk by měl vědět, že normálně jsou u lidí těhotný samičky a holt to doktorovi vysvětlit, když mu oslovení vadí…
  Nám například většina učitelů ve škole říká "paní", což se mi samozřejmě nelíbí.. Jsem na bakalářskym programu, oni to vědí, tím pádem nemám titul a oni nemají důvod mi tak říkat.. A stejně to každému druhému učiteli nebudu otloukat o hlavu..

  Přijde mi, že lidé, co tyhle zákony vymýšlejí se snaží prostě "těm jiným" zpříjemnit svět, ale prvně by spíš měli zbytek populace naučit toleranci a pak by se to dost možná vyřešilo samo… Tímhle na trans-lidi moc dobré světlo nevrhnou…

 21. Osobně nemám s ničím tohoto druhu zkušenosti, přesto ale souhlasím s Lúmenn, taková příručka ,,polticky korektní označení kyklopa je zrakově znevýhodněný" jsou absolutní nesmysl.
  Dobrý článek, ale to jsou ostatně všechny na tomhle blogu (včetně toho o zimě ?).

 22. [32]: zapomen, ze jde o to, zprijemnit svet. Je za tim skryty program, rozbiti tradicni rodiny, statu, narodni hrdosti a vlastenectvi, proste je potreba vychovat radne znormalizovaneho euroobcana bez nazoru. Propagandou zblbleho, to jde nejlepe od skolky. Povinne. V co nejnizsim veku. A masovy import cizorode "kultury" s tim planem pochopitelne souvisi taky.

 23. Dobrý den,
  Chápu, že je toto poněkud neobvyklý (a možná pochybný?) způsob komunikace, ale velmi mě zaujal váš styl psaní a mám dojem, že by vaše články nádherně a vtipně doplňovaly náš nový online magazín o životním stylu.
  Pokud máte alespoň trochu zájem dozvědět se bližší informace, prosím, kontaktujte mě na mailu annae@xcroco.com. Budu moc ráda za vaši reakci.
  Anna Evans

  PS. Opravdu toto nepíši na každý blog, který najdu, jako nějaký zvrácený způsob reklamy. Jen se snažím najít zajímavé autory poněkud nekonvenčním způsobem. 🙂

 24. Vřele mohu poradit, Lumenn vyniká skutečně znalostmi, a tam kde váhá, rychle dostuduje k tématu a podává vynikající výkony. Není to osobní kompliment, je to po zralé nezaujaté úvaze po prostudování materiálů, jak píše a s jakou elegancí vede diskuse.

 25. [14]: Jen faktografický detail – populace roste, ale ne v Evropě, tady má většina zemí – včetně ČR – porodnost pod dvě děti na matku, tj. vymíráme. Ale tvoji volbu respektuju.

  Jinak bravo, Lúmenn, opět výborný článek! Pokud vím, jediný živočich, u kterého může být těhotný sameček, je mořský koník… jen mi přijde, že zrovna ti k britským gynekologům chodit nebudou 😀

 26. To ty jsi z toho vyšla ještě celkem v pohodě. Mě jedna slečna (zjevně studentka geder studies a aktivistka) označila za neempatickou, když tuhle hloupost nekvituju.
  A to můj článek obsahoval argumenti i sarkasmus, ale především obhajobu lidí, kterých se toto týká. Nebo se snad pletu, když řeknu, že tyhle předpisy jen víc vyčlení trans ze společnosti? (Slečna nicméně tvrdila, že se chtějí lišit, proto je potřeba zavádět předpisy)

 27. Hysterii okolo básničky nechápu. Je to pouhá dětský říkačka o tématu, kterým děti rozumí tak, jak je to psáno – je maminky tu jsou od toho, aby rodily děti – jejich sourozence. Měly tatínka a dům a uklízely – to je přece základní role ženy co je lidstvo lidstvem.
  Hysterie by měla být spíš u pohádky vyprávěné Donutilem o holčičce, která potkala tmavého kamaráda a namazala se kouzelnou mastičkou, aby byla stejně hnědá jako on. ( vysíláno na Déčku). To je vymílání mozků mladých … ne jedna maminka, která má za střed světa rození děcek.

  A ano, mně by se líbilo, kdyby se mě každej zeptal, jestli když mi vadí moje jméno, mi může říkat tím "druhým" s tím, že ho hodlá důsledně používat, protože si to přeju. Většinou je to takový HM OK a xkrát mě osloví tím blbým jménem.

 28. Myslím si, že kdyby do nemocnice přišel těhotný budoucí muž, asi by to lékaři poznali ze zdravotní karty, nebo jim to sám řekne, a mohli by se situaci přizpůsobit.

  Ovšem to by byl před definitivní operací, takže by byl vlastně úředně ještě žena, takže by starosti s oslovováním odpadly.

  Stejně ale nechápu, proč by se měla užívat slova nadřazená (těhotný člověk), když je možné vymyslet slova nová! Třeba takový nastávající matec…

 29. osobně se přidávám k tvým trans přátelům, co si myslí, že je to celé pěkná hovadina. já to třeba nijak extra neprožívám, jakým způsobem mě druzí oslovují, i když mě samozřejmě vždycky potěší, když mě cizí člověk označí za ženu už teď. a tahleta hyperkorektnost se nám co nevidět ošklivě vymstí…
  a ten zbytek (včetně komentářů) raději nekomentuju, to by dopadlo všelijak, jak se znám (z některých komentářů mi vyloženě lezou špičáky z pusy).

 30. Jste zlomený? Nenechte se zlobit, ať vám doktor Sunny pomůže získat zpět své ex. „Byl jsem ženatý 5 let se dvěma dětmi a žiji šťastně se svou rodinou, dokud se mnou a mým manželem věci začnou ošklivé, což nás vede k argumentům téměř pokaždé… zhoršilo se to, když můj manžel požádal o rozvod … Snažil jsem se co nejvíce změnit svůj názor a zůstat se mnou, protože jsem ho milovala celým svým srdcem a nechtěla jsem ztratit svého manžela, ale všechno nefungovalo … Opustil dům a pokračoval v evidenci rozvod … prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo. Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto velkému kolečkovi jménem Dr. Sunny, který mi konečně pomohl … Nikdy jsem nebyl fanouškem takových věcí, ale prostě jsem se rozhodl zkuste to, protože jsem byl zoufalý a neměl jsem na výběr … Vyladil kouzlo a všechno šlo opravdu dobře, jak slíbil, a můj manžel by změnil názor a odešel domů, zůstaňte se mnou a s nimi fantázi. A slib mi, že mi už nikdy neublíží. žít šťastně takhle s pomocí Dr. Sunny. Další informace o tom, jak ontact Dr. Sunny, kontaktujte: drsunnydsolution1@gmail.com nebo WhatsApp telefonicky na +2349030731985

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.