Bohatým brát hodně, chudým míň?

http://prazsky.denik.cz/special/auto_za_neplaceni_ruceni_budou_pokuty20081119.html
Ani vzdálena od civilizace, na chatě vprostřed lesů drahanské vrchoviny, nejsem vzdálena od problémů dnešní společnosti. Stačilo mi zapnout rádio a zase jsem měla o čem přemýšlet a k čemu se vyjadřovat.
Ministr dopravy (pochopitelně z populistické strany Věci veřejné) přišel s návrhem, který davy „chudiny“ uvítají s jásotem. Zase budeme utahovat opasky bohatým stejnou měrou, jako chudým! Hnusní bohatí zbohatlíci v drahých autech, kteří napadají nevinné chudé řidiče ve sto pětkách, budou potrestáni měrou spravedlivou!
O co jde? Ále, jen nějakému chytrákovi došlo, že když je za nějaký přestupek pokuta tisícovka, tak to dělníkovi s platem deset čistého ublíží mnohem víc, než manažerovi, co vydělává mega za měsíc. Měli bychom tedy zavést systém pokut, který bude zohledňovat příjem řidičů a bohatý řidič zaplatí víc, než chudý. Geniální? To sotva…

Na jednu stranu ten návrh zní docela dobře a vlastně by mohl mít i něco do sebe. Však je to pravda – tresty by měly být pro všechny stejně bolestné a manažerovi, který rozhodně hluboko do kapsy nemá, nějaká ta tisícovka za jízdu na červenou neublíží. Chudší řidič si příště dá větší pozor, aby zase nepřišel o peníze, našetřené třeba na dovolenou, ale bohatšímu je to fuk a dál jezdí jako hovado.
To by všechno byla pravda, kdybychom neměli bodový systém. Ten bere body zelináři i holiči, řediteli banky i fotbalistovi vždycky stejně. Za jízdu na červenou jsou to tuším čtyři dolů a když si příště dotyčný bezohledný řidič nedá bacha, přijde o řidičák ať má na výplatní pásce tři nuly nebo osm.
Tresty tedy jsou všechny stejné, ubrání bodů čeká každého a pokutička navrch je jen takové malé znepříjemnění života a korunky do kapes policajtů, aby taky měli z čeho brát své platy a kupovat si nová hezká autíčka.
A o tom si taky myslím, že je celý nápad ministra Bárty. Čím vyšší budou pokuty, tím více peněz přiteče do státní kasy a tím více peněz pak bude mít na provoz svého ministerstvíčka. A jestli máte někdo pocit, že za vybrané pokuty od „boháčů“ se postaví nové lepší silnice, opraví se chodníky nebo nakoupí nové semafory, asi byste se měli jít opláchnout studenou vodou a znovu se rozhlídnout kolem sebe, v jakém státě to žijeme.
Poslední dobou se totiž roztrhl pytel s návrhy, jak nám „bohatí“ zaplatí všechno. Návrhy na progresivní zdanění to začalo a bůhví čím to může skončit. Nakonec třeba lidé s vyšším příjmem budou mít jiné ceny v obchodech – pro ty, co vydělávají míň než deset tisíc měsíčně bude rohlík za korunu, pro ty, co mají nad deset, za kačku pade a ten, kdo má víc než sto tisíc měsíčně dá za rohlík rovnou desetikorunu. Jen ať ti zbohatlíci poznají, jak těžký je život prostého občana!
Cítíte, že je to naprostá hovadina nebo jsem tady divná jenom já? Proč by někdo měl být perzekuován za to, že je bohatý? Vynaložil úsilí, pracoval nebo ještě pracuje do úmoru ve své firmě, má zodpovědnou funkci, spoléhají se na něj lidské životy či majetky a nebo měl prostě jen štěstí a byl ve správnou dobu na správném místě, kde vybudoval správnou věc.
Existují zlí zbohatlíci, kteří si zaslouží nenávist, kteří si vše nakradli, nepoctivě načachrovali nebo zneužili zákonů. Ale existují také zlí chuďasové, co bijí svoje ženy, výplatu nahážou do automatů a nakonec vykradou benzínku, jen aby měli na chlast. A na to bychom neměli zapomínat.
To, že má někdo dost peněz přece neznamená, že musí mít jiná měřítka, než ostatní a to ani v pozitivním, ani v negativním smyslu slova.
Mimoto, když se vrátíme k problematice výše pokut, jak bude pan ministr určovat, kdo je bohatý a kdo chudý? Budeme nosit na dopravní polici daňové přiznání? Výplatní pásky nebo účetnictví firmy? Budou vyšší pokuty platit lidé z lepším autem? A co potom ti, kdo roky dřeli,a by si koupili vysněného Rolls Royce, ale berou pár tisíc měsíčně? Budeme dávat čestné prohlášení o tom, jestli jsme či nejsme bohatí? A kdo je vlastně bohatý? Kdo má hodně majetku? Velké příjmy? A jak velké?
Chápu, že pan ministr to myslí na jednu stranu dobře, alespoň pro hloupého a líného člověka na podpoře, který bohatství všem akorát závidí, se to tak může zdát. Ale takový zákon je tak nespravedlivý a snadno zmanipulovatelný, že nepřestávám věřit tomu, že to byla od něj legrace.
Nebo se mýlím?
Na zamyšlení:
Dočkáme se doby, kdy tlustí lidé budou ve vězení dostávat míň jídla, aby pro ně trest byl horší? Kdy sociofoby budeme dávat na celu s hodně lidmi a klaustrofobiky zavírat do miniaturních komůrek?Kdo posuzuje, jestli je trest adekvátní? Odkdy si bohatý zaslouží být trestán za své bohatství?
A kolik by asi Jan Tleskač vydělal za své kolo? Musel by na něm platit větší či menší pokuty?

11 komentáře “Bohatým brát hodně, chudým míň?

 1. Má to své mouchy, ale nic to nemění na tom, proč by páni herci a politici měli dostávat tolik, že to nestihnou utratit ani oni, ba dokonce ani jejich pravnoučata. Nejvíc mě naprdnul Slávik, který měl tu drzost, říct si o podporu v nezaměstnanosti, za prvé neprávem, za druhé s miliony na kontě. Pak ještě držkuje, že na daních odvádí mnohem víc než ostatní lidi, tak proč musí u doktora čekat a nevezmou ho jako prvního?

  Těch co jsou bohatí aniž by si nakradli, popřípadě aniž by své místo obsadili přes známé a vlivné tatínky, je kurevsky málo. A bohužel, čím vyšší plat, tím méně toho udělají. Tak a teď babo raď jak určit ty zářné, čestné výjimky a jak poznat toho hajzla?

  Furt se mele o tom, jak se máme všichni uskromnit, jak jsou nutné oběti. Tak ať to ti bohatí pocítí taky ne? Ano, chudákům vezmeme sociální dávky, přirazíme jim stovku na povodně, ale vzít všem bohatým pořádný prachy není spravedlivé, protože někteří jsou hodní? Chudí jsou také někteří poctiví, jiní hajzlové a nikdo na to nikdy ohledy nebral.

  Pak nemá jít ekonomika do prdele, když dobře placené pozice obsazují ne ti nejschopnější a nejvzdělanější, ale ti co se uměli narodit. Pak to nemá vypadat jak v kocourkově. Potom chtějme pomáhat českým podnikatelům, když si veškeré prostory pro obchod zaplatí vietnamci… všechno souvisí se vším. Tenhle stát je už příliš zkorumpovaný na to, aby se v něm dala dělat spravedlivá opatření.

 2. Jan Tleskač by vykořisťován živnostníkem (=tajemný M.), takž by asi platil málo.
  Ale plánovaná daň z létacích kol je tak veliká, že by šel o žebrácké holi.

  Zohledňovat příjem do systémů pokut je blbost, navíc by mne zajímalo, jak to budou policisté řešit? Pan podnikatel řekne, letos jsem účetně vykázal ztrátu, takže mi vlastně za můj přestupek ještě něco doplaťte …

 3. Velké prachy za velkou dřinu nejsou. Dneska jsou velké prachy prý za práci toho, co máš v hlavě, ale ty největší prachy jsou za úplně nic, jen proto, že obsadíš to vysoce postavené místo a čím vyšší post máš, tím víc lidí, kteří všechno dělají za tebe, máš kolem sebe.

 4. Achich, hezké věci nás čekají v novém roce.
  Ano, pan ministr to myslel dobře, ale je v tom pár much. To, že by bohatí měli platit víc, mi přijde zvláštní.
  Máš pravdu v tom, že se najdou tací, kteří si svoje peníze poctivě vydělali, ale bohužel převažují hrabivé potvory, které si své majetky drží zuby nechty.
  I když osobně bych nezačínala u bohatých, ale u politiků, kteří náš stát dostali tam, kde je teď. Máme nádhernou zemi, bohatou historii, krásné památky a můžeme být pyšní i na naše osobnosti, ale v politice máme bordel nevýslovnej.

 5. A jéje…Pokud tohleto schválí, tak si jsem jistá, že do dvou měsíců to zase zruší. Proč? Páni politici zjistí, že do sféry boháčů zapadají i oni, takže to rovnou mohou vydat něco na vlastní likvidaci a vyjde to na stejno. Samozřejmě, že s takovou hovadinou musely přijít Věci veřejné. Stačí se podívat na pana (bývalého) žurnalistu Johna…

 6. Na to je smutná věc taková, že někteří ti manažeři a ředitelé si myslí, že si mohou dovolit všechno. Jeden blbeček vytlačí někoho z dálnice a druhý na něj v plné rychlosti "jentak z prdele" nabourá? Takovým by neměli dávat pokuty, takové by měli zavírat…

 7. Hele já myslím, že Tleskač by platil jako mourovatej, páč je celebrita a celebrity jsou automaticky boháči, ať jede na koloběžce, kole nebo v Meďáku ;D

  Pokuty jsou slušná hovadina, ano, bodový systém bohatě postačí – na sebrání papírů. JENŽE, když někomu sebereme papíry, stejně bude jezdit dál. To bychom museli sebrat to auto, což je právně nemyslitelné a příčí se to Listině. Tudíž se může zdát pravděpodobnější, že si člověk bude hlídat rychlost a odstupy ne proto, aby nepřišel o řidičák (páč bez toho to taky jede…), nýbrž proto, aby nepřišel o prachy (to totiž bolí mnohem víc, obzvláště pak příslušníky národa českého). Ale jak říkáš – manažerům je to u p*dele, neboť nějakej ten Palackej jim nestojí ani za upšouknutí a stupňovat pokuty podle ,,bohatství", to zavání Marxem… Já bych se jim na prachy vyflákla a posílala bych je na obecně prospěšné práce. No co? Věznice jsou plný a z pokuty si stejně ti ,,velcí ptáci" žádný ponaučení nevezmou. A ty extrémně přerostlé ptáky typu Lacina a jeho kolega bych za to, co předvedli, potrestala ještě úplně jinak – křeslo nebo injekce, popřípadě bych je nechala tak hodinku samotné někde v ústraní s těmi, jejichž životy ohrozili, aby si s pány manažery popovídali a hlavně pogestikulovali…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.