Anti hip-hop

Nedávno jsem na internetu narazila na blog lidí, kteří otevřeně protestují a bojují proti hip-hopu. Nejprve jsem tyhlety zakomplexované a netolerantní puberťáky odbyla mávnutím ruky a několika komentáři o toleranci a pochopení je poslala někam. Ale nedalo mi to. O pár dní později jsem proklikala pár odkazů na tomto blogu a dostala se až na oficiální stránky jakéhosi sdružení Stop hip-hopu, kde jsem si přečetla jejich stanoviska a názory.
Na jednu stranu jsem ten poslední, kdo by v dnešní době děsně moderní“hudební“ styl hip-hop bránil. Nesedí mi recitace do bubnů, nesedí mi drsní gangtas s rozkrokem u kotníků a drsnými výrazy nasazenými na vousy ještě nedočtených tvářích. Ale proč bojovníci proti hip-hopu nejsou schopni pochopit, že ačkoli je tento styl trapný, tupý a smrdí komercí na sto metrů, je to styl, který se mládeži libí a nikdo nemá právo někoho nutit, aby svůj život přeorganizoval podle cizí představy.
Na jednu stranu chápu a uznávám argumenty hnutí anti hip-hop. Ničení staveb grafitti čmáranicemi, machrovské pózy a vyvolané rvačky s málo „nigga“ kolemjdoucími, nazývání rytmické recitace hudbou, vymývání mozků americkou propagandou…ano to vše se dá považovat za škodlivé. Ale nemuseli bychom potom bojovat proti všem hudebním a životním stylům, které na nás média valí?

Co takhle emo, scene, popové bárbínky ála Paris Hilton, vlastně pop obecně, mnohem zdraví škodlivější a neméně agresivní (ačkoli mnohem starší) hnutí punkáčů, možná taky ožralé a mastnovlasé metloše a když jsme v tom, tak bychom mohli zrušit všechny styly! Nasadíme šedé uniformy a vypneme přehrávače. Tak!
Jasně, do extrému zacházet nebudu. Ale jak rozlišíme, kdy nějaký životní styl mládeže, nezbytně doprovázený hudbou, módou a zájmy, je již škodlivý nebo ještě „nezávadný“? Mezi hopery se najdou i zajímaví textaři, kteří se snaží světu říct, co dělá špatně. Hip-hop vznikl jako odpor amerických černochů proti jejich segregaci v ghettech a jako takový měl své opodstatnění. Za to, že si z něj udělala modlu komerční televize sledující mládež, žádný z těch vychrtlých černých kluků s moc velkýma kalhotama nemůže.
Proto jsem proti zakládání Anti hip-hop, anti metal, anti barbie… hnutí. Ale jsem pro založení hnutí Proti lidské blbosti. Každá správná myšlenka může být nesprávně pochopena a vše dobré se může obrátit ve špatné, pozměníme-li výklad – takový islám budiž nám zářným příkladem. V PLB hnutí bych tvrdě potírala všechny rádoby intelektuály, co neumí do pěti napočítat, a taky všechny líné tupce, co svou inteligenci vyfukují spolu s marihuanovým dýmem či blijí do záchodu po nezvládnutém alkoholovém dýchánku. PLB by organizovala školení tolerance, analýzy textů, diskuze a další osvětové programy, které by vnesly světlo do nejasných problémů a snad i trochu rozumu do zbídačených mozečků.
Já vím, byl by to boj s větrnými mlýny, ale ať tento utopický nástin slouží všem, kterým není lhostejné mrhání s inteligencí dnešních mladých lidí. Ať už těch, kteří tupě rapují „já jsem nigga, já jsem king“ a nebo těch, kteří svou netolerancí a nepochopením rozsévají nenávist a zlobu. Neodvažuji se hádat, kterých je víc.

7 komentáře “Anti hip-hop

  1. Konečně nějaký chytrý názor na toto téma 🙂 Musím se přiznat,že dříve jsem se řadila k oné netolerantní části,jenže mi došla jedna podstatná věc – možná se mi nemusí líbit něčí styl,muzika atd. (stejně jako jemu se nemusí líbit to moje :)),ovšem každému se zkrátka líbí něco jiného.A že konkrétně hip-hop není hudba ? Že je to komerční ? A co když to těm lidem vyhovuje ? Je to přeci jejich život,že 🙂 A potom – to by mohlo být "anti" na všechno a výsledkem by byly jen naprosto zbytečné hádky a nesnášenlivost.Na co.Každý je,jaký je.Proč ho měnit.Jde o to,co má v sobě a ne na sobě nebo puštěné v uších 🙂

  2. Já chci první komentář, jááá!! *předbíhá frontu lidí s tričky s nápisem "Fanklub Lumenn"* xD Mě hip-hop nevadí, dokud má smysluplný text a je o něčem. Ty přehnaně komerční sračky v televizi se snad ani hiphopem nazývat nedají..?! Neuznávám ho sice jako hudbu, ale uznávám ho jako rytmus a občas i kvalitní rýmovací schopnosti a fantazii. Nějak hlouběji se o něj nezajímám, ale ani nejsem nějaký strašný anti-hiphoper. Naopak, některé písničky trochu šmrncnuté hip-hopem můžou být i hezké. Takže mám asi neutrální postoj.. Jsem první? Jsem, jsem, že jo??xDD

  3. Z tohohle článku mám docela sporné pocity, je to dost nevyčerpatelné, ale trochu ohrané téma…já to beru tak, že jelikož jsem netolerantní a nenávistný člověk milující vzpouru a jelikož mám sama na blogu anti rubriku, nevadí mi to a stěžuju si an věci které ráda nemám, ale zakládat proti tomu hnutí a házet na ně špínu je něco jiného než zdůrazňovat chyby…teď trochu plácám, neboť toho mám v hlavě hodně, jistě je dospělejší a chytřejší hopery a emaře ignorovat, ale já sem holt eště děcko i když to nic neomlouvá…

  4. Ja nemám rada takéto anti veci…Teda hlavne anti -nejaký štýl. Nikomu nemôžem vtrepať do hlavy, toto teraz nepočúvaj, pretože mne sa to nepáči.

    Hip-hop nemusím, najmä ten náš slovenský, ale ako si písala, niektoré texty sú skutočne rozumné a mám zo tri-štyri obľúbené piesne, ktoré sú práve hiphopové (ale majú fakt dobrý text..a trochu iný sound)

    *tiež chce tričko Fanclub Lumenn :/ *

  5. Naprosto chápu tvé stanovisko. Já proti hip-hopu jako takovému mám hodně věcí, ale jeho posluchači mi nevadí- pokud jsou tedy ochotni si sehnat sluchátka, a nepouštět to na celé kolo. to už mi pak vadí….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.