
Když si rozkliknete rubriku se současným tématem týdne, vyskočí na vás obrovská kvanta článků, kde lidé ze všech stran propírají Halloween jako americký konzumní svátek:
„zrušme americký svátky“
„Proč se u nás musí řešit americký svátek? To nepochopím. Vždyť je to jejich tradice, to oni to slaví a já o něm vím jen to, že se dlabou dýně a děti choděj v čarodějnickém kostýmu žebrat po sousedství sladkosti.“
„Vlastně je to svátek zesnulých a v americe si z toho udělali jakoby nějakou diskotéku přece se nosí kostými a žebrá se o bonbóny a takovýhle blbosti.“
Nebo dokonce:
„…. Halloween. Co se k tomu dá říct? Jedině to, že mě to docela štve. Asi to bude tím, že už patřím mezi ty starší a dost mi vadí, že se u nás, v naší malé a krásné zemi, stále pěstuje „rektální alpinismus“ (…) Když už jsme nemohli lézt do zadku Rusům a jiným bratrům, tak jsme okamžitě začali lézt do zadnice Americe a zavedly se tu svátky, které se dříve neslavily a mezi něž patří samozřejmě i Halloween a další bláznivé svátky. Kam se poděla naše hrdost, kam zapadla naše samostatnost, kde je konec našim tradícím?“
Takže pro všechny, kteří se takhle rozčilujete – Halloween není žádný zlý převzatý svátek ošklivých amerických imperialistů. Je to svátek, který slavili už naši předkové, kteří žili na našem území již před téměř dvěma tisíci lety a jejichž krev většině z nás stále ještě aspoň trošku koluje v žilách, byť notně zředěná staletími. Ti předkové se jmenovali Keltové…
Pro Kelty byl 31.říjen velmi významným dnem – jako je dnes pro nás Silvestr. Ten den končil kelstký rok a koloběh života se začínal točit zase od začátku. Svátek, konaný při této příležitosti, se nazýval Samhain.
Snad díky pošmournému podzimnímu počasí a nebo díky víře, že když se láme rok, lámou se i hranice mezi světy, Keltové věřili, že v tento den se přibližuje hranice světa živých a světa mrtvých. A protože mrtví byli tak blízko, že občas dokonce vystupovali ze tmy a kráčeli nocí, bylo potřeba si je pořádně usmířit.
Tento zvyk se dochoval dodnes i u nás, posunuli jsme jej (kvůli křesťanské tradici) o pár dní a nazvali jej Dušičky nebo taky Sváítek všech svatých. Ale se svatými původně neměl mnoho společného, snad jen to, že většina svatých je dávno mrtvá a tak je taky potřeba je patřičně uctít. V oknech domů, na mohylách a hřbitovech se zapalovaly svíce, aby mrtví, kteří vyšli do noci, našli bezpečně cestu zpátky. Mrtvým se obětovaly dary a věnovaly se jim vzpomínkové večery při něčem dobrém na zub i silném na pití. Do dnešních dnů chodíme na přelomu října a listopadu na hřbitovy, pokládáme věnce, zapalujeme svíce a modlíme se u hrobů našich předků tak, jako to činili naši předkové před mnoha a mnoha staletími.
Na ostatní zvyky jsme zapomněli, hlavně kvůli silnému vlivu křesťanství. Ve Skandinávii a Anglii nebyl tento vliv tak silný nebo byla větší vůle k udržení starých tradic a tak se dnes v těchto zemích (a samozřejmě i v Americe, kam se tento svátek dostal s anglickými přistěhovalci) stále dodržují další zvyky.
Masky, které si dnes oblékají děti i dospělí a vyrážejí na večírky, měly původně trochu jiný účel. Věřilo se, že o noci Samhainu by člověk neměl vycházet z domu a pokud tak přece musí učinit, měl by se převléknout za strašidlo, aby jej duchové a přízraky, brousící kolem, neroztrhaly.
Občerstvení, které si takto maskované děti vydobývají známou hláškou „trick or treat“ je s tímto zvykem úzce spjata. Pokud by na dveře o Samhainu zaklepal kdokoli, povinností pánů domu bylo jej pohostit. Mohl by to totiž být duch předka nebo nějaký jiný přízrak a kdyby nedostal patřičné pohoštění, mohl by se naštvat a začít škodit. Mezi nejčastější řádění duchů patřila onemocnění dobytka, požár, neúroda nebo zkažená voda. Proti tomu jsou dnešní dětské vylomeniny s házením vajec úplná balada.
Protože v době Keltů v Evropě ještě nerostly dýně (ty k nám byly dovezeny až s objevitelskými výpravami v 15. a 16.století), na „strašení strašidel“ se používaly jiné věci. Vydlabaná dýně s hrůzostrašným obličejem a zapálenou svící uvnitř ovšem vypadá dobře a stala se tedy přirozeně symbolem tohoto svátku. Chcete-li být ale opravdu tradiční, vyřezejte figurky ze dřeva nebo udělejte bubáka ze slámy. Taková figurka bude odhánět od vašeho domu zlé duchy, kteří si budou myslet, že už tam nějakého ducha máte a nepolezou mu do zelí.
Tak si to shrňme:
Halloween je původem svátek anglický, nikoli americký. Jako americký se pouze dostal do povědomí, zejména díky filmům. Vychází ovšem ze starých tradic, které dodržovaly zejména Keltové, ale v různých obměnách i Slované, Germáni a Vikingové. Zde si prosím připomeňme, že podle výzkumů jsme my, Češi, čtvrtý národ na světě, co se týká zastoupení keltských genů v naší genetické výbavě – před námi jsou jen Skotové, Irové a Velšané. Ideální tradiční oslavou svátku na přelomu října a listopadu (ať jej nazveme Dušičky, Halloween nebo Samhain) je spojení všech zvyklostí, které naši předkové dodržovali – tedy jak tradičně české zapalování svící pro mrtvé, tak i „cizí“ maskování za bubáky a vyrábění strašidelných dekorací.
Nepleťte si pojmy s dojmy. A když už chcete bazírovat na tradicích, tak pořádně;)
Máš pěkný blog
Řekl bych, že lidem ani tak nevadí Halloween jako takový, ale především ohromná komercializace všech svátků a ta jde pochopitelně z Ameriky. Lidem vadí Santa Claus, který opruzuje v našich supermarketech už od poloviny října, lidem vadí čokoládoví Mikulášové prodávaní v supermarketech od začátku září. Ten Halloween je už jen taková pověstná kapička způsobující přetečení nádoby.
Mimochodem, když říkáš, že Halloween se vrací na místa svého původu, tak proč tomu říkáme Halloween a ne Samhain? Pokud vím, tak angličtina nebyla běžně používaným jazykem v české kotlině za doby bronzové. Máme společnou krev s Kelty, nikoliv s Anglosasy.:-)
Konečně někdo, kdo Halloween neodsuzuje a ví, že to není americký svátek 🙂 Ano, máme v sobě keltské geny, tak proč bychom ho nemohli slavit, v jakékoliv podobě. Vždyť člověk nemusí nutně zvonit u sousedů v masce bubáka, stačí si třeba jen zapálit svíčku a užít si tu atmosféru. Většina lidí vykřikuje, že kvůli Halloweenu mizí tradice Dušiček. Já slavím oboje a rozhodně si nepřipadám jako nějaký zrádce národa
Jenže když se podíváš jak se slavil tento den u Keltů a co z toho udělali Američané, také je to o dost jiné. Že neví jak tento svátek vznikl, je tak nějak jedno, v široké veřejnosti je o naprosto běžné ať se jedná o jakýkoli svátek. Ale ta komercializace je už tak obrovská, že keltský svátek to připomíná možná tak tím dnem.
Dál si stojím za tím, že Halloween je americký svátek a Samhain keltský. Dva různé, které se jen náhodou sešli na stejný den
[2]: můžeš mu přece říkat jak chceš, klidně i Dušičky:) A ty jsou zkomercionalizované úplně stejně, z té záplavy smutečních věnců se mi zvedá kufr stejně, jako ze všech dýní a jiných pičovinek. Jenže já nesleduju televizi, nečtu noviny a nechodím do suprmarketů, takže mě nějaká komerce moc nebolí:)
[4]: jen přidali masek a zábavy pro děcka. Nehledě na to, že tento svátek je ANGLICKÝ a do ameriky byl přivezen angličany, kteří jej taky slaví úplně stejně masově jako amíci dodnes. V žádném případě taky nejde o dva různé svátky, prostě jen moderní doba zpotvořila starou tradici, to se stváá, koukni třeba na Vánoce nebo Velikonoce;) Hnusné kýčovité pičičandy kam se podíváš a rodinná pohoda veškerá žádná. Za to nemůžou američani, ale my, lidi…
noo vidim, že si si fakt dala námahu …. je to zaujímavé čítanie. hned mám lepší názor na helloween 🙂 …ale aj tak sa viacej prikláňam, k tej našej odnoši …teda k dušičkám , vplyv kresťanstva dolahol aj na mňa 🙂
[5]: Tak ono je vlastně vše odněkud dotažené, vzhledem k tomu že dějiny ,,moderní Ameriky", abych tak řekla, se začínají psát někdy po roce 1492 🙂
Ale i když se komercializují všechny větší svátky, tenhle dotáhli už tak daleko, že to Samhain už nepřipomíná téměř vůbec. A hlavně náš keltský svátek jsou Dušičky, proč tahat ještě Halloween?Stejně jako nám dárky nosí Ježíšek a Američanům Santa Klaus, tak my máme Dušičky a oni Halloween. Ať si ho nechají.
Ano, myslím, že je to celé jen o nevědomosti. Samhain já slavím každým rokem, ať si tomu každej říká jak chce 🙂 Jen mě mrzí, jak si každej vzpomene na své zemřelé jen v říjnu, listopadu a pak zase rok nic 😉
Výborný článek!
A tak jako každý rok zapálím svíčky, otevřu víno nebo Tullamore's a strávíme s přítelem večer doma…vzpomínáním, povídáním.
K tomu bych ještě chtěla dodat, že Američani nám přece necpou Santa Clause do obchoďáků, takovou vánoční *výzdobu* si podle mě dělají obchodníci sami, i ti čeští. A hlavně souhlasím s tímto: "Za to nemůžou američani, ale my, lidi…"
Pěkný článek.
Pro mě je Halloween nejoblíbenějším svátkem. Znám jeho historii a už několik let na 31.října dlabu dýni, s kamarádkama se převlíkneme na celý den/ano i do školy/ za ,,čarodějnice´´ nebo něco podobného a večer pak s bandou jedeme na chatu daleko do hor a slavíme Samhain. Užíváme si krás pozdního podzimu a vzpomínáme co bylo, uvažujeme co nového přinese další rok, povídáme a zkrátka se skvěle bavíme.
Je to jeden z nejúžasnějších večerů v roce a nedám na něj dopustit.XP
Hmmm zaujimave, som nevedela 🙂
Ježiš tak autora toho posledního citátu (rektální alpinismus) fakt žeru. To už je fakt vrchol ignorace, tyhle názory 😀 Fakt mě baví, jak nejvíc keců proti Halloweenu mají lidi, co o jeho původu a smyslu vědí tak akorát velký hnědý.
Jinak parádní článek, zejména mě poučila ta část o smyslu trick-or-treatingu, doteď jsem vlastně nevěděla, proč se to dělá 🙂
není náhodou Haloween spojen se Dnem díkuvzdání? Nebo jsem slyšela špatně, špatně rozuměla a špatně si to překroutila? 🙂
Jinak úžasný článek. To, že jsme čtvrtým národem s nejvíce keltskými geny, jsem nevěděla a příjemně mě to překvapilo. 🙂
Skvěle napsané! Musím říci, že díky tomuto článku jsem nyní o hodně moudřejší!
Díky ti za něj! 🙂
lum doufámže nevadí, že jsem na svůj blog dala odkaz na tenhle článek…
Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Škoda že u nás se ten svátek tolik neslaví 🙂 ty dýně mě nikdy nepřestanou fascinovat 😀
Muhehe, Lúmennko, to sem netušilo o tom čtvrtym :D. Já se citím být keltem a slavim samhain už druhym rokem 🙂
[15]: souhlas
krásně napsaný 🙂
[17]: souhlas
Velmi pěkně napsané! 🙂 O Halloweenu jsem toho moc nevěděla, jen to málo co ví mnoho lidí a proto Halloween nemají rádi. Já Halloween mám ráda a jsem ráda, že jsem se o něm díky tvému článku dozvěděla více 🙂 Děkuji
fakt hezky sepsaný článek. vystihla jsi to přesně a děkuji, aspoň jsem si utídila pojmy a dojmy 🙂
"většině z nás stále ještě aspoň trošku koluje v žilách"
– "většině" ? 🙂
Nejsme z většiny naopak "slované" ?
Je to opravdu moc dobrý článek, já bych jen chtěla podotknout, že Dušičky a Svátek všech svatých není to samé! Slavnost všech svatých je svátek, kdy si křesťané připomínají Svaté a slaví se 1. listopadu, načež Dušičky se slaví 2. listopadu a lidé si připomínají zemřelé…
Moc pěkný článek 🙂 Některé věci jsem ani nevěděla.
zajímavý článek 🙂
[22]: z většiny jsme samozřejmě Slované, ale většina z nás (tedy ne všichni Češi, ale jen někteří) má v sobě i keltské geny, tak je to myšleno;)
[26]: Žijeme-li v srdci evropského kontinentu, v zemi přechodu armád a křižovatce obchodních cest, není pochyb o variabilitě našeho genetickém kódu. Keltský kmen Bójů žijících také na našem území dal název této oblasti Boio-haemum později Bohemia. Slovanské kmeny, které k nám později zavítaly za velkolepého stěhování národů jsou označeni Čechové (Böhmen, Bohemian) z latinského Boiohemia, právě podle původního kmene Bójů.
Pěkný článek. Naše tradice sahají dál než mnohdy víme a hlavně ani my nejsme jedineční a sdílíme naši společnou minulost s okolními státy aniž bychom vnímali, jak a proč. To co dnes přejímáme se někdy blíží kořenům více než nedávná minulost křesťanská.
[27]: děkuji za výborné doplnění:)
hm, to by me zajimalo, z jakych pramenu pochazi informace o 4. miste Cechu, co se tyce te archeogentiky…
je pravdou, ze cysticka fibroza a jina krasna dedictvi po Keltech ve fondu ve vysokem procentu mame, ale ten "vypocet" se mi tedy moc nezda…
[22]: my jsme z vetsiny takovi "lidsti orechove Evropy"…
[29]: teď už si nevzpomenu, ale mám pocit, že to psali v nějakém časopise typu epocha nebo 21.století, tuším, že to byl výzkum nějakých skotských vědců. Taky tedy nevím, podle čeho to určovali, ale tehdy mi to utkvělo v paměti:)
[31]: aaaaa, takze zdroj ve vedeckem bulvaru, tak to jo :))) tyhle casopisy je poterba brat s rezervou, clovek se obcas dozvi, ze nasi predkove byli soucasniky dinosauru apod. :)))
[32]: tak vzhledem k tomu, že jsem v té době nežila a ty taky ne, klidně na tom může být něco pravdy, klasická vědecká dogmata se mnohdy bortí pod tlakem různých faktů:) Ale každopádně jsou tyhle časopisy hlavně pro laiky a spíš pro zábavu, než co jiného;)
Dozvěděla jsem se několik nových věcí. To, že Halloween pochází z dob keltů vím dlouho a proto mě mrzí, že ten svátek věršina nazývá americkým..
moc děkuji za osvětu. To že keltové slavily Samhain, jsem už někde četla, ale až teďka vidím ty souvislosti. Jeden svátek, tři názvy a liší se jen v drobnostech…;)
Moc pěkný blogík. Zase někdy mrknu