Američané přece NEJSOU hloupí!

Dříve jsem dávala k dobru historku o amerických skautech. To bylo tak – přijela jich banda na evropské jamboree, to je skautská akce, ten rok to bylo v Nizozemí, tuším rok 2000. Když viděli čechy, vykulili na ně oči a ptali se, jaktože nejsme černí. „Proč bychom měli být černí?“ odpovídala naše výprava zděšeně. „No, Česká republika není v Africe?“
Myslela jsem si, že to je ojedinělý případ. Inu, jsme maličká zemička, takový flusanec vprostřed Evropy, tak nás přece nemůže každý znát. Taky málokdo u nás ví, kde přesně je třeba takový Laos nebo jaké je hlavní město Burkiny Faso. Ale díky videu, které uvidíte níže, zjistíte, že jsem se s tou „yntelitencí“ Američanů až tak nemýlila…posuďte sami.

Budu teď parafrázovat Julia Caesara tak, jak promluvil v jednom z dílů Asterixe a Obelixe. Přišel jsem, viděl jsem a NEVĚŘIL JSEM VLASTNÍM OČÍM!
Prosím, řekněte mi, že to je parodie a že ve skutečnosti ti lidé tak hloupí nejsou. Kolik stran má trojúhelník? Kolik asi, patnáct? A jakého vyznání asi budou budhističtí mniši? Budhističtí? To jsou stopro muslimové, že? Bohové. Nejvíc mě asi dostalo to, že někdo nevěděl, kde je Berlínská zeď. To už je na facku. V Moskvě asi, ne? Vrrr.
Nevím, čím to je. Jestli tím, že je v Americe tak stupidní vzdělávací systém (co jsem slyšela od známých a vím z článků o studiu tam, pak je to dost pravděpodobné)? A nebo tím, že je nezajímá nic, co je kdekoli jinde ve světě, než v jejich „Junajtyd stejts of Emerika“? Možná proto mají jasno v tom, která země začíná na U (Utah přeci!) a koho by USA měli napadnout (jak to tak vidím, tak asi všechny). Jak tenhle národ ještě může prosperovat? A nebo se dá prosperovat i bez toho, aby člověk věděl, kolik je v Paříži Eiffelovek nebo jaké náboženství mají v Izraeli?
Pak proč vlastně chodíme do školy a sypou nám do hlavy všechna možná moudra, zeměpis, dějepis, fyziku. K čemu, když na ekonomický růst a na napadání všech okolních i vzdálených států bohatě stačí vědět, že smažené kuře stojí dolar padesát, den nezávislosti je v červenci a k díkůvzdání se baští krůta.
Nechci se vysmívat hlouposti lidí, ačkoli přiznávám bez okolků, že si vážím toho, kolik toho sama vím. A vlastně jsme si říkali s kamarádkami, že uděláme podobný průzkum i u nás v Česku, stoupneme si před mekáč a odhcytneme mladou generaci kolem patnácti a uvidíme, co si oni pamatují ze školních lavic, v nichž dennodenně zasedávají. Ale stejně, přátelé, co je moc, to je moc. Doufám, že to je setřih těch největších pitomců, protože se mi nechce věřit, že se dá taková absolutní hloupost aplikovat na celý národ. A nebo dá?
PS: Když jsem byla na jamboree v Anglii, tak jsme potkali jednoho Američana, který se nás ptal, kolik máme v České republice roční HDP a jestli se nám zvedlo po vstupu do EU. Klobouk dolů.
PPS: Taky jsme potkali Američana černé pleti, který nám řekl, že v USA nemají smíšené dívčí a chlapecké oddíly. Když jsme se ho zeptali proč, mrkl na nás, předvedl gesto kulatého břicha a prohlásil „because of the babies“. Chjo…
PPPS: A nejen Američané mají zajímavé zápichy, viz anglické kuriozity, taktéž z mého výletu do Anglie na jamboree.

31 komentáře “Američané přece NEJSOU hloupí!

 1. Ouganadougou, ouganadougou!xDD (to je narážka na Burkina Faso, Liz ví.:D) Ale ne, jsou to volové.:) I když, nemusíme chodit do ameriky, stačí se podívat na Nikdo není dokonalý…:D

 2. No jak říká Eii, já ty dementy z videa nechci nijak bránit, ale myslím, že to bude obdobnej systém jak v Nikdo není dokonalý – najdou si ty nejnevzdělanější lidi, co jim padli před kameru a pak je celej národ za pitomce, nebo spíš ten samej národ se doma u televize tlemí, nebo si klepe na čelo, co to u nich existuje za kretény.

 3. Proč chodit do Ameriky. Minulý týden jsem psala článek o tom, jak jsem se vztekla, když se asi padesátileté ženské, normálně češky, ve vlaku divily, že Brno je na Moravě…

 4. No každý národ má něco svého že, ale my se třeba ve školách učíme obecně o světě, pokud si pamatuju na zeměpis a až takhle bídně na tom, jako oni nejsme. Pár američanů znám a, co z nich občas vyleze, to je děs, hlavně , co se názorů na zbytek světa týče. Neříkám, že jsou všichni pitomý, jako tady ve videu, ale často mi přijde, že mají mozek v režimu off, protože mají dojem, že jsou něco víc a proč se teda starat o zbytek světa a vědět, kde leží Německo nebo Česká r., vedle Iráku přece, že?

 5. Mně to dost připomíná Nikdo není dokonalý, navíc si myslím, že tam jen těžko vyberou lidi, kteří budou odpovídat chytře. To spíš tam sestříhají ty blbce.
  Já bych Amíky zas až tak nepodceňovala. 🙂

 6. Jo, to znám. Je to příšerný. A nás nutili vědět minimálně na jakém kontinentu jaká země leží a taky že je všechny vím. Hlavní města samozřejmě ne, ale na jakém kontinentu a tedy jaké obyvatele tam můžu najít a přibližně jestli je chudá nebo bohatá, tak to vím o každé…tohle je šílený 😀

 7. Taky myslím, že je to sestříhaný jako u nás Nikdo není dokonalý-tam taky bývají perly. A spousta mladých (Čechů) už neví skoro nic o komunismu, druhé světové válce, natož o dávnějších dějinách.
  Já mám kamaráda Američana, který patří k nejinteligentnějším lidem, co znám a procestoval celý svět. Dokonce znal i Čapka, že četli na univerzitě (americké) RUR.
  Myslím, že je to všude stejné-hloupí i chytří lidé jsou všude.

 8. Nevím, tohle mi přijde jako generalizace (reaguju na článek, ne na video). Setkala jsem se z Francouzskou, která si myslela, že ČR je součástí Ruska. Ale na druhou stranu mi bývalý vyprávěl o svém kamarádovi (který je Čech), který na slepé mapě netrefil polohu Ruska… Takže… Hloupí lidé jsou všude a podle určitého vzorku nelze soudit všechny.

  Navíc… Divme se, že v USA, státu velkým jak kráva, nemají povědomí o něčem tak prťavým, jako je ČR. My snad máme detailní povědomí třeba o Svazijsku? Já teda ani nevěděla, že existuje, dokud mi ho brácha neukázal na mapě…

 9. Hodně čtu blogy exchange studnets v USA a ti právě americký školní systém většinou opěvují, protože jde spíš o to, že se učení neučí "zpaměti", ale opravdově a mají hodně praxí. Ale je fakt, že zemepěis není povinný předmět a sousta Američanů se ve světě prostě neorientuje, protože většina z nich nikdy neopustila svůj stát.

  Ale popravdě-třeba já taky nevím, kde přesně se nachází Čad, na druhou stranu bych zhruba jeho určení věděla…

  Hloupí a neinformovaní lidé jsou všude.

 10. Jedna věc je, že média umí z většiiny udělat hrstků volů, ale i kdyby tomu tak nebylo… Fajn, zrovna tihle lidé nepůsobili moc intelientně, ale nemyslím si, že inteligence znamená vědět, kde co je a kolik čeho je (ale s těmi troúhelníky v tom videu to trochu přepískl :D). Samozřejmě, neříkám, že to s tím vůbec nesouvisí, ale já sama nemám samé jedničky, mnohdy schytám spousty špatných známek a hloupá si nepřipadám. Nehodnotím člověka jen podle pětek, čtyřek a co ve škole splete či ne, ale taky dle toho, jak se vyjadřuje, mluví s ostatními, jaké má (a jestli vůbec má) názory apod. Neříkám, že ty si to nemyslíš, jen přípomínám, že tohle je dle mého taky důležitou stránkou věci.

 11. A ještě jedna věc – kamarádka mi minule říkala, že byla někde anketa, jaká země je více chytrá, jakýsi žebříček. Přesně si to nepamatuji, ale vím, že Amíci byly slušně za námi. 😀

 12. Už to je hodně dlouho co jsem to video viděl a je pořád "so sad, so fucking sad!"
  Nedávno jsme na to měli debatu v mé škole (roční pomaturitní kurz angličtiny) a naše učitelka je celkem scestovalá. Prý at přišla do jakékoli země, tak se svými znalostmi ze základky neměla nikdy pocit a ani se nedostala do situace, že je ignorant. Právě naopak.
  A vím kde je Laos 😛 Ale tu Burkynu Faso už teda ne no 😀

 13. V Anglicku sa ma pytal Anglan:
  Where is Slovakia? Is it bigger than UK? Is there a sea? :D:D
  O USA som tiez pocula, naozaj su taki blbi, ale nemozu za to, vedeniu statu hlupost obyvatelov predsa hrala do karat odjakziva, blbni clovek sa da lahsie ovplyvnit atd…
  Takze aj ten skolsky system co tam maju im vyhovuje, to je vseobecne vzdelanie – high school a myslim ze malokto ma viac. A je aj pravda ze si myslia ze je z nich cely svet posrany 😀 kazdy musi vediet kto je obama ale malokto napriklad vie, kto je prezidentom Kanady. Vsade je predsa mekac a kazdy vie po anglicky.
  To je zase ale chyba nasich medii a uz odbocujem, amerikanizaciu fakt nemam rada 😀 Tot bohom vyvoleny narod.

 14. Lea: No já také nevím, kdo je prezidentem Kanady. Já měl celou dobu totiž za to, že Kanadu vede ministerský předseda  a hlavou státu je britský panovník.

 15. Dopadla bych určitě lépe než ti Američané… A to mi je 13! Panebože! Takové odpovědi čekám od mojí babičky, která neměla tu možnost chodit do školy a dřela neustále na poli…

  Z toho asi neusnu.

 16. Někteří tu píší, že třeba to dané místo by taky nevěděli. Uznejte ale, že kdyby vám dali pozměněnou mapu, kde jsou státy ÚPLNĚ jinde, že si toho všichni všimnete.
  Jinak, určitě je to jiným školským systémem. Když je to nezajímá, nemají proč mít o tom přehled.
  V zeměpisu jsem nikdy nebyla dobrá, některé věci určitě nevím, ale stále dokážu přiřadit státy ke kontinentům a některá města ke státům. A čím divnější  to má název, tím lepší. Bandar Seri Begawan je moje oblíbené. Spousty států vím naprosto přesně, kde jsou – jako zmiňovaný Čad. Zeměpis mě ale nikdy moc nezajímal. Pokud by je učili tyhle věci na škole znát, určitě by nebyli tak zmatení.

 17. Všimla jsem si, že když zůstane dospělý člověk moc dlouho na defakto dětské platformě, jakou je blog.cz, občas trochu zakrní. Nic ve zlém, ale tenhle článek snad ani nemůže být myšlen vážně, vždyť je to jak z diskuze na Novinkách… ještě prosím recenzi na TV Onion s komentářem, jak jsou za mořem všichni pitomí :).

 18. Pokud mohu podotknout, budhističtí mniši mohou být jakéhokoliv náboženství – budhismus není náboženství (Budha nebyl Bůh), a docela dobře si dovedu představit, že třeba hinduismus se mezi budhisty vyskytuje.
  Jinak s Lúmennkou vřele souhlasím – a nejde mi tak ani o Američany, jako o lidstvo všeobecně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.