Tak zas tak ráno otevřu internet a kouknu zběžně na titulky na aktuálně, co že je nového. Do očí mě praští „Tajná zpráva o alkoholu. Každá druhá láhev je padělek. (čti zde)“ – v tu chvíli jako občasný konzument alkoholických nápojů nadskočím na židli. Šmarja z drátem, tak já utrácím za kvalitní značky chlastu zbytečně! Koupit si rum (pardon, tuzemák, grr) od Božkova za stovku je podle všeho na nic, protože je to stejně padělek horší kvality, než rum za pade z Lidlu.
Tyhle neveselé myšlenky mi táhly hlavou, když jsem otvírala článek. Po jeho přečtení mi sice spadl kámen ze srdce, ale rázem se tam navalil kámen jiný. Kámen jménem spotřební daň.
Chytří novináři totiž samozřejmě popsali situaci jako katastrofickou, soudný člověk pak nemůže s těmi odpornými zloději vůbec soucítit a chuť lihoviny mu na jazyku nepříjemně zhořkne pachutí daňových úniků. A o ty tady jde. Že nějaká hovada po domácku čistí denaturák na běžný alkoholový líh a pak je prodávají do vietnamských večerek, sper to ďas, bezdomovcům, co si tu levnou flašku pak koupí, je to fuk.
Největší úniky totiž prý provádějí samy velké palírny, které různě falšují účetnictví, tváří se, že obchodují s denaturákem a vůbec se všelijak snaží stát nějak oškubat. Upřímně řečeno se jim ale vůbec nedivím. Koukněte sami:

(zdroj aktuálně.cz)
Flašku vodky palírna vyrobí za 14 korun 50 haléřů. Státu za tu jednu půllitrovku zaplatí 67 korun a 20 haléřů. Tenhle rozkošný nepoměr mezi výrobními náklady a daní mi přijde hodně podobný maminčině výplatní pásce. Mamka taky vždycky říká, že de facto půl měsíce maká na stát a teprve půl měsíce pro sebe.
Já teď zase získávám pocit, že stát je největší kupec s alkoholem v téhle zemi. Z mých osmdesáti korun, za které koupím v obchodě flašku na oslavu mých pátečních narozenin, dostane výrobce oné lihoviny zhruba šestinu. Zbytek, kolem 80% ceny flašky poputuje do kapsičky státu.
Upřímně řečeno tomu moc nerozumím. Být zástupcem státu já, nechctěla bych, aby moje příjmy tvořil obchod s chlastem a cigaretami (kde je to se spotřební daní obdobné).
Ale pak si trochu zagooglím a oči mi přecházejí – že na zlodějně jménem „daň z přidané hodnoty“ stát vydělává nemalé prachy je jasné. Ovšem DPH spolu se spotřební daní tvoří dvě největší složky našeho rozpočtu. Platit daň za to, že něco zhodnotím, mi přijde podobně ujeté jako platit daň za to, že něco spotřebuju.
Ale to jsme se od chlastu dostali hodně daleko a nadávat na daně, které jsou podle mě v této republice postavené úplně na hlavu, můžu zas někdy jindy. To hlavní, co mě zaujalo a co jsem chtěla poslat dál je fakt, že z každé flašky alkoholu (proti které brojí kdejaká kampaň), z každé krabičky cigaret (té, jak před ní ministerstvo varuje) a z každého litru benzínu (to se určitě nejvíc líbí Zeleným), z toho všeho plynou do státní pokladny obrovské peníze. Na jedné straně jsou tedy kampaně, varující před nědměrným pitím alkoholu a kouřením, kampaně, co nám ukazují, jak jsme oškliví, když pořád jezdíme autem a ničíme ovzduší, a na straně druhé je náš milý stát, který by se bez alkoholiků, kuřáků a řidičů během krátké doby zhroutil.
Pokrytectví vládne světu. A já jdu věnovat státu pár drobných a zapálím si:)
Opilý řidič kuřák – ideální pro stát.
To je odporný..
No vidíš, a na mé drahé obchodní škole jsme se učili, že tak velké daně jsou na chlastu a cigaretách právě proto, že je tu "nechceme". Tedy pokud by se zlevnily cigára a alkohol, každej by podle nich chlastal a kouřil, takže nakonec nám z toho vyplyne, že to dělají pro naše dobro a že myslí na naše zdraví. Haha. Jedná se totiž o věci, které k životu nepotřebujeme a tak mohou být předražené. To jen takový malý dodatek, abychom to pokrytectví ještě ucelili 😀
[3]: No nevím, něco pravdy na tom bude, že vyšší cena od toho lidi odradí (pokud teda ten člověk už není závislý, pak asi ani to nepomůže), a v tom případě by to bylo jedině dobře. Hlavně u toho alkoholu, opilost může vést k daleko horším následkům než kouření (nejen to postupné ničení zdraví, ale i násilí, dopravní nehody a podobně.)
Dobrý super internet jdu to psát znova!
Co se týče tý redukce, tak příliš nefunguje. Kdo se ožrat chce, tak se ožere. Kdo jednou za čas chce něco oslavit tak taky na peníze nehledí. Kuřáci? Cigára jsem prodávala a na každé zdražení reagovali buď tak, že si jen povzdechli a řekli si – no co se dá dělat, nebo si vybrali krabku o pár kaček levnější. Cigára a alkohol jsou dvousečná zbraň. Nebejt jich, nemáme tolik úmrtí na rakovinu plic, vybetonovaná játra, nebylo by násilí páchané v opilosti, popřípadě dopravní nehody pod vlivem. Na druhou stranu příjmy do státní pokladny by výrazně zchudly, což by znamenalo zdražení věcí denní potřeby, zvedání nájmu atd atd. To si nevybereš.
[3]: Jo jo, coby studentovi ekonomky mi rovněž natloukali do hlavy poučku, že předražený je to schválně, aby prodej alkohol a cigaret takhle reguloval, neb je to nežádoucí. A DPH = největší příjem do státního rozpočtu. Taky větička, kterou moc dobře znám. Studium ekonomky asi přece jen k něčemu bylo, ty čtyři roky biflování mi tam nebyly úplně marný. 🙂
Člověk nepotřebuje ani ekonomku na to, aby zjistil, že zdražování těchto produktů je velmi výhodné pro státní kapsu. Na druhou stranu je pravda, že s takovou rakovinou plic nebo jater se to těm opilcům a kuřákům pak hezky vrací zpátky v podobě léčby. Tak bych zase tolik nesoudila…
Jo tohle je nám říkáno na ekonomice furt, učitelka ještě dodává, že máme klidně chlastat i kouřit a jezdit, aby měla z čeho dostávat později důchod..
// vztahovalo se ke komentáři [1]: