ACTA – konec svobodného internetu?

Než začnu s jakoukoli názorovou prezentací, musíme si položit otázku, co to vlastně ACTA je. ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement – česky doslova obchodní dohoda proti padělání) je mezinárodní dohoda, která se snaží lépe a účinněji chránit duševní vlastnictví. Že na to nejde úplně dobře je patrné – celosvětové protesty to jen potvrzují. Více o ACTě si můžete přečíst tady. Já shrnu jen to nejpodstatnější.

Aby bylo jasno, ACTA nepřikazuje, jen doporučuje, co by měly státy, které ji ratifikují, udělat. Což ve výsledku znamená nejspíš to, že ti naši mameluci ve vládě udělají všechno pro to, aby se zavděčili „těm vejš“ a zavedou maximálně přísná opatření, však to známe.
ACTA tedy doporučuje:
– kontrolu dat, která kolují internetem a v případě odhalení závadného, tedy nelegálně zkopírovaného obsahu, tvrdé tresty pro člověka, který jej sdílel i přijímal, například okamžité odstřihnutí od internetu, vysokou pokutu za „ušlý zisk“ a nebo dokonce i vězení
– kontrolu na hranicích, zda člověk do nebo ze státu s jinou legislativou nepřeváží něco nelegálního – od padělaných značkových riflí po mp3jku, kterou jste do přehrávače předělali z legálně koupeného CD
– hlídání nejen stahovaných dat, ale také veškerých dat, která jsou na internetu – diskuze, statusy na facebooku, blogy atd. V případě, že užijete třeba jen větu, která podléhá autorskému právu, můžete být perzekuováni
– každého, kdo je podezřelý, ihned prohledat a dále s ním nakládat jako s viníkem, aby on sám musel dokazovat, že je nevinný – tedy ruší presumpci neviny
A tak by se dalo pokračovat, čtenář je však chytrý a vše si rád dohledá sám:) Pokud bude ACTA schválena, internet se nenávratně změní. A nejde jen o to, že si nebudete moct zadarmo stáhnout film nebo album, ale vše, co napíšete, může být zkontrolováno, někdo může sledovat všechny stránky, které zadáte do vyhledávače, každé písmenko, které vyletí z vaší klávesnice. Bude to znamenat konec soukromí. Konec svobody.

Proti ACTě ale nejsem jen proto. Já si totiž CHCI levně stahovat písničky, filmy a seriály. Proč? Protože si myslím, že je to možné a že velké korporace tomu svévolně brání a tak si lidé pomáhají sami. Copak si někdo koupí album nějaké kapely za předražených pět stovek jen aby zjistil,, že se mu třeba nelíbí? A nebo film? Budeme čekat roky, než naše televize odvysílají zahraniční seriály, které jsou dávno otitulkované ke stažení na netu, často jediný den po vydání v jiné zemi?
Ne, tohle přece nikdo nechce. Chceme si levně a přehledně stáhnout do počítače to, na co máme právě náladu. A jsme ochotní za to zaplatit – vždyť každý druhý si dnes doplácí za rychlé stahování třeba na ulož.to a podobných serverech. Ale tohle korporačky prostě nechápou a myslí si, že celý svět je plný zlodějů, kterým nejde o nic jiného, než ukrást jimi posvěcená díla. Místo toho, aby se přizpůsobily trhu a zavedly online stahování a sledování filmů, hudby, seriálů… tak lpí na zastaralém chození do obchodů a kupování si CDček, které si po schválení ACTy ani nebudeme smět převést do mp3jek. Copak si myslí, že je to udržitelné? A že represemi docílí toho, aby lidé nestahovali filmy zadarmo? Nesmysl.

Nemyslím si, že jde jen o prachy korporaček. Kdyby ano, tak si sakra pohlídají, aby vydělávaly a už dávno rozjíždí ve velkém servery na stahování. Proč to dosud neučinily? Obávám se, že proto, že spolupracují se světovými vládami na ovládnutí internetu a kontrole lidí. O ničem jiném ani ACTA není. Bude to jako za čarodějnických procesů, kdy bude stačit záminka, aby byl člověk obrán o celý majetek a odsouzen. Svoboda projevu bude zcela potlačena a za každým rohem budete moci čekat tajné, kteří vám dají přes hubu za vaše příliš odvážné názory.
Tohle není boj za pitomé stahování filmů, bez toho se dá žít. Tohle je boj za svobodu. A my budeme bojovat! Alespoň já tedy ano.

Další materiály, které vás mohou zajímat:

17 komentáře “ACTA – konec svobodného internetu?

 1. Sakra, žádný cédéčka do MP3? Tak to je fakt bomba, no. Co na tom, že za to album utratím víc než stojí na iTunes jen proto, že chci mít v ruce to cédéčko, chci booklet a ne jenom pár mizernejch DAT v počítači? Asi bych měla někde vyhrabat starýho discmana, což?
  Jo, a o svý zálibě vyjadřovat aktuální náladu pomocí úryvků písniček nebo vět z filmů, o tý snad ani mluvit nebudu.
  Skoro mi to připomíná jeden díl Simpsonů, kde do scény připomínající nějaký slavný film vpadnul advokát s tím, aby okamžitě přerušili toto porušování autorských práv. Sakra, začíná to bejt nějak podezřele… reálný.

 2. Někdy jsou metody organizací poněkud přísnější, ale na straně druhé se nabízí otázka…zda-li si to lidé v podstatě nezaslouží… toť otázka… jinak myslím si, že internet by měl být více kontrolován a tedy měl by podléhat jakémusi diktátu (protože lidé se chovají jako "hovada" s prominutím – viz mnohé komentáře na novinkách cz)… 🙂

 3. [11]: Měl by být více kontrolován? To je myšleno vážně? Poslední svobodné médium! Jak bychom si to, sakra, zasloužili?
  Když jsem četla Orwella, brala jsem to jako náhled do jeho doby. Brala jsem to tak, že tohle, pokud nám znovu hrozí, bude to několik desítek let trvat. Najednou bum a je to tady zase! Teď je to ale horší, je v tom celý svět … :/

 4. Přesně tak, napsala jsi to hezky. 🙂 Ne přímo o Actě, ale o ovládnutí lidstva za pomocí těchto procesů (+pravda o Americkém bankovním systému, 11. září, nebo křesťanství), hovoří dvouhodinový, trošku hůř zpracovaný film Zeitgeist The Movie. Zeitgeist má víc dílů, ostatní jsem neviděla… Nicméně ač mi z toho bylo ještě tři dny špatně, každý by se na to měl podívat. A protestovat, dokud je čas! 🙂

 5. [13]: Hehe, tak koukám, že už je tu o něm dokonce i článek 🙂 Tak se tedy omlouvám za spamík, třeba alespoň nějakému neznalému návštěvníkovi bude užitečný. 🙂

 6. Na druhou stranu všechno má své pro a proti. ¨
  V tomhle případě by asi lidi přestali trávit tolik času na internetu a začali dělat pořádné věci než celý den bezesmyslně koukali do facebooku. Předem mi je celkem jasné, že ACTA stejně půjde do háje jako další projekty, které vedli nesmyslní a vymatlaní lidi.
  Pro hodně lidí je internet zase reálný další svět, ve kterém jsou šťastní…. a tihle lidé za to budou bojovat stůj co stůj. Možná nebudou chodit po městě s papírovejma maskama, ale budou se tiše modlit, aby jejich svět zůstal nadále utajenej. 😉

 7. Tohle jim nemůže projít, protože každý politik, co tohle bude chtít podepsat, najednou ztratí voliče. můžou očekávat další protesty a demonstrace.
  Jo, jsou to jen korporace, co chtějí prachy. Mají jich už tak dost, ale chtějí další. Zasloužili by si ale leda tak smrt, protože vydávání na netu může udělat někdo jiný, pro začátek lidi, co k tomu mají vztah, normální lidi, ne manažeři, kteří vidí jen prachy.
  Btw, ještě jsi v článku mohla říct, jak to dopadne s vývojem civilizace. Net je další obrovský objev a urychluje vývoj, což je jedině dobře. S jeho omezováním se vývoj zase hrozně zpomalí.

 8. Tvůj článek je (jako obvykle) věcný, výstižný a pravdivý. Máš přehled a trefné argumenty, narozdíl například od Blackwish, která mě svým článkem o ACTĚ trošku zklamala, protože nevěděla vůbec, která bije… Sdílím stejný názor a mám v plánu zapojit se do demonstrací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.