PMS v akci aneb nenávidím menstruaci

Některé z vás tento článek, pobaví, mnoho z vás znechutí a některé (!) jej přečtou a budou souhlasně pokyvovat hlavami. Takové věci se nedočtete na krásné.cz ani na ženských webech. Neuvidíte jej v reklamě, kde ženské skáčou po louce a s úsměvem na rtech všude rozlévají modrou tekutinu. Menstruace není modrá. Není osvobozující a nedělá ženským život lepší. Je to peklo, je to horor, je to noční můra, které se nevyhnete třicet let svého života.
Ano mám teď menstruaci. A potřebuju to vyřvat do světa!
Článek není určen pro citlivé muže, slečny mladší jedenácti let a všechny, kteří omdlévají při pohledu na krev.

Můžete mi někdo prosím říct, proč ženský menstruují? Tedy, ne, že bych to nevěděla, v biologii jsem vždycky dávala pozor, ale nechápu, proč to musí probíhat zrovna takhle. Proč ta krev? A bolest? A proč krucinál tak často?
Nikdo, kromě ženy, si neumí představit to peklo, že se každý měsíc jednou v noci probudí ve vlastní krvi a s šílenou bolestí v podbřišku. Nevědět, že je to přirozené, asi bych umřela hrůzou, že mám nějakou strašnou nemoc nebo smrtelné zranění. Nejhorší na tom všem je, že tuhle daň prostě musíme my ženské platit, jestli někdy chceme porodit dítě. A víte jak se rodí děti? V krvi a bolestech. Takže je to asi nějaký druh přípravy, takový malý porod na nečisto, měsíc co měsíc. Nevím, jak to mají všechny ženy, ale ve svém okolí mám dostatek těch, které u toho trpí jak raněné zvíře, stejně jako já. Bolest, na kterou nepomáhají prášky. Nic nezabírá, teplé obklady, ibalgin, léky od bolesti na předpis, čaje, klid…prostě nic. Ta bolest je všude, zařezává se do břicha jako nůž a nejde na nich myslet, nejde spát, nejde se soustředit. Je tam, přijde většinou v noci a pak dalších pět dní nezmizí, zeslábne, ale neztratí se. A chodí ve vlnách – chvíli nic, už si říkáte, že je to za vámi a pak najednou křeč, která vám sevře břicho jako do svěráku, jak kdyby se vám všecky ty humusy z dělohy chtěly vytlačit ven naráz.
A teď vůbec to nejlepší. Menzes je vlastně takový porod špíny. Stará tkáň, hnusná hnědá, tmavá, lepkavá krev, mrtvé buňky. Víte jak je to nechutné? V kolika kulturách byly ženy v periodě odstrkovány ze společnosti do zvláštních domů nebo byly alespoň považovány za nečisté? A já se ani nedivím.
Jít si měnit vložku je někdy úplný horor. Ve filmech ženské omdlévají při pohledu na krev a mrtvoly, ale věřte mi, pánové, že azžívat každý měsíc na záchodě to, co my, jste šediví v pětadvaceti. A ještě k tomu žít v neustálém strachu, že to někde proteče a bude strašný trapas. Krev na prostěradle, na kalhotech a kdyby jenom krev, taková ta pěkná červěňoučká, co vám teče z nosu, tahle krev je to nejnechutnější, co je lidské tělo schopné vyprodukovat.
Takže to s sebou nese další nevýhou menzes a tím je absence sexu. Jsou muži, kteří to přežijí, ale většina z nás žen má v sobě přirozený blok – nechceme být hnusné. A pánové, teď možná nechcete číst dál, ale menstruační krev prostě srmdí. Je to tak. Takže jsme při menzesu hnusné a ještě k tomu smradlavé. Ať se někdo diví, že jsme protivné…
Prý se očišťujeme. A prý díky tomu ženy žijí průměrně déle, než muži. Jak ráda bych si tenhle luxus odepřela – k čemu mi je, že neumřu v sedmdesáti, jako můj manžel, ale budu žít o dalších pět let déle, budu mít o pět let déle artrózu a sklerózu a rakovinu a šedý zákal a budu sama a chodit na hřbitov a jediný, koho budu zajímat, bude moje kočka? Když chcete žít dýl, tak si klidně ten každoměsíční hnus vezměte vy, já se ho mileráda vzdám.
Proč prostě menzes nemůže probíhat tak, jako když jdete na velkou? V pár minutách se z vás ven dostane všechno svinstvo, střeva jsou čistá a smrad za pět minut vyvane? Proč se musíme trápit některé tři a jiné třeba až osm dní, každý měsíc, jenom abychom se „očistily“? Probohy není to do nebevolající nespravedlnost tohoto světa?
Prý, že ženy, které nemají rádi to, že jsou ženy, prožívají menstruaci hrozně – zhruba tak, jako já. Jenomže já miluju, že jsem ženská! Chlapi za mě platí pití a jsem hezká a mám přednost na autogramiádě Manowar, nemusím do války a zásady slušného chování mě upřednostňují. Mám hromadu výhod, hlavně mám prsa a to jsou argumenty, nimiž utlučete skoro každého chlapa. Mám ráda to, že jsem žena – kromě pěti dní v měsíci! To svoje ženství upřímně a od srdce nenávidím, nenávidím, NENÁVIDÍM! Přeju si se nechat sterilizovat nebo se přeoperovat na chlapa. Jenom ať skončí ta bolest, ať nemusím pořád myslet na to, že mi z tělního otvoru teče krev a ať probohy NEMÁM TY NECHUTNÝ VÝKYVY NÁLAD!
Protože ono nestačí, že to bolí. Nestačí, že je to hnusný. To všechno bohatě stačí, aby to jedné zkazilo den, ale hormony tomu nasazují korunu a tak mě těch pár dní vždycky stojí nekonečné úsilí všechny neseřvat do krychličky a nebrečet kvůli každé hovadině.
A víte proč tohle všechno? Abych mohla na tenhle svět porodit dítě! V dnešním světě jedno maximálně třeba dvě, víc je podle mě mimo možnosti dnešních lidí. Takže každý měsíc trpím, abych mohla jednou či dvakrát trpět ještě víc – jo a nesmím opomenout, že předtím ještě devět měsíců budu mít ve svém břiše parazita, kterého sice budu bezmezně milovat, ale budu kvůli němu zvracet, mít bolesti a divné chutě a nálady. A možná ani nepotkám týpka, co by mým dětem byl otcem, takže žádné mít nebudu a celé tohle martyrium bude naprosto zbytečné.
Proč chlapům po oplodnění samičky třeba neupadne penis, který by jim ve strašných bolestech dorůstal? Proč to mají tak jednoduché? Já vím, evoluce, blabla, aby měl dost sil ta mláďata uživit. Já to hergot vím, ale stejně mě to nepřestane štvát!
Tenhle článek nemá žádný smysl. Nepřináší nové podněty ani osvětu. Je to hysterický výkřik zoufalé ženské, kterou nebetyčně se*e, že má krámy a že s tím nemůže nic udělat. Jo a zkuste mi někdo poradit hormonálku a ukousnu vám hlavu. Právě díky tomu svinstvu mi hrozilo, že sice navždy zůstanu bez menzesu, ale taky bez dětí a osm let užívání hormonového koktejlu mi zruinovalo tělo na skoro rok. Už se toho nikdy nechci ani dotknout – tedy kromě chvil, jako je tato. Kdy to strašně bolí a strašně krvácím a mám pocit, že poslední menzes jsem měla včera a ne před dvaceti osmi dny. To bych to do sebe sypala od rána do večera po lžičkách…ne lžících…LOPATÁCH…jen abych zase měla krátkou, slabou a téměř nebolestivou menstruaci jednou za tři měsíce.
Můžu brát něco, co mi ruinuje reprodukční orgány a nebo si je můžu nechat rovnou vyřezat. Nic jiného mě toho nezbaví. A to je peklo, se kterým se musíme naučít žít všechny. Od jedenácti do pětačtyřiceti. Všechny. Navždycky. A víte, co, pánové? Až zas budete v hospodě skuhrat, že „stará má zase krámy“, sklapněte a dejte si na tu starou panáka. Protože díky tomu, že ta chuděra každý měsíc trpí a krvácí, díky tomu jste se narodili, vy a vaši otcové a dědové, všichni prezidenti a státníci, malíři a umělci. Díky zkurvenejm protivnejm ženskejm z PMS jako jsem já! TAK NÁM BUĎTE KUR*A VDĚČNÍ A MILUJTE NÁS PROTOŽe MY SI TO KUR*A ZASLOUŽÍME!
Konec hysterického výlevu. Normální články čekejte nejpozději za tři dny:)
A na závěr ještě něco pro pobavení:
Víte pro ženská, když má menstruaci, vaří polévku ve dvanácti hrncích?
PROTOŽE PROSTĚ VAŘÍ!!!!! :)))

100 komentáře “PMS v akci aneb nenávidím menstruaci

 1. Ja som súhlasne prikyvovala a zároveň sa aj pobavila na tom, ako trefne si to podala.  :DDD A niektoré hlášky…jednoducho klobúk dolu 😀
  "Mám hromadu výhod, hlavně mám prsa a to jsou argumenty, nimiž utlučete skoro každého chlapa. " 😀 :D:D:D:D
  "Proč chlapům po oplodnění samičky třeba neupadne penis, který by jim ve strašných bolestech dorůstal?" Si zabila :DDDD

  No, ale vážne, krámy sú hnus, je to na nervy a neznášam to. v reklamách sú vždy všetky ženské tak veselé, keď majú úžasný nový tampon alebo vložku, ale realita je aj tak úplne niekde inde. Mňa najviac štve, že práve mama, ktorá by to možno mala chápať, očividne pre to nemá pochopenie a zakaždým keď mám krámy tak ešte viac šprtá do osieho hniezda a potom po mne kričí, že som drzá a podráždená -_-
  Celkovo…ja deti nechcem, tak načo sú mi potom krámy? Ironicky…ženy sú stále akosi za to "slabšie" pohlavie, ale vážne by som chcela vidieť ako by chlapi prežívali každý mesiac krámy, potom tehotenstvo a pôrod ako čerešničku na torte.
  no, ale ja sa nemám zase čo až tak sťažovať, bolesti mám zvyčajne len na začiatku, síce dosť kruté, ale to po dni-dvoch zvyčajne prejde. Ak sú slabšie tak viem, že budú trvať ddlhšie…ale tie hormóny sú na nervy teda poriadne…ako vážne…keby to aspoň nebolo tak často..nestačilo by dvakrát do roka? 😀

 2. Bolest mi přijde jako nejmenší zlo. Je to nepříjemné a komplikuje to život ano, ale zažila sem slečny, které několik dní prozvracely a nemohly ani chodit a to mi přijde horší. Nehledě na to, že je to i důkaz toho, že jsme vlastně zdravý a viděla sou hodně různě ošklivě nemocných lidí, a tak se za tohle na přírodu snad ani nedokážu zlobit.
  Samozřejmě je to nechutný, ošklivý s tou krví, ale té krve je tam jen malinko, hrozně malinko. Zbytek jsou jen hleny, což samozřejmě víš..
  přijdou mi lepší tampony, jsou oproti vložkám čistější, schovanější a praktičtější :))

 3. Úplně ti rozumím, je to k vzteku, ale konečně jsem se dočetla podání, s kterým nejen souhlasím, ale taky mě pobavilo… já mám naštěstí pár věcí jinak, pomalu na hodinu vím, kdy to chytnu, protože tak dva dny předem mě doprovází podivné křeče, které obvykle nastávají až se začátkem menzes, ale já je mám ty dva dny dopředu, takže vím, kdy se na to připravit a naštěstí, jako snad zázrakem, i když to dostanu v noci, vždymě tza blestproduí dřív, než zašvihnu prostěradlo 😀 Bolest mi taky, jako u veronikaveronikou přijde, jako to nejmenší,sežeru tři ibalginy ( dík tomuhleměsíčnímu malému peklu jsem na něj už navyklá- sežeru pět 400 a nic mi to neudělá a bolest často nepřejde, dokud nevezmu další) a mám klid…Je to hnus, nepříjemný a mnoho dalšího, ale říkám si, že těch pět dní to přežiju (díky bohu za pět, mám známou, která to má skoro deset) a je klid na další dvacet a něco dní a reklamy na vložky? je mi z toho šoufl, hlavně ty na always,pomalu telenovela z toho je 😀 ale ani to mě nepřesvědčí je koupit, nemám ráda ten pocit, pro mě je pohodlnější tampón as na noc, kdy to mám silné oboje a je to 🙂

 4. Naštěstí musím zaklepat, že takové problémy nemám. První den trochu cítím, že se se mnou něco děje, ale jsou to fakt nepatrné křeče. A pak už nic. Měla jsem to tak i před tím, než jsem začala brát HA a mám to tak i teď. Většinou to trvá tři dny, takže taky fajn. Jen ty nálady… to nenávidím. Dokážu vážně probrečet den, i když k tomu nemám důvod, zároveň bych se nejradši se všema rozhádala, rozešla se s přítelem a já nevím co. Je to jako na drogách.
  Ale bolesti, to naštěstí skoro neznám.
  Dobře jsi to podala, soucítím a zároveň jsem se pobavila.

 5. Mluvíš mi z duše, ale naprosto. Zkrátka není nad to, týden žrát prášky po hrstech, kroutit se jak paragraf, nadávat na všechny a všechno a k tomu prosit kohokoliv o amputaci dolní části těla … pánové neví, o com přicházejí 😀

 6. Pro smilování…moje…buďte v klidu. Určitě i vy víte o tom, že lze menstruaci učinit konec – tím že se znemožní mít děti. Vlastně kastrace v podstatě. V tomto ohledu to muži mají jednodušší. 🙂 )

 7. [7]: …existují rovněž sperma-banky a banky pro ženské vzorky pro oplodnění.  Takže stačí si nechat vzít tyto vzorky a pak se nechat vykastrovat. Lidstvo jede tak dál.

 8. Chápu tě a rozumím. Problém s okolím je především v tom, že každá ženská ty své dny prožívá jinak. Já např. bolesti nemám skoro vůbec, jen nemůžu dlouho stát (točí se mi hlava). Ale zase teču jak nezavřenej vodovod. 3 dny používám noční vložky i přes den a měním snad každou hodinu. Když jdu někam mimo domov, tak se navíc sichruju i tampónem, který je vlastně úplně k ničemu, jen na chvíli teču míň. Vyměňovat ho je pěkně ekl, vložky jsou proti tomu lahůdka. Potřebovala bych tampón o velikosti ztopořeného penisu, ten by možná dokázal zabránit protečení. Jen nevím, jestli bych s ním taky zvládla chodit.

  Ale užívej si své dny. Po dětech bude všechno jinak. A jen malé procento žen má štěstí na změnu k lepšímu.

 9. Naprosto s tebou souhlasím!Já mám k těm nesnesitelným křečím,bolestem hlavy,průjmu a výkyvům nálad,ještě nesnesitelné bolesti kyčlí až téměř nemůžu chodit a střídavé návaly vedra a zimy.Už se mi několikrát stalo,že jsem z těch bolestí i omdlela,nebo do toho neměla daleko.A ano,nic na to nepomáhá.Teplo,klid,léky,prostě nic.
  Pánové,moc vám přeji být v našich kůžích,až si budete stěžovat na naše stavy a náladovost :))

 10. Po tom upozornění na začátku, že to nemají číst lidé, kteří nesnesou pohled na krev, jsem se opravdu lekla, že tu bude fotka 😀
  Je to opravdu dobře podaný článek, protože stejně to cítím jak já, tak snad každá ženská. 🙂

 11. Tieš mám s tým nepríjemné skúsenosti..niekedy je to neznesiteľné. Cez leto sme išli na výlet do Prahy na 4 dni a mali sme sa isť kúpať do Aqua Palace, ibaže ja som dostala predčasne krámy! Bolo to hrozné …

 12. [13]: jak říkám výše…buď prášky nebo vykastrovat. Hotovo. 🙁 Je to jako s každou jinou nemocí v podstatě (je to váš jakýsi problém).

 13. Menštruácia je prirodzená vec, nemôže to byť až tak hrozné, je to dôležité pre fyzickú aj psychickú očistu ženy. Čo je proti tomu napríklad taká bolesť zubu. Vymením svoju bolesť zubu za tvoju menštruáciu.

 14. [17]: pro smilování…moje…bolest zubu mi ani nepřipomínej 🙂 ) katastrofa když na to dojde. Řekl bych že horší než nějaká menstruace…

  mimochodem ještě horší je touha po ženě/dívce a ono ne a ne a nedaří se nějakou si najít (a trvá to léta a léta). Je to dle mého názoru ještě horší.

 15. [15]: mimochodem na mou nemoc se vyvíjely snahy dlouhodobé v délce až několika měsíců až let…problém je…že já se nevzdám magie a vždy jsem studentem magie. Tak to chci já a tak to i zůstane. Jak se říká kde není vůle nejsou ani skutky a to platí i u mě sic za to platím nemalou daň:) )

 16. Já naštěstí bolesti při krámech nemám, ale rozčiluje mě to teda dost. Nejhorší je, že nikdy nevíš, kdy to příjde. (Teda aspoň já ne.) A všichni jsou protivní, že jsi na ně protivná a přitom za to ani nemůžeš.

 17. Není PMS náhodou premenstruační syndrom? Ale tak asi to platí i na MS.
  Zrovna jsem ti chtěla navrhnout hormonálku 😀 To mě mrzí, že ti to tak ublížilo. Já ji beru od 18 a nevím, kde bych bez ní byla. Ale je fakt, že já tehdy měla menstruaci 2x do měsíce, silně krvácela, kvůli bolestem nemohla do školy a když už ano, tak jsem většinou někde omdlela. Teď si ji nechávám sice taky každý měsíc přijít a pokaždé mi je jinak blbě a bolesti mám stejně, ale většinou na ně zabere prášek a můžu fungovat víceméně dál. Takže hodně sil do dalších dní

 18. Nedá se než souhlasit, také to pokaždé prožívám těžce – děsné bolesti břicha a zad po celý první den; potom ty další dny jsou aspoň bez bolesti a krve už taky není tolik, takže ten zbývající týden pak zvládám dobře.
  Technicky to, co popisuješ, asi není PMS, protože to znamená problémy objevující se PŘED menstruací, ale u tebe (i u mě) jde hlavně o příznaky až při menstruaci.
  Taky nevím o ničem, co by na to zabralo bez jiných vedlejších účinků, a HA neberu a nemám k tomu důvěru.

 19. Btw. teď jsem si vzpomněla, jak máti říkal gynekolog, že ženy prostě nemůžou bolest vaječníky, protože k tomu nejsou uzpůsobený 😀 Bych mu to hned vysvětlila, že můžou 😀
  Jo jinak, já si zvykla na heřmánkový vložky. Sice je to asi marast, ale líbí se mi, že naopak voním a cítím se o něco míň blbě.

 20. Hezky jsi to popsala. Naštěstí jsem ten šťastlivec, který HA může brát, a tak mě takovéto nepříjemnosti nepotkávají skoro vůbec.

  Mrzí mě, že ti na to vůbec nic nezabírá. To musí být úžasná chuťovka… :/

  A vtip na konci je naprosto geniální. 😀 Já sice ty problémy s výkyvy nálad nemám, když už, ale bože, to je tak výstižné. :'D

  Ach jo, jak já jako předškolák už chtěla Always, když se s tím dá běhat, kapat na to modrý, má z toho člověk návaly optimismu… 😀

 21. 17 a 18 ….ježiš chlapci…jestli to nazýváte nějakou menstruací, tak to zjevně chcete dostat přes hubu…protože kterákoliv slečna, před kterou byste toto prohlásili, by takto reagovala…je obecně známo, že muže skolí i rýmečka, proto bych, být vámi, volila jiný slovník…kdo nezažil, nemůže chápat…tak ať taky neodsuzuje, když vlastně nemá ani ponětí, co odsuzuje…víme, co s některými muži dělá pouhá přítomnost u porodu, co by pak dělali, kdyby museli rodit oni?Uvědomte si to prosím!A pokud i přesto budete zlehčovat menstruaci, jste už vážně superdebilníultrapablbi…

 22. [30]: mně je podstatně více let…ale k věci…uznávám, že holky vydrží někdy mnohem více…uznávám to i z toho důvodu protože před několika lety kdy mi trhaly nerv z velmi bolavého zubu v zadní části úst, tak jsem doslova omdlel a na přibližně minutu dvě jsem nevěděl o světě.

  [26]: …a v tom jsem ale velice dobrej 🙂 )

 23. Pánové, přečtěte si ten článek jednou a vězte jedno: takhle to je. Takhle to vypadá, probíhá a bolesti zubů jsou proti tomu hovno. (A že mám s bolestí zkušenosti ajaj.)

  Nejsem sice tak extrémní případ, na mě zabírají prášky, ale bývaly doby, kdy jsme si v tomhle mohly podat ruce.
  Lituju tě, ani nevíš jak. Ale bohužel, pomoct ti nemůžu, což mě upřímně mrzí.
  Až někdo vynalezne lék na menzes, měl by dostat Nobelovku.

 24. Soucítím s tebou, ani si neumíš představit jak. Taky pokaždé trpím jak zvíře a to prosím beru HA. Na bolesti mi trochu pomáhá valetol, ale jen na chvíli, jak totiž zase pomyslím na bolest, hned se vrátí, asi je to i psychikou. Přání nebýt žena jsem v souvislosti s menstruací vyslovila…hmm…vlastně to říkám každý měsíc a prsa mě teda nepřesvědčí, stejně žádný nemám 😀

 25. výborný článek, hlášky velmi povedené a bohužel vesměs celé pravda…
  Na radu kamarádky jsem si koupila menstruační kalíšek, tak uvidím, jestli to bude aspoň příjemnější… prý při menším krvácení stačí měnit i jen 2x denně…
  jo, a třeba já jsem zjistila, že mě mnohem míň bolí břicho, když den před jím teplá jídla… když jsem na salátech, bagetě atp., tak se sotva vykulím z postele…

 26. [34]: hele hele hele…brzdi brzdi…už jsem ti říkal že mám taky nějaký zkušenosti…nevěřím že menstruace je horší než to co jsem zažil při trhání zubního nervu.

  [35]: daleko přínosnější by bylo zde napsat konkrétní prášky které pomáhají.

 27. [38]:Dobře, tak si představ, že ti ten nerv někdo trhá pět dní v týdnu. Asi to moc dobře nechápeš. Fakt si zkus všechno v tom článku živě představit a vynásob to pěti dnama. A stejně ani potom to nepochopíš. Prostě chlap.

 28. [40]: ho hou…to by ses divila že dokážu chápat i přesto jak si mě představuješ z internetu.

  Bolest dokáže být dvojí:

  – nejen fyzická
  – ale i psychická

 29. Naprosto souhlasím. Po celej zasranej tejden se nevyspím, kvůli bolestem, který se každou chvíli ozvou a i kdybych zamhouřila oko, jsem okamžitě vzhůru a hledám bezbolestnou polohu. Celou noc! A navíc mám ještě chuť zabít celej svět, i sebe, pak to všechno vzkřísit a zabít znova. A probuzení na japonské vlajce, už s tak špatnou náladou a očima oteklejma, na náladě nepřidá. Tampóny používat nemůžu (ehm, mám tu smůlu, že to kurevsky bolí) a vložky pořád jen, aby to neproteklo, když mám pocit, že jo, ve škole, co kdyby a tak… Navíc tomu není dávno, co jsem sebou málem sekla při kapičce krve. Teď už jsem si musela zvyknout, ale stejně se mi klepou ruce, zbělám a pomalu neujdu krok… A ha jsem nikdy nezkoušela. Zaprvé, nemám přítele a ani to v nejbližsí (i nejdelší) době nevypadá, tak vlastně nemám proč a za druhé – má matka je natolik silná odpůrkyně (asi v jedenácti jsem říkala, že pokud, za těch pár let budu mít kluka, nechci se spoléhat jen na kondom… A jsem byla neuvěřitelně seřvána), že kdybych si jí sehnala a ona to zjistila…
  Ale jediný pozitivum je, že nemám absolutně žádnou chuť k jídlu, takže aspoň něco zhubnu… 😀

 30. [41]:No z internetu si tě představuju jako hrozného prudiče a to mám s prudiči zkušenosti 🙂
  O psychické bolesti ví určitě spousta lidí své. Ale tady se jedná o ty fyzické prožitky. A menstruace je prostě něco, co chlapi nikdy nepochopí, stejně jako porod. Nepomůže ničemu, když to budeš zlehčovat a říkat, že to určitě není tak hrozné jako… když to nevíš.
  Co se týče mě, bolest je prostě bolest, ať už zubů, hlavy zad, břicha a může být krutá a devastující, ať vzniká kdekoliv.

 31. Tak hodím taky komentář věci, když už lordu lukáši někdo tu lobotomii zjevně provedl.:)
  Je to svinstvo, je to hnus, a chlapi by si zasloužili krámy taky. Aspoň jednou za život by si to měli vyzkoušet, jak já bych se jim nasmála! Ráno by nevstali z postele a neudělali by tři kroky, protože by se báli, že vykrvácí.:D Kéž by někdo jednou vynalezl něco, co chlapům umožní si ty krámy vyzkoušet.:) Pak nám jednou do měsíce budou stavět sochy a zahrnovat nás nehynoucím obdivem, jak to vůbec můžem přežít.:D:D

 32. Rodinné tajemství na menstruační bolesti je dvojitý panák vodky. Zabírá.
  Prý taky pomůže vyčištění jater.
  Já chvíli experimentovala s ,,tažením olejem" – oil pulling (asi týden, možná týden a půl) a od té doby už několik měsíců MS ok, bez bolesti.

 33. Nieže by som tú vašu menštruáciu podceňoval, ale bolesť zubu je ďaleko závažnejší problém, verte mi. Menštruačné bolesti máte len chvíľu, krvácanie poriešite vložkami alebo tampónom, a máte istotu že to prejde. U bolesti zubu ste v neustálej neistote, neviete kedy prejde, môže trvať deň alebo niekoľko týždňov, a keď prejde tak neviete kedy sa bolesť zas vráti. Mnohí prirovnávajú bolesť zubu k pôrodným bolestiam. Navyše z bolesti zubu sa dá aj zomrieť, keď tam vznikne nejaký nebezpečný zápal.

  Bolesti typu "touha po ženě/dívce a ono ne a ne a nedaří se nějakou si najít" a všetky ostatné bolesti vrátane menštruácie na bolesť zubu vážne nemajú. Horšia je už len bolesť chrbtice a psychické bolesti ako depresia.

  Keby ste si miesto fňukania na blogu radšej čítali diskusie na internete,vedeli by ste že riešenia sú, sú cviky na menštruačné bolest, existujú prášky atď.

  Proti bolesti pomáha aj dobrá nálada, ako si tu čítam tie vaše komentáre a popisy menštruácie ma to docela pobavilo, aj zub ma prestal boleť. Holt škodoradosť najlepšia radosť. Idem si ešte pustiť čiernu komédiu Tacho, neni nič moc ale proti bolesti mi pomáha, milujem ten film je tam super hudba Daniel Landa, a ten slovenský mafián s tými jeho farebnými zvieratkami vie pobaviť.

  A keď na vás príde menštruácia, spomeňte si že existujú aj ľudia ktorí majú smrteľnú chorobu (ako v Tachovi) a radujte sa z toho že ste zdravé.

 34. [46]: Myslím, že u téhle diskuse platí, že kdo nezažil, ať radši mlčí, aby ze sebe zbytečně nedělal vola.:) Věřím, že bolest zubů k porodním bolestem přirovnal nějaký muž, ne?:) A záda? Tady má asi někdo opravdu potřebu vypadat jako všeználek i za tu cenu, že ze sebe udělá hňupa.:)

 35. Teda, to jsem nečekala, že to u tolika holek je až tak zlý. Řekla bych, že takhle už se nejedná o běžný stav, ale spíše o nemoc- a určitě na ni musí existovat i jiná alternativa, než hormony. Sice s tím nemám vlastní zkušenost, ale internet doporučuje zahulit ganju. Nebo je chyba někde v jídle (nedostatek iontů obecně způsobuje křeče) či v nedostatku pohybu (nebo naopak přebytku). Osobně jsem měla problém hlavně s tou krví všude a zapařenou p…od vložek, ale od té doby, co používám jen tampony, skoro problém nemám.  Akorát zákon schválnosti funguje tak, že to dostanu silnějc, zrovna když mám někam jet. Občas to docela bolí, ale jen jeden den na pár hodin.

 36. Tak tenhle článek mě vážně bavil – máš tak hezký dar vyjadřovat pocity :). Strašně moc souhlasím s názorem HA ne. Kéž by bylo víc takových jako ty!
  K samotnému tématu, netrpím zřejmě tolik jako ty, ale procházka růžovým sadem to teda zrovna není… Dost mi pomohla změna jídelníčku /jím minimum živočišných produktů – občas rybu nebo vajíčko – hlavně bez mléka – vápník nahrazuju jinak/, kde se vyskytují samé přirozené nechemické věci… pár měsíců to bylo ještě horší, protože tělo dostalo příležitost se čistit, ale pak se to ustálilo na velmi snesitelných, minimálních obtížích. /teď bude nechutná část/ A co se týče toho, že menstruační krev smrdí… od té doby smrdí prostě mnohem míň. Je to první, čeho si pak člověk všimne – stejně jako toho, že pak míň smrdí třeba pot…

 37. Mám vlastně podobnou zkušenost jako Qlarinka. Kdyby tohle zdravé jídlo na jiný způsob, než jsem zvyklí někoho zajimalo, nedá se to moc zobecnit, ale např. stranky http://www.jimejinak.cz obsahují nějaké ty recepty a srozumitelná vysvětlení. (omlouvám se za reklamu, fakt nejsem vlastník nebo něco takového, jen jsou fakt fajn ;))

 38. Je dobré pojmenovat věci pravými jmény a nebát se reakcí okolí…moc dobrý článek.Doufám,že bolest je po napsání menší a menší…

 39. Zas až takový vážný problémy nemám, s bolestí břicha se dá tak nějak existovat, protivná prostě občas jsem (chlapům ve svém okolí to vysvětluju lapidárním: "Kdyby tě něco bolelo, taky neskáčeš radostí do stropu"), ale přežít se to dá. Dlabu antikoncepci a zaplať bůh mě od tý doby ještě nepotkaly takový půvabný stavy, co jsem při menstraci jednou za čas mívala, že se mi udělalo zle, zamotala se mi hlava a bylo mi na omdlení. Že bych pět dní v měsíci nedokázala ani vstát z postele si neumím představit. Jo a ty řečičky o očistě jsou samozřejmě blbina, protože v ještě ne tak dávných dobách měly dámy deset dětí jen to fiklo a tak byly co? Permanentní většinu svého plodného života v tom, tudíž nemenstruovaly a taky žily. Problém je ten, že pokud máte nějaký skrytý problém, antikoncepce ho může skvěle nastartovat. Ale to už je riziko na každém z nás, měl by varovat gynekolog. Já už fakt nechci podstupovat stavy, kdy absolutně nevím, kdy to dostanu.

 40. [55]: Jo? Já mám teda pocit, že z devadesáti procent jsou to zakomplexovaní idioti s IQ mastifa a obrovskou touhou někoho kritizovat, nebo někoho zesměšnit. A to jen proto, že to celý den dělá okolní svět jim.
  Jinak si myslím, že se tady do toho vůbec nemáš co plést, pokud nejsi přeoperovaná žena.

 41. [46]: Upřímně řečeno… Zuby jsou moje noční můra, ale s tím, co jsem prožívala během prvního dne menses než jsem začala brát HA se to vážně nedá srovnávat. Bez prášku jsem nemohla fungovat, někdy jsem i zvracela, příšerné. Nemůžeš to takhle podcenit, když to neznáš. A upřímně, měla jsem to nepravidelné, takže jsem taky nikdy nevěděla, kdy to přijde 😉

 42. [38]:Brzdi? Proč? Ty znevažuješ naše bolesti, tak já klidně můžu znevažovat tvoje.
  A tvými slovy měl sis nechat dát injekci, když to tak strašně bolelo. Nebo si to nechat tahat v narkóze. (Když my máme žrát prášky, či se nechat kastrovat…)

 43. Jen se směji.. dostala jsem to, když mi bylo čerstvých 11, od začátku jsem to měla dlouhé (kolem 9 dní) a šílené bolesti.. od rána do večera jsem se dopovala prášky, až mi z nich bylo blbě, pak jsem každý jeden týden v měsíci nechodila do školy a dny trávila s hlavou v míse. A k tomu ty debilní hormony… křičím na všechny kvůli pitomostem, brečím kvůli pitomostem a mám chuť všechno rozkopat… jeden týden v měsíci chci být chlap.

 44. [63]: Chudinko malá, tak ona ti ta injekce nepomohla… A co jako? Tak sis to měl nechat dělat v narkóze, když jsi taková citlivka.
  Nepamatuju si, že bych nějak strašně trpěla, když mi zubařka tahala nervy z mojí stoličky.

 45. [59]: Ale to jo, klidně si piš, kde chceš. Mě je to jedno, já jen říkám, že dle mého názoru patříš spíš do diskuze na Novinky. Nic víc, nic míň. Ale asi máš z toho zoubku i noční můry, když nám tady musíš pořád dávat najevo, jak příšerně tě to bolelo… 😉

 46. [64]: tak my muži sme oveľa citlivejší, pre nás je bolesť zubu/trhanie nervu bolestivé ako pre vás menštruácia.

  Zaujímavosť– Viete že 1 z 3000 žien má dve vagíny? Ako to potom prežívajú ony?

 47. Jak tak čtu komentáře spolutrpících nemám si na co stěžovat a můžu být štastná že mám jenom mírné křeče, které se dají přežít a trvá mi to "jenom" 5 dní. Ani výkyvy nálad nemám jenom žravou náladu.
  Prášky bych se nikdy nedopovala a HA je svinstvo, Ani ibalgin bych nespolkla, protože je to zátěž pro játra a je to tak agresivní že způsobuje u žaludeční vředy.

 48. Miluju předlouhé a pro spoustu lidí možná nechutné články psané ve vzteku, na témata, která jsou mi tak blízká a u kterých se můžu povztekat společně s autorem, souhlasně přikyvovat, zároveň se ale i v určitých pasážích zasmát. Tohle se vážně povedlo!

  S menstruací jsem měla a občas ještě stále mám velké problémy. Zvracela jsem jak Alík, krvácela fakt hodně silně a křeče jsem měla naprosto neskutečné. Menstruace je zkrátka peklo. Občas bych si při ní nejradši vyrvala vaječníky z těla.

 49. Aj aj aj… ažje mi z toho do pláče. Menstruace je… děsuplná. Bolesti břicha, zvracení, průjem nebo zácpa, pocity jako při hořečce, skoro i třes v rukou a ta divná nálada. Pocit beznaděje, kdy člověk má chuť jen sedět v koutečku a prosit v duchu všechny svaté o smrt a nebo o smilování.
  Mám mestruaci obvykle pět dní. První dva dny jsou strašně. Třetí je to slabé. A čím je mírnější třetí den, tím je horší čtvrtý den. A pátý už je pohoda.
  Jedno pozitivum je, že mě to aspoň nebudí, když už jednouo usnu. Což se nedá říct o bolestech zad, když máte nádor v páteři, kterej tlačí na nervy.

  Jinak chlapi jsou strašný fňukny. Každá sebemenčí rýmička je rozhází. Jako v té reklamě na nějaký lék proti chřipce a nachlazení, jak tam byl ten člověk co ležel na gauči a říkal "Nedosáhnu na ovladač." Něvěděla jsem, že příznaky chřipky jsou kromě hořečky, rýmy a kašle ještě ochrnutí na dolní polovinu těla. Jinak by normálně vstal.
  Cha, žádný srágory proti kašli. Klacek a seřezat, ať ví, zač je toho loket.

 50. [46]: Blbost.. radit na menstruační bolesti nějaké pošahané cviky  je jako říct ochrnutému, aby se šel projít.. Když jenom sedím a mám bolesti jak prase, mám ještě strašnou chuť šaškovat s nějakými cviky, které beztak vůbec nepomohou.

 51. ak ti nezaberaju na bolest jedny prasky, skus ine. Mne napr nezabral Ibalgin tak som skusila algifen , paralen… dokonca som mala 2x take bolesti ze som sa predavkovala liekmi 😀 no ja sa praskami nadopujem, dam si tampon a zvladam to ok.
  sama som mavala krute kramy, akoze prujem, bliti, bolest celeho tela, reuma, bolest hlavy… bolest brucha a zad. ono dost udela aj strava. napr cukor, skus vylucit – hned uvidis rozdiel 🙂

 52. Já mám to neskonalé štěstí, že  mám menstruaci slabou. Břicho mě bolí jen trochu tak první dva dny, víc mě štvou bolavá záda a fakt, že musím sedět na polštářku nebo ležet a je to děsně nepříjemný. A samozřejmě ten strach, že to někde proteče a bude ostuda. Ale jsou ženské, které jsou na tom mnohem hůř a díky bohům za to, že to ještě mám, jak mám. Ale těm chlapům bych to přála, to se strašně kecá, když vůbec neví, jaké to je 😀

 53. [72]: Jo, Ibalginy můžu jíst klidně po dvou a nebudou na mě mít efekt, po jednom Paralenu se mi zázračně do půl hodiny uleví.
  Btw. ženy opravdu snášejí lépe bolest, to není žádný feministický výkřik.

 54. Tuhle debatu jsem sledovala včera z mobu a litovala jsem, že nejsem u svého compu, abych se trošku rozepsala :o) škoda, mohla jsem se dočkat zajímavých komentářů od mého milovaného Lukáška…tak napíšu něco málo o sobě aspoň dnes. Omlouvám se za delší koment.

  [76]: Lukášku, nemůžeš srovnávat bolesti při menzes a bolesti zubu…12-13x ročně tě zub určitě nebolí a jestli ano, tak bys s tím už měl začít něco dělat. Věř mi, znám jak zuby bolí i hnijící zuby a stále bych to nesrovnávala s bolestmi při menzes, kdy jak to tady bylo popsáno je to ve stylu nůž zabodnutý do břicha a ještě se s ním kroutí…moje sestra je lepší, ta při tom i omdlévala…já jen přestávala vidět :o) mé lépe vidící oko přestávalo vidět a vše přebíralo špatně vidící…takže jsem prakticky oslepla… můj gynekolog mi poprvé (tedy ve 13 letech) sdělil, že po porodu se to změní…rodila jsem v 36 … áááá nezměnilo…naopak, první menzes po porodu, byl co do krvácení ten nejhorší jaký jsem zažila… bylo to snad víc krve než při mém porodu, kdy se mi odloučila placenta a začala jsem masivně krvácet…doktoři kolem mě létali, ale já byla v poho, byla jsem zvyklá z menzes, že zas tak moc krve to nebylo…to, že jsme mohly já a má ještě nenarozená Hanička umřít mi došlo až o něco později…ona by se udusila a já vykrvácela…Takže nějaké bolení zubů a tyhle ty ženské záležitosti, nemůžeš srovnávat.

  Jinak kdysi jsem užívala utišující, utlumující a jiné podobné léky, které šly horem i dolem…játra tehdy dostala pořádně zabrat a žaludek taky…a psychika haprovala tak, že kolikrát na záchodě, když jsem nevěděla či před mísou klečet nebo na ní sedět, jsem přemýšlela jestli by nebylo lepší to skončit…změnila jsem gynekologa … a teď beru HA, jasně, názory jsou různé, ale jsem v poho. O játra se starám jinak (bylinkově) a taky za vložky neutratím takový majlant jako kdysi.

  A abych skončila pozitivně…milé dívky a ženy…nevšimly jste si při pms něčeho pozitivního? Já teda ano…když vyloučím nasranost na všechny a na všechno, bolavost celého těla…tak se pravidelně vyskytuje nával neuvěřitelné energie…tohleto vždy využívám na umytí všech oken v domácnosti, pečení cukroví, při velkém úklidu a nebo ke stěhování nábytku :o) mohu už v pátek…přivezou nám novou sedačku :o) teda aspoň doufám…a jestli ne, tak budu hodně, ale hodně nasraná :o)))

  P.S. a ještě k těm bolestem při menzes … mám ráda, když vím s čím bojuji, takže pokud to zde ještě nezaznělo je to dysmenorea :o)

 55. [78]: Já spíš bývám jakási otupělá, teda občas v rámci PMS, menstruaci tak strašnou nemám. To asi i dík té HA. Ono ad škodlivost HA: jíst měsíc co měsíc Ibalginy třeba dva tři naráz, pět dní za sebou, než to přejde, to na játra taky nebude nic moc pěkného. Ibalgin nejsou letilky a pochybuju, že je určen k takhle masivní "spotřebě". Když vás občas ze stresu bolí hlava, tak si jeden dva vzít, dobrý, ale nemyslím si, že by bylo horší jíst antikoncepci, než se krmit pravidelně analgetiky. A doktor vám může říct maximálně, holt prostě to tak někdo má, možná to přejde porodem, možná ne, prostě vám tak hormony pracují.

 56. [79]: po HA otupělá naštěstí nejsem, což je fajn…právě proto jsem zvolila to menší zlo, tedy HA…mě už ty utišující léky, ať už tablety nebo čípky od bolesti moc nepomáhaly…kolikrát jsem to musela "vrátit" zpět do WuCe..u toho jsem spíš byla otupělá a čuměla jsem jak sůva z nudlí…no a pokud se najde řešení, v mém případě HA, tak jsem v pohodě…

  a ještě jedna menší bylinková rada…na tohle mi zabíralo i velké množství čaje z maliníkového listí (min. 3x denně každý den…začít 2 nebo 1 týden před menzes…brát 3 týdny a aspoń pár dní vynechat…sladit to s cyklem), akorát po pár měsícím mi ty listy už lezly na mozek…ten čaj je chuťově fajn, ale tak dlouho se nedá pít :o)..existuje ještě extrakt, ale nezkoušela jsem.

 57. [78]: Pozitivního? Já mám při MS (ale většinou až od třetího dne) neuvěřitelnou chuť na sex. Přítel se tím baví, ale občas mám stavy, že bych skočila i na cizího, jenže oni ti chlapi obecně tu krev tak špatně berou, že se jim do ničeho nechce (chudáčci).
  Jinak žravou mám taky. Jsem děsně nenasytná. Bolesti se mi sice téměř vyhýbají, ale co do psychiky, to jsem na tom při MS opravdu špatně.

 58. [80]: Ono to nebude antikoncepcí, prostě mě občas popadne PMS, kdy si připadám jak přejetá, náladu mám naprd. Díky antikoncepci mám menstruaci daleko slabší a kratší. Na extra bolestivou jsem netrpěla naštěstí nikdy. No a hlavně pravidelnou. Za to mi to celkem stojí, věřím tomu, že jíst analgetika takhle často je horší, navíc mi pak nebudou fungovat, až si je budu potřebovat vzít taky kvůli něčemu jinýmu, až mě někdy bude bolet hlava, břicho, záda z jinýho důvodu než je menzes nebo třeba zuby… Hormony jsou prostě nevyzpytatelná věc, jak ty vlastní, tak ty umělý, který někdy pomůžou a někdy uškodí. Btw. mám hrozně ráda, když do témat, jako je menstruace a hormonální antikoncepce, kafrají chlapi. 🙂

 59. [84]: hehe to jsem mívala, ty chutě jak žrádlové, tak sexuální :o) teď už mi zbyly jen ty žrádlové, ale to bude spíš tím nevyspáním a celkovou únavou :o)))

  [85]: hehe já taky :o) (poslední věta)

  [86]: tak to jsem ráda, že ne všechno…smířit? a proč?…neřeším to :o) nepřekvapil jsi mě :o) čekala jsem, že tohle nebo něco podobného napíšeš :o) spíš by mě překvapil opak :o)))

 60. [79]: analgetika ti ruinují játra, ale HA mě málem připravila o možnost mít děti. Brala jsem HA osm let a po vysazení trvalo skoro rok než jsem znovu dostala menzes. Doktor to nejdřív neřešil, pak to svedl na to, že jsem hubená a nakonec se zjistilo, že je to hormony. Četla jsem si o tom pak hodně na netu a rozhodně nejsem jediná ženská, které po HA vynechala menstruace na dlouho dobu a dodnes nevím, jestli jsem vůbec normálně plodná nebo mi to rozhasilo organismus.
  Taky jsem to neřešila dřív vůbec, ale když si člověk uvědomí, že roky přesvědčuje svoje tělo, že je permanentně těhotný, tak to na něm prostě musí zanechat stopy…

 61. [92]: Taky už jsem o tom slyšela. Já teď kvůli problémům s krví přešla z prášků (které holt jdou přes játra atd. a pro tělo je to fakt devastující) na NuvaRing. Protože je šetrnější. Bez HA bych být nemohla, mám alergii na latex, takže kondomy nepřichází v úvahu a na náhodu spolíhat nechci. Ale tak nějak doufám, že NuvaRing bude šetrnější. Kamarádka teď totiž taky řeší, že vysadila HA po sedmi letech a nemůže už přes rok otěhotnět.

 62. Sdílím vaše pocity, ačkoli tak hrozné jsem to niky neměla, a souhlasím s tím, že porod to nevyřeší nijak 🙂 u mně to vyřešil spíše věk, čím jsem starší, tím mám pocit, že hormonálně jsem na tom líp a nemám s tím spojené ptoblémy. Takže pro vás, mladé holky, je tu jistá nadějě ;))

  Jinak co se HA týče, je to skvělý vynález, který ženám konečně umožil, dá se řáct, žít naplno. Ale jako každý vynález toho typu, hodně dává, ale také i leccos bere. Ale Lúmenn, pokud jsi HA brala 8 let, tak je jasné, že to nemohlo mít dobře dopadnout, hlavně pokud dobře počítám, začala jsi je brát v pubertě, kdy ses teprve jako žena vyvíjela a cpala jsi do sebe hormony.

  Je to chémie, jsou to hormony. Ale při dlouhodbém užívání jakékoli věci, která pro tělo není přirozena, to dopadně špatně. Jistě, záleží také na odolnosti organismu, ale pokud jsi měla další zdravotní problémy, bylo jasné, že to tak skončí.
  Takže za mě HA ano, ale necpat ji každé 15-leté slečně na akné a bolestivou menstruaci, zkusit to nejdřív prostě jinak nebo alespoň počkat pár let, než bude takové slečna fyzicky (a nejspíš i psychicky) víc dospělá. A pokud jde o zabránění otěhotnění, tak s tím už kór by taková slečna měla na tu fyzickou i psychickou dospělost počkat :))

  A ještě něco zajimavého k tématu :))
  http://www.munimedia.cz/prispevek/menstruacni-kalisek-je-prakticka-a-ekologicka-vec-rika-studentka-1394/

 63. [92]: tak já brala HA taky asi tak podobně jako ty…menzes jsem dostala hned po vysazení a mimčo se zdařilo asi po půl roce …nevím co jsi užívala, ale já užívala Mirelle, kdy beru aktivní a neaktivní tablety a menzes jsem měla při tom i normálně, tedy když jsem brala ty neaktivní.

 64. [94]: tohle by měly řešit primárně lékaři, kterým ale jdou do kapsy z každého předpisu peníze a tak cpou hormony každé mladé holce – mě bylo 15, když jsem začla prášky brát. A máš pravdu, že ten vynález je skvělý, prostě má obrovské množství výhod, ale nic není bez chybičky…bohužel:)

  Jinak je super, jak se u článku o menzes objeví obrovská debata, každý má zjevně k tématu co říct, i chlapi:)

 65. Tak ony ty patnáctky ani nemůžou být dostatečně zodpovědný, ale tak tam by měly fungovat maminky, že jo… Se tak moc nedivím, taky bych se bála, že ji nějaký frajírek na diskotéce přemluví, že s kondomem to "není ono" a že si "dá pozor". Účinky antikoncepce se démonizují. Ještě nikdy nikdo nevytvořil průkazný závěry, že HA dělá v těle to a to a tím škodí (že permanentní "předstíraný" těhotenství tělu škodí? a co ty dámy, které těch dětí reálně deset odnosily a porodily?). Reakce každého těla je silně individuální a s tímhle vědomím do toho jdete. Nebo vám to musí někdo říct. Ideálně genekolog. Jenže ti na to kašlou. Nebýt HA, tak mám ještě ve svých dvaceti sebevědomí v troskách kvůli akné. Kdo nezažil, nepochopí. Jenže když na nějaký účinky HA čekáte, tak zjistíte, že můžou přijít za čtyři měsíce jako za dva roky. Než když to do sebe teda bezstarostně házíte, protože od teď už nemůžete být těhotné, tak hurá. A stejný je to i s tím, co to s tělem udělá v průběhu braní nebo až při vysazení. Někomu trvá třeba rok, než se tělo zpátky nahodí a menstruace přijde. Riziko podnikání. Až budu chtít jednou dítě, řeknu ano, vysazuju a počítám s tím, že to mrně může přijít jako za dva měsíce, tak za dva roky.

 66. S článekm ani trochu nesouhlasím.. Lum, pokud takto trpíš, vyčisti si okamžitě játra. Smradlavá krev nevěstí nic dobrého, pokud nezanedbáváš pravidelnou hygienu. moje krev totiž nemá žádný nepříjemný pach.

 67. [97]: Já si hlavně myslím, že primární problém je v tom, že nikdo nečte příbalové letáky a najednou je třeba překvapenej z toho, jaké vedlejší účinky může HA mít. Vždyť ono je to tam všechno napsané, od nevolnosti, přes hormonální změny, až po trombózu či fakt, že taková antibiotika snížují její účinnost (a celkem jsem koukala, kolik žen tohleto neví). Ale jak říkám, záleží na odolnosti organismu, mně HA taky nikdy nic špatného nepřinesla, ale znám takové případy, jenomže jak říkám, když se člověk nesmí divit, když do sebe několik let pořád něco cpe. Nemyslím si, žeby to mělo nějakou souvislost s tím, že si tělo myslí, že je v tom, naše babičky byly v tom v podstatě půlku svého života a menstruaci neměly, to se taky probíralo už několikrát. Jde o to, že je to chemie a ta ne každému sedne.

  [98]: během menstruace nesmrdí samotná krev (mimochodem, krev ani tak nesmdí, ale svůj tpyický zápach tedy rozhodně má a někomu to může smrdět), ale to, co s tou krví odchází, tedy kousky sliznice atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.