Záhadní lidé bez minulosti – Kaspar Hauser a Karel Novák

Objeví se jako by odnikud – krom matných záblesků nemají vzpomínky, nemají jméno, nechápou některé běžné věci, jen těžko se učí řeči a i jejich smrt je obestřena tajemstvím. Případy takovýchto lidí nejsou až tak ojedinělé, ale většinou končí v ústavech pro choromyslné a je jim diagnostikována nějaká duševní porucha. Možná právě proto nemáme tušení, kolik podobných ztracenců už se mezi námi objevilo. Dva případy jsou však lépe zdokumentované než jiné – jde o příběhy chlapce Kaspara Hausera z Německa devatenáctého století a Karla Nováka z Československa z osmdesátých let minulého století. A právě na ty se dnes podíváme blíž…

Chlapec s dopisem

Je květen roku 1828 a na náměstí v Norimberku přichází podivně vyhlížející mladík s obálkou v ruce. Oblečení má sice zaprášené, ale rozhodně drahé. Kolemjdoucích si nevšímá, na oslovení nereaguje, zdá se dokonce jako by byl hluchoněmý. Nakonec někdo přečte adresu na obálce a dovede jej k domu „kapitána čtvrté švadrony z šestého regimentu kavalerie“, jemuž byl dopis adresován.
Kapitán otevře obálku a nalezne dva dopisy psané stejným rukopisem. Z jednoho se dozvěděl, že chlapec se narodil 30.dubna 1812 a je synem jednoho z vojáků tohoto regimentu, v druhém je žádost, aby byl chlapec vychován jako voják. Prý byl až doteď z bezpečnostních důvodů chován v úkrytu, proto nic neví o světě.
Vyděšeného chlapce odvedou do městské šatlavy, což mu ale v nejmenším nevadí. Zdá se, že je na takové prostředí zvyklý, tiše a bez pohybu sedí ve tmě a kromě chleba a vody nic nechce jíst. Podle lékaře ale není duševně zaostalý, prostě mu jen nebyl umožněn normální vývoj.
Podivné chování chlapce odnikud

Když chlapci dají pero a papír, kupodivu začne psát: REITER KASPAR HAUSER. Tato slova kostrbatě naškrábe na papír a podle toho je pojmenován, aniž by někdo něco tušil o jeho původu. Kaspara si vezme do výchovy profesor Daumer, který na něm zkoumá chování tzv. vlčích nebo také divokých dětí.
Kaspar opravdu podobné symptomy vykazuje – nesnáší ostré světlo, má vynikající čich, nechápe některé věci jako tikající hodiny nebo hořící svíčku, bojí se jich a myslí si, že jsou živé. Tím ale podobnost s „vlčími dětmi“ končí. Kaspar má totiž vcelku dobré hygienické návyky, je velmi inteligentní a má fotografickou paměť, během pár týdnů se naučí číst, psát a kreslit a tak konečně může povědět svůj příběh.
Jenomže vyprávět nebylo co. Minulost pro něj byla jen jako pár záblesků – prý byl v tmavé místnosti, kde spal na slámě a hrál si se dvěma dřevěnými koníky. Nikdy neslyšel žádné zvuky, neviděl „živé světlo“, neviděl žádného člověka. Jídlo, pití a čisté oblečení mu prý museli nosit v době, kdy spal. Nevěděl jak se dostal do Norimberku ani proč uměl napsat ta tři slova. A už vůbec nechápal, proč by jej jeho věznitelé tak náhle propustili zrovna ve věku šestnácti let.
Muž v černém přináší smrt

O pár měsíců později, v říjnu 1829, kdy se o Kaspara staral anglický obchodník Lord Stanhope, začala chlapce trápit prudká bolest hlavy na čele. Tvrdil, že mu to způsobuje jakýsi „muž v černém kabátě a s černou tváří“. Stanhope tomu nepřikládal význam a odjel s Kasparem na přednáškové turné po Evropě, které prý ale spíš připomínalo cirkusovou atrakci.
Když se po letech vrátili zase do Norimberku, předal Stanhope chlapce do péče svému příteli dr. Meyerovi. U něj žil Kaspar až do 14.prosince 1833 v relativním poklidu. Osudného dne však přiklopýtal těžce zraněný k domu svého pěstouna s několika bodnými ranami na hrudi. Tvrdil, že ho v parku napadl neznámý vysoký muž s černým pláštěm a tmavými vousy. Před tím, než ho pobodal mu dal papír se vzkazem – nesmyslné věty napsané obráceným, zrcadlovým písmem.
Policie nenašla na místě činu žádné jiné stopy, než Kasparovy. Svědci také potvrdili, že žádného muže v černém nikde v okolí neviděli. Kaspar přesto přísahal, že si zranění nezpůsobil sám, ale udělal to cizí muž. Podle psychiatrů se jednalo o schizofrenický blud, kdy se chlapec bodal do hrudi sám, ale byl přesvědčen, že to dělá někdo cizí.
Ať už to bylo jakkoli, nenašla se ani vražedná zbraň, ani jakákoli stopa po útočníkovi a Kaspar Hauser svým zraněním o tři dny později podlehl. Na jeho náhrobku stojí: Zde leží Kaspar Hauser, hádanka své doby. Původ neznámý, smrt tajuplná.
Dobová kresba Kaspara Hausera

Muž bez dokladů i bez paměti

Možná ještě o něco tajuplnější je o sto třicet let mladší příběh, který se odehrál na našem území. 24.června 1955 zadrželi pohraničníci poblíž česko-polských hranic (u obce Oravská Polhora) podezřelého muže. Mohlo mu být kolem dvaceti let, nereagoval na oslovení, zdálo se, že je hluchoněmý, neměl u sebe žádné doklady ani peníze.
Předvedli ho na služebnu, kde byl vyslechnut pomocí psaní. Komunikoval v češtině, tvrdil, že se jmenuje Karel Novák a narodil se roku 1933, doklady se mu rozmočily při pádu do potoka. Neví, kdo je, odkud je ani kam jde.
Podle útržků vzpomínek sestavil vyšetřovatel StB první verzi jeho osudu: za války jej i s rodiči odvezlo gestapo do Rakouska, rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on byl vychováván v domově pro hluchoněmé. StB ho ale podezřívala, že je špion a hluchoněmost a ztrátu paměti jenom hraje. Ale i když za jeho zády teřba náhle praštili deskami o stůl, ani se nehnul – buď měl velmi pevné nervy nebo byl opravdu hluchoněmý. Vyslali ho tedy na psychiatrické vyšetření, které odhalilo zajímavé skutečnosti: vysoká inteligence (IQ asi 130), fotografická paměť, výborné matematické a logické myšlení, úroveň vzdělání odpovídá minimálně střední škole, hluchoněmost působí věrohodně, ztrátu paměti nelze ani potvrdit, ani vyvrátit. Co s ním?
Otázky bez odpovědí

StB využila všech svých triků, aby z Karla Nováka dostala přiznání kým vlastně je a za jakým účelem přišel do Čech – pořád věřili, že je to rafinovaný špión. Ale ani drogy, násilí, odpírání spánku, detektor lži a další vyslýchací praktiky k ničemu nebyly – Karel Novák přiznal jen, že si jméno vymyslel, protože si své jméno nepamatuje, ale nic víc ke svému původu a minulosti nebyl schopen sdělit.
Podle spolubydlících na cele bylo i jeho chování dost zvláštní – několik hodin seděl bez pohnutí a zíral do zdi, pak najednou vyskočil, zbledl jako vápno, přecházel sem a tam, otvíral a zavíral pěsti a bez hlesu pohyboval rty, jakoby si něco mumlal.
Čím více se Karla Nováka na něco ptali, tím byl jeho život nejasnější. Byl tedy propuštěn na svobodu a našel si práci v Kladně jako dělník. Jeho hluchoněmost se tam definitivně prokázala – i když na něj spolupracovníci volali, šel bez zastavení přímo pod bortící se zeď. V poslední chvíli ho kamarád strhl zpátky, jinak by ho zavalila změť cihel. O to podivněji pak působí jeho náhle rozmluvení o pár měsíců později – napsal svému příteli, že se mu musí s něčím svěřit. A jaké bylo dělníkovo překvapení, když Karel Novák promluvil. Prý už nemohl psychicky vydržet předstírání hluchoněmosti – ale neslyší prý odjakživa! Sluch a řeč se mu vrátily až nedávno, kdy jej porazilo auto.
Fenomenální znalosti a schopnosti…ale odkud?

Samozřejmě si to jeho „přítel“ nenechal pro sebe a pro Karla Nováka začal nový kolotoč výslechů u StB. Ale osoba muže bez minulosti byla ještě záhadnější než před tím: zjistili, že nejen dobře mluví a píše česky, ale také německy, francouzsky, rusky, anglicky, italsky, slovensky a polsky! Později se ukázalo, že i maďarsky. Tvrdil ale, že se jazyky nenaučil před tím, než přišel do Čech, podle jeho slov pochytal slovíčka různě od lidí a z novin.
Při vojenském výcviku se ukázalo další překvapení – Novák perfektně střílel z pistole, řídil tank, ovládal box i asijská bojová umění, bavil se s piloty o nejnovějších typech letadel a jejich řízení.
Objevila se teorie, že západní zpravodajské služby dělali pokusy na špiónech a trochu se to vymklo z rukou. To se nikdy neprokázalo, přesto byl Karel Novák v roce 1958 odsouzen za 12 let za špionáž ve vykonstruovaném procesu. V roce 1969 byl propuštěn a zbaven obvinění, přesto jeho cesta nevedla pryč z republiky, ale vrátil se do Kladna a pokračoval ve své práci dělníka a řidiče. V roce 1971 se opět musel vrátit do vězení, aby si odseděl zbytek trestu.
Tajemná pouť končí u muže v černém
Po návratu z vězení vypráví zmatené verze svého příběhu – jednou je komunistický funkcionář v Polsku, pak zase rakouský šlechtic, co přišel pěšky ze Sibiře. Pár lidí jej poznává na fotce v novinách, když ho ale potkávají osobně, už se jim povědomý nezdá. Tvrdí, že pobýval na Radhošti a opravoval lyže, nikdo z místních si jej ale nepamatuje. A jeho oči…oči neurčité barvy, jednou hnědé, jindy šedé, zelené, modré nebo dokonce duhové, oči které hypnotizují i děsí, dívají se skrz vás, jako by se dívaly přímo do duše.
V protokolu z roku 1957 se objevuje zmínka o „lese mrtvých stromů, stromových kostlivců“, kterým chodil dlouhé dny a který ho naplňoval strachem i smutkem. Takové stromy a lesy rostly v Krušných horách, ale až dvacet let po zmiňovaném výslechu!
Karel Novák se o nich začíná zase zmiňovat v 70.letech, kdy mluví také o muži v černém plášti, co kulhá a nemá tvář. Smyčka se prý stahuje…
A opravdu, v listopadu roku 1981 přichází Novák ke své přítelkyni, dá si kávu a zdá se hrozně nervózní, těká očima po místnosti, vypadá to, že někam spěchá. Pak odejde do koupelny, ze které se vypotácí a padne na zem. 17.listopadu 1981 konstatuje patoložka smrt, ale její příčinu se nepodařilo určit. Domovní prohlídka u Karla Nováka taky nepřinese moc odpovědí, spíše jen další otázky. Byt jakoby už někdo prohlížel před tím, přesto tak příslušníci StB našli několik znepokojivých věcí – neznámá chemická látka zabalená v papíru, neznámý text vytlačený do papíru a několik cívek filmů, kde se nepodařilo identifikovat místa záběrů (to vše zní docela divně, že by StB málo zkoumala materiály?).
Karel Novák tedy zemřel a to bez zjevné příčiny. Zajímá vás jeho hrob? Bohužel vás zklamu, nikdo neví, kde leží a i odtajněné části archivů tentokrát mlčí. Záhada tak pokračuje i po smrti…
Odkud přišli a kdo je zprovodil ze světa? Kam kráčeli a kde se vzaly jejich schopnosti? Přišli z minulosti či dokonce z budoucnosti? A nebo to byli jen dovední podvodníci? Kdo ví…
Tajemství lidí bez minulosti zůstává nadále nerozluštěno a možná to tak bude už navěky.
S psaním článku mi pomohla kniha Největší české záhady od Otomara Dvořáka.

21 komentáře “Záhadní lidé bez minulosti – Kaspar Hauser a Karel Novák

 1. Wow, tak to bylo vydatné a zajímavé čtení. Super článek. Hausera znám ale o tom Novákovi jsem neslyšela… A znám několik lidí, kteří prý spatřili muže v černém a bez obličeje (který prý chodil například po poli, zašel za strom a už nevyšel…) Holt ta klasická podoba Smrťáka musí odněkud pocházet 🙂

 2. Názory jsou jako sypké písky – nelze na nich stavět , nelze se jich přidržet a jsou většinou líhní různých fantasmagorií. Důležité je hledat pravdu a souvislosti. Jistě , je to možná zdlouhavé oproti názorům , kterých si může každý vymyslet doslova tisíce , ale zase se tak může člověk dopátrat buď šokujících faktů , anebo prosté události , která je zbytečně zvěličena a úmyslně mnohými lidmi přibarvena. Každopádně pravda přináší skutečné ovoce , kdežto názory jen fantazírování. Lidí bez minulosti je v průběhu staletích celá řada a mnohých svědectvích je vskutku hodně podivných. Některé dokonce "směřují" k utajovanému projektu Philadelphia , později Rainbow a pak Montauk , kde docházelo k manipulaci s hyperprostorem , časovým kontinuem a k snaze ovlivňování dějiných událostí . Ano , zní to šíleně , ale jsou tu faktory souvislostí , které tyto experimenty potvrzují. V experimentu Montauk bylo použito kolem tisícovky lidí z nichž se vrátilo "zpět" jen pouhá stovka a z toho byla použita většina dětí. Nikdo neví kde všichni zůstali , ale vliv hyperpole na lidskou psychiku se neobešel bez následků – ztráta paměti , projevy retardace , změny vnímání a int. pochodů. Novák , Hauser a další – mohou to být oběti experimentů ? A co třeba dobový záznam kde v davu lidí jde telefonující individuum ? V té době vysílačky či mobily ještě neexistovaly. A co dávné hieroglyfy na nichž je vyobrazen bojový vrtulník amer. armády , tank a ponorka ? Pokud si srovnáme výpovědi svědků z projektu Montauk , kteří popisují zařízení hluboko pod zemí a podíváme se blíže na nedávný incident nad Norskem , najdeme mnoho podobností . Neříkám , že to tak nutně všechno musí být , ale když se tím vším tak probírám , zmocňuje se mně poměrně nepříjemný pocit , že někdo tady za našima zádama si zahrává s něčím hodně nebezpečným . Allen z Philadelph. experimentu dává do souvislosi i nezvyklé počasí a oblačnosti s tímto projektem . Viz. současné jevy pod názvem – Undulatus Asperatus apod.

 3. Za povšimnutí stojí také osobnost se jménem Saint Germain vyskytující se v různých časových pásmech hluboko v minulosti a tak i v současnosti. Ovšem oproti ostatním jedincům "bez minulosti" , tento mněl ve své hlavě zcela jasno a např. v sedmnáctém století bez okolků otevřeně hovořil o roku 2000 a technologiích pocházejících z této doby jako např. autech , letadlech a strojích schopných samostatně hodnotit zadané úkoly. Údajně udivoval v hostinci i kuličkovou propiskou o které prohlašoval , že pochází právě z roku 2000 , přičemž tenkrát se jako psací potřeby ještě užíval husí brk. V této pro nás historické době se o něm mnozí domnívali , že je kouzelník , ale on prý o sobě prohlašoval , že je jen "Showman" a "Televizionman"… V Sedmnáctém století tato pojmenování ale ještě neexistovala… O všem prý existuje i dobový písemný záznam . Poslední zmínka o jménu Saint Germain se nachází někdy v roku 1984 kdy veřejně na přímluvu producenta vystoupil pod jiným jménem i v televizi kde přímo před zraky lidí a kamer prováděl transmutaci kovů a výrobu dalších těžko pochopitelných věcí , které byly odborně zhodnoceny jako skutečné a pravé. Na závěr prozradil , že se nikdo nemá nechat zmást jeho oficiálním jménem a že jeho skutečné a pravé jméno je hrabě Saint Germain…Opět tu jsou indície směřující k deformaci časového kontinua v Montauku .

 4. Od kdy byla Oravska Polhora na ceskem uzemi?? Bylo Ceskoslovensko a tahle obec se nechazela a nachazi na Slovensku, jinou neznam 🙂

 5. Oravská Polhora…blízko je Magura a Babí Horta. Magura , dříve se tam děly šílené věci na jejím vrchu , mizely neznámo kam domácí zvířata i lidé a nikdy je už nenašli.Babí Hora – sídlo skleněných tunelů vedoucích do celého světa , jejich původ neznámý . Co když Novák vyšel právě odněkud z nich ?

 6. Blbiny,mezi námi je hromada vyjímečných lidi. A Polhora i ty Beskydy (a dál) byly v 50tých létech plny banderovců a různých individui…Karla jsem měl čest poznat jako vojáka, no sem tam se strefil a ten tank se naučilo řídit v Martině kdejaké hovado (učili jsme se to tak nějak 8 měs.  Hrál slušně na kytaru a sem-tam i zapěl. Na vojnu a buzeraci byl jako každý kluk naštvaný a to není žádná vyjímečnost a ten tendenční hon na špijóny byl v té době spíše módnou zále-žitosti. Byl mezi námi o něco starší, tím také nadprůměrný a navíc kdo se snaži jen trošičku, ten cizí jazyk se také naučil! Ale ruku na srdce,kdo z nás by vydržel to, co je o něm nacancáno ???

 7. Také jsem/žiji v tomhle binci již nějaký pátek,procoural jsem kde co a všude jsem zažil nějaký ten projev nehorázné zvůle ale trest jenom za to,že někdo chce žít jako člověk,jsem nezažil (navíc za tři opakované nic,je na ránu do huby!!!). To právo na život mají i potomci zločinců,za své zploditelé nenesem odpovědnost!FUJ,FUJ

 8. FUJ ty česká dobroto! A praotce Čecha také popravili či oddělali jenom za to,, že sem přišel něco poorat či normálně žít? A co původci opakované zvůle co dostali za to celé bezpráví (ať byl Karel Novák kdokoli) ??? To není kvalifikované vysvětlení jen tak někoho oddělat, kdo nic nezpůsobil. S tím Češi a Slováci souhlasí? FUJ,FUJ,FUJ.!!A to si tí zrůdní StBubáci tady žijí a působí dál, jako by nic??? Češi:HA-HA-HA,Bravo! Na koho příště? Vždyť jste pořád za to dobře honorování !!! Že jo !!!

 9. Proto,že jsem znal KN(a dobře!),byl bych asi jeho mizerným obhájcem.Karel narukoval do Žiliny z Kladna a absolvoval s námi PDŠ v Martine.Byl od proti nám zjevně starší a tak-nějak jeho přístup ke všemu byl jiný. Protože byl starší a ne hrr,tak mu ledacos šlo lehčeji než nám"ucháňům".Nestřílel od boku,učil se systematicky a leckdy poma-lejší.Ten tank se učil řídit také jako my. Jeho přístup ke všemu byl taky odpo-vědnější! S přívlastkem "špion", přišel již z Kladna,ale mezi námi to byl Karel. Myslím,že i ostatním spolusloužícím byl dobrým kamarádem.. Pár krát jsme si jeho  problém spolu probírali.Postřehl jsem,že se rád bavil hloupostí a nadutostí ji-ných, což se mu asi nějak vymstilo…(No na vězení to nikdy nebylo). Škoda Jej, jako dědek by nás určitě pobavil. A svůj konec by si zasloužil též jiný! Po vojně jsme se pár krát sešli (i s jeho milou Libunkou),na lumpa a špióna to nebylo!!! Dnes sám na spravedlnost moc nevěřím. Karle klobouk nenosím,ale poklonu s pra-vou rukou na levém prsu Ti vysekávám s dovětkem, že na předsudky a bludy jsme oba nikdy přece nevěřili a s StBubu jsme měli spíše bžundu,(Tobě se to asi nějak vymstilo /i když Tě to nezlomilo…

 10. Karel – Muha /nikdy nevyslovil moucha, nebo mucha. Nebyl Čech, ani Slovák !!! Vzpomínám na něj často a jeho smrt mě překvapila ! Podle několika Kladeňáků, odstěhoval se prý do USA – což bych mu jenom přál. Ale dnes by mu mělo být něco přes 90 let. Přeji mu hezké dožití a v tom co se tvrdí že zemřel,  a neví se kde leží, tak ať je to kdekoliv budíž Ti Karle lehká země, škoda jen,že Češi jsou Ksindl a na Tebe se jích vyblilo hodně ! Škoda jen, že Ti Tvé odhodlání nevyšlo, ale téhle zemi jsi neuškodil – naopak!!!

 11. Zajímavé: táto země naverbuje,využije a odpraví. A z čeho že Tě hochu obvinili?Komu se to budou StBubáci omlouvat? Tobě se vojáčku omluvili několikrát a jak jsi dopadl?(je možné,že z plné huby keců sa stane velký sráč)? Nejenom češi ale i slováci se na Tobě vyřádili ! Makal jsi jako hovado, zbylo po Tobě pár zasr. plechů, a 100 Kčs- a kdože to nakonec sežral? Nedivím se, těch lumpů co se od Tebe nic nedozvěděli a i prd po Tobě  sežrali, žerou dál a žrát budou. Jenom takoví,blbci jako  "my" na ně budou makat dál ! Jo měl jsi se hochu zatoulat někam jinam, ne do ČSR ! Vždyť vidíš, jak to nakonec s námi všemi dopadlo a kam to vedou (ale 3x nic umoří i vola). Pamatuješ? Věřím tomu stále! Ty"špione" co sem přišel na "robotu"! A na kolik že vyšly Ty procesy s Tebou?/Suprová dělba práce, že jo? Tady bylo a bude všecko možnýýý, " A Inkvizice?- proč ne. Když, ne na čarodějky tak na špióny, vždyť se dají tak snadno vytvořit,"ani spasitele nebylo a není zapotřebí/.Tá HOVADA !!!

 12. K 5 a 6: Pane Bože, jako když se tě někdo zeptá kolik je hodín a dostane odpověď,"Jo, tak loni bylo málo brambor a skoro všechno nám sežraly myši… Fantas-magoras,polhora či jiná díra a či skleněná nebo jiná=díra! Jako že, byl tady Kutuzov, ale válčil v jiném jazyce… Karel nakonec vylezl taky z díry,z jaké?"určitě ne ze skleněné! Věř mi. Vžij se trošičku do skutečnosti…a přiznej – z které díry tebe vytáhli? původní pojednání neřešilo rozpor o lokalitu a komu patřila a patří! Kolem r. 50 se světem toulalo hodně individuí a při identifikaci a nedostatku schopno-stí původců zla bylo jednodužší vytvořit špiona… tehdy se to nějak víc hodilo a moc lidí to sežralo i s navijákem. Proč zrovna raději bludy a ne přirozenost?

 13. Je prokázáno,že největší zhovadilosti a bludy vytváří nejenom tupci a trotlové.
  Nejvzdělanější tvorové se na tom podílí velmi vysokým podílem.Když si neví rady s tím co nakydali, takto vždy svedou na něco nadpřirozené a vyjímečné. Stále se motám nad Novákem a přicházím na hromady výmyslů lži a fantazírování! Například: Karel v r.58 nemohl být souzen,v té době  byl vyřazen dokonce z PDŠ Martin a převelen ke svému útvaru v Žilině, kde dál dosluhoval až do21.10.1959. Pak není pravda o vypálených lesích a vegetacích! Kdo zažil jen kousek  války,určitě si na   mnohá vypleněná místa chudinky naší země vzpomene a nemusí plácat nesmysly o době za nějakých 20 lel pozdějších.Prosím za odpuštění,ale k případu se nabaluje tak stále víc balusu hoven.Tedy sousto,které si StBubu vzalo, neuměli jeho machři dál dořešit.Fantazie je ohromná věc,ale jen pokud  neubližuje a nezavádí jinam… Ničení a blafání bylo vždy snažší, než tvoření a dokazování,(a bez znalosti věci a pravdy,či její podstaty vůbec). Na kolik že nás ta nula víc krát odložená vyšla? A bude tomu bryndání někdy konec?,  ale to by jsme si neměli říkat my Češi a Slováci – v tom přece není ani kapka lásky,dobroty,pokory a o nějaké šetrnosti ani nemluvě!! Na kolik že vyjde dnes vymyšlení takového špiona Karla ??? Ale je vidět,že i na tom lejnu si někdo zbudoval kariéru a pár lidiček se tím nějakou dobu živilo a ještě živí. Podívejte se  honem, zda váš soused není taky nějaký špion, co kdyby?.

 14. Karle Bleho.Vždy když padla řeč na špióny, vyvolalo to také ve mně (vždy) vzpomínky, na různé veselé i vybájené povídky a vzpomínky na ledacos,(co jsme jako kluci viděli v biografech, nebo co jsme četli). Ale jaký jsi Ty špión? Vždyť jsi vole neměl ani vysílačku, ba ani pistolku. Pokaždé když Tě hodili do šatlavy a pak i propustili, jak se Ti omluvili a to svinstvo Ti finančně odčinili??? A nakonec, co o Tobě čtu, to se Tě nikdo nezastal ? Vždyť jsi této zemi vydal všechno ze sebe, i tu nejčestnější povinnost si splnil (2 roky v armádě) a tam jsi nic neprovedl,nic nepokradl. Měli by Ti dát vyznamenání (nebo i 3x) za nezištnou žoldáckou službu v ČSR,(a kolik že Ti za to zaplatili)? Vždyť jsi jim byl i poddůstojníkem.! Nejsi ani Čech, ani Slovák, kolik že za to bezpráví na Tobě  tí StB vyfásli? A nakopl je alespoň někdo? Ne, ne, ani jednoho! Ale komančům tu medvědí službu prý dělali bezva, tak nám to nějak nehraje, že jo? Tak že ne dvojí ale trojí metr.! Neslyšel jsem, že by nějaké kosti po StBácích lifrovali do kafilerky, nebo na nějaké neznámé místo,(jako prý Ty od Tebe). Všechno je nějak jinak – Karel špión z Kladna, prý vlezl nejen do filmu ale i do učebnic a do děl zahááádologie. No, Tě pic Bleho, Tys tomu teda utrhl krovky. A to pro Tebe nebylo místa jinde než v ČSR? Ale to sis teda vybral dobře, to Ti tedy řeknu, to jó. Poznal jsi doufám dobře i naší velkou a laskavou "slovanskou" duši? Asi jó. A víš, že Poľonci by s Tebom udzělali ješčě věnčšě tóčo ?  Ten Džadek je sjeber! Pan miav pravdu,že jest to šicko stejně a v piarděli, či i v řici!!!

 15. Je to ohromná smůla, nebo ohromné štěstí, když již nikdo víc nereaguje na všechno to svinstvo co se dělo kolem Tebe?. Nějak mi to připadá, že naše ge-nerace byla dávno odepsaná. Tí co zbyli, naví o celé odysei kolem Tebe a oko-lí již asi taky vyhořelo jako Černobyl.? Bude to taky i tím, že ne každý se přizpůsobil a pořídil si nějaký internet či jinou vrbu. Nezajímám se o pod-robnosti, které sehrály největší roli pro Tvé zfilmování. Nebudou to arch. regály MV a StB. Mám za to, že tam za tím stojí někdo, kdo na Tebe něco nab-lil a má máslo na hlavě. (Neviděl jsem to filmové dílko a ani o to nestojím, proto že jsem přesvědčen, že za tím stojí někdo, kdo se na Tobě taky hodně podepsal (ten dědek bez obličeje to určitě nebyl!- i že by další záhada?? Ha,ha,ha!). Ještě když žil Frantík Císař, kterého jsem často pot- kával (na Dejvické u autobusu), o Tobě věděl ledacos a reagoval na ty teorie kolem Tebe jen odplivnutím a mávnutím ruky! Při tom všem si ale povzdechl s nějakou poznámkou o blbcích a kurvách z nějakých složek.
  Přikláním se rád k teorii, že žiješ někde jinde (na Kladně se tak tvrdilo)
  a rád Ti přeji zasloužený, spokojený a klidný závěr života!
  Přečetl a vyposlechl jsem si několik názorů na dění kolem Tebe, ze všeho toho blitího a výmyslů, jsem taky přesvědčen, že kdyby všichni domnělý a vymyšlený špioni špionovali tak, jako údajně Ty, bylo by na světě klidněji!!!
  Budíž Ti Karle za všechno cos´vytrpěl, zbudován alespoň malinkatý pomníček!A měl by se nazývat: "Od Polhory, přes polobohy až na Kladno"!!!

 16. No konečně. Nevím, ale zda nudou nazývate zmařený život člověka.? Záhadu kolem toho co se stalo, já nevytvořil.Dokonce ani jsem si nevytvářel na tom reklamu a na tragedii člověka se neživil! Vaší povinnosti by mělo být, vyvracet bludy a blafy, realitu ověřovat! S tím člověkem jsme něco prožili a zažili. Pokuste si 7 až 16 přečíst ještě jednou. Nenacházejte tam jenom  jediný názor,(ledacos je v tom odjinud).
  Je pravdou, že od posledních kontaktů s Karlem uběhlo dobrých 50 a více let
  a při každém kontaktu s lidmi co jej znali, se řeč a paměť zúčastněných  vrací vždy na tu dobu. Na Kladně jsem taky znával spousty lidi, kteří docela
  dobře znali i jeho přítelkyni (dokonce i její sestru a rodinu).
  Je opravdu politování hodné, když to všechno kolem KN se zažene někam jinam, než by se mělo!
  Nechte si své zásady a živte se bludologií dál! My měli ale kamaráda, který nespadl s nebes a nezmizel do nějakého tajemna které vytvářite. On tady žil, existoval, sloužil této zemi, nikomu neubližoval a vytvářel určité hodnoty.
  Karel nebyl Čech, ale choval se líp než kdokoli z nás!  Vy záhadologové!!!
  Jsem zvědav na to, co se sem nyní mezi nás hrne a jak to celé nazvete.
  Ale jděte se třeba s těmi Vašimi bludy vycpat, když nic jiné neumíte!

 17. Á tady jsou samí rádoby chytrolíni , kteří tvrdí , že ho pamatují , že ?! Kokoti , co se ohánějí kamarádologií , že ?! A přitom tato "kamarádská"  individua bývají ta nejhorší . Zaštiťují smyslem pro charakternost , ale jak to už bývá , mněli to nejčernější svědomí….

 18. Hele dodo, ty sousto chytrosti, zřejmě jsi zrovna chyběl při rozdávaní moudrosti a slušnosti. Anebo patříš k těm neohrozitelným a nadaným donášečům práskačům a kývačům za dobrý peníz ? Zažil jsem v životě všechny ty, co jsem uvedl, takže : mě tam ale ty nikde nechybíš ! Jsi-li tak fantastický, tak si nějak přeluskni pár krát to čeho jsi nepochopil (nejsi první,,,)! Pochop to, že na přehrabavání se části osudu "KN" jsem nebyl sám a ještě pár pamětníků z té nedávné doby žije. Žel žiji – vidím i tí, co se na jeho osudu a konci ohromně podepsali… Jsi li tolik stár, a lumén, kterého ze sebe děláš, tak neplácej blbiny. Jsi-li mladší, tak do toho neblij a nekecej, určitě nevíš o co tehdy šlo a jak na konec můžeš skončít i ty. Rada staršího by byla na místě : neser do vody – neboť ryby jsou taky mlsné a všechno nesežerou a kdo ten svinčík  pak po tobě bude zas uklízet).? Nazývat někoho (cituji tvou vzdělanost – tebe): "Kokotem" a vynálezcem tvé blbologie, já určitě nebudu ! Tí co práskali, práskají a žvaní hovadiny nekončí žel nikdy dobře.Nevím co chceš obhajovat a za koho mluvit ale o celé tragedii jednoho života víš ale úplné "hovno". Jsi-li jako my pamětníkem té doby,, tak se uklidni, na Karla nablil kde-kdo a dnes se můžou (žel) rozčerťovat skutečně již jenom donášeči a práskači! Jsi-li doopravdy tak chytrý, tak si dej tolik práce se čtením (opakuji) a najdi jediné slůvko opaku naší nestranosti a loajálnosti, kterým by jsme Karlu byť jen náznakem ukřivdili či něco za to chtěli! Ze všeho taky nevyčteš známky o nějaké kamarádologii. Ty Kokotologu !!! nebo jak se chceš nazvat.Pamětníci nepotřebuji tvá nedonošená slůvka, stačí jen, že jsme to vše prožili. Nikdo z nás nepotřebuje ani uznání a pocit nějaké viny  si nes sám, ty znalče a umáku!!

 19. Nějak tak v zádu bedýnky jsem vyhrabal cosi_co se vždy běžně nesděluje. Dnes, po těch létech bych nerad vytahoval to, co někdo nějak nakousl,také obzvlášť již proto, že řada kamarádů z doby co jsme vše prožili již nežije. Nechápu docela to, proč a kdo ten pomalu již zapomenutý děj  (hlavně proč) vyhrabal. Vím, že mezi námi bylo hodně donášečů a plácalů, kteří, aby se zavděčili také notně nalhali. Někdo řekne, na velkého vola velký bič, tak naco lítost. Ne, to není lítost ale tragedie, ten člověk si rozhodně ničím nezasloužil to, co bylo na něj navaleno – Karel si to rozhodně nezasloužil.!Dnes nás již moc co tu dobu prožilo nežije ale  mezi všemi také není pomalu nikdo, kdo by si nad tím co se dělo všechno, nějak   žel víc odplivl…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.