Tajemství kruhů v obilí

Před měsícem vyšlo speciální číslo časopisu Enigma, zabývající se paranormálními jevy. Kromě telekineze, telepatie, levitace a dalších lidských schopností jsem se tam dočetla také o fenoménu, který mě do té doby příliš nezajímal. A tím jsou právě kruhy v obilí. Ráda jsem se vždycky dívala na ty zajímavé piktogramy na polích, ale nijak jsem nepřemýšlela na jejich původem a významem. Ale dnes mě to zaujalo natolik, že jsem se rozhodla se s vámi podělit o své dojmy i teorie.

V zásadě existují dva druhy kruhů v obilí – pravé a falešné. Ty falešné obrazce vytvářejí sami lidé a není to až tak těžké jak by se mohlo zdát. Potřebujete lyže nebo dvě prkna a provázek. Zapíchnete do pole tyčku a uvážete na ni provázek, pomocí nějž držíte přesný kruh, zatímco sešlapáváte prkny obilné klasy. Kruh o průměru dva metry zabere asi patnáct minut, doprostřed pole se přesunujte po stopách traktoru, aby nebylo vidět otisky vašich bot.
Skeptici namítají, že všechny obrazce jsou dělány tímto způsobem a že vlastně o žádnou záhadu nejde. Jenomže pravé obrazce se od těch falešných dosti liší. Výzkumy potvrdily, že ohnutí klasů je u nich provedeno nikoli mechanicky, ale na buněčné úrovni, pravděpodobně silným chvilkovým mikrovlným zářením. Některé klasy v obrazcích jsou zcela bez semen a geneticky změněny – jak potvrdily laboratorní analýzy. Krom toho, pravé obrazce mají ještě několik zvláštních vlastností: uvnitř kruhů je zhoršený příjem radiového signálu, střelka kompasu se často točí dokola a není schopna najít sever, objevuje se zvýšená radioaktivita a novináři si stěžují na poškození pásek v diktafonech, na něž natáčejí rozhovory, které pak musí přetočit, protože jsou rušeny hlasitým šumem. Tolik měřitelné úkazy, mezi ty neměřitelné pak patří vnímání energií senzitivními jedinci, podivné chování zvířat, které se do kruhů bojí vstoupit nebo atypické reakce virgulí u proutkařů.
Opravdu přesvědčený skeptik možná namítne, že to vše je jen náhoda a že všechny obrazce prostě dělají lidé a basta. U menších piktogramů by to i bylo možné, ale co třeba obrazec o délce 800 metrů, který se objevil za jedinou noc v jižní Anglii? Nebo obrazec, který vznikl pár desítek metrů od střežené památky Stonehenge a sestává se z 212 kruhů – to by byla práce pro tucet lidí na celou noc a je dost nepravděpodobné, že by si jich nikdo nevšiml. Nemluvě o tom, že většina obrazců je tak složitá, že bez předchozí pečlivé přípravy, rozměření a krokování by nešly stvořit. A už vůbec ne nepozorovaně a za jedinou noc.
Opravdu obří obrazec v obilí ve Švýcarsku – jen těžko může jít o dílo několika nadšenců
Kdo nám chce co naznačit?
Když tedy přijmeme nezvratný fakt, že 85% kruhů nevzniká za pomoci prken a provázku, ale složitější technologií a zcela tiše a nepozorovaně, nabízí se otázka – kdo je tvoří a proč?
Tohle už v Enigmě nenajdete, ale dovolila jsem si přijít s pár vlastním teoriemi.
Kruhy v obilí vytváří vlády států za pomoci armády za účelem komunikace z bytostmi nad námi, které my většinou nazýváme fenoménem UFO. To by vysvětlovalo, proč se poblíž piktogramů v polích objevuje pozorování UFO častěji než kde jinde. Otázkou ale je, proč by spolu nekomunikovali přes nějakou technologii a vytvářeli by složité obrazce za pomoci mikrovlnného záření.
Další hypotéza v souvislosti s UFO se samozřejmě nabízí – podle mnoha záhadologů tyto obrazce tvoří mimozemská civilizace, která nám tímto sděluje jakási poselství v univerzální řeči vesmíru – v symbolech. Písmo a jazyk se shodovat nemusí, ale symbolika je prý ve svém prazákladu stejná. Tahle hypotéza ale naráží na to, že ačkoli se UFO objevuje u mnoha obrazců, zdaleka na u všech.
Zanechávat vzkazy nám mohou ještě dvě entity – naše matka Země, to ale musíme přistoupit na tzv. teorii Gaia, tedy že naše Země je živoucí obří organismus, který samostatně uvažuje. Že Zemi lezeme na nervy je snad jasné a právě proto nám prý zanechává vzkazy a doufá, že je pochopíme a poučíme se. Druhá možnost jsou obyvatelé podzemní říše Agharty, zde je zase nutné přistoupit na teorii, že země je dutá a uvnitř ní se nachází rozvinutá civilizace. V souvislosti s rokem 2012 se mluví i o tom, že vystoupí z podzemí, kam před mnoha tisíci lety odešli, a zase se spojí s námi na povrchu. Obrazce v obilí mají být jedním z mnoha typů vzkazů, které nám zanechávají. Ačkoli obě tyto teorie znějí velmi fantasticky, vysvětlují to, že si tvoření obrazců nikdo nevšimne (vznikají totiž zespodu, od povrchu) a létající stroje nad některými piktogramy zase mohou být Agharťané, co se zaletěli podívat, jestli se jim obrázek povedl.
Tenhle obrazec podle vědců symbolizuje číslo pí
Další otázka, která se v souvislosti s kruhy v obilí nabízí je, proč jejich výskyt začal až v posledním století. Je to přitom prosté – celou krásu piktogramů si můžeme vychutnat pouze ze vzduchu a vynález letadla je starý teprve sto let. Někdo nebo něco, co obrace vytváří pak musí vědět, že už umíme létat a obrazce si tak můžeme plně prohlédnout. Vzkazy od neznámého „pisatele“ se možná ale objevují už dlouho – vzpomeňte si na tzv. čarodějné kruhy z hub nebo bylin, které vyrostou v lese či na zahradě během jediné noci. Naši předkové je považovali za dílo čarodějnic či ďábla a ničili je nebo se jim vyhýbali. Možná to ale byla forma komunikace neznámých bytostí nebo přímo naší planety, kteří nám chtěli sdělit nějaké poselství.
Nepřipomíná vám to spirálu DNA?
Složitá spirála z desítek malých kruhů – ale co znamená?
Tenhle obrazce mi připomíná mayské reliéfy – věděli snad mayové něco, co my ne?
Ať už je jedna z teorií o vzniku piktogramů správná a nebo je to úplně jinak, obrazce v obilí fascinují vědce, badatele i snílky. Kdo nám je kreslí do obilných lánů a co nám jimi chce naznačit? Některé jsou tak strašně složité, sestávající se z mnoha linií a kruhů, že nepoznáme, co mají představovat. Jiné zase jasně připomínají vlákna DNA, spermie, květiny, hvězdy nebo alchymistické obrazce. Doufejme, že ať už vzkazy přicházejí od kohokoli, rozluštíme jejich význam včas.
Více obrázků, které mi nevím proč nešly vložit do článku si můžete prohlédnout v galerii v sekci příroda.

8 komentáře “Tajemství kruhů v obilí

  1. jo, o agrosymbolech už jsem četla hodněkrát. Furt mi ale uniká smysl-kdyby je dělali ufouni, proč by dělali něco tak složitého, když nám to mohou říct normálně, hned, jak přiletí???
    Ale na poli jsem viděla takhle udělanýho smajlíka 🙂 a povedl se…

  2. Mno a to jsem někde čet, že dle nějakého skeptika jsou všechny piktogramy podvod… Tak se ho ptali, jak by asi ty složité a velké vznikly… Na to odpovědět nedokázal a vrátil se k tomu, že je to podvod a basta… Jinak díky za téma… 🙂

  3. Sima: jo, voni přiletěj na cizí planetu (Třeba jsou zelení, maj deset nohy a my jim přijdem nechutní), neznaj naši řeč, neznaj naši kulturu, jsme pro ně nepochopitelní, nepočítám to, že třeba můžou dejchat jinej vzduch, přijdou udělají "tkkktkkk, tkkk, tkk." budeš jim rozumnět? hovno 😀 Vezmeš ho, strčíš ho do nějakýho věděckýho ústavu, kde ho bude nějakej novodobej Mengele pitvat a zjišťovat, na jaké bázi ten "ufon" funguje 😀
    V jiný případě ho vezme armáda a v rámci všeobecné bezpečnosti (čti nevědomosti) ho hodně rychle a efektivně zlikviduje 😀

  4. Tvé teorie jsou hodně zajímavé.. 🙂 Nikdy jsem se nijak o kruhy v obilí nezajímala, ale musím říct, že ty fotky jsou fascinující 🙂

  5. Podle mého to dělá pár jedinců z telekinezí tohle ty Váše kruhy vždy vyjadřují určitý motiv. Asi tak . Kdysi sem věděla o co šlo že sem je zažila ale o takových věcech se nemluví.a PRAVDA JE JINDE NEŽ SE ČEKÁ .

  6. Mam silný zážitek s paranormal.jevem z roku 2000 žadní ufoni neexistují jste všichni na omylu,ale anděle,přečtěte si bibli jestli ji porozumíte a to nejsem žádný fanatik,ale obyčejně normální člověk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.