Případy vampyrismu – čelákovičtí upíři

Jak jsem slíbila, vrhneme se do zkoumání historických pramenů i současných dějin, abychom v nich nalezli případy vampyrismu a zjistili, zda šlo jen o hysterii či opravdové upíří řádění. Jako první se podíváme do našich luhů a hájů a snad odhalíme mystrérium čelákovických upírů.

Jedno z pohřbených těl
Na tyto údajné upíry mě upozornil můj spolužák na VŠ, který jako druhý obor studoval archeologii. Možná proto můžu podat i trochu zákulisní informace, které se jinde nedozvíte:) Ale začneme popořadě – psal se rok 1966 a pak František Zmek kopal na své zahradě v Čelákovicích jámu kvůli přípojce vody, když se mu lopata zarazila o lidskou kostru. Přivolaný policista a soudní lékař ale konstatovali, že mrtvola je ani v nejmenším nezajímá – leží totiž pod zemí už několik staletí. Zato archeology to zajímalo velice. V okolí Čelákovic už se předtím nalezlo několik známek slovanského osídlení, včetně rozsáhlého pohřebiště a tak si archeologové opět brousili zuby na nález z podobného období. Ovšem nález předčil jejich očekávání – v hrobě nalezli čtrnáct těl dospělých lidí, většinou mužů, ale u některých se pohlaví nepodařilo zjistit, na kterých byly provedeny protiupíří zásahy.
Vzhledem k tomu, že hrob pocházel z 10. až 11. století, mnuli si archeologové ruce – z této doby totiž nepochází téměř žádné zdokumentované pohřebiště, které by dokazovalo víru v upíry, hroby a pověsti podobného rázu se objevují až o několik století později. Mrtvoly v čelákovických hrobech měli povětšinou svázané ruce a nohy, ústa zasypaná hlínou či ucpaná látkou, čtyři těla měla hlavu oddělenou posmrtně od těla a v jednom hrudním koši se nalezly zbytky kůlu. Koho místní obyvatelé před deseti staletími pohřbili do země a ve strachu jim různými způsoby znemožnili vstát z mrtvých už se nedozvíme. Bylo by to o tolik snadnější, kdyby se daly „upíři“ z Čelákovic prozkoumat dnešními metodami, které jsou přece jen dokonalejší než ty před padesáti lety. Je tu však jedno ale…
Upír nebo nebožák co zaplatil svou odlišnost smrtí?
Oficiální archeologické publikace a očitá svědectví archeologů (včetně profesora zmiňovaného spolužáka, který ho na tuto zvláštnost upozornil) se rozcházejí v popisu koster a v tom, co se s nimi stalo. V čelákovickém muzeu jsou k vidění asi dvě či tři kostry, které mají být z tohoto pohřebiště. Zbytek je prý k depozitáři – ale zkuste do muzea zavolat a požádat o ně. Pak zjistíte že „kostry se ztratily“ nebo že „nejsou k dispozici“. To je samo o sobě trochu podezřelé.
Podobné nesrovnalosti existují i okolo výzkumu z šedesátých let: „Zajímavostí však je, že kosterní pozůstatky, u nichž se ve většině podařilo určit pohlaví, náleží mužům, a to ve věkovém rozmezí cca 20 až 60 let. Jejich tělesná výška se v průměru pohybovala kolem 168 cm. V jednom případě byl zjištěn výskyt devátých zubů v horní čelisti. Jinak konkrétní materiál nijak zvlášť nevybočuje z hodnocené slovanské populace z jiných pohřebišť.“ (Jaroslav Špaček, 1971: Časopis Národního muzea).
Fajn, nadprůměrně vysocí lidé, na tom by nebylo nic tak zvláštního. Ale ti, kteří prováděli výzkum a pustili si trochu pusu na špacír, mluví o neobvyklém, protáhlém tvaru lebek, mohutně vyvinutých špičácích a stavbě těla, která je na tehdejší lidi příliš subtilní. Ať tak či onak, kostry jsou teď uložené bůhví kde a nad čelákovickou Mrchovláčkou (jak příznačný lidový název pro pozdější naleziště upírů) se stále vznáší množství otazníků.
A nebyla bych to já, abych zase nevyzdvihla knihu mé oblíbené autorky Jenny Nowak, která nese název Jiná rasa a pojednává právě o čelákovickém pohřebišti a s trochou historie a notnou dávkou autorčiny fantazie vypráví o tom, kdo to v hromadném hrobě vlastně leží a jak se tam dostal.
Podobné články:

21 komentáře “Případy vampyrismu – čelákovičtí upíři

 1. pro "Lúmenn": Ahoj Lúmenn. Upíři, ano, velké, zajímavé, nesmrtelné a mnohdy tajuplné téma. Toto téma si zasluhuje úctu už jen z toho důvodu, že upíři jsou bytosti nezařaditelné ani pod vliv negativní ale ani pozitivní energie (tedy ani pod "dobro" ani pod "zlo") a proto si zasluhují mnoho úcty. Jsem tedy velice potěšen že takové téma tady u tebe nacházím. Takovým podobným nemrtvým se totiž chci stát i já a s magií ve svých rukou dokážu leckteré věci a nebudu v reinkarnačním koloběhu. Mimochodem všiml jsem si že tu byla "horká" diskuze o fyzice a duchovních skutečnostech u některéhého tvého článku tady. Jenom jedno k tomu musím říct a to, že materialisté většinou nejsou ochotni přistoupit na jakékoliv filosofování které by vedlo k tomu, že by materialisté museli uznat pravdu duchovní. Ale to ty jsi už také mnohdy poznala. 🙂

 2. Že ty, Lukáši, fyziku nechápeš a nerespektuješ, to neznamená, že všichni lidé tvého zaměření to nedělají. Dokonce musím uznat, že s Lumenn se diskutuje daleko lépe, než s některými fyziky, kteří lpějí na klasickém chápání světa.  

 3. [2]: pro "…": Co to je za přezdívku tři tečky? Ty nemáš jméno? A nebo se stydíš za své názory? Na tom už nezáleží, ale řeknu ti jen jednu věc. Kdybys mě skutečně znal tak se o mně nevyjadřuješ mnohdy takovým nepříliš pěkným způsobem. Téměř cokoliv co o mně řekneš nebo napíšeš ukazuje že mě neznáš. Takže si žij ve svých značně zkreslených informacích dál. 🙂

 4. zajímavý článek, jen by mě zajímalo, možná jsi to už někde psala, ale já to nevím, jaký je tvůj názor na existenci upírů? věříš že skutečně existují, nebo nevěříš, ale říkáš si že je to škoda popřípadě štěstí:)…?

 5. Elysia: upíři existují, ne tak jak je známe z filmů a literatury:) ve skutečnosti jsou mnohem méně romantičtí a dokonalí
  Lukas a …: kluci, jestli se chcete handrkovat tak jinde, ju? Já vás respektuju oba, každý máte jiný názor a každý svoji pravdu, ale hádat se mi tu nebudete – už jen proto že objektivní pravda neexistuje;)

 6. Mě upíři přijdou fajní  😀 Ale naši předkové to chápali asi nějak jinak. Jenom by mě zajímalo, jak si představuješ upíra?

 7. Taky jsem o tom četla. Upíři mě vždycky táhli, jenom bůhví co je na tom pravdy….jinak, máš moc skvělej blog, chodím sem už asi měsíc 😉 A jsem nadšená

 8. Elysia: nedá se tomu říct jistota, spíš tušení:) Ale na upírech a podobných fenoménech mi přijde divné, jak to, že si je lidé vybájili po celém světě? Lidská fantazie není neomezená a nedokáže vymyslet něco nového, jen upravit to, co už zná. Takže něco jako upíři existovat muselo, jinak by si je lidé nevymysleli. Vypadají jako lidé, ale v jejich krvi koluje virus, který jim změnil DNA a přinesl chudokrevnost a další známé aspekty upírů – to by bylo na delší povídání, ale znám osobně pár zoantropů, tudíž si myslím, že upíři se tu taky někde potulují:)

 9. samozřejmě chápu, že si to lidi jen tak nevycucali z prstu a že je k tomu zřejmě něco přivedlo, ale jak je známo tak někteří lidé mají fantazii dost bujnou a navíc v dřívějších časech rádi věřili na "bubáky" a když někdo nebyl úplně stejný jako všichni ostatní hned o něm kolovali různé fámy…což ostatně platí dodnes, máte souseda co moc nevychází ven a hned si někdo myslí, že je to třeba vrah co skrývá ve svém domě mrtvoly a on je to zatím jen trochu introvertní člověk, kterého bolí klouby a proto moc nevychází (trošku přehnané,ale stává se to)…a co se upírů týče už sem slyšela taky pár podobných vysvětlení…například, říká ti něco porfyrie? jesti ne tak je to nemoc, při které se ti ukládají metabolity hemoglobinu v těle což se pak projeví citlivostí na světlo, poškozením dásní s jejich ústupem(což opticky zvětšuje zuby) navíc i k jejich krvácení…jo a na česnek jsou taky hákliví protože látky v česneku obsažené toto onemocnění zhoršují…nemyslíš tedy, že pokud se někdo s takovýmto onemcněním někde vyskytl a dříve samozřejmě nevěděli, že je to jen nemoc, že mohl být považován za nelidské stvoření což nakonec vedlo ke vzniknu pověstí o upírech?

 10. zajímavé pořtení 🙂 a i ten článek z 21.století…osobně na upíry věřím,mám dokonce jdnu kamarádku,která má "příznaky" vampyrismu,ale vážně to není tak,jak to známe z filmů  😀

 11. jistě taky jsem dřív nevěřila některým věcem, ale to že mě pak něco přesvědčilo o opaku a já jsem změnila názor neznamená, že hned musím věřit úplně všemu…promiň jestli se mýlím, ale tak mi připadá, že ty věříš úplně všemu což mi přijde až tak trošku naivní ..ale dejme tomu, že jsi prostě víc duchovně založená a jseš schopná vnímat věci, které normální člověk nevnímá, ale taky jsi někde psala, že máš dobrou fantazii a tak mě napadá jestli ještě poznáš kde je ta hranice mezim tím, co je skutečné a kde už je to jen tvoje fantazie?

 12. Elysia: problém dnešních lidí je ten, že příliš lpí na pomyslné hranici skutečnosti a fantazie. Malé děti vídají bubáky, víly a kdo ví co ještě hlavně proto, že nepřemýšlí, jestli jsou skutečné nebo smyšlené. Dospělý člověk ovlivněný svým okolím toto nedokáže, vše, co vidí ale vidět by neměl jeho mozek nezpracuje a proto chodíme slepí a hluší světem, který je ale mnohem krásnější (i hrůznější), než si všímáme. Ano, mám bohatou fantazii a v duši jsem stále dítětem, proto vídám třepotavá křídla víl, anděly, auru, občas i astrální bytosti, duchy stromů a květin… Já nepřemýšlím nad tím, jestli se mi to nezdá nebo jestli si to nevymýšlím – to není podstatné. Důležité je, že mám dobrý pocit, když vím, že mě stráží víly a andílci nebo když se na mě směje kmen stromu. A nevěřím všemu, o věcech o kterých píšu na blogu většinou vím, bu´d je praktikuju a fungují nebo jsem to prožila, jindy to prožili mí přátelé, kterým věřím atd. Toho, v co věřím ale neznám to ani neumím, je právěže docela málo:) Zrovna si totiž na nic nemůžu vzpomenout:D

 13. a nemáš třeba strach, že ti tato pro většinu lidí asi přehnaná víra ve vše nadpřirozené bude trošku překážkou ve tvé budoucí profesi?..myslím tu psycholigii, pokud ti to dobře dopadne…nemyslíš, že si třeba pacienti řeknou, že oproti tobě jsou ještě v pořádku a půjdou radši za někým, kdo uvažuje trochu víc ehm.. realisticky?

 14. Elysia: myslíš, že budu pacientům povídat všechno?:D Hele, pane Novák, na rameni vám sedí skřítek?:D Ne, to fakt ne, ale hlavně nechci být právě ten psycholog, co z člověka udělá blázna jen co se mu svěří. Právě naopak, ale moje vize psychologického povolání by byla na delší povídání:)

 15. no to chápu, že budou vykládat oni tobě a ne ty jim:D jenom jim asi bude divný když ti budou vykládat, že vidí třeba ty skřítky a ty jim řekneš: ne to je v pohodě já taky:D..to by je asi trochu překvapilo, že si jim to nesnažíš vyvrátit:DD

 16. O téma "upíři" jsem se začala zajímat nedávno, ale pořád jsem na nic nepřišla. Buď hledám na špatných místech, stránkách atd. nebo neexistují.
  Jestli tady někdo ví o téma upíři a vampyrismus víc, napište prosím na email informace998@seznam.cz
  mám pár otázek ohledně toho jestli existují, legendy, vlastní zušenost atd. budu za vše moc ráda. prosím napište

 17. [20]: Napsala bych ti, ale tvůj email není dostupný.

  Co se upírů týče, většinou se přikláním k nemocem jako tuberkulóza, ta je v případech vampyrismu nejčastější. ALe někdy opravdu nelze říci, že by daný jedinec trpěl souchotinami nebo byl upír. Ale to je tak jeden případ ze sedmi.
  V každém případě prodloužené lebky asi neměl každý v 11. století. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.