Díky vaším hlasům a ohlasům zase zabrousím do záhadologie. Už dlouho vymýšlím nějaké téma na článek z tohoto oboru a dnes mě to konečně trklo – kryptozoologie. Že nevíte, co to je? Není to hledání živých organismů v kryptách, ale objevování živočichů, o nichž se předpokládá, že dávno vyhynuli a nebo dokonce nikdy nežili. Kryptozoologové jsou často bráni za fantasty a snílky, ale vzpomeňte si na dobu před sto padesáti lety, kdy objevování světa ještě zdaleka nebylo u konce a důkazy existence dnes dobře známých, leč podivných živočichů jako je třeba ptakopysk, byly zesměšňovány či dokonce nebyly brány vážně.
Co všechno ještě na naší planetě objevíme si nedovažují odhadnout ani ti nejrenomovanější vědci. Tak proč by to nemohl být třeba sněžný muž nebo létající netvor? Jaká všechna zvířata ještě byla pozorována a o jejichž existenci se stále vedou spory se dozvíte v tomto článku.
Sněžný muž
Jak vypadá: Jedná se o bytost vyšší než člověk (cca 2 až 3 metry vysokou), porostlou hustou srstí. Podle očitých svědků má velkou sílu a obličejem připomíná pravěkého člověka. Živí se jak masitou, tak rostlinnou stravou a žije v odlehlých pustinách. Podle různých míst výskytu se mluví o silném zápachu, řevu nebo dokonce hvízdání, které vydává.
Jak se mu říká: big foot, yetti, chemo, yowie, jeren
Kde žije: ve vysokých horách, jako jsou Himaláje, na odlehlých místech v chladné divočině jako je Aljaška nebo Kamčatka, ale také v Austrálii nebo Indonésii
Důkazy o jeho existenci: video a fotografie nevalné kvality, stopy a odlitky stop, rezavé chlupy
Legendy o sněžném muži se tradují v Tibetu už tisíce let. Indiáni v severní Americe mluví o vysokém chlupatém tvoru s velkýma nohama také již odnepaměti. Další domorodci z celého světa přinášejí svědectví a pověsti o netvoru podobném člověku, který se toulá divočinou. Přesto všechno stále existence yettiho nebyla dokázána a všechny důkazy jsou smeteny se stolu jako podvrhy či výmysly.
Existují však i vědci, kteří se fenoménem sněžného muže zabývají. A tito přicházejí na zajímavou teorii – pod názvem sněžný muž by se totiž mohl skrývat již vyhynulý druh předchůdce člověka Giganthopitecus. Šlo o pořádně velkého primáta, dorůstal velikosti až tří metrů a byl celý porostlý hustou srstí, která mu umožňovala přežít i ty nejdrsnější podmínky doby ledové. Když se oteplilo, byl prý vybit druhem Homo sapiens. Není však zcela vyloučené, že ojedinělé skupinky Giganthopiteců utekli do hor, kde se před svým největším nepřítelem, člověkem, skrývají dodnes.

Fotografie himalájského yettiho…

…a jeho amerického „brášky“ Big Foota
Příšera z jezera
Jak vypadá: Má malou hlavu na hadovitém krku, tělo s několika hrby, ocas a ploutve. Podle různých míst výskytu měří od pěti do dvaceti metrů. Nejvíce připomíná dávno vyhynulého dinosaura – plesiosaura.
Jak se jí říká: netvor z hlubin, Nessie, vodní had, Champ, tatoskok
Kde žije: v hlubokých jezerech, nejznámější je Loch Ness ve Skotsku a Champlain v USA, pozorována je prý ale až v 200 jezerech po celém světě
Důkazy o její existenci: mnohá svědectví, videozáznamy a fotografie nevalné kvality
Opět máme desítky pověstí domorodců ze všech koutů světa o tajemné příšeře, která potápí jejich lodě. A máme také stovky vyděšených turistů, kteří popisují příšeru jako z pravěku, která se honila za jejich výletní pramicí nebo jim dokonce zatarasila silnici okolo jezera. Vědecké vysvětlení, že se jedná o plovoucí kmeny u většiny svědectví neobstojí – strach má sice velké oči, ale kmen plující rychlostí 30 kilometrů v hodině, měnící směr či žduchající do lodě je už opravdu velké sci-fi. To už je pravděpodobnější teorie o tom, že plesiosaurus, pravěký vodní ještěr, přežil v hlubokých vodách až do dnešních dní a skrývá se před lidskými zraky protože se prostě bojí.
Nejznámější podmořská potvůrka prý žije v jezeře Loch Ness. Ale že tam nakonec žádná příšera nejspíš nebude přiznávají poslední dobou i její největší zastánci. Většina fotografií je totiž podvrh a ani detailní zkoumání vody jezera nepřineslo žádné důkazy o existenci tak velkého tvora. Pozornost kryptozoologů se upírá k jezeru Champlain v USA, kde je pozorování vodní příšery nejčastější a z něhož také pocházejí nejkvalitnější fotografie. Jezero Champlain bylo před několika miliony let ještě spojeno s oceánem, takže je docela dobře možné, že se tam nějaký plesiosaurus zatoulal a jeho potomci tam přežívají dodnes. Důkazem by snad mohly být i nahrávky nízkofrekvenčních tónů zaznívajících z hlubin jezera, které by mohly naznačovat kolonii kosatek nebo delfínů. Jenomže na ty je jezero příliš chladné a žádnou kosatku tam nikdo nikdy neviděl. Zato zvíře připomínající plesiosaura ano. Na své oficiální objevení a potvrzení existence ale „champ“ stále čeká.

Nejslavnější fotografie champa – příšery z jezera
Potomci dinosaurů
Jak vypadají: jsou různé typy netvorů, nejčastěji jsou pozorováni ti připomínající pterodaktyla, často se objevují také dravci běhající po zadních
Jak se jim říká: kongamato, čipekve, emelantuka
Kde žijí: v tropických pralesích zejména v Africe a Jižní Americe, objevují se ale i pozorováni z Indonésie
Důkazy o jejich existenci: četná svědectví
Obrovský dravý ještěr kongamato, který prý na blanitých křídlech brázdí Africkou oblohu, děsí tamní domorodce už stovky let. Za poslední století byl několikrát spatřen, viděl ho mimo jiné britský zoolog a cestovatel Ivan Terence Sanderson nebo zambijští povstalci. V prvním případě se jedná o vědce, který by si mostrum připomínající pterodaktyla nespletl s ptákem nebo netopýrem. V tom druhém šlo zase o oddíl cvičených tvrdých chlapů, které jen tak něco nevyděsí – když jim ale „démon z pralesa“ sežral spolubojovníka přímo před očima a pak nevzrušeně odletěl, jejich morálkou to pořádně zamávalo.
Další svědectví o dinosauřích monstrech pocházejí z pralesů v Jižní Americe, kde se nacházejí Stolové hory – ty možná znáte z knihy Sira Artura Conana Doyla Ztracený svět. Málokdo však ví, že Doyle v Jižní Americe opravdu byl a v knize nepopisuje ledajaké výmysly, ale vyprávění sesbíraná od domorodců. Není divu, že se na Stolové hory vypravuje jedna expedice za druhou. Proč stále nic nenašli? Brazilská vláda totiž před pár desítkami let oblast zcela uzavřela a vědci mají smůlu. Dokonce i stavba silnice, která měla vést kolem Stolových hor, byla zastavena a silnice přesunuta o desítky kilometrů mimo. Co nám Brazílie tají zatím bohužel nevíme – objev dinosaurů, kteří přežili dodnes by byl ale bezesporu obrovským pozdvižením nejen mezi vědci.

Kongamato – hrůzostrašná báchorka domorodců nebo miliony let přeživší pterodaktyl?
Mezi další slavné potvůrky patří třeba Tatzelwurm, alpský netvor s červím tělem a kočičí hlavou, který prý skáče ze stromů a napadá pocestné. Nepodařilo se ho však nikdy vyfotit a poslední svědectví jsou přes padesát let stará. Ještě o něco záhadnější je Olgoj Chorchoj, obří červ žijící v Mongolsku, kterého se tamní domorodci bojí víc, než čehokoli jiného. Má být obří, nebezpečný, jedovatý a stále hladový. Nepozorovaně vyleze z písku, zbaští svoji oběť, otráví neznámou látkou vše, čeho se dotkne a pak zase tiše zmizí do písečných hlubin. Fotky ani vědecká pozorování však stále nejsou k dispozici a tak je Olgoj stejně jako mnoho dalších nestvůr odkazován do říše pohádek.

Tahle prý vypadá alpský tatzelwurm
Možná brzy přijde doba, kdy definitivně potvrdíme nebo vyvrátíme existenci nejslavnějších záhadných tvorů a nebo dokonce objevíme tvory úplně nové. Já věřím, že v hlubinách pralesa se klidně mohou ukrývat potomci dinosaurů, kteří přežili vyhynutí svého druhu a že yetti nemusí být nic jiného, než náš dávný pololidský-poloopičí předek. Všem stvůrám i nestvůrám ale srdečně přeji, aby zůstaly neobjeveny a jejich existence opředená tajemstvím se nezměnila v pouhé okukování davy zvědavců v zamřížované kleci ZOO.
Máš pravdu, některá tajemství by neměla být odhalena :o)
Teda o alpském tatzelwurmovi jsem ještě neslyšela :o) člověk se stále diví a stále učí :o) Opravdu moc zajímavý článek :o)
Hele, tu fotku Big Foota máme v naší učebnici angličtiny:D
No zase som o niečo múdrejšia…tá kryptozoologia mi naozaj hned evokovala nejaké príšerky z krýpt 😀
Upíři a vlkodlaci <3 <3 <3 Ááááách!
Já rozhodně vím,co kryptozoologie je.Zabývám se jí už dva roky.Pro inspiraci se můžeš podívat na můj blog 🙂
tak úplně všichni..no možná duchové moc ne ale zombie jsou zajímaví..
patri temny andel mezi duchy nebo spis upiry?
zda se mi to nebo ta fotka s lochneskou vypada jako chlapco se naklani?