Nejsmutnější píseň na světě

Pokud máte poslední číslo Enigmy, určitě jste si přečetli článek o „Pochmurné neděli“ – skladbě maďarského hudebníka Rezso Seresse, která prý nosí smrt. Tato píseň hrála v bytech sebevrahů, části jejích slov psali lidé na dopisy na rozloučenou a i sám její skladatel nakonec spáchal sebevraždu.
Ještě než jsem ale dostala do ruky tento článek, zahlédla jsem minulý měsíc název této písně v anotaci na příští číslo. A nebyla bych to já, abych si všechno nevyzkoušela na vlastní kůži:) Písnička je smutná, to vážně ano, táhlé tóny klavíru a houslí by člověka bez obtíží rozbrečely, úplně vidíte ten ošklivý pošmourný nedělní den, plný beznaděje. Ale smutných písniček znám mraky a tak mě to nedostalo tak, jak název „sebevraždená píseň“ napovídá. Co bylo ale horší – ta melodie mi pořád zněla v hlavě a trvalo týden, než jsem se jí zbavila. Pak si ale stačilo na ni vzpomenout a zas tu byla, vtíravá do nekonečna se opakující melodie… prostě na zbláznění.
A pak si koupím Enigmu s oním článkem, kde se dočítám, že písnička není tak smutná, že byste po jejím poslechnutí vzali žiletku a podřízli si žíly, ale její vražednost spočívá právě v její vtíravé melancholii a v tom, že vám v hlavě bude znít tak dlouho, dokud se radši nerozhodnete to dobrovolně zabalit.
Podle vlastního pozorování tedy můžu říct – funguje to. Pro psychicky labilní osoby se sklony k neurotickému až psychotickému jednání je tahle skladba vskutku hrou s ohněm. A nám ostatním asi akorát pořádně poleze na nervy:)
„Vražednou“ píseň včetně jejího textu najdete pod perexem.

Rezso Seress – Pochmurná neděle (angl. Gloomy Sunday)
Autorem původního maďarského textu je Laszlo Javor, do angličtiny si jej
upravilo bezpočet interpretů, kteří se na salávě Gloomy Sunda přiživili (za všechny
zmiňme Billie Holiday, Sarah McLachlan nebo Björk) a toto je jedna z verzí:
Sunday is Gloomy,
My hours are slumberless,
Dearest, the shadows I live with are numberless
Little white flowers will never awaken you

Not where the black coach of sorrow has taken you
Angels have no thought of ever returning you
Would they be angry if I thought of joining you
Gloomy Sunday

Sunday is gloomy
with shadows I spend it all
My heart and I have decided to end it all
Soon there’ll be flowers and prayers that are sad,
I know, let them not weep,
Let them know that I’m glad to go

Death is no dream,
For in death I’m caressing you
With the last breath of my soul I’ll be blessing you
Gloomy Sunday

Dreaming
I was only dreaming
I wake and I find you
Asleep in the deep of
My heart
Dear

Darling I hope that my dream never haunted you
My heart is telling you how much I wanted you
Gloomy Sunday

Zajímá-li vás původní maďarský text, přečíst si jej můžete tady
Český překlad je pak k přečtení na tomto odkaze
Autorka webu nepřejímá zodpovědnost za případné
sebevraždy spáchané po přečtení tohoto článku;)

33 komentáře “Nejsmutnější píseň na světě

 1. Smutný se mi to moc nezdá, vtíravý taky ne… Asi jsem psychicky odolná nebo nevím, ale přijde mi to jako průměrná věc, kterou do pár minut po přehrání už nebudu vědět, jak zněla.

 2. Mno nevím, možná mám problém se zaznamenáváním deprese v hudbě, ale skladby tohoto typu ve mne spíše evokují myšlenku nového začátku. Zkus toto: http://www.youtube.com/watch?v=vsjDcSLzk0k (i kdyz tedy furt v tom vidim novy začatek).
  Depresivni songy vetsinou detekuji jinak no, ne jen smutnou melodií nebo textem.. Ale to bude pravděpodobně u každeho jinak (vnímání).

 3. Ja si pre zmenu nemôžem pomôcť, a to v zmysle, že sa mi páči.. 😀
  Celkom s ňou sympatizujem, nie že by som bol samovrah a človek z depkami.. ale jednoducho sa mi páči.
  Ale tak, ja počúvam rôzne typy hudby, keď mi nerobí problém denne počúvať Sopor Aeternus (http://www.youtube.com/watch?v=vtZCeq2gdfQ) tak ma nejaká ťahavá klavírna hudba nezabije.. je celkom sympatická a dá sa počúvať 🙂

 4. náhodou, mne sa melódia celkom páči tiež, celkom pekne zhudobnila všetky moje pochmúrne pocity ktoré mávam v nedeľu, rpetože pre mňa je každá nedeľa gloomy-neznášam ten deň. Ale istota je istota, už si ju nepustím 😀

 5. Je krásná. Pochopitelně že Venomek též dočetl Enigmu a musel si to poslechnout. Krásně pochmurné, leč to na mě nepůsobí. Jo sice mi to zní v hlavě… a asi dlouho znít bude ale já věřím že… a sakra x)

 6. na mě tedy funguje, tahá mě za srdce těmi půltóny, o které v určitých pasážích klesá. A líbí se mi. Poslechla bych si ji nazpívanou v téé madarštině, zkusím hledat..

 7. Dovoluji si oponovat autorům článku v Enigmě. Tato melodie je poněkud vlezlá, to ano, ale rozhodně ne vražedná. Je to takový pomalý čardáš. Spíš vidím skupinu přiopilých mladých maďarů, jak se drží kolem ramen a donekonečna si pozpěvují s krojovanou kapelou. Mnohem smutnější a téměř vždy mě dohánějící k pláči je melodie z filmu Schindlerův seznam. Neznám více lkající violy než v této skladbě.

 8. { Taková nudná píseň. Asi jsi opravdu vysoce labilní nebo jsi si tak moc chtěla vsugerovat, aby tě nějak ta písnička poznamenala, že si jí pak slyšela pořád… 😀 }

 9. Nemyslím že v té písničce něco je, možná je to jen náhoda že se při ni zabilo spoustylidí, ale kdo ví….. Někomu se možná nezdá smutná to bdue asi tím že ji posmoucháte tak jak je. Dejte si překlad a pak skuste říct že to není smutné 😛

 10. Souhlasím s Evou Benešovou.
  Představuji si spíše něco lidového, ale v žádném případě ne něco co by ve mě mělo vzbuzovat melancholii.

  Možná proto, že Slovácko sa nesúdí je komedie…xD

 11. Písnička je nádherná, ale nepřijde mi nějak skutečně smutná, a kdybych páchal sebevraždu (pravda, o tom co bych si pustil jako poslední jsem nepřemýšlel, protože kdybych páchal, tak jedině skokem z výšky… a to se moc poslouchat nedá) tak bych si rozhodně nepustil tohle. Má to v sobě i docela jiskru… Pustil bych si asi něco smutnějšího, táhlejšího… tesklivého. Třeba 9 crimes (kdo je autor netuším), nebo Go long od Joanny Newsom (čistě kvůli silnému emocionálnímu vztahu, není zas tak smutná). Nebo River guard od Smoga… Ale tohle asi ne… A k sebevraždě by mě to asi nedohnalo, na to tu mám jiné věci… Ale kdybych neposlouchal pořád něco, tak bych Gloomy sunday z hlavy asi nedostal… a pravda, je to k šílenství dohánějící pocit, slyšet pořád melodii… a nejhorší je, když je tak děsně neurčitá a jakmile se na ní zaměřím, tak utichne…. a pak se zase potichu přikrade….

 12. Mně je po ní větší zima. 🙂
  …"posledí výdech mé duše…Mé srdce ti říká, jak moc jsem tě chtěla,"… nádherný.

 13. No ne že bych se šel hned věšet ale jde z ní strach … Je to jako kdyby neuměli hrát ti hudebníci takový vrzání atd… A je to fakt příšerný 😀

 14. Lúmenn, jestli je to fakt sebevražedná písnička, tak máš už na kontě hezkejch pár hlav 😀 Sám jsem si ji zatím neposlech, takže nemůžu posoudit, ale mám nápad. Možná by šlo to pustit v přítomnosti někoho, koho chceš zabít; a on se sám zabije. Žádná vina, žádná policie a (doufám) žádné výčitky. A jako ochrana je možná dělnická helma s chráničema na uši (dřevorubecká, stavební), nebo nenápadnější může bejt třeba petržel (po vzoru Asterixe; petržel používali Římani, když chtěli chytit Trubadixe).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.