Mohl být Mojžíš Egypťan? A dokonce faraon?

Když jsem si včera koupila novou Enigmu, titulnímu taháku na obálce jsem se musela smát. „Byl Mojžíš egyptským faraonem?“ hlásal titulek a já protočila oči v sloup. Taková kravina, to svět neviděl!:D
Jenomže pak jsem se začetla do článku a výraz znechuceného opovržení se změnil v zamyšlení. Že by na tom přece jen něco mohlo být? Jestli stejně jako já pochybujete, začtěte se do následujících řádků a třeba už se vám to (stejně jako mě) nebude zdát až tak nesmyslné…

Co o Mojžíšovi říká Bible?
Podle Bible žili Hebrejci (dnešní Židi) v Egyptě jako poddanský národ. Faraond dokonce vydal nařízení, že každá Hebrejská žena, která porodí chlapce, jej musí ihned nechat usmrtit. To se samozřejmě matkám nelíbí a jedna z nich je dokonce tak drzá, že zákon neuposlechne a uloží svého snáčka do ošatky a pustí ho po řece, doufaje, že ho vlny Nilu zanesou za lepším osudem.
A má pravdu. Malého chlapce objeví při koupání faraonova dcera, ujme se ho a vychová jej jako vlastního. To ona mu dává jméno Mojžíš.
Milý Mojžíš o pár let později, když dospěje, odvede svůj lid, lid Hebrejců, z Egyptského poddanství, přičemž koná známé zázraky jako rozestoupení vod, nakrmení lidu v poušti neznámou manou, snesení desek s přikázáními od Boha z hory Sinaj a taky vytvoří Archu úmluvy, nádhernou zlatou schránku, do které tyhle desky uloží.
Pak založí stát Izrael, kde všichni Hebrejci vzývají jediného Boha, a žije šťastně až do smrti. Jenomže…
Mojžíš a slavné desky s desaterm přikázání, které prý dostal přímo od „Zdroje“
Co o Mojžíšovi a jeho době říká historie?
Historikům je jasné, že Bible není jen snůškou pověstí, ale že je stavěna na reálném základě. Jenomže historické zmínky se o tak dávné minulosti hledají jen ztěží. Archeologie a staré svitky přece jen poskytují alespoň nějaká vodítka a tak má historie následující informace:
Doba Mojžíše a odchodu Židů (= Hebrejců) z Egypta se datuje do 14. nebo 13. století př.n.l.. A tady nastává první problém – Egypťané si vedli poměrně přesné záznamy a velká část se jich dochovala až do dnešní doby. Jenomže žádné Egyptské stély ani svitky se o odchodu velké části populace (největší optimisti mluví až o 2,5 milionech lidí) nezmiňují. Ba co víc – v té době neexistuje žádný národ zvaný Hebrejci nebo Židé! První zmínky o nich pochází až ze 6.století př.n.l. kdy bylo Babyloňany dobyto židovské království a Židé zajati a násilně odvedeni do Babylonu.
Egyptské zdroje tedy mlčí – žádný odchod velké části populace a žádná zmínka o národu Hebrejců, který by věřil v jediného Boha a který žil v egyptském područí. Možná ale tyto záznamy existují a byly záměrně zničeny. Konspirační teorie? Vůbec ne!
Klaňte se Atonovi!
Ve 14.století př.n.l. opravdu žil někdo, kdo byl vymazán z historie, jehož jméno bylo seškrabáno ze sloupů a desek, svitky o něm byly spáleny a jeho chrámy zbořeny. Ale Egypťané naštěstí nebyli ve „vymazávání z historie“ dost důslední a tak dnes o existenci faraona Achnatona přece jen něco víme.
Krom toho, že měl za manželku krásku Nefertiti a že díky nevykradené hrobce jeho syna Tutanchamona máme představu o bohatství tehdejšího Egypta, hraje Achnaton obrovsky významnou náboženskou roli.
Nikdo neví, co jej k tomu vedlo, ale během své vlády zakázal uctívání všech božstev, která byla tehdy pro Egypťany běžná a oni se jim klaněli po tisíce let. Hathor, Anubis, Isis, Osiris, Seth, Thovt i Amon Ra, ti všichni měli být zapomenuti a místo všech bohů měl být náhle uctívan jen jediný – Aton, všemocný a jediný bůh slunce.
Lidem se to samozřejmě nelíbilo, ale faraonovu vůli nějakou dobu plnili. Jenomže pak náhle Achnaton mizí z historie, je potrestán smazáním jména, což byl pro Egypťany jeden z nejhorších trestů, a my se můžeme jen dohadovat, co se s ním stalo. Možná byl zavražděn, možná zemřel a možná sebral své přisluhovače a vyznavače Atona a odešel z Egypta!
Takhle prý vypadal faraon Achnaton – i když měl být smazán z dějin,
nějaké zmínky o něm naštěstí přece jen zbyly
Faraon Mojžíš a jeho lid? Proč ne?
Tím by se nám vysvětlilo mnohé. Záznamy o odchodu tisíců nebo i statisíců Egypťanů se nedochovaly proto, že byly smazány spolu s Achnatonovým jménem. A záznamy o Hebrejcích nemáme prostě proto, že tehdy ještě žádní Hebrejci neexistovali – byli to Egypťané, kteří se za staletí, co žili v jiném kraji a jiné zeměpisné šířce změnili, stejně jako jejich řeč a zvyky. Přičemž jistou podobnost hebrejštině a egyptštině nelze upřít.
Další historickou nesrovnalostí je fakt, že by si chudý lid poddaných a otroků mohl dovolit vytvořit něco tak drahého a řemeslně náročného, jako byla Archa úmluvy, docela rozměrná bedna celá ze zlata. Kdyby ale uprchlíkům šéfoval faraon, jistě by to nebyl žádný problém.
Podobně zvláštní je fakt, že egyptská kniha mrtvých a desatero přikázání mají hodně společných rysů a Achnaton a jeho Bůh se třeba nechali inspirovat. Zvláštní je také to, že egyptské slovo „archa“ souviselo s kultem boha Atona, stejně tak se k Bohu vztahuje i hebrejský výraz.
Mohl by tedy Moses (nezní tahle podoba jména Mojžíš taky dost egyptsky?) opravdu nenáviděným a téměř zapomenutým egyptským faraonem, který se dovolil rouhat se proti všem tehdejším bohům vírou v Boha jediného? A nebo hledají historici úplně špatně a celé to bylo jinak? Nebo je snad Tóra (hlavní část Starého zákona) jen snůškou pověstí, legend a alegorií, které se nezakládají na reálných historických událostech?
Ať je to tak a nebo tak, nelze této teorii upřít, že se opírá o historická fakta a předkládá na postavu Mojžíše velmi netradiční a přece ne nereálný pohled. Jaký názor si na to ale vytvoříte vy, už přenechám vaším uvahám, znáte to – na každém šprochu…
A když jsme u těch šprochů – mluví se o tom, že v době Achnatonovy vlády přiletěli do Egypta mimozemšťané a díky tomu vzniklo ono monoteistické náboženství. Slunce v jeho emblému mělo symbolizovat vesmírnou loď ve které přiletěli. Za doby vlády Achnatona se také ujal zvláštní módní zvyk – dětem se stahovala hlava, aby se deformovala do „božského“ tvaru. Doteď se nacházejí kostry s protáhlými vejcovitými hlavami. Podle jakého vzoru se takto mrzačili lidé? A na závěr si prosím povšimněte podivných tvorečků, co sedí Achnatonovi a Nefertiti na klíně…
Pokud vás zajímá něco více na téma Achnaton, jeden bůh a mimozemšťané, doporučuju knihy Ericha von Dänikena, který o tomto záhadném faraonovi napsal mnoho:)

9 komentáře “Mohl být Mojžíš Egypťan? A dokonce faraon?

 1. Čítal som že Mojžiš ovládal mágiu – všetky "zázraky" čo robil neboli zázraky..

  napríklad (nepametám si toho moc) ked prišli k studni, tak bola horká a smrdela.. hodil do nej drevenú paličku a dala sa piť. Vysvetlenie – obsahovala síru a šťava z neviemakej kôry ju viaže a síra sa následne usadí na dne… a podobne

 2. Třeba byli Židi právě ti mimozemšťani, co tam přiletěli! Farao Mouzísovi se začali líbit, tak jim sehnal plácek volné země a nechal je tam živořit…eh…ano, to je velmi pravděpodobné. Asi jako myšlenka vyslovená v tvém článku. Ale nemyslím to zle, asi si o tom vážně budu muset přečíst víc ;).

 3. zajimavy clanek, ale pravdu se stejne nedovime ani kdybysme vymysleli milion teorii…ale mozna je to tak dobre, kdyby bylo vsechno jasne a zadny zahady by se nekonaly, byla by tu desna nuda:D

 4. [2]: no neřekla bych že myšlenka achnaton = mojžíš je až tak pitomá:D A ti mimozemšťani to byla spíš taková vtipná vsuvka pro opravdu šílené milovníky záhad:)

  [3]: jo a proto je historie tak fascinující:) protože o ní nikdy nebudeme vědět všechno:)

 5. Nezní to úplně nelogicky, to je pravda. Tento kus historie mi ale nijak zvlášť blízký není a celkově mě neláká, takže se k bádání nepřidám 🙂

 6. Cetle jsem knizku od svetove znameho spisovatele Filipa Vandenberga Nefertiti.A zde je take zminovana domnenka,ze po zniceni kultu jednoho boha v Egypte, odesli knezi a vyznavaci  boha ATONA pryc-coz by odpovidalo odchodu Zidu na Sinaj..takze neco na tom bude,jasne nikdo to uz nezjisti,ovsem je to logicky zaver na vysvetleni dejin a obsahu Stareho zakona.

 7. Věděli jste že v době nějakých cca 1700 př.l.  padla bída na Egypt? Je tomu svědkem spisi a do dneška mluvící vykopaný přivod vod. Tenhle umělí přínos vody nese jméno po svém prozíravém činiteli, jmenuje Josefova řeka, (do dnes) Byla nalezená obrovský palác a dokonce hroba Egypského ražení pro tohoto člověka, co bylo zvláštní když stírali zbytky barvy ze sarkofágu, tak barva vlasů byla červená a tvář v rysech rozhodně nepatřila Egypťanům, že by po Dědovi? 😛 Hebrejové rozhodně nebyli Egypťané, vím že vám přijdou informace z Bible moc lehce dosažitelné, a že potřebujete trochu záhad.. Ale co teprv, když se všechno pomalu odkrývá a zapadá do sebe.. Ať se nám to líbí nebo ne… V průplavu mezi arabským poloostrovem a egyptem (né suezký) byly nalezeny zbytky Egypské armády O_o THAT'S SO AWESOME. tím víc že povrch dna průsmiku se pohyboval od dvou kilometrů do hloubky až k mělčině k pár metry, ku podivu když člověk vyleze na poušť rozšířenou 3,5 kilometrů, kde mohl se usadit dvou milionová masa lidu, tak zrovna v tom místě vede ta kamenná mělčina, kterou mohla projít děcka, dobytek i s vozy… No není Taťka AWESOME jak to vymyslel? 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.