Konec světa podle Mayů – jak je to doopravdy

http://www.2012unveiled.com/The-Mayan-2012.html
Snad všichni jsme už slyšeli o tom, že podle mayského kalendáře skončí svět 21.prosince 2012, což je datum našeho, gregoriánského, kalendáře. Má to ovšem hned několik háčků. Mayové žádný konec světa nepředpověděli. A pokud přece, výpočet data z jejich komplikovaného a plně nerozluštěného kalendáře je velmi obtížný a kdo ví, jestli přesný.
Jak je to tedy s tím všemi lidmi skloňovaným datem? A dočkáme se konce světa, který už byl v minulosti několikrát prorokován?

Blázniví Mayové a jejich počítání dnů
Mayové rozhodně blázniví nebyli a patří k jedněm z nejvíce vyvinutých kultur v Jižní Americe, která se v mnohém mohla rovnat naší. Přesto nám některé jejich zvyky bláznivé připadají – narozdíl od naší civilizace totiž Maové nepočítali v desítkové soustavě, ale ve dvacítkové. Pro nás je tedy uceleným číslem desítka, resp. stovka, pro Maye to byla dvacítka a její násobky.Někdy užívali i soustavu třináctkovou nebo šestnáctkovou, což je ještě větší maglajz.
Z toho se odvíjí i kalendářní systémy, které Mayové používali – a že jich měli hned několik. Pro „běžné užití“ – tedy zejména zemědělství a počítání ročních období, sloužil Haab. Měl 18 měsíců vždy po dvaceti dnech a k tomu jeden přídavný měsíc o pěti dnech (=365 dní).
K náboženským účelům pak sloužil Tzolkin, který vypadal podobně jako my počítáme měsíce a dny v týdnu. Existuje třináct „týdnů“ po dvaceti dnech (=260 dní). V našem systému se to dá nejlépe ukázat na příkladu: první pondělí, první úterý, atd. atd. až do třinácté neděle, kdy tento cyklus končí a začíná nanovo.
Tyto dva kalendářní systémy se jednou za 18 980 dní, tj jednou za 52 let, setkají ve stejném bodě – první den Tzolkinu i Haabu připadají na stejný den. Mayové věřili, že tento den hrozí zánik světa a proto zodpovědně konali nejrůznější náboženské obřady, aby k tomu nedošlo.
Posledním hojně používaným systémem byl tzv. katunační kruh, jehož obrázek najdete níže a zmenšeně i v úvodu článku. Kde se mluví o mayském kalendáři, tam mívají lidé obvykle na mysli právě tento. Podle některých badatelů se ale už v době, kdy do Ameriky přišli Španělé, nepoužíval. Přesto se podle něj teď točí veškeré debaty a teorie o zániku světa…
http://www.2012unveiled.com/The-Mayan-2012.html
Hodně dlouhý rok
Katunační kruh dostal název podle jedné z jednotek, která se v něm používá. Maové tento způsob počítání času nazývali Dlouhý počet (v angl. long count). Informace o tomto kalendáři jsou kusé a nejasné, protože většina dokumentů, knih a písemností, které Mayové měli, nakázali španělští kněží spálit jako dílo ďáblovo. Vše, co jsme si o Mayích mohli přečíst – o jejich historii a způsobu života (počítání času nevyjímaje), tak teď složitě vyhrabávají archeologové ze země. Jeden z mála dokumentů, který se zachoval, je tzv. Drážďanský kodex, který obsahuje informace o zásadních astronomických dějích a událostech, z něhož také víme, jakým způsobem Mayové meřili čas.
Metoda Dlouhého počtu je založena na pěti časových cyklech:
kin = 1 den
unial = 20 kin
tun = 18 uinal = 360 kin = cca 1 rok
katun = 20 tun = 7200 kin = cca 20 let
baktun = 20 katun = 144 000 kin = cca 394 let
Datum, které zapíšete v tomto systému pak bude vypadat jako pět čísel, vyjadřujících počet časových úseků, které uběhly od stvoření světa. Den stvoření světa by se pak označil jako den 0.0.0.0.0, první den od stvoření světa je 0.0.0.0.1 a tak dále.
Vtip je v tom, že Mayové rádi používali třináctkovou soustavu a tudíž třináctý Baktun je i Baktunem posledním. Mayský kalendář tak končí v den 13.0.0.0.0. To je moc hezké, ale kdy to sakra je?
Gregor, Julius a Mayové
Jak jste si mohli z předchozích řádků povšimnout, je mayský systém počítání času složitý jako dvoják žebř. Není tedy divu, že badatelům dalo hodně práce určit nějaké datum, podle kterého by se určili společné body obou kalendářů. Nechápu, proč se Španělé při připlutí nezeptali „Čau kluci, kolikátého dnes máte?“, ale to teď ponechme stranou.
Fakt je, že ani za nějakých čtyřista let, co mayskou kulturu známe, se nám nepodařilo přijít na to, kdy jejich kalendář začíná. Což je věc poměrně zásadní k tomu, abychom mohli zjistit, kdy končí. Pokusilo se o to kolem padesáti autorů a jak už to u vědců bývá, tak se ani v jednom případě neshodli. Nejdiskutovanější jsem ovšem dva výpočty – jedním z nich je korelační konstanta GMT (Goodman, Martínez a Thompson) z roku 1950, druhá BB (bratři Böhmové) spočítaná v roce 1991. Co je to korelační konstanta není pro účely článku důležité, pro zájemce doporučuji tento článek.
První tři pánové pro srovnávání dat našeho (resp. Juliánského a Gregoriánského) a mayského kalendáře používali zejména historické události, o nichž prokazatelně víme, kdy se udály. Jejich metoda je nejpoužívanější a právě z ní pochází slavné datum. Mayský rok 13.0.0.0.0 totiž podle nich odpovídá právě datu 21.12.2012.
Jenomže při testování jejich výpočtu s pomocí astronomických událostí se ukázalo, že to tak úplně nesedí. Vlastně to vůbec nesedí. Co ale odpovídalo astronomickým údajům, zaznamenaným v Drážďanském kodexu velmi přesně, byla data vypočítaná podle bratří Böhmových. Ostatní propočty jsou naopak úplně pasé, protože určitým archeologickým výzkumům neodpovídají vůbec a astrologickým úkazům už vůbec ne.
A na kdy že tyhle podle všeho přesnější výpočty určily datum „konce světa“? Máme ještě sto let čas – konec dlouhého cyklu nastane 14.12.2116!
http://sardines4lunch.tumblr.com/post/384881712/the-2012-mayan-calendar-finally-explained-pic
„Měl jsem místo jen do roku 2012.“ „Ha! To by jednou někoho mohlo vyděsit.“
Je konec opravdu koncem?
Ať už jsou naše propočty přesné nebo nikoli, je taky důležité si uvědomit, že konec kalendáře neznamená konec světa. Po tomto datu má sice podle mayských pramenů přijít „očištění“, ale kdo ví, co si pod tímto pojmem představit. Jinde se dočteme, že na zem mají sestoupit bohové nebo že se stane nějaká změna, o zániku civilizace nebo o nějakých katastrofách ovšem Mayové nemluví.
Další důležitou informací je fakt, že poté, co doběhne počítání Baktunů se má prostě přidat šesté číslíčko a započne první Piktun. Podle některých pramenů se tak stane po třinácti Baktunech, podle jiných až po dvaceti, což znamená až v roce 4772. A po piktunech se plánuje calabtun, pak kinchiltun a nakonec alautun, jehož perioda je 64 milionů let! Že by to s tím koncem kalendáře vážně nebylo tak žhavé?
Faktem, mluvícím pro nějaké změny (věříte-li tedy starým Mayům:)), je zase začátek nového věku, kdy podle většiny mytologií přicházejí změny. Ukončení počítání Baktunů a začátek nového cyklu má přinést konec Věku pátého slunce (zajímavé je, že první věk trval jen dvacet dní;)) a začátek vlády slunce šestého. Co to může přinést, je otázkou. Pokud jsme správně počítali, dozvíme se to už za pár let. A nebo nám o tom při spiritistických seancích povědí naše vnoučata:)
Zdroje:
Podobné články:

18 komentáře “Konec světa podle Mayů – jak je to doopravdy

 1. Uf, děkuji ti Lumenko za osvětlení, sice jsme už s makeškou, ségrou a gombasem plánovali, že budeme za dva roky slavit vánoce a silvestr o 14 dnů dřív, ale tak co už 🙂

 2. Mayové byli na svou dobu geniové ,ale ne nemsrtelní ,takže bylo jasné ,že jednou ten kalendář zkončit musí .A je jedno jakého by to bylo roku ,lidi se nemůžou ptát a proč zrovna tenhle den stejně tak mohl ten kalendář končit letos v dubnu.Je to fuk jen pobouchaní ,mediema ovládaní lidé si staví bunkry ,pošahaní amíci se stěhují do podzemí a zbytek světas plaší.Nestane se vůbec nic: A i když na někoho spadne květináš budou to přisuzovat tomu datu.Je to prostrě na hlavu….

 3. Přiblíží se k nám 13 planeta a s ní i Anunakki a až uvidí, jaký bordel jsme tu urobili, přijde potopa 😀
  Jinak těch 64 milionů let zní mnohem víc pravděpodobněji…

 4. Ahoj, podle mě žádnej konec Svtěa nebude a ani se (prozatím) nechystá. Mayové nic takového ani neřekli, jen se ukončí jejich kalendář a začne nám nová etapa života. něco se stane, možná to ani hned nepostřehneme, ale časem přece ano…..

 5. omg dyť je to jen konec kalendáře, nám taky kalendář každý rok končí a 31.12. konec světa není, prostě jim to stačilo do roku 2012 a kdyby Mayové žili dělali by na novém kalendáři

 6. stejne jednou vsichni umrem a nikdo tomu nedokaze zabranit.a jakej je rozdil jestli prirozenou smrti nebo s koncem sveta (aspon bysme byli u toho!;-) ) nebo na me spadne meteorit z vesmiru nebo se zabiju v aute……..?

 7. něco málo o číslech a časech máte tu http://vesmir.msu.cas.cz/Pavel/mayove_cisla.html . Jinak koukám že se to časem trochu zkomolilo. Mayové jsou hodně přesný a je pravda že o jejich výtvorech toho moc nevíme, ale z konce kalendáře vyplývá jen začátek nového cyklu. Předzvěst konce světa nadhodil Nostradamus. Ve svých proroctvích předpovídá spoustu věcí, některé se už staly. Lidé zkomolili podstatu nostradamovích proroctví a konec kalendáře a místo proroctví mají strach z kalendáře :D. Z astronomického hlediska by jsme se měli bát. podívejte se na dokument Nostradamus 2012. Ale opravdu se těším na 21.12.2012. Bude celosvětovej Black Out. juhhuuu

 8. Podle mě se v roce 2012 setkáme s mimozemskou rasou.Podle mě se to vědělo už od tý doby kdy na Zemi žili Mayové kteří se třeba také setkali s mimozemskou rasou která je mnoho naučila.Transplantace mozku? od koho by to měli? 🙂
  Obrázky vytesané v kamenech vesmírná loď,kosmonauti myslim že Mayský kalendář jen odpočítává každou vteřinu před dalším setkáním s mimozemskou rasou.
  A až se s nima setkáme,taky nás naučí mnoha novím věcem, které nás posunou o velký krok dopředu.
  Co když se o nás celou dobu starají?
  Co když jen nevíme úplnou pravdu,která by úplně změnila běh lidstva?
  Co když Americká vláda zná pravdu a snaží se splnit jejich přání(udržet pořádek na zemi) co když nebojují pro ropu ale pro mimozemskou rasu.
  Musíme se ovládat lidi,co když se modlíme k nim,co když přírodní katastrofy zakládají mimozemšťané,aby jsme si uvědomili ŽE VE VESMÍRU NEJSME SAMI?
  Co znamenají "kruhy v obilí"?
  Co když nás na setkání s nimi jen připravují celý běh Mayského kalendáře?
  Jak jsme přišli na to že tu před několika miliardami let byl život? A že tu byla katastrofa?
  Co když jen ta mimozemská rasa hořící planetu proměnila v krásně modrou čistou planetu kde by mohl začít nový život a aby jsme neudělali stejné chyby které třeba zahubili naší předchozí rasu.
  Je mnoho otázek ale dvě si pokládám furt dokola ….. Co když my máme přileťet k nim?
  Co když v roce 2012 má přijít řada na nás?

 9. Podle mě jim došel papír ;P /sranda vím že to je z kamene/ ale já si počkám co se stane .. ať se stane cokoliv jsem rád že budu u toho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.