Hlavy na Velikonočním ostrově mají těla!

O Velikonočním ostrově toho bylo napsáno spoustu. I já jsem přispěla před čtyřmi lety svojí troškou do mlýna a v článku Pupek světa zvaný Velikonoční ostrov se tajemství tohoto místa věnuji.
Netřeba sdělovat, že na ostrově Rapa Nui stojí sochy zvané moai. Podle nejnovějších údajů jich je na ostrově 887, včetně nedodělků – ty byly nalezeny v kráteru sopky Rano Raraku, kde domorodci získávali hlínu pro svoje sochařské umění.
Většina soch má kolem tří metrů a vypadá jako hlava s podlouhlým obličejem, někdy i s rameny. To jsme si alespoň mysleli donedávna. Mnoho soch bylo převržených a poničených a nalezli se i desetimetrové kousky a díky těmto pobořeným kouskům vědci usoudili, že některé ze slavných „hlav“ mají i těla, v podobném stylu – podlouhlá, většinou jsou to jen torza bez nohou a s naznačenýma rukama. Sochy si jen tak trčely ze země, když tu někoho napadlo – co když jsou ty mršky zahrabané až po krk. A světe div se – byly!

Slavné sochy moai, které známe z obrázků, tak vydaly další tajemství. To vše díky badatelce Jo Anne Van Tilburgové, která tahle objevná myšlenka napadla. Ale místo, aby tahle dáma něco osvětlila, záhad spíše přidala. Jelikož a protože – sochy nejsou všechny podlouhlé a vytáhle, některé mají bříška a to pěkně vypapaná. Ba co víc – na mnoha z nich se nalezly rytiny, které vypadají stejně záhadně, jako všechno na ostrově.
Hlava i s tělem, kde si hubené dlouhé ručičky zakrývají…co?
Že by stydlivá socha zakrývala ohanbí?
A nebo má jen ruce ležérně složené pod nevelkým břichem?
Pořádně tam nevidím, ale zdá se mi, že v nich něco drží, jenže co?
Není to zrovna drobek…ale proč byl celá staletí až po krk zakopaný do země?
Pořádně buclatá socha, ale prtíky má dlouhé až nepřirozené a v nich něco svírá,
připadá mi to jako erb nebo nějaký vzácný předmět, jako by nesla dárek.
Slušivá kérka na zádech, ale co má znamenat?
Nepřipomíná vám to taky egyptské motivy? Připomíná mi to vzdáleně ankh, nevím proč.
A povšimněte si i naznačené páteře!
Tahle je vykopaná už dlouho, ale proč si toho nikdo nevšímá? Nebo vám přijde normální,
že kultura na úrovni doby kamenné ryje do kamene ptakolidi?
Btw. i tahle socha má na zádech stejný znak, jako ta výše, jako by pás a na něm zasvěšenou
(egyptskou obřadní?) hůl a nad ní kroužek, tato jeden, ta výše dva. Co to znamená?
Co všechno badatelský tým objevil? Sochy byly prý natřeny taky červeným pigmentem, co na nich bylo namalována však sežral zub času. Kolem se našly zbytky dřeva, které sochy patrně podpíralo a taky kostra tuňáka, na níž si nejspíš pochutnával dávný stavitel.
Podle badtelky sochy nebyly zasypány úmyslně, ale stalo se tak vlivem přírodních podmínek v průběhu staletí.
Co mají sochy v „rušiškách“, co za podivné znaky mají na zádech ani k čemu tam hergot stojí, na to už odpověď archeologové neznají. Já, jakožto přesvědčený fanda Dänikena, pořád sázím na emzáky. Protože jinak mi vysvětlete, proč se banda polonahých negrů namáhá se stavěním stovek soch, které ještě ke všemu nekoukají na moře, že by zastrašily nepřátelé (kteří přijedou z nejbližší dva tisíce kilometrů vzdálené pevniny, ale což….), ale do vnitrozemí. Že by hlídaly domorodce, aby neutekli ze své „země zaslíbené“? Co myslíte vy?
Další záhady čtěte v rubrice Putování za záhadami.
S článekm mi pomohlo poslední číslo časopisu Enigma a web exopolitika.cz

13 komentáře “Hlavy na Velikonočním ostrově mají těla!

  1. Někdy bych se na Velikonoční ostrovy chtěla podívat (což mi asi nevyjde, ale snít můžu, ne? :D), protože o těhle sochách jsem už hodně četla i slyšela přijdou mi víc než záhadné… Podle některých lidí to mají být sochy jakýchsi bohů, což mi přijde taky dost pravděpodobné. Zajímalo by mě, jestli se tyto záhady vůbecněkdy vyřeší 🙂

    PS: Dänikena taky zbožňuju, mám v knihovně snad všechny jeho knížky a docela mu ten badatelský život závidím 😀

  2. Už jsem o tom mockrát četla. Fascinovaly mě už zakopané, tohle je pak vážně něco. Jsme zvědavá, na co se ještě při jejich vyhrabávání přijde.

  3. Buďto emzáci, anebo houbičky 🙂

    Nevím proč, ale podle mě to bude nějaký význam, který by nikoho nenapad. Civilizace v podstatě odříznutá od světa, tak bych se ani nedivil, kdyby měli i nějakou naprosto jinou mentalitu než je ta naše. Důvodů může být mnoho – emzáci, halucinogenní příhoda :D, fanatickej pomatenec co ostatní k tomu přemluvil… těžko říct 😀

  4. Taky si myslím, že jsou to bohové, kteří měli hlídat svoje svěřence. Ale teď mi vysvětlete, jak takové obří sochy může někdo vytvořit či přemístit? Nic, jedem bádat na ostrov 😛

  5. zajímavé
    já si myslím že jsou to nějaké modly protže proč by nám sem měli nějací mimoni nosit sochy… ale jak to doopravdy je se nedozvíme… a fyzikáři se svými teoriemi mají zase útrum 😀

  6. [7]: Až na to že to sú muži.

    Mňa napadlo že majú moc velké hlavy, preto im spravili veľké bruchá aby bolo ťažisko nižšie a socha nespadla.

  7. Tento fakt mě nijak nepřekvapuje, to však nic nemění na tom, že se jedná o jedno z velice zajímavých míst, které bych ráda navštívila 🙂

  8. Nedávno jsem o Rapa Nui četl v jedné starší knížce – Tušení stínů (L. Souček). Je tam taky celkem dost zajímavého…

  9. [7]:Mně připadají (nikoliv ve tváři ale tělo), jako těhotné ženy. Zajímavé je, že v té řady jsou zcela identické, jako vyrobené na pásu. Tvář má jinou jen ten klečící.

  10. Můj názor je, že tyto sochy jsou mnohem starší než doba, kdy na Velikonoční ostrov připluli domorodci.
    Podle mne jsou pozůstatkem dávné civilizace ( osobně sázím na bájný kontinent MU )….
    Tehdejší " lidé " uměli pracovat se zvukem ( stejně jako Atlanťané) takovým způsobem, že si to neumíme představit ( a tím mohli opracovávat kámen na sochy).

    Také mohly být původně dřevěné a za eony zkameněly …podobně jako některé útvary v jiných částech světa ( Devils Tower – USA, nebo Panská skála – ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *