Byly pyramidy postaveny z betonu?

Kdykoli jsem četla všemožné publikace o Egyptu nebo se dívala na fotky monumentálních pyramid, kladla jsem si (stejně jako asi všichni zvídaví lidé) otázku – jak to krucinál mohli ti staří Egypťané postavit? Tvrdíme o nich, jak byli primitivní (vždyť podle vědců v době postavení Velké pyramidy v Gíze ani neznali kolo!) a při tom koukáme na olbřími stavbu, kterou mají na svědomí. Docela protiklad, nemyslíte?
O tom, jak staří Egypťané pyramidy postavili existuje bezpočet teorií. Na většinu z nich bylo třeba vynaložit obrovské úsilí – tesat těžké kvádry, přepravovat je stovky kilometrů daleko a pak je vyzdvihovat do precizní a přesně vyměřené stavby. A to vše jen za použití lidské síly, bez kola a v ukrutném vedru. Není divu, že odhady počtu dělníků, kteří byli třeba ke stavbě, jdou do tisíců, mnohdy i desetitisíců.
A po tomhle všem si přijde jeden vědátor a řekne – bylo to mnohem jednodušší! Je až k nevíře, že mu nikdo nevěří…

Vlasy a bublinky v přírodním kameni?
Už v 80.letech 20.století vyslovil profesor Dr. Joseph Davidovits odvážnou teorii o materiálu, z nichž byly postaveny pyramidy. Podle něj totiž vůbec nešlo o žádnou pracně dobývanou horninu, ale o uměle vyrobený kámen – něco na způsob dnešního betonu.
Tento vědec, chemik, zkoumal úlomky kamene z Velké (neboli Cheopsovy) pyramidy a oči mu přecházely. Nejenže mu vycházely podivné výsledky chemické analýzy, ale v kameni dokonce našel i zbytky lidských vlasů nebo malé vzduchové bublinky. Tohle v přírodním nerostu prostě nemůže být! Zbývá jediná varianta – kámen na stavbu pyramid byl vyroben uměle.
Další výzkumy Dr. Davidovitse tuto teorii jen potvrzují – kámen má kupříkladu ve spodní části vyšší hustotu, než v části horní. Takové zjištění jasně odkazuje na fakt, že kámen byl vyroben uměle – nějaká hmota se nalila do formy, kde na dno klesly těžší částice a tudíž je spodní část takto vyrobené „betonové cihly“ o něco hustší.
Vše do sebe prostě bezvadně zapadá. Jediné, co skřípe jsou egyptologové – ti totiž o takovém vysvětlení nechtějí ani slyšet!
Cheopsova pyramida (které ale raději říkejte Velká, protože se neví, zda faraon Cheops
vůbec byl jejím stavitelem, usuzuje se tak z jediného nápisu)
A toto je o něco menší, ale o nich menší Chefrenova nebo také Rachefova pyramida.
Chefren a Rachef je tatáž osoba, jen vždy v jiném jazyce, ale také s jistotou nevíme,
zda je faraon Chefren za stavbu pyramidy zodpovědný, podle některých teorií ji patrně jen opravil – stejně jako Velkou sfingu, kterou vidíme v popředí. I k ní se váže bezpočet záhad…
Egypťani a beton – vlastně proč ne?
Renomovaní egyptologové (v čele s generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky Egypta – Dr. Zahi Hawassem) sveřepě odmítají většinu nových teorií o Egyptě a uznávají jen zaběhlou teorii o primitivech, jejichž vědomosti a schopnosti jsou diametrálně odlišné od naší civilizace.
To, že vědci stvořili podle egyptského nákresu funkční žárovku či galvanický článek je stále nechává chladnými. A hypotéza o betonu jakbysmet.
Fascinující však je, že už v roce 1889 byla objevena kamenná stéla, zobrazující přesný postup výroby umělého kamene. Tu prý ovládal bůh Chnum, který její tajemství sdělil ve snu faraonu Džoserovi. Ale asi ani tento podrobný popis, ani vědecká analýza dalších odborníků egyptologům nestačí a jak znám jejich přístup, ani stačit nebude.
Co je na té teorii ale tak špatného? Mě přijde dost logická. Proč by Egypťané mořili svoje otroky a řemeslníky taháním obřích šutrů přes půl světa? Snažší by snad bylo vzít pěkně formičku a kaši a udělat si kvádry přímo na místě a pěkně na míru. Jak jinak taky vysvětlit, že kamenné bloky do sebe přesně zapadají, i když jsou tak velké a byly vyráběny tak daleko od staveniště?
Pokud bude tato teorie přijata jako dostatečně podložená, možná se o ní brzy dočteme v učebnicích dějepisu. Pak už bude zbývat jen rozlousknout otázku kdo přesně pyramidy postavil a jaký k tomu měl důvod. Což patrně bude o dost těžší, než jen zvednout nějaký betonový kvádr…
S psaním článku mi pomohl časopis Enigma.

19 komentáře “Byly pyramidy postaveny z betonu?

 1. Já vim, proč je postavili. To byla přistávací plocha pro mimozamšťany, aby mohli přilítat na přátelská utkání ve fotbale… (s vysvětlením mi pomohl článek o podobně záhadném Stonehange v Děsivých dějinách) ;D

  Jinak zajímavé- s betonovou teorií jsem se ještě nesetkala…

 2. Zdravím. Egypt je země, kolébkou nejvyšší Vědy jakou je právě magie a tudíž je to i má oblíbená země. Taky mám některé knihy o Egyptu.

 3. Kdo tvrdí, že byli Egypťani primitivní?
  Zajímavé, že si toho nikdo nevšiml. Až někdo vymyslel teorii a pak si ji potvrdil, ale že by se na to někdo podíval a řekl: jé, vždyť to není žádný káme, ale beton… to ne…

 4. Zaujímavé 🙂 A v seriály Hviezdna brána používali mimozemšťania naozaj pyramídy ako pristávacie rampy 😀 a boli to Egyptský bohovia … 🙂 zaujímavé spojenie mytológie zo všetkých kútov nášho sveta s mimozemšťanmi

 5. [1]: Jéj 😀 tak to mě nenapadlo… asi nečtu ty pravé věci 😀

  No…je to opravdu velmi zajímavý článek…
  Egypt je takovou mojí starou domovinou. Jé, to byly časy, kdy jsem byla zahloubaná pod peřinou a zkoušela rozluštit nápisy psané hieroglyfy. Časy, kdy jsem se toužila vypravit do kolébky vědy a magie, podívat se na pyramidy a navštívit Káhirské muzeum s Tutanchamonovým sarkofágem. chm 🙂
  Podle mě jsou/byly pyramidy "spojovateli" mezi egypťany a jejich bohy. Špice na vrcholu měla přijímat božskou sílu, která se přes čtyři stěny vlévá/la do země… 🙂
  Ale to jsou jen mé vizualistické názory 🙂

 6. Ten článek o umělém kameni jsem už asi před třemi lety našla na internetu 🙂 Může to být pravda a nemusí. A já jsem takový člověk, že se nesnažím ani nechci ty záhady rozluštit. Protože se mi líbí takové, jaké jsou. Neodhalené tajemství, nad kterými člověku rozum stojí. A jsem radši když to tak zůstane 🙂
  Äle teorie Egypťané + ufo mě vyloženě vytáčejí, s tím můj tatík pořád začínal a jako bývalou egypťanku mě to děsně štve xD

 7. Pyramidy jsou mnohem starší, než vám vědci vykládají a byly postaveny metodou odhmotnění. – V dobách, kdy lidé měli odblokované mozky. Žádnou vědu v tom není potřeba hledat.

 8. Ech, Lúmenn, víš.. Rozhodně nejsi hloupá, jak tady pořád vykřikuje "Lord", ale jsi dost naivní.
  Ono věřit Enigmě je asi jako věřit deníku Hrom.. Taky jednou napsali, jak harvardský profesor Lene Hau objevil způsob jak zpomalit paprsky světla na nulu a za tím "Jsme snad už blízko objevení stroje času?!"
  Nedalo mi to, rozhodla jsem se zjistit něco víc. Takže: světlo se v různých materiálech šíří různou rychlostí, ale ne proto, že by se jeho částice zpomalily, ale protože se zachytávají v částicích té látky a pak se zas samy vyzáří. To se učí v osmé třídě, redaktoři Enigmy asi chyběli.. No a harvardskÁ profesorKA (ano, už to vypovídá o profesionalitě redaktorů) Lene Hau prostě světlo zachytila tak, že se nevyzářilo dál (polopatě řečeno). Absolutně nechápu, kde sebrali, že se snížením rychlosti světla při průchodu něčím se cestuje v čase.. Ech, pardon že sem se rozepsala o něčem co přímo nesouvisí s článkem, ale jen jsem ti chtěla poukázat na tu jejich důvěryhodnost.
  A k článku: našla jsem si o teoriích doktora Davidovice něco víc a jedna věc se mi tam nějak nezdá. Tvrdí, že Egypťané neznali kolo. Tak co vím, tak egyptské válečné vozy jsou hojně zpodobňovány na reliéfech, kdy ale přesně kolo do Egypta dorazilo, se mi zjistit nepodařilo.. Ale tak jinak jeho teorie smysl dává..
  Jenom mě vytáčí zavádějící název článku (ten máš určitě opsaný z Enigmy, že): beton jsou kamínky či štěrk spojené pojivem, obvykle beton = cement (vápenec a příměsi) + kamínky + voda. Údajný egyptský "beton" = vápenec + kaolin + natron + vápno. Nejsem žádnej stavař, ale podle mě je to nebe a dudy.
  Jinak, proč si faraoni stavěli svoje hroby ve tvaru pyramid? Určitě na to mělo vliv to, že stavba ve tvaru pyramidy je nejstabilnější, protože má nejníž těžiště.. Proto se možná pyramidy stavěly po celém světě..
  I jsem ale slyšela, že v takových stavbách se těsně pod špičkou pyramidy koncentruje taková energie, že když se tam přes noc nechá tupá žiletka, tak ráno je zas ostrá. Přijde mi to dost ujetý, ale tak sama jsem to nezkoušela, tak nemůžu soudit..
  A pardon za tak dlouhý comment, ale já jenom nesnáším ten bulvární styl Enigmy 🙁

 9. [12]: tak o světle nic moc nevím, takže nemohu soudit – každopádně zpomalit částice světla znamená velký průlom ve fyzice, pokud si pamatuju stane se to, že ta částice je náhle na dvou místech zároveň, ale víc si nevybavím.
  A samozřejmě uznávám, že Enigma není úplně dobrý zdroj, každopádně zajímavé články se tam často najdou. Egypťané opravdu v době stavby pyramid (aspoň co si o té době myslí dějepisci) neznali kolo, válečné vozy používaly až o staletí později. Takže doktor má pravdu. A beton by asi měl patřit do uvozovek, správný pojem je umělý kámen;) A ještě něco – hroby ve tvaru pyramid si nikdo nestavěl, v žádné pyramidě totiž nebyla nalezena jediná mrtvola:)
  A s tou žiletkou je to pravda, vymyslel to český vědec a má na to dokonce patent:)

 10. Jo jo, to jsem taky četla v Enigmě, ale věděla jsem o tom už dřív…
  To v jedný knížce se zase píše, že jsou 10 tisíc let starý, postavil je Thowt, Sfinga je taky tak stará, a byl to Lev, co se díval na "hvězdného" Lva… 🙂 Je to zajímavý, ať už někdo vymyslí stroj času!!

 11. Egypťani byli mnohem vychcanější než si drazí zastánci primitivnosti starých civilizací jsou ochotni připustit. Otázkou zůstává, proč to chtějí ututlat 😀

 12. K tý žiletce, děda si tak brousí žiletku roky. Je to zvláštní, ale funkční. Jen musí mít pyramida, přesný míry a být dokonale přesná. Stačí ze špejlý poslepit. Uvnitř se tvoří nějaká energie, ale i na to bude někde vysvětlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.