Poruchy příjmu potravy – bulimie

Co to je?
Mentální bulimie má podobné psychické symptomy jako mentální anorexie – dívka (opět 90% nemocných jsou dívky) si připadá tlustá, nenávidí svou postavu, chce zhubnout. Bulimičky však nedokáží nenávidět jídlo a střídá se u nich pocit hladu, kdy se nacpou k prasknutí, a pocit viny, kdy všechno jídlo vyzvrací. Někdy používají i projímadla a prášky na hubnutí.
Návody a tipy dostaneš na tzv. pro-mia stránkách, které zakládají dívky bulimičky. Nenech se zmást, tato nemoc je velmi nebezpečná a může mít trvalé následky. Mia (bulimie) není tvá kamarádka – je to nemoc!

Co k bulimii vede?
V podstatě totéž co k anorexii (viz Anorexie) – jen dívky s bulimií bývají spíše silnější postavy a mají větší nadváhu. Proto tak těžko odvykají jídlu a nemají vztah k tělesnému pohybu a volí cestu zvracení a průjmů.
Některé anorektičky už nezvládají dále drasticky hubnout a jejich nemoc se může překlenout do bulimie, která se jim zdá jednodušší – nemusí se tolik ovládat. Tyto dívky jsou ale často už tak hubené, že bulimie jejich tělo zničí mnohem rychleji než anorexie a ony záhy skončí na jednotce intenzivní péče.
Příznaky bulimie
Bulimie začíná psychickým pocitem vlastní tloušťky a ošklivosti a taky pocitem nedostatečné dispiplíny. Začneš držet dietu, ale vydržíš pár dní, totéž se cvičením a pohybem. Po pár dnech hladovění to nevydržíš a spořádáš půlku ledničky. Ozve se pocit strašného provinění…a všechno jídlo skončí v záchodové míse. V tu chvíli tě to trkne, můžu jíst jak chci a přesto hubnout! Ale není tomu tak. Spolu s jídlem se při zvracení zbavuješ i většiny vitamínů a minerálů, které obsahuje a tak se u tebe vrzy začnou projevovat příznaky avitaminózy (nedostatek vitamínů) – špatná pleť, vlasy a nehty, vypadávání vlasů, bolesti na různých místech těla, únava, malátnost. Při opakovaném zvracení máš už tak podrážděný žaludek, že neudržíš pevnou stravu a časem ani vodu. Trpíš pálením žáhy, žaludečními vředy, bolestí břicha. Hrozí onemocnění ledvin, protože tělo nepřijímá dost vody. Nedostatek všech těchto látek může vést až ke zhroucení organismu a bez lékařské pomoci i ke smrti.
Jak ji poznat na kamarádce? A co dělat?
Kámoška jí a jí…ale stále hubne? Nechápeš jak to dělá a když se jí ptáš, tváří se tajemně? Často odbíhá po jídle na záchod? Je možné, že má bulimii.
Je nutné vyhledat lékaře a odbornou pomoc. Bulimie může být velice nebezpečná pro zdraví. Více rad viz pod heslem anorexie.
Jak ji poznat na sobě? A co dělat?
Bereš hodně projímadel? Po každém jídle strkáš prsty do krku a zvracíš? Myslíš si, že je to nejlepší cesta, jak se neomezovat v jídle a přece se zbavit kil? Pak trpíš bulimií.
Je jasné, že se cítíš fajn jíš co chceš a váha jde dolů, ale jak se dočteš v příznacích bulimie (výše) může to pro tebe být dost nebezpečné. Zajdi k lékaři, svěř se rodičům a nestyď se za to, že zvracíš. Řekni jim své důvody a nech si pomoci. Sama většinou bulimii nezvládneš – tvé tělo si totiž až příliš snadno uvykne na zvracení.
Jak se bulimie léčí?
V raném stádiu ambulantně – pravidelně docházíš k lékaři a psychologovi, kteří tě pomalu zbavují zlozvyku zvracení a zároveň tě učí, jak mít své tělo ráda a nemučit ho hubnutím.
Pokud už neudržíš potraviny v žaludku a zvracíš i bez prstů v krku, je nutná hospitalizace, která trvá okolo 4 týdnů, během kterých ti do těla navrací vitamíny (ať už kapačkou či tabletkami) a pomalu se učíš zvládat zvracení a nenutit se k němu. Získáváš odměny – za každý den bez zvracení vycházky, televize, návštěvy a když určitou dobu nezvracíš už vůbec můžeš jít domů.
Bulimie není čistě psychické onemocnění, ale je velkou měrou spojeno s tělem, proto je nutné zbavovat se tělesných i duševních návyků současně. Léčba bulimie je proto o něco úspěšnější než léčba anorexie.

7 komentáře “Poruchy příjmu potravy – bulimie

  1. Pěkný článek, ale je takový mmm jak to říct, obecný? Ne spíš jak si lidé nulimii predstavuji než jaká je ve skutečnosti

  2. Myslím si ze MB je mnohem nebezpečnější než anorexie, následky i odhalení je těžší a spousta lidi ji neřeší je to pro ne hloupý zvyk, výmysly,:)

  3. Zvracim kazdy sudy vikend u tatky. A pani ucitelka mi rika ze budu mit asi bulimii a nebo zaludecni vredy. Casto se mi mota hlava. I ve skole. Prosim pomocte. A prosim o co nejrychlejsi odpoved. Dekuji.

  4. [6]: pokud máš bulimii, zvracíš schválně, s prsty v krku. Pokud zvacíš sama od sebe, může to být způsobeno nervy – a pokud zvracíš jen u taťky, je možné, že tě nějakým způsobem pobyt u něj nervuje a proto zvracíš. Bylo by fajn si o tom s někým promluvit, možná i s psychologem;) Měj se hezky držím palce Lúmenn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.