Vtom zazvonil telefon…

Povídka napsaná asi před třemi nebo čtyřmi lety jako slohová práce do školy. Téma znělo: „Vtom zazvonil telefon…“ Jak (ne)dovedně jsem jej zpracovala už posuďte sami:)

Zazvonil telefon. Steve Kachowski unaveně zvedl hlavu. „Zase jsem usnul v křesle,“ pomyslel si a natáhl se k telefonu. „Prosím?“ Odpovědí mu bylo jen šumění přístroje.
„Haló, je tam někdo?“ Steve byl ještě rozespalý a špatně artikuloval, v hlavě se mu už ale rozjasňovalo.
„Zdravím tě, Steve,“ ozvalo se nečekaně, až sebou Steve trhnul. Tohle jej konečně zcela probralo.Hlas byl tvrdý a studený. „Hledáš mě už dlouho, já vím. Ale já o tobě věděl mnohem dřív. Už když jsi byl začínajícím soukromým očkem, věděl jsem, že my dva se jednou setkáme….“
Konečně si Steve uvědomil s kým mluví. Byl to ten, po kterém pátral už léta. Honil se kvůli němu po celém New Yorku, jezdil do Chicaga i Los Angeles, byl v Texasu…Už z toho pomalu šílel, ale on mu vždycky unikl. Byl to Otec, mafiánský boss. Nikdo neznal jeho pravé jméno a hledali ho všichni detektivové v celých Spojených státech. Byla na něj vypsána taková odměna, že by si z ní člověk mohl žít jako král celá léta. A teď se Stevovi ozval. Sám z ničeho nic! Steve věděl, že se musí chopit příležitosti.
„Chtěl bych se s tebou setkat, Otče,“ řekl a snažil se o stejně tvrdý a chladný hlas, jakým k němu mluvil Otec. „Prohnal bych ti kulku hlavou.“
„Nevím, jestli by se ti to podařilo,“ Otec se zasmál, až Stevovi přeběhl mráz po zádech. „Chci, abys poznal, že nemá cenu mě hledat, protože když nechci, nenajde mě nikdo. Chci ti ukázat, jaký doopravdy jsem. Přijď dnes ve tři hodiny ráno do stanice metra na Breef street. Najdeš mne tam. Buď nevyjdu živý já nebo ty. Když nepřijdeš, nebo když si to dohasíš s policejní patrolou, mí hoši tě odprásknou ani nebudeš vědět jak. Sbohem, Steve…“
Ozvalo se klapnutí a pak Stevovi do ucha bzučel jen nudný oznamovací tón.
Kachowski se sesunul na podlahu. Přemýšlel o tom co právě slyšel. Jak se Otec dozvěděl o tom, že jej hledá už pět let? A co všechno o něm ještě ví? Na tyhle otázky neznal odpověď. Vstal a přišel k baru. Nalil si whisky a vhodil do skleničky led. Upil a zamyšleně se podíval z okna. Už ve tři hodiny ráno….
Ze všech sil jsem se snažila nevnímat úporné zvonění budíku vedle mě na nočním stolku. Ne, to není budík, uvědomila jsem si a vyskočila jsem na nohy. Doběhla jsem do obýváku, v rychlosti rozsvítila světlo a konečně zvedla zvonící telefon: „Hillová…“ zadrhla jsem se. Ne Hillová už nejsem půl roku a stále si na to nemohu zvyknout. „Tedy vlastně Sommersová,“ opravila jsem se rychle.
„Zdravím krásnou dámu,,“ ve sluchátku zabručel hlas, který jsem odhadla na mužský, i když mu nebylo příliš rozumět. „Chceš vědět, kde potkáš svého drahého zaměstnavatele?“
Ztuhla jsem. Že by se Stevovi něco stalo? Pracovala jsem u něj už přes pět let, o d té doby co se začal honit za tím Otcem (čert aby si ho už konečně vzal) neměl čas vyřizovat všechny telefonáty a dopisy do jeho kanceláře. A tak si najal mne. A teď by měl být…nemohla jsem na to ani pomyslet.
„Kdo volá?“ snažila jsem se přijít na nějakou lepší otázku, ale tohle bylo první, co mě napadlo.
„To není důležité,“ přísahala bych, že se volající usmál. „Běž na stanici metra na Breef street a najdeš ho.“
Podívala jsem se na hodiny. Cože? Zamrkala jsem a ujistila jsem se že nesním. Byly teprve dvě ráno.
„Teď v noci? Ale to tam nikdo nebude a rozhodně ne Steve.“
„Jsi si tím jistá?“ hlas zněl posměšně. „Běž a přesvědč se sama…“ Oznamovací tón mi zapípal do ucha tak nějak jinak než dřív. Zavěsila jsem. Nemělo to cenu ho dál poslouchat, ten už mi nic neřekne.
Přistoupila jsem k oknu a vytáhla žaluzie. Opravdu, venku byla ještě hluboká noc, pouliční lampy svítily a neony na nedalekém nočním podniku zběsile blikaly do noci, snažíce se přivolat další zákazníky. Jak to říkal? Breef street? Ale to je odsud přes půl města. Ještě jsem se nerozhodla, jestli tam půjdu. Je to příliš riskantní, potulovat se v noci sama na stanici metra. Třeba mě chtěl jen někdo vylákat a pak okrást nebo znásilnit. Ale co když se Stevovi opravdu něco stalo? Někde uvnitř mne zacinkal výstražný zvoneček. Odstoupila jsem od okna. Ve mně se přely dva hlasy, jeden říkal: ,Vrať se zpět do postele, je to nebezpečné.‘ Druhý byl silnější: ,Běž ven, třeba potřebuje tvou pomoc, vždyť ho miluješ…‘ okřikla jsem se. Mezi mnou a Stevem byla jen jedna vášnivá noc, po které následovalo chladné ráno. Vrátil se ke své ženě, aby se s ní o rok později rozvedl. A za půl roku jsem se já rozvedla z Brunem. Souhra náhod?
Přestala jsem myslet na hlouposti. Hodiny ukazovaly čtvrt na tři. Musím si pospíšit. Vešla jsem do ložnice a oblékla si na sebe rychle džíny a svetr. Bylo jaro, už docela teplé a tak jsem přes sebe přehodila jen džínovou bundu. Ze stolku jsem vzala kabelku, hodila jsem do ní mobil a otevřela zásuvku. Třesoucí rukou jsem z ní vytáhla revolver. Byl nabitý. Ve dvaceti mě přepadla parta opilých mladíků a já jim tak tak utekla a tak u sebe pro všechny případy nosím tuhle malou stříbrnou věcičku. Strčila jsem revolver do kabelky a vyšla z bytu. Mobilem jsem zavolala taxík. Než přijel, bylo už půl třetí. Nastoupila jsem. V hlavě mi vířily tisíce myšlenek a já je nemohla utišit. Čím víc jsme se blížili k Breef street, tím víc jsem se třásla. Konečně jsme zastavili. Řidič mi řekl částku, ale já nevnímala. Dala jsem mu dvacetidolarovku. Zjevně mu to stačilo a tak jsem vystoupila. Dívala jsem se za červenými světly taxíku, dokud nezmizela za rohem. Pomalu jsem začala scházet dolů do metra. Mrkla jsem na hodinky. Bylo něco po třetí
Cesta po schodech byla nekonečná. Nepotkala jsem ani živáčka. Vtom jsem uslyšela několik výstřelů. Rozběhla jsem se. Konečně schody skončiyi a přede mnou se otevřela podzemní hala. A pak jsem to uviděla…

Zaskřípaly brzdy a souprava metra se z trhnutím zastavila. Z vlaku vystoupil hlouček přiopilých mladých lidí. Smrděli cigaretami a marihuanou. Pomalu se kolébali ke schodům, doprovázeni soucitným pohledem muže v černých brýlích, který vystoupil hned za nimi. Když zmizeli z podzemní haly, muž si sundal brýle a strčil si je do kapsy. Souprava za ním se pomalu začala rozjíždět.
Muž vyšel a rozhlížel se po hale. Když nikoho nezahlédl, vytáhl od pasu pistoli a nasadil tlumič.
„Kachowski, už na tebe čekám,“ ozvalo se náhle za ním. Otočil se. Za ním stál nevelký muž z prošedivělými vlasy. V ústech měl doutník a vypouštěl obláčky kouře. V ruce držel pistoli. „Zdravím tě Steve, ještě jsme se neviděli. Říkají mi Otec.“
Steve nečekal a vypálil hned několik ran. Díky tlumiči je nebylo v podzemních prostorách téměř slyšet. Ale nestalo se to, co očekával. Otec proti němu pořád stál a v ústech měl doutník. „Neumíš se trefit, chlapče,“ usmál se Otec. Svou zbraň stále nenamířil proti Stevovi.
Kachowski se rozzuřil. Znovu několikrát vypálil. Všiml si jakéhosi rychlého pohybu, na okamžik se mu zatmělo před očima a když se mu rozjasnilo, Otec tam stál v celé své kráse. „Netrefíš se,“ řekl Otec s ledovým klidem. „Zkus to jinak,“ řekl a odhodil zbraň. Steve na nic nečekal a rovnou se na Otce vrhl. Napřáhl ruku a chtěl jej chytit za krk, ale hmátl do prázdna. Udělal několik kroků vpřed, než se mu vrátila rovnováha a zprudka se otočil. Otec stál přímo před ním. Než se Steve stačil vzpamatovat, otec jej chytil za ramena a přehodil jej přes celou halu. Steve zůstal ležet na zemi a z rozbitých úst mu tekla krev. Neměl odvahu se zvednout, věděl, že Otec si s ním jen hraje jako kočka s myší.
Náhle podzemím třeskl výstřel. Steve instinktivně přimáčkl hlavu k zemi. Ne, kulka jej nezasáhla. Zvedl hlavu. Nad ním se skláněla Liz, jeho sekretářka. „Liz, uteč, je tady, je tady!“ vykřikl a vyskočil. Chtěl vzít Liz za ruku a odtáhnout ji co nejrychleji pryč, ale strnul uprostřed pohybu. Na zemi před ním ležela Otcova mrtvola. „Neuhnul,“ zašeptal.
„Pojďme pryč,“ řekla Liz. V ruce ještě držela teplý revolver.
Vyšli jsme z metra. Ani jeden z nás nemluvil. Mlčky jsme mávli na taxík a nechali se dovézt do Stevova bytu. Výtah nás vyvezl do patnáctého patra. Steve odemkl dveře. Vešla jsem za ním. Hned na chodbě mě políbil. „Zachránila jsi mi život,“ zašeptal, než mě odnesl na postel. Nekonečně dlouho jsme se líbali, než mi sundal bundu.
Vtom zazvonil telefon…

5 komentáře “Vtom zazvonil telefon…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.