Zrození básně

Někdy to bolí a někdy je to příjemné. Někdy to stojí rozkousané rty a uslzené oči, jindy spadne zcela zdarma z nebe. Někdy se u toho trápíme a jindy smějeme. Jedno je ale jisté…báseň se vždycky rodí v noci…aneb báseň o tom, jak přichází na svět to (dle mého) nejkrásnější z uměleckých děl.

Báseň se vždycky rodí v noci –
když na víčkách spočívá pan Sen
a v tanci tichém, téměř posvátném
spojí se Dojem, Myšlenka a Pocit.
Zatímco shlíží hvězdy z výše
a měsíc, tulák sfér, jde krokem rozvážným,
přiloží pohár sladkobolu ke rtům tvým
a ty ještě ve snách napiješ se z číše.
Ať pero políbí pergamen za úsvitu
či měkkost podvečera donutí ruku psát,
vždy v noční černi přijde vskrytu
trojice něžných Múz ti báseň darovat.
Možná tě stihne splín a žal
a verše už nebudou v tvé moci:
pak slza smutku skane do ticha
a novým dechem, co plamen rozdmýchá
budou ta slova, kterýms smysl dal –
báseň se vždycky rodí v noci.

10 komentáře “Zrození básně

  1. líbí se mi tvůj blogís po všech stránkách a rovnou ti oznamuju, že si tě dávám do oblíbenejch stránek…jestli to nechceš, tak napiš, ale stejně sem budu chodit a číst úchvatné řádky psané tvojí rukou…Fallen

  2. ahoj… nahodou jsem se sem dostala pres blog moji segry [Fallen] a musim tedy rict, ze je tahle basen naprosto uchvatna…:) a kdyz to tak vezmu, tak vlastne aj cely blog… opravdu – dobra prace…;)

  3. Fallen: v poho:D to je spíš pro takový ty slečinky co píšou reklamečky a zvou na bleskajdy;) Ale přidání do oblíbených blogů potěší napsané pod jakýmkoli článkem;)

  4. Jsem naprosto uchvácená. Ta báseň je opravdu nádherná a poslední skoka naproso perfektní. Rozhodně se sem ještě vrátím přečíst něco dalšího, teď mě bohužel tlačí čas. Hlavně básni dál!

  5. súhlasím že sa báseň vždy rodí v noci. Mne prídu na rozum minútu predtým ako upadnem do spánku 😀 Našťastie, som už naučená ráno si spomenúť na základ a potom si ho dotvoriť 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.