Únorový žalozpěv

Včera na mě nějak padla chmurná nálada, byl podvečer, všechno tonulo v šerém polosvětle nadcházejícího večera a mě bylo nějak smutno. Všude ten špinavý sníh, smog a domy tak vysoké, že nebylo vidět na oblohu. A tak mezitím, co jsem čekala na trolejbus, stvořila jsem tuhle krátkou básničku – ještě smutnější a beznadějnější, než byla moje včerejší nálada.

Tak těžká, jak sníh, co prosí o roztátí,
tak bezmocná, pod kamennou hradbou domů,
dusí se v ulicích potažených mourem
a z úst jí trčí hřeby nevyřčených slov.
Maličká víla
v olověné schránce
se letošního jara nedočká…

12 komentáře “Únorový žalozpěv

 1. [1]: S tím by sis moc nevystačil. Nejlepší by byl sarkofág kombinující olovo s vrstvou vody nebo betonem.

  Lúmenn: Aby se stal člověk psychologem, tak musí nutně trpět negativní náladou nebo jak vy říkáte depresemi a psát takové básničky? Kdykoliv jsem něco hledal o psychologii do ZSV, tak jsem se dostal většinou na stránky, které hesly Gothic, Magie, Astrologie přímo hýřily.
  Začíná mi totiž připadat, že až za 10 let někomu budu vysvětlovat vlastnosti Comptonova efektu, tak mě místo vděku pošle do blázince. Jinými slovy, kdo se nebude řídit podle horoskopů, tarotových karet, grafologie, tak bude automaticky považován za hloupého nevzdělance, který absolutně nechápe o čem je existence a matematika s fyzikou, chemií a biologií získají mezi lidmi status pseudovědy. Jednou jsem byl dokonce označen za nelidskou zrůdu, když jsem se zastával Darwinovy evoluční theorie.
  Na jednu stranu se označuje Česká republika jako nejatheističtější země na světě, což si myslím, že je pravda, ale jen do té míry pokud označujete kohokoli, kdo se neparticipuje v Abrahamických náboženstvích za atheistu. Pokud bych zde měl počítat i všeljaké pověrčivce, esoteriky, horoskopomaniaky, tak by číslo výrazně narostlo a kdybych měl zde dokonce započítat i lidi, kteří jdou bezhlavě za konzumním ideálem společnosti, bez toho aniž by se nad tím snažili zamyslet, tak by to bylo hodně blízko 100 %.

 2. [2]: už vím proč máš přezdívku Rejpal. Lidé, kteří se chtějí normálně bavit napíšou sice kritiku, ale napíšou ji slušně a taky než začnou do někoho tzv. rejpat tak si nejdříve zjistí fakta. Ale to ty jaksi neumíš:)
  Možná kdybys četl víc můj blog a ne jen aktuální články zjistíš, proč studuju psychologii. Je to právě proto, že jsem měla s depresemi dost problémů a tehdy mi nikdo nepomohl tak, jak jsem potřebovala a já nechci, aby totéž muselo prožít víc lidí. Jednoduché, ne?
  K narážce na gothiku se vyjadřovat nebudu, protože jen úplný idiot by se pozastavoval nad tím, jaký hudební styl kdo poslouuchá a ještě větší idiot by si myslel, že gothika jsou deprese, řezání a smrt. Viz předchozí doporučení, abys nejdřív tady něco četl a až pak kritizoval.
  A za třetí – magie a astrologie, hm, vidím tady jen jedno z těch slov v menu;) Ale klidně přiznám, že se spojení "magie" a psychologie věnuju a přináší to výsledky. Dokonce i když tomu nevěříš, víš, ona psychologie pracuje s mnoha pojmy, které jsou jen hypotetické a nikdo je neviděl ani neprokázal (nevědomí, kolektivní nevědomí, dokonce ale i mysl nebo vědomí:)). A přesto to funguje – a s magií je to dost podobné. Existují techniky, které jsou víc psychologické než esoterické a já osobně věřím, že nejlepším lékem na všechno je placebo. A klidně se smířím s tím, že vše co tzv. alternativní medicína dokázala je placebo, protože tím lépe – když někdo dokáže člověka přesvědčit, že je zdravý a v pořádku, není to mnohem úžasnější než ho vyléčit složitou fyziologickou cestou?
  Všimla jsem si, že už od začátku do mě rýpeš schválně, zajímalo by mě, zda tohle děláš všem lidem, kteří ti nejsou sympatičtí nebo jsem to vyhrála jen já:)

 3. [2]: Takto ti poviem.. väčšina ľudí sa len tak nerozhodne pomáhať ľuďom a stať sa psychológom (psychologickým poradcom, apod.).. teda, česť výnimkám.

  Väčšina ľudí je ignorantských schopných robiť akúkoľvek hlúposť za malý peniaz bez toho, aby sa zaujímali či ľuďom pomáhajú (lekári), alebo nie (robotníci).

  A aby sme sa vôbec niekde dostali, ide o to, že veľa ľudí sa rozhodne pomáhať druhým hlavne kvôli tomu, že vedia, že aj ostatní sú ľudia ako oni a veľké počty takýchto ľudí by niekedy potrebovalo pomôcť, poradiť tak, ako kedysi potrebovali pomoc oni. Nechcem do toho moc ťahať altruizmus.

 4. [4]: "a ještě větší idiot by si myslel, že gothika jsou deprese, řezání a smrt. "

  Kde konkrétně jsem tohleto napsal, protože si nevzpomínám, že bych něco konkrétně takhle napsal, nicméně je u lidí, kteří se Gothicu zastávají typické, že okamžitě, když je v nějaké kritice napsáno slovo Gothic, tak si hned hrají na ublížené.
  Dobře si pamatuji, když byla ve Spojeném Království zavražděna slečna Lancaster. Okamžitě to bylo v novinách, protože byla členkou Gothické subkultury, ale kdyby to byl jiný člověk, tak by to bylo možná v místním tisku až na poslední straně v malém sloupečku. Tak trochu to připomíná doby minulé, když pánové Heyrovský a Seifert získali Nobelovu cenu, každý za něco jiného, ale nikdo se o tom moc nedozvěděl. Prostě režim psal jen to, co se líbilo režimu.
  Nejvíc mě ale zaráží, jak si hrají pořád Gothici na ublížené, že jim celý svět nerozumí, každý si na ně ukazuje a otáčí se na ně, přitom si za to z 90 % mohou sami, i v případě, že se jim tolerantní společnost snaží maximálně vyhovět. Také neustále slyším řeči o nějaké aristokracii, ale nalijme si z čistého vína, ještě jsem nikdy neviděl žádného vysoce postaveného člověka, který by si své dobré jméno špinil příslušností k této subkulutře. Co mě však maximálně udivuje, je hýření hesly jako "narodil ses jako originál, tak buď originál", čímž se jaksi snažíte poukázat na svou údajnou vyjímečnost, ovšem, když se podíváte do světa tak zjistíte, že takových jako vy jsou miliony? Je to vskutku až tak originální, vyjímečné, aristokratické, extravagantní? Nikoliv.
  Takže když už mě ve škole (kde je naprostá převaha těch "myvšichnivíme" jakých lidí( aby se někdo neurazil, že ho někam škatulkuji)) někdo neustále šikanuje za to, že NEposlouchám Nightwish, Cradle of Filth, Sisters of Mercy, Bauhaus (což má být údajně hudba veškeré hudby) bez ohledu na to, že jsou mi hudební subkultury úplně zatracené, tak se tenhle svět potřebuje zamyslet za sebou a to myslím sakra vážně.

  :).שלום

 5. [4]: Druhak, co se týče toho řezání a smrti, tak s tím si pouze a jen vyrukovala ty, čímž chci upozornit hlavně na to, že si nevzpomínám, že bych někde použil slova řezání a smrt i jakákoli jejich synonyma.
  Ohledně psychologů a psychiatrů, kteří zavírají lidi "nepohodlné" pro současnou společnost a režim do psychiatrických léčeben a nesnaž se mi říct, že takto funguje jen v amerických filmech, protože z vlastních zkušeností jsem si velice vědom, že spousta lidí, co dělají v Česku v téhle branži se takhle může maximálně pyšnit diplomem, který bych zvládl udělat v PowerPointu za 5 minut a mělo by to úplně stejný efekt, protože spousta z nich se dostala na místo, kde jsou ne proto, že by byli špičky ve svém oboru, ale proto, že mají přátele na krajském úřadě, kteří doufají, že jim budou tihle "psychologové a psychiatři" pomáhat se zbavovat politicky nepohodlných lidí.

  V tisku nedávno byl případ jedné dívky, která byla velmi inteligentní a psychicky zcela v pořádku, ale kvůli rodičovskému sporu ji zavřeli tuším dobře do opavské psychiatrické léčebny. Schválně můžete hádat, jak se její psychický stav změnil a pokud se nemýlím, tak je v léčebně dodnes. Znám i své dobré přátele, kteří přišli kvůli pobytu v psychiatrické léčebně o vysokoškolské studium a celou karieru, což pak samozřejmě nerozchodili a táhne se to s nimi do dnes.

  Nedávno se mi také podařilo dost dobře vynervovat jednoho psychiatra. Když jsem se ho zeptal jestli si opravdu myslí, že je psychicky v pořádku, tak na mě zařval :"PAL DO PIČI!!!".

  Otázkou je pak jestli skutečně potřebujeme takové psychology a psychiatry jejichž vlastní psychický stav není zcela v pořádku a přesto druhým kážou, co mají dělat. Lépe řečeno, jestli psychology a psychiatry potřebujeme vůbec, protože mi to připadá jako prachsprosté omezování základních svobod, jelikož účel zařízení pro ochranu společnosti již plní klasická vězení. Nejlepší je ale fakt, že společnost nechá chodit na svobodě plno vrahů a násilníků, ale neškodné malé ryby (například lidé trpící OCD, depresemi a podobně) používá jako odstrašující příklady. Jediné reálné využití psychologie tedy vidím pouze v marketingu.

 6. Lúmenn: Nicméně, abych tady nehýřil jen tím, jaký jsem materialista, tak se přiznám, že už je to asi 1 rok, co jsem se dozvěděl, že jsem otherkin (takové to hnusné slovo, co já nerad používám), samozřejmě, že jsem po tom moc nezmoudřel a dost mě to štvalo a stále mě to štve, páč není jedinný den, kdyby se mě to nějak z hlediska vlastní podstaty nedotýkalo. Takové ty věcičky okolo toho, jako jsou aura, lucidní snění, astrální projekce, energetický deficit a kdoví jaké ještě věci, pro které neznám ani termín, protože to není má branž, mi rozhodně ale nejsou cizí. Problém je samozřejmě v tom, že se mi to hořkotěžce daří skrývat a když jsem o tom nic nevěděl a popsal to doktorce psychiatričce, tak výsledek byl dva týdny neskutečného utrpení v jedné nejmenované psychiatrické léčebně. Proto ta averze k psycho-komukoliv.

 7. Uff, Rejpale, překvapil jsi mě, už jen tím, že máš většinou naprostou pravdu. Ale popořadě:)  
  K té gothice – necítím se ublíženě, jen to vyznělo, že kdo má rubriku gothic má automaticky problém. Jinak to co popisuješ jako vlastnosti gothiků je vesměs fakt, inu taky nejsem goth, jen mám ráda některé styly hudby z této subkultury a svého času jsem nosila i příslušnou módu a chodila na akce. Z právě tebou popsaných důvodů jsem se ale na to šaškování vykašlala a zůstala jen ta sympatie:)
  A k těm psychiatrům – prosím tě, vážně si myslíš, že tohle neznám? Jmenuju ti aspoň pět lidí z mých známých, jimž psychiatři zničili život a vím, jak vypadá opavská léčebna, naštěstí jsem se jí vyhla. Právě to je ten důvod, proč chci dělat psychologa, chci lidem, co jsou v depresi a mají další potíže od schizofrenie po prostou blbou náladu pomáhat. Ne je cpát léky a rvát je do nemocnic a za mříže, probohy, byla jsem tam a vím jaké to je, a dostala jsem se z toho všeho a kromě občasné pitomé nálady a smutných básniček (které píšu teď jen párkrát do roka a ne každý týden:)) už se cítím skvěle jako nikdy předtím.
  Proto to studuju, abych dostala diplom a mohla tím pádem líp pomáhat lidem, kteří se dostanou do podobné situace jako ty popisuješ a nebo prostě mají jen blbé období a poslední co potřebujou je, aby je někdo zavřel za mříže.
  A k tomu co píšeš v posledním komentáři bych se ne úplně ráda vyjadřovala veřejně, takže kdyby sis o tom někdy chtěl pokecat, tak v menu najdeš můj mail, tak se mi klidně ozvi na něj, chápu, o čem mluvíš a co se v tobě děje, svého času jsem na tom byla dost podobně. Díky za tvé příspěvky:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.