Rimbaud a Verlaine

Občas se mi stane, že se podívám na nějaký film nebo přečtu nějakou knihu a atmosféra toho díla ve mě vyvolá pocity, z nichž vznikne dílo další – báseň či povídka. Tak tomu bylo třeba u filmu Amadeus, kdy vznikla povídka Polibek múzy.
A podobně na mě zapůsobil i film, na který jsem se dodívala před pár okamžiky a změť pocitů, které ve mě vyvolal se dá jen těžko vyjádřit. Snad to dokáže alespoň báseň, která díky němu spatřila světlo světa.
Děkuji tvůrcům Úplného zatmění za to, co dokázali ztvárnit ve dvou hodinách. Bylo to silné….

V temnotě a tichu místnost dlí,
jen září dvou svic tvé oči zrcadlí.
Absintu víla na noty z nervů hraje
a my tak tišší, hloubavě rozjímaje,
padáme až na dna našich duší.
Je noc. Jen zdálky nás ruší
jakýsi pes, co vyje na měsíc.
Do tmy hledí dva páry prázdných zřítelnic.
Ač doufáme, ač srdce v hrudi bije,
dávno vymizel cit. Zbyla jen sodomie.

19 komentáře “Rimbaud a Verlaine

 1. Úplné zatmění je nádherný film. Když jsem jej poprvé, před pár lety, viděl, hned se stal mým oblíbeným.
  Řekl bych, že tvá báseň dobře vystihla pocity z toho filmu.

 2. [1]: Báseň je sice zajímavá, ale ten Absint bych do toho moc nemíchal. 🙂 Jednou jsem jej ochutnal a hrůza…stejně jako je děsná chuť whisky a jiných podobných pití 🙂 Prostě já takové drinky nemusím (spíše likéry typu Malibu, Carolines nebo jak se to píše, Bailies a tak podobně).

 3. btw, tahle báseň se mi z poslední doby líbí nejvíc (možná to je i tím, že miluju ten film, ale taky možná tím posledním veršem. Ten mě baví… :))

 4. Jeden z mojich obľúbených filmov, priznám, ja, čo pri filmoch zo zásady neplakávam, revem zakaždým keď to pozerám ^^ A oni dvaja patria medzi mojich obľúbených básnikov..

  A báseň sa mi tiež páči, sodomia, absinthe, prekliati básnice, úprimne, čo môže byť lepšie? 😀

 5. tak si sa k tomu konečne dostala?:) je tp úžasný film…hlavne ked su obaja moji najoblubenejsi basnici:) Každopádne po prečítaní tvojej zbierky si dovolím tvrdiť že toto je asi tvoja najlepsia basen:) aspon ma najviac chytila za srdce:)

 6. film Úplné zatmění je můj nejoblíbenější a doslova mi změnil život. Vaše báseň  jej vystihla a dokázala chytit za srdce.
  Dovolila jsem si ji přeposlat mé dceři, která má film taky ráda. Je mi už 50 let a vím, že na tyto stránky nepatřím, ale chtěla jsem vám poděkovat za báseň  popřát hodně  dalších úspěchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.