Královna Galadriel

Předevčírem jsem snila o Středozemi a připomněla si svým osobitým způsobem narození J.R.R.Tolkiena. Vzápětí poté jsem projížděla staré soubory s básničkami, které jsem tvořila před lety o Středozemi a natolik mě inspirovaly, že jsem připojila další. Vůbec mě teďka nějak chytá elfí nálada, před měsícem to byla elfí píseň a teď zase verše věnované Galadriel. Moje barbaří geny zažívají nějaký útlum nebo co:)
Tak tedy další výlet do Středozemě (jeden pořádný a mnohem delší tu už mám – tadyhle) a snad si i ti, kteří neznají celý příběh poslední Noldor ve Středozemi, najdou mezi řádky svoje. Zájemcům mohu v komentářích vypovědět, za co že si to Galadriel vlastně klade vinu a proč ve Středozemi zůstala tak dlouho…:)

Našla jsi zlatý lísteček
a pustila jej po vodě.
Veď svůj lid, sličná královno,
doveď ho k svobodě!
Zažeň ten stín,
co tvoje srdce drásá.
Odpusť si.
Za Mořem čeká spása.
Hrdou hlavu skloň
a odhoď sudbu svého rodu.
Už nemáš nic
– jen lístečky a vodu,
jen korunu z listoví,
jen les, co tiše zpívá.
Však pořád jsi krásná,
pořád jsi ještě živá.
Nalezni v sobě pokoru,
dožeň čas, který míjel.
Valinor tě rád uvítá.
Vrať se už domů, Galadriel.

10 komentáře “Královna Galadriel

 1. Báseň je moc krásná.
  A rád si poslechnu, za co si Galadriel klade vinu. Včera jsem dočetl Silmarillion (už po čtvrté), takže bych to měl vědět.. 😀

  Mimochodem, jestli tě to potěší, podle mého (bývalého) učitele biologie ve Středozemi vlastně žijeme, protože Tolkienovy příběhy ze Středozemě jsou něco jako "hypermýtus", který vypráví, jak vznikl svět, ve kterém se až o mnoho později odehrály naše mýty. (Ale on to uměl vysvětlit mnohem smysluplněji a to vysvětlení mělo mnohem větší sílu).

 2. Krása.
  Kdesi jsem o Tolkienových dílech slyšlea takovou konspirační teorii o tom proč jsou ty jeho díla tak známý: Někdo z legrace říká že To nenapsal,že to pouze popsal XD,no ono to sice není možné,ale jednou jsem se nad tím zamyslela, a nedokážu si najít odpověď na to proč jsou jeho knihy tak nadčasové. Nevím…ale kdyby to byla pravda,to by bylo něco(vím že to nejde) :D,jinak ta básnička je dobrá…

 3. [2]: tak pokud jsi dočetl Silmarillion, pak asi netřeba vysvětlovat:) Bych si připadala jak chytrolín, co poučuje:) Ale pro někoho kdo neví – Galadriel byla jedna z elfího rodu Noldor, kteří vzali klenoty silmarilly a uprchli z Valinoru do Středozemě, přičemž po cestě se zapletli s rodem Teleri, kteří jim nechtěli půjčit lodě a tak jich v přístavu stovky povraždili. Říká se tomu vraždění rodných a Galadriel u toho byla, na začátku prvního věku, a všichni Noldor se pak nesměli vrátit do Valinoru. Většina jich při bitvách prvního věku zemřela a po velké bitvě na konci prvního věku se někteří omluvili a vrátili zpět, Galadriel se však rozhodla zůstat a od té doby hledí k Západu a čeká:)

 4. U pana Tolkiena je však vidět, že příliš nehleděl na to, co je ve skutečnosti možné s pomocí magických sil. Jinak já mám doma jeho Silmarilion v tom novějším (větším) podání a celkem se mi líbí.

 5. Nádherná báseň. Nikdy mě nenapadlo slovo, který by se rýmovalo s ,,Galadriel", a to jsem nad tím přemýšlela hodněkrát… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.