Tim Burton

Napsáno pro cavern.cz
Filmový režisér, scénarista, animátor a kreslíř Timothy William Burton se narodil v roce 1958 v Burbanku v Kalifornii. Pokud vám jméno tohoto městečka nic neříká, představte si odporně pastelové ospalé předměstí z filmu Střihoruký Edward – tak takhle nějak vypadala krajina Burtonova dětství. Možná právě proto malý Tim neustále utíkal do svého snění a k béčkovým hororům. Už jako malý proseděl noci u televize a díval se na vraždící zombie a pochodující šiky zlých mimozemšťanů, aby je potom maloval v hodinách výtvarné výchovy.
Není divu, že po dokončení střední školy nastoupil na California Institut of the Arts, kde studoval filmovou animaci. Po skončení školy si našel vysněnou práci v Disneyho animátorských studiích, ale nadšení se brzy změnilo v příšernou nudu. Kreativního a tvůrčího Tima ubíjela monotónní práce animátora – neustálé kreslení cizích předloh nebylo nic pro něj. Měl ale štěstí a všimlo si ho vedení studií, které mu nabídlo malý rozpočet na dva krátkometrážní animované filmy. V této chvíli ještě ani Disneyho producenti netušili, jak moc změnili dějiny kinematografie.

V roce 1982 tedy Tim Burton natáčí svůj první film s názvem Vincent. Je o malém chlapečkovi, který zbožňuje herce Vincenta Pricea a tím nehorázně děsí svoji maminku. Už v tomhle filmu je cítit autobiografický podtext. Trvá jen pouhých šest minut a shlédnout ho můžete třeba na youtube.
Druhý krátký snímek, tentokrát hraný, Frankenweenie z roku 1984 jakožto parafráze na Frankenstainovo monstrum vypráví o chlapečkovi, který se snaží oživit svého mrtvého pejska.
Z obsahu obou filmů je patrné, že Disney z nich rozhodně nebyl nadšený. Jako pohádka pro děti byly příliš děsivé, pro dospělé se zase animované filmy v té době moc netočily. Takže oba snímky nakonec vidělo jen pár filmařů a svého povýšení na kultovní se dočkaly až mnohem později.
Burtonovy však přinesly něco hodně důležitého. Všimli si jej lidé z Warner Bros (prý díky doporučení Stephena Kinga) a nabídli mu režii dobrodružné komedie Pee Weeho velké dobrodružství (1985). Vzhledem k velkému úspěchu tohoto filmu konečně dostal Tim volnou ruku a dostatečný rozpočet k natočení svého vlastního celovečerního snímku. Jeho hvězdná kariéra začala stoupat právě s ním – hororová komedie o rodině Maintlandových a jejich peripetiích s duchy Beetlejuice (1988) se nesmazatelně zapsala do povědomí diváků i kritiků a kromě Tima Burtona vynesla do výšin i herce Michaela Keatona, který se na čas stal neodmyslitelnou tváří všech Burtonových filmů.
Nadšení producenti po Timově úspěchu ani na okamžik neváhali a svěřili mu režii adaptace slavného komiksu Batman (1989). Film měl na tu dobu obrovský rozpočet (35 milionů dolarů) a hráli v něm hvězdy jako Jak Nicholson (Joker), Kim Basinger (Vicki Valeová) a samozřejmě i Michael Keaton (Batman). Film stál miliony, ale vydělal studiím mnohem více, než kdo očekával a tak není divu, že Burton dostal svolení natočit si, co bude chtít.
A on natočil Střihorukého Edwarda (1990). Film, který je prý velice autobiografický, má neopakovatelnou atmosféru a kromě skvělého hereckého výkonu do té doby neznámého Johnny Deppa (Edward) a krásné Winony Rider (Kim) nám ukáže, že i ten, kdo je odlišný může mít srdce a milovat. Příběh umělého člověka s nůžkami místo rukou, kterého jeho tvůrce nestihl dokončit, a který kvůli své odlišnosti není schopen žít mezi povrchními a tupými lidmi z předměstí, naplní oči slzami i těm nejotrlejším divákům. Možná i díky skvělé hudbě Dannyho Elfmana, která provází i pozdější Burtonovy filmy.
Střohoruký Edward sice neměl nijak velký komerční úspěch, ale získal si srdce diváků a to bylo důležité. S mnohem větším výdělkem skončil druhý díl filmu o komiksovém hrdinovi Batman se vrací (1992), ale Tim už naštěstí dosáhl dostatečného věhlasu, aby si po této „šichtě“ mohl natočit zase nějakou „srdcovku“. Tou dozajista Noční můra před Vánoci z roku 1993 je.
Příběh o dýňovém králi Jacku Skellingtonovi a jeho vánočních lapáliích je zejména v gotické subkultuře notoricky známý, nejen proto, že jeho sešitý úsměv zdobí každou druhou mikinu z Nosferatu. Film je morbidní, ale rozesměje a pohladí, opět i díky nádherné hudbě.
Rok po Nightmare si Tim Burton splnil další sen a natočil film o svém oblíbeném režisérovi starých béčkových sci-fi Ed Wood, kterého ztvárnil Johnny Depp a stal se tak Burtonovým „dvorním“ hercem. Ačkoli film byl docela propadák, Tim zde vzdal hold svému vzoru a kromě další čárky na tabuli splněných přání si připsal taky dva oscary – za nejlepšího herce ve vedlejší roli pro Martina Landaua a za nejlepší make-up.
Sci-fi parodie Mars útočí (1996) nedosáhla úspěchu ani jednoho z Burtonových filmů, ale stala se brzy kultovním filmem všech milovníků oldschoolových béček. Možná i proto, že v ní Tim nechá zemřít amerického prezidenta a zničit Bílý dům, což si do té doby prý nikdo nedovolil. I s obrovským rozpočtem, který musel hlavně zaplatit honoráře hereckých hvězd (ve filmu hraje mimo jiné Pierce Brosnan, Danny de Vitto, Jack Nicolson, Tom Jones nebo Sarah Jessica Parker), nakonec film úplně propadl a jen tak tak nebyl prodělečný. Ale co by Warner Bros nestrpělo pro „svého“ Tima Burtona a tak ani ne za rok po Marsu útočí získal nabídku na režírování Supermana. Z té nakonec sešlo a tak se Tim mohl věnovat natáčení svého dalšího filmu, ze kterého se stal hit.
Ospalá díra (1999) v titulní roli opět s Johnny Deppem se stala kasovním trhákem, i když kritici z ní byli nadšení podstatně méně než diváci. Fantasy horor o bezhlavém jezdci, který vraždí nevinné obyvatele malého městečka hluboko v lesích, se brzy stal (jako ostatně většina Burtonových filmů) kultem a zástupy fanynek Johnny Deppa se mnohonásobně rozrostly. Co si budeme namlouvat, jako mladému vědci mu to tam prostě sluší a když přičteme ještě Timův smysl pro drama a nádherné kulisy temného lesa a stařičké vesnice, musí film, ačkoli béčko jako hrom, dostat plný počet bodů.
Rok 2001 nebyl pro Tima Burtona šťastný, ačkoli producenti si nejspíš nad jeho remakem Planety opic zamnuli ruce, fanoušci burtonovské morbidní estetiky a vtipné dekadence zaplakali. Ještěže peníze se z Hollywoodu začali sypat po tomto filmu ve velkém a tak Tim měl dost prostředků, aby uvedl v život všechny své sny.
Po komorním a spíše klubovém filmu o cestě otce a syna Velká ryba (2003), přišla éra Burtonových nejlepších snímků, které mu přinesly jak zástupy věrných fanoušků, tak i komerční úspěch a vytouženou slávu. Animovaná Mrtvá nevěsta (2005) se stala opět gothickým filmem – ono to u příběhu o mrtvé dívce, která do svého podsvětního království zatáhne nic netušícího živého ženicha, ani jinak nejde. Pohádku, i když je spíše pro dospělé, doprovází opět hudba Dannyho Elfmanna a celý příběh, zasazený do viktoriánské Anglie, krásně doplňují morbidní hlášky červíka a černé vdovy, nerudní manželé nebo tančící kostlivci. Taky si užijeme spousty šílených scén, co nejsou zrovna pro slabší povahy – třeba když mrtví vyrazí na procházku mezi živé a náramně si to užívají. Prostě černý burtonovský humor tak, jak ho máme rádi.
Ve stejném roce jako Nevěsta dal Tim vzniknout ještě jedné pohádce-nepohádce a tou je remake filmu z šedesátých let Karlík a továrna na čokoládu o zvráceném čokoládovém magnátovi Willy Wonkovi a jeho továrně na čokoládu a na zázraky. Že v hlavní roli září Johnny Depp snad ani nemusím říkat.
Prozatím posledním Timovým filmem je hororový muzikál z roku 2007 Sweeney Todd: Ďábelský holič s Fleet Street, kde opět hlavní roli ztvárnil Johnny Depp a zdatně mu sekunduje současná partnerka Tima Burtona Helena Bonhem Carterová. Ačkoli se původně jedná o broadwayský muzikál, nechybí temná atmosféra starého Londýna, vražedné pohledy hlavního aktéra ani pořádný záporák – toho si zahrál Alan „Snape“ Rickman.
V současné době Tim Burton chystá několik projektů, mluví se mimo jiné o čtvrtém díle Pirátů z Karibiku nebo o Alence v říši divů. Nevím jak vy, ale já už se moc těším, co nám tenhle bláznivý, ale bezesporu vynikající, režisér v příštích letech přinese.

6 komentáře “Tim Burton

  1. Já už ani nevím:) jo vím, přes zloghotycké blogy jsem se seznámila s Evangelistou a přes ni s Blackeyem a pak jsem začla psát na cavern. proč se ptáš? 🙂

  2. Mě ani nejde o to kam píšeš, ten web ani neznám, ale příjde mi dobrý, že takhle "pracuješ" pro jinou stránku. V budoucnu bych třeba chtěl překládat pro nějaký časopis články, asi je to jediné, co by mě bavilo, tak se ze zvědavosti ptám 🙂 A zjišťuju, že bez známostí to člověk daleko nedotáhne 🙂

  3. jo, ale dělám to zadarmo, bez nároku na odměnu (naopak do webu spíš peníze vrážíme) 🙂 No díky té známosti jsem se o cavernu dozvěděla, Blackeye to tak nějak vede:) mám to v odkazech tak se na něj mrkni;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.