Reon Argondian

Podivín, ztracený v krajině svých snů, pomocí štětce cestuje do nádherné, avšak nedosažitelné země Argondie, kterou pro oči smrtelníků oživil alespoň na svých obrazech. Takový je Reon Argondian.
U Reona doma

Narodil se v roce 1948 jako Jan Zahradník do rodiny divadelníků. Prostředí, v kterém vyrůstal a pak také jeho babička v něm podnítily zálibu v pohádkách, ke kterým se jako dospělý na svých plátnech vrátil. Předtím ale vystudoval hrnčířské řemeslo a když se v osmašedesátém objevily v Čechách první ruské tanky, odjel z republiky. Ve Francii jej uchvátí malby Hieronyma Bosche a technika renesanční malby. V ruinách starého mlýna v Bretaňských lesích pak začínají vznikat první obrazy Argondie.
Chrám zakleté sfingy
„Člověk se řítí stovkou a duše za ním pokulhává pěšky“, říká s oblibou malíř, který má dnes na kontě přes 600 snových obrazů. Co se týče ostatních lidí, má nepochybně pravdu. On sám však zřejmě pomalu prochází říšemi ve své fantazii. Na jeho obrazech ožívají víly, mořské panny, satyrové nebo jednorožci, ale také podivná místa na dně moře či kdesi v kosmu, osídlená zvláštními bytostmi.
Zahrada modré tužky
Reon má v Praze na Petřínském kopci také svou galerii. Kdo čeká bezduchou obrazárnu, je na omylu. Náhodou jsem při návštěvě Prahy narazila na jeho „Magickou jeskyni“ a já, sestra, Finn a dokonce i můj materialistický otec jsme byli uchváceni. Zdi pokryté krápníky, točité schůdky, obrazy na každé volné stěně, mezi nimi křesla, židle, sošky a fontánky, na stolku ovocné víno a tichá hudba, linoucí se ze všech koutů. Dvě hodiny utekly jako nic, stále jsme se okouzleně procházeli mezi plátny a nešťastně pozorovali cenovky v řádech desetitisíců.
Radostné setkání
Není divu, Reon je majitelem mnoha prestižních malířských ocenění (Cena fantastů Julese Verna, EURO Pragensia art, Cena Salvatora Dalího, Zlatá medaile Julese Verna) a jeho obrazy trhají rekordy v návštěvnosti světových i českých galerií.
Údolí zpomaleného času
Přesto je v Reonově jeskyni na Petříně božský klid – snad díky nějakému kouzlu z jiného světa má člověk čas vše si prohlédnout a nechat se vtáhnout do snové Argondie. Všem, kdo budete mít cestu do Prahy tuhle návštěvu vřele doporučuji, v našem uspěchaném světě je to balzám na duši. A kdo se z tempa nemůže v nejbližší době vytrhnout, ať zkusí Reonovy webové stránky: http://www.argondian.eu a nechá na sebe dýchnout atmosféru jeho obrazů alespoň z monitoru počítače. Rozhodně nebude litovat.
Reonova jeskyně, která mě a Finna inspirovala natolik, že u nás doma máme její zmenšenou napodobeninu v místnosti, nazývané salonek. Vytvořili jsme ji za 4 dny z 13ti kilo sádry, hory obrázků, plakátů, papíru, polštářů, koberců a naší lásky:)
Inu Reon opravdu inspiruje…;)

3 komentáře “Reon Argondian

  1. Máš perfektní blog..Zrovna pracuju na ročníkové práci kterou píšu o tom malíři. Jeho díla jsou fakt fascinující. Obdivu jeho talent..a jelikož pojedu teď v říjnu do Prahy tk určitě chci jeho "jeskyňku" omrknout a obdivovat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.