Oscar Wilde

Nebudu nikoho nudit sáhodlouhými životopisy tohoto spisovatele. Proč o něm tedy budu psát? Nebude to o jeho dílech, která mne sice zaujala, zejména mojí babičkou zbožňovaná povídka Strašidlo Cantervillské, ale chci napsat pár řádků o jeho mnohem zajímavějším životě.
Zní to sice divně, ale kromě pár článků jsem nečetla ani jeden oficiální životopis a to, co mi vehnalo slzy do očí a donutilo ně dlouhé hodiny přemýšlet, byla amatérská povídka Básníkovo tajemství, kterou si můžete přečíst tady.

Snad právě kvůli ní jsem při mé třetí návštěvě Paříže došla na hřbitově Pér Lachaise až k jeho hrobu a chvíli tam poseděla. I když povídka je z pera „pouhé“ obdivovatelky tohoto básníka, spisovatele a dramatika, pocity a obrazy jsou tak živé, jako byste se opravdu kráčeli po anglických ulicích devatenáctého století a prožívali city, které tehdejší doba a morálka naprosto zakazovala a tvrdě trestala.
Tento článeček jsem chtěla napsat už dávno, pár týdnů po mém návratu z Paříže, ale chuť a inspirace se dostavila až nyní. Omlouvám se jak zvláštnímu dekadentnímu umělci, tak svým čtenářům. A ještě jednou doporučuji Básníkovo tajemství, překrásné čtení na dlouhý osamělý večer s šálkem čaje nebo sklenkou vína.
Tahle vypadal mladý Oscar…velmi sympatický gentleman…velmi homosexuální gentleman…jaká škoda:)
Nápis na jeho hrobě, omlouvám se za špatnou čitelnost, ovšem mnohé rozluštit lze a ten zbytek jsou rtěnkami psané nápisy od bláznivých fanynek…inu celebrita co nemá ani více než 100 let po smrti klid:)
A tady Lúmennka u hrobu O.Wilda – to abyste si nemysleli, že si vymýšlím 🙂

6 komentáře “Oscar Wilde

  1. Jé…

    Mo, strašidlo Cantervillské, co má tak ráda tvá babička… v anglické konverzace jsme tomuto…dílu..věnovali celou douhodinovku…trochu jsem si o tom povídali ,četli..a tak…bylo to v angličtině 😉 moc s emi to líbilo…

  2. On je skvělý spisovatel. Já od něj četla sice jen Obraz Doriana Greye, ale nemělo to chybu. Taky ho máme za povinnou četbu, jinak bych se k němu asi nedostala, ale jsem moc ráda, že jsem si tu knihu vybrala. (Mohla bych si ji i vatáhnout… no, nebudu naivní…)
    Ale asi si půjdu přečíst to dílko o kterém tady píšeš, jsem moc zvědavá :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.