Když si lidé nerozumí…

Vy, co chodíte na tento web (a podle statistik vás není málo) jste si jistě všimli slovní „války“ vedené v komentářích pod většinou článků o gothice. Neustále se omílá totéž a Onnea mě neustále přesvědčuje o mých omylech a blábolech. Přemýšlela jsem proč. Proč si dvě mladé ženy s podobnými zájmy stále ne a ne porozumět a střídají se u nich slova, za která by se styděl i opilý námořník, s intelektuálními řečmi o metafyzických tématech?

Já vím, co mi Onnea chce říct, ale včera jsem narazila na věc, která mi byla jasným důkazem, že ona absolutně netuší, co jí říkám já. Komentář pod článkem Syndrom Kurta Cobaina aneb prokletí undergroundu mě přesvědčil, že ačkoli Onnea čte mé články, její mozek jí pravděpodobně promítá něco jiného a ona trpí utkvělou představou, že já píšu nesmysly.
Prosím nezávislé čtenáře o posouzení těchto citací a udělání si vlastního závěru. Jinak článek i komentáře v plném znění naleznete zde.
Můj článek je tučně.
Onnein komentář kurzívou.
Ti, kteří vítězili v hitparádách a nebo okouzlili tisíce fanynek ve velkofilmu, budou žít ve vzpomínkách většiny. Ti, kteří zahráli jedinečný emocemi nabitý koncert anebo vyplivli duši při ztvárnění Hamleta v malém divadélku, tu zůstanou jen pro menšinu.
Je blbost, ze ty nekomercni nejsou casto legendou. Jen je nezna tolik lidi.. o tom to vsechno je.
Není proč zavrhovat umělce, kteří chtějí být zapsaní do dějin umění. (z kontextu článku vyplývá – komerční umělce). Jedni nejsou horší než druzí, pouze jsou více a méně vidět. (jedni a druzí = komerční a undergroundoví)
Nevim proc by se melo komercne uspesne kapely zavrhovat jen proto ze vydelavaji prachy.
Z této ukázky zcela jasně vyplývá, že Onnea kritizuje něco, co jsem nenapsala. Netvrdím, že všechny komentáře, které napíše, jsou takto zmatené, ale dokazuje to, že mnohdy opravdu máme stejný názor, ale díky její nepozornosti(?) jsem pak kritizována naprosto zbytečně.
Zkusila jsem ještě jen tak dát dohromady tu hlavní a až na výjimky (typu iq člověka ovlivňuje jeho hudební vkusJ) také jedinou věc, kterou neustále rozpitváváme, komolíme a mlátíme se stále stejnými argumenty po hlavách. Jde o roli hudby v gothické subkultuře.
Lúmenn: Gothická subkultura vznikla v na přelomu 70. a 80. let z hudby (ačkoli podobné smýšlení jako měli/mají gothové se objevilo několikrát už dříve v minulosti) a je založená na hudbě. Člověk by měl znát gothické kapely a mít tuto hudbu ve svém žánrovém okruhu. Není však nutné ani nezbytné, aby hudba byla tou hlavní věcí, kvůli které se zhlédl v gothice. Je jeho svobodná volba, zda bude z gothiky milovat nejvíce hudbu, umění, názory či image. Člověk nemůže být gothik, aniž by se zajímal o všechny složky subkultury, ale která je pro něj tou nejdůležitější, to mu nikdo přikazovat nemůže.
Onnea: Gothická subkutura vznikla na přelomu 70. a 80. let z hudby a je založená na hudbě.. Protože gothic je hudební subkultura, tak hudba je tou hlavní a nejdůležitější složkou. Kromě toho je to samozřejmě i nějaký ten zájem o umění (v tom hudba, výtvarné umění, literatura atd.), které je jakýmsi způsobem extravagantní, nenormální, kontroverzní atd. Gothika je hudební subkultura, a tudíž se zakládá na hudbě, ale nikdo nikdy netvrdil, že je hudba to jediné. Je to o propojení, o spojení toho hlavního, tedy hudby, s jinými prvky.
Onnein názor byl dán dohromady s jejích komentářů, kromě první věty, ve které spolu souhlasíme a která není nic jiného, než historický fakt.
Proč tohle píšu? Abychom si my dvě a další čtenáři ujasnili o co jde a abych shrnula základní myšlenku o kterou jde v tomto sporu. Ze všech mých článků vyplývá tato idea, stejně jako z Onneiných pochopíme tu její. Shodnout se už nemusíme, protože každý člověk má jiný názor. Poslední věcí, o které chci Onneu přesvědčit, a za kterou si budu stát, že to, o co se přeme je pouze a jen věc názoru, nikoli tedy neměnný fakt.
Zajímá mě názor všech z vás, kteří zatím jen přihlíželi. Má člověk možnost volby, zda je pro něj gothická hudba celým životem a nebo jen více či méně důležitou součástí životního stylu? Anebo je hudba to, co gothik bezpodmínečně musí řadit na první místo? Budu se těšit na vyjádření.

78 komentáře “Když si lidé nerozumí…

 1. ty se stak zaujata ze to smrdi az sem, proboha.. ja nemam pocit, ze bych ja porad neco nechapala, ale to ty porad nemuzes, ci nechces pochopit, co ti rikam ja. Obe se shodnem na tom, ze je gotika hudbeni subkultura, ale ty porad tvrdis to svoje, ze pro gotha nemusi byt hudba hned to nejdulezitejsi, a ja tvrdim ze ano! Tohle ti porad asi nedochazi a hlavne to ze to neni nazor, to je fakt! Zeptej se i nekoho jineho, ale ne mezi svyma znamyma "gothic metalistama", ale mezi modernima batcaverama, kterych na netu najdes plno, treba na lidech na foru Gothicka hudba, nebo se zeptej Boba, ten s tebou taky bude rad diskutovat, a prestan porad dokola omyvat to same a delat ze me nejakou furii, ktera ti jako te jedine postavene ve pravde porad za tu pravdu nechce dat!

  Co se tyce mych komentaru ke komerci, psala jsem je proto, ze opravdu nechapu proc jsi ty psala ten clanek, kdyz veci ktere jsem napsala ja i ty jsou naprosto samozrejme.. (a ti, pro ktere to samozrejme neni si to beztak ani neprectou..) ty mas hroznou tendenci psat o vecech, ktere jsou samozrejme, stare a omivas ty veci porad dokola, pak se nediv ze ti to kritizuju, kdzy neprijdes ani s nicim originalnim..

 2. Boba se ráda zeptám. Proč reaguješ na úplně všechno, i na něco u čeho o tvou reakci nestojím protože tvůj názor znám?

  Já si můžu psát články opravdu o čemkoli a tobě rozhodně nepřísluší hodnotit jejich originalitu, která je kritériem na osobním webu naprosto nedůležitým. Na osobním webu jde o to, co hýbě světem a myšlenkami autora, nikoli o to, co zajímá celý svět. Když tě to nudí, tak to něčti a přestaň se rozčilovat nad originalitou nebo neoriginalitou textu. Články na darkentries jsou taky všechny o gothice – není to omílání téhož pořád dokola?

  "a ti, pro ktere to samozrejme neni si to beztak ani neprectou.." další nepochopitelná věta od tebe, další z mnoha. Když už chceš kritizovat, ať to má alespoň hlavu a patu. A kritizuj věci které jsou kritizovatelné. Téma článku – na osobním webu to, co zajímá MĚ. Osobnost autora – neznáš, nesuď a hlavně osobnost autora a její vlastnosti nejsou relevantní kritika vztahující se k dílu. Originalita – podle tebe není originální nic a nikdo, já nepíšu svůj web abych byla za každou cenu originální, já jen ráda řeším věci, které se mě nějak dotýkají. že se mě dotká a štve mě to, co tebe nudí, není můj, nýbrž tvůj problém.

  Jasně a stručně? nebo ti to mám nakreslit?

 3. Souhlasím s Onneou v tom, že Gothic je hudební subkultura a jako taková tedy stojí na hudbě. Zbytek jsou přívěšky, které celou subkulturu dotvářejí. Toť můj osobní názor a pohled na věc.

 4. juchuchuu, to jsou ale ostra slova. Opravdu si uzivam toho, jak te tyhle blbustky rozciluji a docela me bavi pozorovat tve reakce 🙂 jen tka mimochodem, DE vznikly v dobe, kdy na netu neslo najit skoro zadnou poradnou informaci. Tehdy jsme psali clanky, ktere mely nejaky smysl, ty tve clanky uz smysl nemaji 😉 navic propaguejs neco, co propagovat nelze 😉

  Ale jak rikam, bavi me te pozorovat, protoze mam pocit ze ty jsi ta jedina kdo se na tomhle blogu rozciluje..;)

 5. Rozčiluju? Muzhehehe, máme s miláčkem alespoň o čem diskutovat a čemu se smát. Mé články mají smysl pro mě a prostě mě baví je psát…a tak nepřestanu ať to štve Onneu, George Bushe nebo třeba Lucifera 😛

  A když už mě něco rozčiluje, tak ne blbůstky, ale blbost;)

 6. Taktéž sohlasím s Onneou. Gothic bez hudby je nesmysl. Ukaž mi cokoliv dalšího charakteristického pro gothic.

  černou barvu nosí kdejaká subkultura, uslintané básničky píše kdejaký adolescent stejně tak, jako kdejaký adolescent píše svoje vize o tom, co je to gothic na svůj blog a pak se diví, že mu někdo oponuje. Nechceš oponenty na svých stránkách, založ si normální web, kde není blogová diskuse.

  Gothic je hudba. Všechno ostatní jsou nadstavby, ze kterých si můžeš seskládat imágo a vypadat zajímavě, toť vše.

  Mimochodem, když píšeš o nekomerčnosti. Proč tu máš odkaz na Nosferatu.cz. Nic komerčnějšího v české gotice není. Stejně tak kapely jako Within Temptation nebo Nightwish jsou komerční kapely, které vydělávají svým producentům miliony.

 7. Moje stanovisko je že Onnea,Drizzt a Mariachi mají pravdu.Všichni ví (snad kromě darkulínů), že gothická subkultura=hudební subkultura.Bohužel během let se ,ale tato představa zkresila a na gothiku se nabalila hromada blbostí.Tzn.již zmíněné básničky, představa že gothici nosí jen černou, chodí s bílym pudrem na obličeji a oblečky mají jedině z Nosferatu nebo jiného obchodu, kde polovinu zákazníku představují třináctileté holčičky.Z tohoto všeho vzešli Within Temptation,Evanescence atd.Ovšem jsou lidé, kteří nezapomněli na skupiny jako jsou  Joy Division nebo novější The 69 eyes.Lidé, kteří ví ,že všechna ta mystika a čerň kolem gothiky je naprosto zbytečná.Lidé jako je např.Onnea, za což sem jedině ráda.

 8. takhle.. me je jasne, ze lumen neni zadny typicky darkulin a moc dobre si uvedomuje ze veci jako WT ci Evanescence s gotikou nic spolecneho nemaj a taky leccos o te gotice vi.. ale ma proste jednu velkou chybu a to je to, ze ji nedochazi fakta a hlavne ma touhu se mnou bojovat (i kdyz tvrdis, lum, opak, ale po tom co jsi udelala na forech, ti to asi tezko nekdo uveri;)

  Sama vidis, jak to dopadlo 😉

 9. samozřejmě sem nechtěla říct, že lumen je nějakej darkulín , přece jen její blog je uplně odlišný od typických "dárk blogísků".ale i tak lúmen nějaký chyby má tou první je to, že až fanaticky nesouhlasí s názory, které má onnea.a ta druhá je,tedy aspoň pro mě ,že hudbu tak trochu strká do pozadí anebo jí aspoň dává na stejnou kolej spolu s uměním,které je v gothice až druhotné(a tím uměním nemyslím nakreslenou ženskou na hřibitově s hadem kolem krku).

 10. Ja ji neberu, pokud ma radeji umeni nez hudbu. Ale at se pak neradi do gotiky, kdyz ani nema proc, a hlavne at netvrdi a nepropaguje neco, co neni pravda..

  Jinak, ona by ti taky mohla rict, ze to ja fanaticky nesouhalsim s jejimi nazory, a takhle bysme se tu mohly prit o to, kdo zacal, jak male deti, ale zrovna tohle me moc nebavi..:D

 11. s těmi názory tady má člověk jen 3 možnosti za A)řekne si že nemáš pravdu ty za B)že jí nemá lúmen C)ani jedna a je mu to po zbytek den ukradený anebo sem něco napíše.lúmen si musí uvědomit co teda fakt je. jestli chce být gothička tak ať jí je, ale jestli hudbu nepovažuje za prioritní a ráda poslouchá Manowary či Nightwish tak ať se opravdu radši označuje jako metalistka, takže jestli tohle budeš lúmen číst budu ráda jen za to, když na tim popřemýšlíš.co se týče mě, já  jdu radši vymýtat "GHOTIC blogísky", protože jich je čim dál tim víc:D

 12. Lenusia: díky za názor (gothic blogísky výmýtám mimochodem taky ráda) a jako metalista se vážně označuju, taky jako punker, grunger, dekadent, magor, básník, rocker a taky gothik. Jedna škatulka je mi těsná. A přemýšlím neustále … a pořád ne a ne dojít k jinému názoru, než že je škoda omezit gothic na pouhou hudbu, protože ten zbytek má velký potenciál

  Mariachi – to se pleteš, já oponenty chci a vítám je – proto taky vznikly na fórech ty odkazy, protože já chci diskutovat.  Nechic se hádat, ale reagovat na argumenty a sama je vytvářet. A hele odkaz na Nosferatu, ten tu mám 2 roky od té doby co tyhle stránky mám … mají tam hezké věci, ale taky předražené a stereotypní. Ať žije second hand a jehla s nití 🙂 ale jak s tím souvisí nightwish a within temptation? jestli mě chceš poučovat že nejsou goth tak to si šetři klávesnici 🙂

  Onnea – taky se nechci přít ani bojovat, na fóra jsem dala odkazy a) na tvou radu b) aby se objevili i jiní lidé a jiné názory

 13. ty nechces oponenty, ty chces nekoho na svou stranu 😉 ale tezko nekoho takove najdes..jak vidis, jine anzory nejsou 😉 a nekecej takove kraviny, zes to tam dala na mou radu. Ja ti rekla, at sevtam zeptas na hudbu, ne at tahas treti osoby do neceho, co ani neni jejich vec.. Ty mi vykladej neco o alibismu, holka, umis se jen vymlouvat, nic vic..

 14. "Není proč zavrhovat umělce, kteří chtějí být zapsaní do dějin umění. (z kontextu článku vyplývá – komerční umělce). Jedni nejsou horší než druzí, pouze jsou více a méně vidět. (jedni a druzí = komerční a undergroundoví)"

  a

  "Nevim proc by se melo komercne uspesne kapely zavrhovat jen proto ze vydelavaji prachy."

  to je kritizování čeho? vzhledem k tomu že oboje má úplně stejnej obsah tak to asi bude souhlas

 15. "Gothic je hudba"  vo cem je ta hudba ? texty ? z ceho cerpali ? kde hledali inspiraci ?hudba bila a bude prostredkem vyjadreni nazoru a myslenek z ceho vypliva ze to neni jenom o hudbe… inak by to klidne mohlo bejt techno bez textu…

  Punk je jenom vo hudbe ?neni to reakce na svet ?

 16. Prometheus – jeste ze jsou lidi jako ty, jinak bych se obcas za cely den ani z lidske blbosti nezasmala.. zkus se znovu podivat na to cos napsal a mozna ti dojde proc 😉

 17. Chm, takze tak.. Rekla jsem si, ze uz to nebudu dal rozpitvavat, ale prispevek Prrometheuse me "zainspiroval" k tomuto.. zde jsou odkazy na texty tri pisni, kterou by se daly (kdom Bely od Bauhaus) take povazovat za hymny goticke hudby, navic jsou to i jedny z prvnich pisni prvnich kapel, ktere na tuhle subkulturu mely obrovsky vliv, takze..

  Joy Division – Love will tear us apart – http://www.lyricsfreak.com/j/joy+division/love+will+tear+us+apart_20075884.html

  Cure – Forest – http://www.sing365.com/music/lyric.nsf/A-Forest-lyrics-The-Cure/D2733332CF1A082348256BC100246D86

  Specimen – Kiss Kiss Bang Bang – http://www.songmeanings.net/lyric.php?lid=3530822107858577133

  Da se i rict, ze i textove jsou to dost typicke gothic rockove skladby..

  A muze mi ted nekdo rict, kde je tam to bubu tajmeno, temnota, morbidita, krev, hrady, hroby, goticke temne streodveke obdobi, fantasy, draci? Jedine, co se v textech gothicke hudby objevuje opravdu casto, je smrt (viz treba Dead Souls, taky dalsi takova hymna), ale myslim ze o dulezite roli smrti v gotice nikdo nepochybuje 😉 A taky samozrejme laska.. coz ale neni vubec typicke pro gothickou hudbu, ze 😉

  Ale zbytek? Hlavne u Kiss Kiss Bang Bang bych to vase goticke citeni hledala asi do skonani sveta..:D

 18. 😀 "bubu tajmeno, temnota, morbidita, krev, hrady, hroby, goticke temne streodveke obdobi, fantasy, draci"  nikde sem to nepsal ze je to o tomhle tom 😉 nebo jo ?

  "ale myslim ze o dulezite roli smrti v gotice nikdo nepochybuje" naznacuje ze to uz o necem je , at je smrt v textech chapana ruzne.. klidne i laska , proc ne .. pro nekoho muze byt spojeni lasky a smrti v textech chapano ako urcity typ "temne " ( 😀 asi se zasmejes) romantiky…

  Hudba vzdy  vo necem musi byt!… inak by predsa nemneli vo cem spivat ze ? 😉

  btw. sem rad ze sem te rozesmal, smichu nikdy neni dost 😉

 19. To je sice pekne, ale tema smrti se objevuje v umeni od davnoveku a opravdu to neni zalezitosti jen gotiky (zkuste si nekdo precist barokni poezii)..pro gotickou hudbu je typicka hudba samotna, ne veci kolem 😉

  jo a znam opravdu more hudby, kde se nezpiva 😉

 20. Prometheus: Ano. Gothika stojí na určitých životních pocitech, projevech, názorech, (atd….) vyjádřených skrze hudbu. Veškeré umění přece pochází od člověka a je projevem emocí. Jádro pudla: (třeba) impresionismus je založen na výtvarném umění. Gothika na hudebním umění. Znáš nějaký typ umění, který není založen na emocích a prožívání? Docela by mne to zajímalo (jinak, přiznám se, mi tvé příspěvky nedávají příliš smyslu). (Neber to, prosím, nijak špatně, opravdu se do tebe nechci navážet)

 21. pokud by se mělo jít až ke kořenům, tak umění není založeno na "emocích" ale na prvotním nápadu nebo myšlence

  no to se vlastně dá snadno předvést na studiích nebo akademické malbě (to člověk nedělal kvůli emocím, ale kvůli tomu, že dostal zadání jaký námět má malovat)

 22. MadCat: Nepolemizoval bych, zda jsou první emoce, nebo myšlenka. Je to diskuze stejná, jako ohledně prvenství vejce či slepice.

 23. No prave, jasne ze gothicka hudba vychazi z emoce, myslenky, ci napadu, ci nejake inspirace. Ale jak jsem jiz dala i priklady, ta myslenka ani neni jednotna! V jistem smyslu by se dalo spojit nejak refren od Alien Sex Fiend "Now I'm feeling zombiefied" a "They keep calling me" od JD, ale to spis az po hlubsim uvazovani..

  Ale vidite to? Opet je to tady.. clovek ktery nejen ze tu hudbu nezna, ale nejak neprocituje ji a ty texty o te hudbe proste nic nevi a tudiz nevi nic ani o myslenkach, ktere ke stvoreni te hudby vedly a ktere ta hudba obsahuje.. jedno bez druheho nemuze byt, ale jak muzes poznat myslenky gothickych kapel, kdyz ty kapely neposlouchas? Kde jidne si o tech myslenkach prectes nez v tech textech, kdyz gotika nema zadny manifest, zadne spisy, zadnou ofocialni "bibli"?

  Na jednu stranu lidi tvrdi, jakymi jsou milovniky hudby, ale na druhou stranu vubec nedocenuji (nebo ani mozna nevidi) jeji roli..

 24. :D:D no ja padnu! Někam na chvili vypadnu a co se tu hned nestane! 😀

  Tak, vraťme se k obyčejné situaci na pisečku. Píseček rozdělme na dvě strany. Na jednu stranu postavíme bábovičku, jakože Onneu, a na druhé druhou babovičku, jakože Lumenn. Čím více vlaječek, tím více moci. Lumenn měla jaksi těch vlaječek málo, tak se vydala hledat na internetu další vlaječky, přes uplně smešnou věc, o které by se dalo dohadovat – a to téma je gotická subkultura. Řekněme, že je to stejné, jako se dohadovat že jedna a jedna nejsou dvě. Dobře to vylíčil spíšpevek číslo 27.

  Takže, Lumenn… Tohle už je opravdu směšné. Ne že jen směšné, ale přímo ubohé. Když někdo ti nějak oponuje a ty s ním nesouhlasíš, co uděláš? Neeee nebudeš se ho snažit pochopit, to je kravina, že jo. Nebo se nad tím pořádně zamyslet, popřápadě se tématu nevěnovat či názor akceptovat.. ne, to je taky kravina, že jo. Aha! Přesně tak, rozdej na internetu odkazy, napiš článek jakési "halo halo, hjůstne máme problém!", a hledej spřízněné duše, co ti toho zlého poltergeista, Onneu, zaženou! Fuj zlou ošklivou Onneu, co má vlastní názor, co má pravdu. No fuj, bože chraň!

  Ale ouhle, ono dosti lidí mají stejný názor jako ona. Noo, tak to je průser. Co budeš dělat teď? Budeš tvrdit, že všichni tady jsme směšní až se za břicho popadáš a přitom přes monitorem mačkáš pěstičky? Že jsme kokoti nebo tak? Nebo se opravdu nad tím zamyslíš, že tvůj názor na věc nemusí být vždycky ten jediný, správný?

 25. Viděl bych to taky tak. Smůla Lúmenn.

  Niméně diskus to byla fajn. Zase jsem jednou zaregistroval lidi, co mají rádi stejnou muzikou jako já. Hlavně tedy Joy Division:). Co se týče otázy "Gotického vidění světa" opět musím souhlasit s Onneou. A gotická bible chválabohu neexistuje. Občas nějakej narcis sice něco takovéjo zkusí zklohnit, ale naštěstí je to spíše terčem kritiky než objektem uznání.

  Co se týče původní idey. Měli Sisters of Mercy, Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, etc stejnou společnou "Ideu?" Nebo hráli z vlastních pohnutek a hlavně kvůli hudbě, kterou měli rádi?

 26. Souhlasim s Mariachim (prekvapive:). Navic, cilene jsem tady davala jako priklady kapely, ktere jsou nejznamejsi a ktere mely na vyvoj asi nejvetsi vliv. Presto.. Jsou dalsi kapely jako Public Image Ltd, Skeletal Family, a za oceanem byl pak horror punk, ktery je podle me uz jen myslenkove uplne nekde jinde nez treba takovy dream pop ci ethernal wave z Francie. Jednotnou myslenku puvodni gothicke hudby by clovek hledal asi opravdu dlouho, i kdyz je samozrejme neco, co je spojuje. Umelci chteli ukazal neco noveho, jineho, zvlastniho a hlavne neco, co by nemelo nic spolecneho s mainstreamem, proti kteremu ja osobne nic nemam, ale kterym je dneska gotika natolik prospikovana, ze s jakousi puvodni ideou uz opravdu ma maloco spolecneho..;) Ano, prvni tady byla myslenka, to prece nikdo nepopira. Ale proc se clenove goticke subkultury rozhodli tuto myslenku vyjadrit pomoci hudby, a ne treba literatury, jak to bylo o nekolik desetileti driv? Asi k tomu meli duvod, asi jim hudba nejlip nabizela to, co hledali. A stejne tak my dnes, kdyz chceme hledat tu jejich myslenku, lidi, kteri jsou dnes bud mrtvi, nebo je jich i kolem 50tky (ted pomijim kapely ktere hraji tuto hudbu dodnes, jako je treba House of usher, kteri budou na GP (jupii) nebo Antiword, kapela hrajici deathrock ktera vznikla v roce 95), tezko se k tem lidem a jejich myslence dnes dostaneme jinak, nez pres hudbu 😉 a pokud snad nekdo chce tvrdit, ze se gotika vyviji, tka ano, ma pravdu, staci si srovnat hudbu Alien Sex Fiend a Love Like Blood. Puvodni myslenka vsak je porad stejna, pokud ma nekdo pocit, ze je jina, je to zjevny dukaz toho, ze o gotice opravdu nevi nic 😉

 27. Achjo…ještě jednou opakuju, že jsem nechtěla hledat protivníky ani pomahače, ale vnést jiné lidi do hádky mezi mnou a Onneou. Což se povedlo. Zjistila jsem stanoviska a názory dalších lidí, což je hrozně fajn … a kupodivu nejsem naštvaná ani zklamaná, že to takhle dopadlo. Stále je však těžké na stanoviscích 5, 6 lidí dělat závěry o celé subkultuře.

  Jediné co mě zaráží je otázka – z čeho se vyvinulo to vše, co je kolem gothiky dnes a proč v textech o historii nalézám totéž – tedy hřbitovy, morbidity a "bububu tajemno"? Ano, pravděpodobně to bude v hudbě, kterou kupodivu také poslouchám (nejsem tedy úplný "outsider" za kterého mě máte:) ), i když si pečlivě vybírám kapely z co nejmenším počtem elektronických zvuků, které mi zvedají žaludek do krku už od mé první (a poslední) diskotéky na základní škole. A překvapilo mě, že se tu nedebatovalo o tom, že hudba je základ ale zbytek je důležitý, ale spíše o tom, že hudba je naprostá většina, co tvoří gothic a zbytek je vlastně jen nepotřebná hovadina.

  Proč tedy na wave gothic treffen všichni vypadají, tak, jak vypadají? Proč existují určité filmy, knihy a další druhy umění, které ovlivnily gothiku? Proč se o goths vyprávějí všechny ty "zlé" historky, které alespoň zčásti musí mít pravdivý základ? Asi za to můžou ti oškliví a zlí pozéři, co kazí gothice pověst:)

  A milý Mariachi, nebyla snad společná idea těchto kapel zjevná – dát lidem hudbu, která není jen tupý punk, ale má v sobě i něco hlubšího, smyslnějšího a…tajemnějšího, co nutí k zamyšlení?

 28. Alkeantres – a k tvé reakci jsem chtěla říct toto – slovem ubožák bych být tebou raději šetřila. Ubohé by bylo se tu přít s Onneou až do skonání světa, místo toho jsem dala odkaz na tři fóra (Lidé.cz – goth hudba a goth subkultura, hofyland.cz – gothic-diskuze) abych našla i jiné názory, než je ten můj a Onnein. Nebudu kupodivu ani tvrdit, že jste kokoti a představ si že se ani nesměju. Akceptuju názor váš, ale stále nedokážu změnit ten svůj, zřejmě proto, že vážně nemůžu ani nechci být zařazená do jediné škatulky, ale jak už jsem mnohokrát řekla, lebedím si ve vícero a je mi tak fajn. Možná mě gothic zklamal a čekala jsem něco víc, než jen tuctuc punk a lidi, kteří by se nejraději vrátili o 30 let zpět v čase. Ale rozhodně nemám důvod se zlobit, vztekat ani nikoho urážet. Gothic pro mě jen opět ztratil další ze svých kouzel, toť vše. Zdravím a děkuju za všecky názory 🙂

 29. Lumen, ty jsi neprekonatelne predvidatelna.. a ano, ja si taky myslim ze tim, co jsi udelala, jsi se dostala na opravdu ubohou linii..

  A nevim o tom, ze by tady nekdo napsat, ze zbytek je nepotrebna hovadina.. Ty vidis jen to, co chces videt. Nikdo tady nema s gotikou a ujasnenim si o co v ni vlastne jde problem. Problem mas jen ty, tak si ho vyres nekde v sobe, lide, co gotiku znaji, ti ten problem opravdu vyresit nepomuzou..

 30. a pojem tuctuc punk me dost zarazi, ale vlastne i rozesmiva.. (hlavne od nekoho, mezi jehoz oblibene kapely patri Manowar:D) Holka, kazdym tvym komentarem porad a porad dokola opakujes ze o gotice a gothicke hudbe nevis naprosto nic..

 31. "Souhlasím s Onneou v tom, že Gothic je hudební subkultura a jako taková tedy stojí na hudbě. Zbytek jsou přívěšky, které celou subkulturu dotvářejí."

  a

  "Gothic bez hudby je nesmysl. Ukaž mi cokoliv dalšího charakteristického pro gothic."

  tady z toho dle mého vyplývá, že hudba je 90% a zbytek tvoří těch ubohých 10% bez kterých by se gothic obešel. A to je jediná věc, se kterou nesouhlasím. Vše má stejnou váhu, hudba i ideje, které se na hudbu časem nabalily.

  A ubožátka si nech pro někoho, kdo o to stojí. Asi nemá cenu ti nic vysvětlovat, čteš mi myšlenky a tak dobře víš jak to je. Pozérka hledá pozéry a když je nenajde tak se zhroutí… je to hodně krátkozraký postoj na člověka jako jsi ty. Jsem ochotná přemýšlet i debatovat na úrovni, ne se nechat zbytečně urážet.

  A jestli to, že o gothické hudbě a gothice nevím vůbec nic je pro tebe jednodušší fakt, než že vím dost na to, abych si utvářela vlastní zralé názory, tak tě při tom nechám, aby ses netrápila. Krásnou dobrou noc

 32. Citace: "(ačkoli podobné smýšlení jako měli/mají gothové se objevilo několikrát už dříve v minulosti)"

  Blbost – to "podobné smýšlení" tu bylo furt a stále (kdo by asi průběžně psal tu literaturu a stavěl ty chrámy, ke kterým se část upíná ? Nebo se napsaly samy ?)

  Pravda, říkalo se tomu různě a z různých důvodů – začalo to s Gothic Revival (dneska jádro mnoha flamů – řada gothiků v zahraničí a možná tak desítka v Česku navazuje na tuhle subkulturu), Preromatismus, Romantismus, Temný Romantismus atp. – ale když se na to podíváte blíž, je tam spousta příbuzenských linií, přátelských okruhů, nebo linií učitel-žák. To že to ve victoriánské éře probublalo mezi šlechtu a pak do masovějšího měřítka je spíš náhoda – což dokazuje i to, jak krátce trvalo, než došlo k degeneraci a začalo se mluvit o Dekadenci (aby ne, když se lidi nutili k chování a jednání, co jim nesedlo)

  Takže žádné několikrát – bylo (a je) to tu pořád. – a dokonce celkem dost viditelně – těch co navazují na Gothic Punk sice v gládách štráduje po ulicích čím dál víc, ale hlavně proto, že to je teď IN. Ti co navazují na Gothic Revival (a éry co přišly potom) je sice mnohem míň, ale zato jsou nápadnější díky archaickým šatům, botám nebo aspoň zjevnou inspirací.

  Soukromá idea: Pokud vememe jako současnou gothic subkulturu ty, co se k ní aktivně hlásí, tak je to určitě HUDEBNÍ SUBKULTURA – ale to jen proto, že spousta lidí se hlásí k něčemu úplně jinému – což se ze všech sil snaží zohlednit například (spíš mezinárodně) oblíbený web http://www.blackwaterfall.com – aktuálně 21 typů,  z toho minimálně půlka má >>udržet pod střechou<< lidi co maj sice podobný zájmy, ale hlásej se jinam. (4-5 stereotypů = šermíři, historici a LH /// 2-3 sterotypy = metalisti /// 6 stereotypů = fantasáci a scifaři /// asi 2 stereotypy = neopohani /// 2 stereotypy = EMO )

 33. Alkeantres, mail, web, 15.8.2008 18:05

  Onnea nemá vlastní názor – papouškuje Mainstreamovou Teorii Zrodu – jak příspěvek 27 naznačil, tu jedinou správnou, o které se nepolemizuje a kdo tvrdí opak bude upálen !!

  A země je placatá – to ví taky všichni, o tom se taky nepolemizuje.

  P.S:

  Prometheus se dotkl citlivého místa – buď není tím hlavním hudba, ale nějaký myšlenkový proud, který vedl k vytvoření té hudby – nebo to znamená, že "gothic jako hudební subkultura" vznikla nahodilým splácáním všeho, co v té době znělo tak nějak podobně. (Druhá varianta vysvětluje, proč se některé kapely, uváděné jako hlavní, od Gothic vytrvale distancovaly)

 34. návraty k minulosti na základě zkreslených ideálních představ o té době (všechny ty "neo" v devatenáctém století) nejsou žádnou "subkulturou" a už tuplem ne srovnatelnou s dneškem

 35. no jasne, upalim vsechny co se mnou nesouhlasi, jen tak, bo nemam co s volnym casem 😀 ale nastesti tenhle vikend co s volnym casem delat mam, na VH1 je Michael Jackson Weekend, takze par hodin, oo, chudacci pozerci, jeste mate 😉

 36. MadCat [42]

  Máš a nemáš pravdu. Slovo subkultura bylo vynalezeno někdy kolem1950, takže před tímhle rokem na sto procent žádná subkultura neexistovala. O to víc bylo různejch hnutí. Některé jednorázově, jiné působily celeé generace. Souhlasim i v tom, že to nejde srovnávat s dneškem. Už proto, že subkultury jsou slabší než byly kdysi ona hnutí.

  Zrovna to hnutí Gothic (Revival) existovalo v skoro stejný filosofický podobě – tedy aspoň jeho kostra – několik století.  Dokud nebylo nahrazeno punkem. Detaily budou znát spíš barokáři/rokokáři.

 37. historie ("neo"cokoli) byly jenom rozmar a to ještě jen těch kdo na to měli peníze

  v 19. století to bylo stejně módní jako jsou dneska třeba hopeři a nebo emo

  jako je sice fakt, že třeba v literatuře se to nějak později odráží skrz odkazy a podobně, ale pořád byla většina z toho jen tehdejší móda a taky tyhlety návraty do minulosti vznikly na základě určitých podmínek typických pro to století

 38. a co je to dnes, když ne móda? Metal, emo, hiphop je totéž jako kdysi hippies nebo disko, totéž před co staletím existencialismus, před dvěma sty lety romantismus, realismus….jen nový směr v umění a názorech, který se stal na chvíli módním, aby ho vystřídalo něco nového.

  Tyhle návraty vznikaly na základě toho, co lidem chybělo. Co jim chybí dnes? Duše. A tu gothické hnutí má…:)

 39. Jen jediná otázka… PROČ se neustále handrkujete? Každý z vás má jiný názor, tak ho mějte, ale nemusíte ho přeci neustále někomu cpát… Stejně je v každém vašem příspěvku stále to samé… Nedivím se, že o nás neustále někdo říká, jak jsme arogantní, prudérní a nepříjemní… Ostudou současné goth scény nejsou ti nováčci, kteří se jí snaží pochopit, ale nejsou ještě tak zběhlí, aby jim docházelo to, co dochází těm "pravým goths"… Pochopení celé gothické subkultury není záležitost týdne, měsíce… Chce to čas, ale chce to hlavně CHUŤ. Jenže to první nováčkům nikdo nedá… A to druhém je přejde po pár nepříjemných poznámkách na jejich osobu… Všichni je jen kritizují za to, jak se chovají, co si myslí, co poslouchají.. Málokdy těm, co kritizují dojde, že se chovali kdysi úplně stejně… Ostudou subkultury jsou právě ti "znalí", kteří se chovají jako povýšenecká elita, místo toho, aby normálně nováčkům nastínili, o co jde, začnou je shazovat, buzerovat a ničit… Gratuluji, ničíte své vlastní lidi… Tak to dělejte dál, ale pak si nestěžujte "Kam ta naše gothická subkultura jenom spěje…" To VY si tuhle "novou gs" vychováváte…

 40. Mila Mersi, dovol abych te upozornila, ze ja se OPRAVDU NIKDY nechovala jako ti tvi "novacci", a z tech lidi, kteri temi novaccky nejsou nejak nachazim tak dve osoby, ktere s jakymsi "pozersvim" maji nejake zkusenosti.. Pro me a spoustu jinych to byla vzdycky predevsim hudba, tudiz se opravdu nemame za co stydet 😉 a pokud vim, tak tem novackum je ta pravda nastinovalna celkem poklidne, mylsim ze dnes uz exitsuje i dost webu na to, aby tihle novacci nemuseli byt budezorvani 😉 ne, to oni se citi hrozne utlacovani, misto toho, aby zacali myslet jinou casti sveho tela nez tou, na ktere u toho netu sedi..

 41. lumen, bavime se snad porad o goticke subkulture, ktera ma pocatek ve 20. stoleti, nebo ne? Kdybysme se bavili o gotice v literature, taky kazdy samozrejme vi, kde ta brala sve inspirace, presto je dnes brano jako samostatne hnuti! Kdybysme se bavili o gotickem obdobi ve stredoveku, taky si uz malokdo vzpomene na to, odkud vlastne ten pojem vzesel a vetsina bude videt jenom temnotu. Uz jsem tady i psala, at si prectete nejakou barokni poezii, baroko, ano, neni na ne nic gotickeho, a prestose tam temata, ktera jsou v goticke romanticke literature klasicka. A co umeni? Kdo stal zaroven uprostred Chartres i St. Pietra moc dobre vi, ze zaklady tehle architektur nejsou az tak daleko od sebe a oboji vlatsne budi stejny dojem. Kazde myslenkove pochody se necim inspiruji, cit a rozum jako hlavni prvek se stridaji na sinusoide stale a dokola. A gotika, baroko a romantismus maji prave spolecny cit. A ten cit je spolecny i pro pritomnost. Ted je tady cit, zase prijde rozum. A lide opet zacnou hledat sve idoly v antice. Znamena to ale, ze to dalsi obdobi bude automaticky nazvano jakymsi "neoantickym"? To tezko. Goticka subkultura 20. stoleti ma ruzne inspirace, ale at uz Curtise ci kohokoli jineho ke tvorbe inspirovalo cokoli, ta tvorba je znama hlavne (ne-li pouze) diky hudebni ceste. Jednou zacala gotickou subkulturu kreovat hudba a jeji nazev je da se rict i nahodny (znovu doporucuji si precist rozhovor s Sex gang CHildren na CZS) tak uz sakra konecne pochop, ze bez hudby to nejde. A ne ze bude znat par kapel a hned tvrdit jaky jsi znalec goticke hudby. Ja jsem tady dala plno prikladu textu gothickych kapel, abych ukazala tu jakousi myslenku, co jsi dala ty? Jen prostoduche stale opakovane uvahy, ktere se zakladaji na pouhem pocitu… Jasne, ty mas svou pravdu, a samozrejme v tom nejsi jedina. Ovsem tve nazory jsou totozne s nazory modernich "gothu", ne tech, ktere ty nazyvas "pravymi" a to te vytaci, proto hledas uz opravdu cokoli, co by ti nahralo.. jenomze s tebou je to ztrata casu.. bohuzel jsi jedna z tech, u kterych neni nadeje, ze z toho vyrostou..

  chech, jsme tady uz nechtela psat,a le dneska je hold divnej den uz sam o sobe, taakze mi to je vlastne jedno..

 42. ale vis co lumen? Nech si tu svoji pravdu.. Zij si dal v domneni, ze tvuj nazor je pravdivy a klidne kasli na nazory lidi, co gotikou zijou mnohem dele a mnohem intensivneji nez ty.. protoze takovym lidem je to pravda jedno.. me to melo byt taky jedno, protoze ja jsem hudebne asi momentalne nekde tam, kde uz jakesi handrkovani o tom co je ci neni gothic vazne nesaha.. a vlatsne mi to uz i zacina byt jedno.. a nakonec tu budu citovat Boba, myslim ze jeho slova to dokonale vystihuji –

  "Slovo subkultura mi moc neříká. Já poslouchám jen gothic rock."

  Tak tedy.. Aša Modla 😉

 43. Díky. Nechám si ji a nechám tobě tu tvou. To je vše co chci.

  A pocity ti přijdou prostoduché? Pak už chápu proč se nikdy neshodneme:)

  Básník zůstane s hlavou v oblacích a tomu, co analyzuje, ponechá zemi, kterou touží opustit. Stříbrná šňůrka se škube, ale pár věcí stojí za to ještě zažít. Možná si někdo plete pojmy, ale hlavní je, že básníkovi zůstane jeho pocit, který nepřestane hřát. Zmrznout je smutná smrt. A vyhasnout bolí.

  Je divný den, máš pravdu…vrátila se Múza:)

 44. Onneo, ten příspěvek se netýkal konkrétně TEBE, ale pokud sis ho vyložila jako filipiku proti své osobě… Pak nezbývá než poznamenat, že to nejspíš o něčem svědčí… ;o) Tohle není o pozérství… Tohle je čistě o tom, že člověk potřebuje čas, aby dozrál. Neříkej, že od začátku máš stejné názory jako dnes. To by byla hloupost. ;o) Není to o "stydět se či ne"… Každý se k tomu nějak dostane. Někdo přes hudbu, někdo jinak.. Jistě, gs je HUDEBNÍ subkultura, ale jak zmínila Lúmenn, v dnešní době už k tomu neoddělitelně patří i image.. K poklidnému nastínění pravdy… Málokdy a málokde se s tím člověk setká. Weby jsou, to ano, ale nováček je napřed musí objevit… Což je v dnešním internetovém bahně sice jednoduché, ale napřed musíš prolézt pár těch "horších"…. Celkem se jim nedivím, že se cítí utlačováni, když je jim pak všude předhazováno, že vlastně ničemu nerozumí…

  No, nejspíš bych to za sebe ukončila větou: Člověk se musí hodněkrát zmýlit, aby pak dokázal rozpoznat co je "správné" a co "chybné"…

  Posledních pár slov k Tobě, Onneo… Po stránce "fakt" máš pravdu… Ale způsob, jakým tuhle pravdu říkáš prostě není zrovna ok… S většinou toho, co říkáš souhlasím… Protože to je historie, jsou to dané skutečnosti, které nikdo (díkybohu) už nikdy nezmění… Souhlasila bych s kýmkoliv, kdo by v tomhle mluvil pravdu… Ale to podání, to podání… ;o)

 45. Mersi – nebrala jsem to jako utok proti me, ale nejsem blba a je mi jasne, o jakou skupinu lidi ti slo a tu skupinu lidi znam, proto jsem takto zareagovala.. A na tvou otazku tykajici se mych nazoru odpovim – ne, nemela jsem kdysi stejne nazory jako dnes. Kdysi jsem si totiz naivne myslela, ze gotika je neco jineho, originalniho, alternativniho a neznameho. Kapely ktere jsem posloucha (samozrejme ne vsechny, jen ty co souvisely s gotikou) skoro nikdo neznal. Na skole jsem byla jedina, kdo chodil porad v cerne. Kdyz mi pak pred par lety nekdo vykladat o zlogotycacich, nevericne jsem koukala, coze to? A tomu cloveku jsem tvrdila, ze nechapu o cem mluvi, kdzy je gotika hlavne o hudbe. Ano, takove nazory jsem kdysi mela, nemela jsem ani poneti co je to poza, nemela jsem ani poneti o bubu blogiskach, nejake mode, depresivnich pubertacich atd. Dnes jsem trochu starsi tudiz i dospelejsi, takze moje nazory uz nejsou tak naivni. Staci ti to jako vysvetleni? Doufam ze ano. Pokdu jde o moje podani, to je proste moje, jsem jaka jsem, a tezko se uz zmenim. Komu to vadi, je to jeho problem 😉 Ale jak vidis, porad je dost lidi, kteri i pres to moje hruzne podani a vsechno kolem jsou jaksi "na me strane" 😉

  Lumen – nevis o mych pocitech naprosto nic. Kdyz nevylevam sve srdicko na netu a nestezuju na blogisku celym clankem kvuli kazde pitomosti, co me rozhorci, neznamena to, ze mi pocity prijou prostoduche. A pokud sis nevsimla, TVOJE pocity mi prijdou prostoduche, ne pocity obecne, nauc se cist s pochopenim 😉 a pro me pociti souvisejici s hudbou jsou nejspis i to nejdulezitejsi v mem zivote 😉

  Ale v jednom, co jsi kdysi psala, ti musim dat za pravdu.. sme si hodne podobne, mozna i vic, nez obe tusime. Jenomze jeden rozdil mezi nama je  – a to v boji. Ja mela jeden boj, ten boj zacal nekdy dva roky tomu, kdy jsem byla jedina, kdo bojoval, a skoncil na Batcave Party, kdy jsem ten svuj boj vyhrala. Jenomze ty mas svuj boj tady na tom blogu, stejne jako tucty dalsich lidi, kteri dnes bojuji da se rict i diky me. Ale opet vyhraju ja, uz jen proto, ze ty mas boj, kdezto ja mam zahaneni nudy 😉

 46. Onneo, nešlo mi o žádnou "určitou" skupinu… Pokud třeba narážíš na Šedoua či Evangelistu… :oD Jak pána, tak slečnu znám osobně… A jsou naprosto v pohodě :o) Taktéž jsem si kdysi myslela, že je to o jakési originalitě… Ale čim víc rostly řady "černoprdelníků", tím víc tenhle dojem mizel.. Jenže dnes už je situace s gothikou prostě jiná… Možná že nejsou až tak na Tvé straně, jako spíš na straně těch věcí, které říkáš ;o) Což nebylo rýpnutí, jen konstatování ;o)

  P.S. Hodláš se teď objevit na nějaké akci? Předpokládám, že na další Batcave party se potkáme… ;o)

 47. jj, ja vim, proto jsem to napsala v uvozovkach 😉 ano, situace je jina, ale to jeste neznamena, ze se s tim smirim a budu tvrdit, ze jina = lepsi 😉

  Jinak, chcu jit na Gothic Party, kvuli House of Usher, ale kdovi co bude.. ale BP organizujeme, tudiz bych se tam objevit mela 😉 predpokladany termin je 8.11. nebo tak nejak 🙂

 48. Taky mě dnešní pojetí gothické subkultury HODNĚ štve, ale vím, že tu hordu lidí prostě nezměním… U tohohle totiž vážně platí pravidlo, že čím víc se budeš snažit něco vysvětlovat, tím víc budou lidé zatvrzelí…

  GP mě hodně lákala, ale Brno je maličko z ruky… Budete BP dělat zase ve Styxu? Mezi houbičkama? :oD

 49. PeS. Nedávno mě napadlo, kdy se vlastně zrodila ta dnešní sladkobolná gothika? Protože skupinám typu Evanescence, Nightwish (ano, všichni se pořád oháníme jimi, ale tak co) muselo něco předcházet… Musel tam být nějaký impuls, který to celé nastartoval…

 50. Onnea – taky jsem kdysi nevěděla co je to póza, za gothickou hudbu jsem považovala XIII.století, Alvaréz Peréz a Lacrimosu, myslela si, že gothici jsou zamyšlení, tajemní romantičtí lidé jako já. První pozéry jsem našla před rokem, když mě pomlouvali, že nejsem dost "pravověrný goth" když chodím po městě v hnědé sukni a bílém tričku. A od té doby všechno skřípe. Bohužel nejsem naivní dítě jako jsem byla a mnohé věci chápu a mnohé mě štvou.

  Mé zdroje hledání té "pravé" gothiky bylo zejména sanctuary, kde jsem našla hodně řečí o temnotě, sounáležitosti a tak dále, ty kecy sama znáš. Možná je moje pojetí ideální – takové hnutí, jaké je chci mít. A mám ho takové – jenom pro sebe. Můžu mu říkat jakkoli, ale gothic to vystihuje ze všech slov, které jsem pro sebe hledala zatím nejlépe. V tomhle slově se našly všechny významy mé duše.

  Možná vážně nemluvíme o té gothice ze 70. let, ale o všech aspektech tohoto pojmenování, jak jsem uzavřela ve svém posledním článku v této rubrice.

  A ještě něco – o tvých pocitech si mi toho nechtě odhalila víc, než jsi možná chtěla. Možná ještě více než já na tomto webu. Nazývej je spíše bláznivě naivními než prostoduchými, budeš blíž pravdě. Jsem naivní snílek, který chce, aby vše bylo lepší. Ale ono chtít je mnohdy poslední věc, která zbývá  tomhle pomateném šedivém světě, kde umírají sny.

  Nebojuji proti tobě ani proti gothikům. Ale proti nicotnosti a nudě. Víš co máme společného? Rozdíl mezi obyčejným člověkem a bojovníkem je ten, že obyčejný člověk vše přijímá jako požehnání či prokletí, ale pro bojovníka je to vždy výzva k souboji. Berani jsou jasní:) zdravím L.

 51. Tak pár slov na konec.

  Lumenn, nepřekrucuj mé slova. Kde jsem psala že jsi ubožačka/ubožák? Jen že to byl ubohý tah.

  Mersinka.M: Ale jo, zase ve Styxu to bude :D. Ale ještě všechno není jisté. Přece jen, Styx je opravdu 100% pure underground, hlavně tou organizací tam… no nic :D.

 52. Alkeantres: O organizaci raději ani nemluv :oD Byla jsem tam poprvé na Mind Collapsu… Mělo to začínat v osm… Přišla jsem ve 20:13… Nikde nikdo, hrál tam Moby a pan osvětlovač se ptal barmana, kde mají zásuvku… :oD Mimochodem… Klub Skutečnost (poslední PGT) je větší UG ;o)

 53. Mersinka.M: Mnooo, my tak nějak dopadli na první BP… "vždyť to volé nemáte zapojený".. Měli jsme. to je delší příběh a nechce se mi tu flejmovat :D.

  O klubu Skutečnost vím, ale prý mají teď nějaký průser, tak jsem je raději nekontaktovala :D.

 54. Lumen – tady jsem odhalila sve pocity tykajici se jen gotiky a gothicke hudby.. nic vic.. tezko bys uhodla co prave delam a jake pocity prave ted mam 😉

  Mersi – jj, ten styx je takove misto akorat, je to UG ale neni zle, co vic chtit 😀 – jo, aby majitele a barmani nebyli tak zhuleni…:D

 55. Možná píšu trochu pozdě, ale teď jsem se k tomu tepre dostal.

  Hledat inspiraci či dokonce původ gotické subkultury v 19. století či v dřívějších ať už barokních či gotických epochách je líbivá idea, ovšem tuto iluzi jsem si definitivně vyvrátil, když jsem se učil na zkoušky ze Staré hudby (prakticky veškerá hudba od antiky do konce klasicismu), včetně poslechů a ostatních uměleckých souvislostí a zjistil jsem, že se hold jedná o něco jiného (studuji hudební vědu na FF MUNI). Inspirace v myšlenkách minulosti hledat můžeme, protože vývoj myšlení i kultury je postupný, takže vždycky najdeme nějakou návaznost.

  Na otázku, kde se v současné gotice berou ty bububu věci, kostely, hřbitovy a morbidity, bohužel znám odpověď. Jedná se o nemoc hlavně české gotiky a může za to jedna konkrétní osoba, která ovlivnila zásadně českou gotiku v 90. letech, a to je Petr Štěpán a XIII. století. Tehdy zaplácli díru na českém hudebním trhu, ale nikdy mi nepřišli nijak skvělí nebo originální (prostě pokus o mix Bauhaus a SoM).

  Co se týče pomluv, kdo je dost gothic a kdo ne, naučil jsem se, že můj styl je pro mě a ne na obdiv ostatním a slepičí zkoumavé pohledy na GP ignoruju.

  Asi před třemi nebo čtyřmi lety jsem psal pro Muzzuga článek na Sanctuary o jednom mém londýnském příteli, který přišel do Londýna v 81. do squatu, a který udělal gothica ze mě, tím že mi vozil desky, nahrávky koncertů a ukazoval mi fotky. Ten mi řekl naprosto dokonalou větu o gothic: "We're the (post)punk aristocracy." Což je idea, které se držím. Pomlouvání, či braní ohledů na pomluvy se mi nezdá jako dost aristokratické jednání.

 56. Mariachi: priklad baroka atd jsem tady dala ne proto, ze bych v tech epochach hledala nejake vyrazne ideje dnesni subkultury, ale proto, abych ukazala, ze temata, ktere se se subkulturou casto poji nejsou jen zalezitosti gotiky a romantismu. (protoze v tom, co zase studuju ja, mam pro zmenu pletky s literaturou;) a jisty polsky barokni basnik, jeden z mych oblibenych, pise o smrti a hrobech dost casto) A hudebne je to taky tak. Jak pises, vzdycky najdeme nejakou navaznost, inspiraci, ale presto ma kazde nove "hnuti" taky neoc sveho, jinak bysme o veskere moderni kulture taky mohli rovnou rict, ze je to jen neo-vytvor postaveny predevsim na pravekem klepani drivek.

  Ovsem na to, co jsi napsal o hudbe ti stejne lumen rekne, ze prece je hlavni myslenka, ne hudba 😉

  S tvym nazorem na Stepana i Trinactku souhlasim. Kdysi jsem poslouchala trochu nejaky jejich vyber, ale jakmile jsem poznala holku, co tohle zrala a porad si to poustela, ta kapela mi zacala vylozene lezt na nervy. Proc? Protoze nesnasim monotonnost v hudbe. Trinactka mela tu vyhodu (a vlastne i nevyhodu), ze to byla jedina kapela tohoto razu v tady. Prioritou Trinactky neni kvalita, ale kvantita. A Stepanova teatralnost je taky tema samo pro sebe, myslim ze to bylo dobre videt i v rozhovoru na CZS. Dneska uz mu to moc rozumnej lidi nezere, ale zato mladi jsou z neho na vetvi. To je stejne jako s tim emem. Vse ma na svedomi i popkultura, ktera prisla na to, ze propagovani barbin ala Britney uz je nuda (mimochodem, Britney mam celkem rada :D). Nejdriv tedy prisla Avril, se svou teorii jak chce byt sama sebou, ovsem kdyz to porad dokola opakovala, stala se vlastne stejna. Byly to jen kecy. Pak stacilo jen mit skladbu S8r Boy, ci jak to bylo, a pritom vsude hlasat, jaka je drsna punkerka a to byl vlastne zacatek konce. Emo je an tom vlastne uplne stejne jako punk ci gotika. Ne, je na tom jeste hur, protoze tam je ta myslenka na asi stejne urovni jako hudba samotna, takze se to de facto nema o co oprit. A dnesni gotika neni otazkou jakychsi pocitu, neni otazkou jakesi temnoty duse a temnych emoci, ktere si moderni "goths" potrebovali k hudbe peidat. Je to jen zalezistost popkultury.

  Jinak, Mariachi, snad se nekdy na filde potkame 😉

 57. Jj:).

  Jinak, co se EMO týče. Bývala to taky nadějná subkultura se zajímavou muzikou. Jednalo se o hardcore punk s poetičtějším viděním světa než jenom "NoFuture." Třeba Rites of Spring. Pak se toho chytli popmakeři  naroubovali na to něco úplně jinýho.

  V jaký budově fildy jsi? Já jsem v J. To je ve starých prostorách FSS.

 58. ja pojem emo v hudbe znam zhruba od svych 16ti let, kdy jeden z mych dobrych pratel hral v kapele co mela skatulku emo hc metal. To emo byl dycky jen jakysi privlastek, slo vlastne o zjemneni a pridani hlubsich myslenek do hudby, ktera si zakladala na energii ci agresivite. Kdyz zacal boom kolem TH ci My Chemical Romance, nejak mi to nikdy moc nesedelo, no..:D

  Jinak, J vim kde je, ja pobyvam v A a B, takze sme pres ulici 😉

 59. MadCat – to ne, A a B je hlavne historie a slavistika 😉 ale to je spis zalezitosti ustavu, ne vylozene vyucovani, protoze to zalezi proste od toho, kde je co volne 😉

 60. no ja z DU delala barokni a renesancni architekturu (nejlehci Acko a Becko jake jsem kdy ziskala :D) takze s tim podlazim mam taky nejake pletky 😀 Ale jinak byvame nejvic v budove A uplne nahore, vylezt tam je nekdy o hubu..

 61. Prosím nespamovat, povídejte si na icq, diskuze jen k tématu;) dle nepsaných zákonů internetu jinak zablokuju IP adresy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.