Viktoriánský gothic

Proč nás fascinuje doba plná puritánství, nabubřelých šlechticů a těsných korzetů? Proč nám romantická představa dam a gentlemanů nedává spát a toužíme po spanilém princi s cylindrem, v černém kočáře a kyticí rudých růží? Možná je jen dnešní doba plná frajírků a nudných opilců, kterým chybí šarm, inteligence a vybrané chování. A nebo my ženy toužíme po troše cudnosti. Ať je to jakkoli, já patřím k těm, kteří občas za temných nocí sní o velkém domě plném vrzajících parket, vůni svíček a šlechtickém gentlemanovi, který mi snáší modré z nebe.

Viktoriánská gothická móda má prvky z 19.století, ale často mizí puritánský ráz, líčení je výraznější a výstřihy větší. Pánové nosí pláště, košile, vesty, kabáty a samozřejmě cylindry. Dámy zase široké sukně, korzety, halenky ke krku či naopak velký výstřih a obojek okolo krku. Oblíbené doplňky jsou u pánů hůlky či hodinky, u dam vějíře, pompadurky a slunečníky. Z materiálů se nejvíce používají krajky, samet, satén či hedvábí.
Sama nevím, proč mě tato móda tolik fascinuje. Z vlastní zkušenosti vím, že se moc nehodí na běžné nošení, ale stejně občas neodolám a vytáhnu moje oblíbené kousky (samozřejmě sekáč 10 až 100 korun) a jdu se promenádovat náměstím plným riflí a mikin v řasené sukni, krajkové halence, korzetu a kabátku.
Trochu jsem se ztratila na DeviantArtu a tady je pár modelů a fotek, které mě zaujaly.
Rozjímání v parku
Čistě a nevinně…
Čekání na gentlemana
Víc sexy než dekorum povoluje
Lady Black?

17 komentáře “Viktoriánský gothic

 1. Je to nádhera. Já mám taky moc ráda tenhle styl a atmosféru. Ale moc takových kousků nemám. Daly by se počítat snad jenom moje dlouhé sukně [ale s velmi jednoduchým střihem, jako má ta slečna na první fotce], černá blůza s nařasením v prostřední části a takové černé sametové triko s dlouhými rukávy. A ještě taky něco z mých doplňků na krk.

  Na deviantu se mi moc líbí jedna paní, které už je přes 30 a obléká se v tomto stylu a dokonce si hodně věcí šije. V galerii má spoustu krásných věci, je to nádhera! http://angelofdark666.deviantart.com/

  Já mám ale teď poslední dobou spíš ráda kalhoty, takže bych se ráda oblékala spíš v elegantním stylu inspirovaném  pánskou módou… kalhoty, elegantní košile, vesty… a k tomu nějaké hezké doplňky.

 2. No já jsem někdy v 17ti objevila kouzlo sukní a od té doby na ně nedám dopustit a chodím hlavně v nich 🙂 na ty fotky na deviantartu jsem se dívala – sluší jí to:)

 3. Polgara: nejen představit, já je často i zažívám:) ale od dětství jsem se již naučila pohledy nižších bytostí ignorovat – já jsem svá a nebudu se měnit, protože to po mě žádá společnost:)

 4. Taky mě neskutečně fascinuje, ale to celé 19. století vůbec. Působí tak gentle(wo)mansky . . . Líbí se mi, že to má jiskru, kterou v moderním oblečení nenajdeme (protože je to všechno strašně unisexový). Zkrátka, je to nádherné.

 5. Vynikající článek.

  Je na tom víc, než zrnko pravdy.Hlavně co se týče té touhy po inteligentním šarmantním gentlemanovi…. <3

 6. Musím přiznat, že já jsem si s krajkou a dlouhými sukněmi přetrpěla střední. Vtipné je, že zatímco mí spolužáci mi oblečení chválili, byl to především jeden učitel, který do mě neustále ryl. Nicméně toto mě vycepovalo a teď si s hrdostí na sebe vezmu krajkovou halenku/korzet, sukni, patřičně se narovnám a, přesně jak jsi napsala, jdu do ulic plné džín a triček. Neuvěřitelně  uvolňující pocit, navíc se většinou setkávám s kladnými reakcemi (kromě těch, kdy mě jednou začali fotit – to bylo lehce nepříjemné), takže vřele doporučuji, ať je nás víc! 🙂

 7. Docela by mě zajímalo, můžu poznat, jestli jsem nebo nejsem goth? Osobně s myslím, že zčásti ano ale mnoho lidí z okolí mi říká opak a to mne docela mýlí.

 8. Přečetla jsem si to ale pořád nevím. 🙁 Gothic hudba se mi líbí, hodím tak ale na druhou stranu zase neznám jména goth rockových skupin a tak… je to takové pro mě dost zmatené 😀

 9. [13]: tak si třeba pročti víc celou rubriku o gothice tady na webu, myslím, že tu mám docela dost informací:) Není důležité být gothic a tlačit se do toho za každou cenu, buď taková jaká jsi, copak je nutné se cpát do nějaké škatulky?:)

 10. No nutné se někam cpát není ale mě to zkrátka deptá ten pocit, že si tím nejsem jistá. Mám v sobě takový chaos a nemůžu z něj najít skulinku ven. 🙁 Každopádně nějaké tušení už mám. Díky 🙂

 11. Ááááá, konečně jsem to našla! 😀 No to mám radost! Já stále narážela na různá "odvětví gothic" a něco se mi líbilo a něco ne, tak konečně vím, že to, co se mi líbilo, byl právě viktoriánský gothic… To je skutečně NÁDHERA! Nejspíš bych nikdy nebyla pravou gothičkou, ale s tímhle bych si opravdu dala říct. 🙂 Skvělý článek, dokonale vystiženo, to s tou romantickou představou šarmantního inteligentního gentlemana s cylindrem je pravda pravdoucí…! Konečně stránky, na kterých jsem se o gothic skutečně něco dočetla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.