Existují gothic obrázky?

Pokud si odmyslíme všechna ta hyperdárk zkrvavená zápěstí, upíří polibky a depresivní andělíčky z krvavými slzami, stejně nám zůstane ještě mnoho fotografií a kreseb, které bychom do této kategorie mohly zařadit. Jak to tedy je? Existuje pojem „gothické obrázky“ nebo je to jen nesmysl?
Vzhledem k tomu, že gothic je kromě hudební, také umělecká subkultura, jistě má svůj typický druh fotografií a výtvarných uměleckých děl – problém je, tento styl uchopit a najít ho v záplavě všech zmalovaných slečen s křidélky a žiletkou.

V prvé řadě musíme vyškrtat všechno, co už nějakou svoji škatulku má. Jedná se hlavně o zmiňovaná krvavá zápěstí nebo i vcelku povedené fotky pokřivených obličejů a zjizvených odrazů v zrcadlech – tohle vše se řadí do dark artu. Fotky drsnějšího kalibru, jako mrtvoly ve vaně a modelky mazlící se se zkrvavených steakem, už jsou morbid art (občas si říkám, čemu všemu se dnes dá říkat umění).
Dalšími fotkami, které jsou často označované za gothické, jsou potemnělé siluety hradů, kostělů a katedrál a pak (nejčastěji noční) fotografie hřbitovů, lesů a jiných tajemných míst. Jistě, mají svoji temnou atmosféru, mnohdy jsou ponuré, až děsivé – ale tím to hasne. Jsou to prostě jen zajímavé fotky, z nichž běhá mráz po zádech, a i když často zdobí záhlaví různých goth stránek, se subkulturou je nic nespojuje. To, že se něco líbí gothikům, ještě neznamená, že to nutně musí být gothické;).
Víme tedy, co na gothic obrázcích není. Zdá se, že nám nezbylo moc věcí, které tam být mohou – ale opak je pravdou.
Nejčastějším příkladem fotky, která se dá považovat za gothickou, je taková, na které je nějaký gothik. Ať už se jedná o gothické modely a modelky zvěčněné profesionálními fotografy nebo „obyčejné“ goths, které spoušť kamaráda zachytila na akci nebo v horko těžko vymýšlené a připravované póze, fotky gothiků se dají považovat za gothic obrázky. Kromě pokochání se pohledem na sexy slečny či pány mají tyto fotky ještě jednu velkou výhodu – inspirují a co se oblékání, líčení a účesů týče, znám hodně lidí, co přijdou za kamarádkou s fotkou od Viony, ukážou prstem na korzet a řeknou – tohle mi ušij.
Bavíme-li se o gothic fotkách a obrázcích, nesmíme samozřejmě zapomínat na fotky kapel a interpretů nebo na obaly jejich desek. Myslím že ty by rozhodně v žádné „gothic galerii“ neměly chybět. Mimoto, fotky mnoha kapel jsou opravdu nádhernou ukázkou fotografického umu a krásně nasvícené fotky hudebníků na těch nejšílenějších místech potěší oko každého fotografa-samouka.
Trochu spornou kategorií jsou fotky z goth filmů – zejména proto, že se jen málokdo shodne na tom, který film je goth, že ano:). O Vráně nebo Interwiev s upírem se s vámi nejspíš nikdo hádat nebude, ale u béčkového upířího hororu z padesátých let už si nejsem tak jistá. Na druhou stranu, co může být krásnějšího, než pohled do hlubokých očí upíra Lestata? *slint*
Probrali jsme fotografie – ale co všechny ty kresby, malůvky, koláže a abstrakta? V téhle kategorii to bude trošku složitější – obecně si myslím, že většina kreseb propagovaná na internetu jako gothické jsou přinejlepším fantasy obrázky, přinejhorším odporné reklamní kýče od Hello kitty, které s gothikou nemají společné vůbec nic.
Takže žádné kočičky, lebčičky a panáčci se zašitou pusou – to přenechme laskavě emařům. Za gothic obrázky se ale s trochou dobré vůle dají považovat různé (často karikaturizované) postavičky gothiků, manga v gothickém stylu (třeba Upíří polibky – ty jsou dobrá sranda, doporučuju, hlavní hrdinka poslouchá Crüxshadows takže to ani nekreslil úplný ignorant:)) a pak snad i různá loga a nápisy, co se často objevují i na plackách.
Samostatnou kategorií jsou goth malíři, i když si nejsem úplně jistá, kdo všechno se sem dá zařadit. Typickým příkladem je Victoria Francés (její kresby jsou snad až notoricky známé), ale na Deviant artu se dají najít i vynikající amatérští kreslíři a malíři, jejichž tvorba se dá označovat za gothickou. Tady to chce proklikat se brakem a najít perlu v bahně internetu…ostatně jako u všeho.
Tím bych své umělecké pojednání o gothických obrázcích ukončila. Snad si to přečtou i slečny, co plní své weby „upe moc cute gothic pictíky“ na kterých se válí puberťačky v kalužích krve a nešťastní milenci v converskách se vrhají pod vlak, a prozřou. Ne, to bych už chtěla moc…:D
Goth obrázky nejsou:
Dark art
Morbid art
Fotky tajemných míst
Fotky týkající se gótských kmenů
Fotky gothických katedrál
Emo obrázky
Lebčičky a jiné kýčovité hnusy
Gothic obrázky jsou:
Profesionální fotky gothiků
Amatérské fotky gothiků
Fotky gothického oblečení a doplňků
Fotky z goth akcí
Fotky gothických kapel…
(na snímku Blutengel)
…a interpretů
(na snímku Persephone)
Manga s gothickou tématikou
Gothická loga
Sporné kategorie:
Fotky z goth filmů
Obrazy a kresby „gothických“ malířů
Kresby a karikatury gothiků

16 komentáře “Existují gothic obrázky?

 1. Joj..niekomu sa žije..Veľmi si to chcem kuknúť, lebo som o tom počula už dosť..Síce teraz čítam Acony ale to nie je to isté 😀

  a vidíš fakt..veď sanctuary 😀 Ja som vedela, že som to už niekde videla :DD

 2. Ach, tohle mi mluví z duše..i když goth nejsem ani omylem, rozhodně s tebou souhlasím.. a ty "upe moc cute gothic pictíky" mě vytáčej do nepříčetnosti..

  třeba emo, co je to? neznám skro nikoho kdo by to zásadně dodržoval a kod by znal pravou podsatu tohohle stylu..všechno je jenom ňáká debilní póza, ale jinak to jsou malý děcka, který nevědí kam se zařadit.. Tak akorát postávat před obchoďákem a objímat plyšový pokemony..

 3. Tak ti ženo děkuji za zveřejnění mojí velice amatérské fotky.D:D

  Btw. až se mi bude chtít, třeba si to i přečtu:D 😉

 4. skvěle sepsaný, fakt by bylo dobrý, kdyby si to ty "ívl dárk"holky přečetly, pak si myslí že stačí, aby se jim líbilo pár krvavejch obrázků a jsou gothic…jenom mi přijde že gothic malíři patří přímo do gothic obrázků…

 5. Mě to už taky štve.Chci třeba kámošce poslat goth obrázky pro inspiraci,vyhledám to na seznamu…a co na mě vykoukne?Článek s nadpisem "Uá,gothic oblážky,toe mrtě sladký!" a pod tím notoricky známý obrázek !EMO! kluka s očima přes celej ksicht a "stlášně cute lostomilým wírazem" do půl těla svlečenýho a s biggest dírou na prsou a žalostně podávající nechutně zkrvavené srdce svojí taktéž "cute" milence.A mimochodem,ten morbid art už nemůžu ani vidět!Nechápu,co z toho ty lidi mají…

 6. Nejsem gothička, ale tohle je výborný článek. "upe moc cute gothic pictíky" bývají buď nechutné krvavé kýče nebo emošské obrázky… Děs běs!

 7. Osobně se mi Interview s upírem moc nelíbí, protože tam z Lestata udělali blbce. To v Queen of the Damned (Královně prokletých), který je zase podle jiné knihy od Anne Rice to je opravdu sexy Lestat a jen tak sebevědomý, aby nevypadal pitomě. Stuart Townsend je podle mě v tomhle nejlepší, i když Královna prokletých asi není tak známá….toť můj názor:-) Jinak, už jsem si často říkala, když jsem vyhledávala gothic obrázky, že některé z nich tam přece určitě nepatří. Ale to zůstane pořád…:-/

 8. Páči sa mi tvoj článok a úplne s ním súhlasím …. nechápen čo sa niektorým ľuďom páči na dakr arte a morbid arte ….podla mňa je to nechutné …. nech žije právý gorhic štýl :D:D:D

 9. Takže  souhlasíám téměř se vším až na tu gotickou katedrálu, protože od čeho je slovo gothic že?
  Gotika jakožto období přišlo a zase odešlo… avšak některým lidem za líbil vkus tehdejších slečen či můžu a přetrvává dodnes, ikdyž oblečení a šat se trochu mění ale je to již vývojem celé společnosti. Tak si myslím, že i když je tato gotická stavba několik set let stará, měla by se do gothic subkultury počítat.
  S pozdravem Darkie

 10. Možná, že ta středověkká gotika jako architektonický sloh moc nesouvisí s tou novou gothikou, ale i tak bych řekla: Nezaslouží si to být v jedné kategorii s emo obrázky apod.

 11. to mi připomíná jak v mé neblaze proslulé době Evanescence (a možná i Avrílká :D) a "dárk a ývl" období dostala diář od Victorie Francés (pořád je mou oblíbenou malířkou :P) a jeden můj spolužák to označil jako "gothic" což mně dnes velmi pobaví když si vzpomenu s jakým znechuceným výrazem to říkal 😀 (a ví o tom úplný hovno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.