Co je to gothic metal?

Pod jedním starším článkem jsem našla komentář ve stylu „Co je to vlastně ten gothic metal?“ A ačkoli jsem si řekla, že o gothice už budu psát jen minimálně, přece jen mi to nedá a zkusím to tak nějak shrnout.

Ten opravdový, žánrově čistý gothic metal je v podstatě tvrdší gothic rock – pusťte si něco gothic rockového, třeba Sisters of Mercy nebo XIII.století a přimyslete si k tomu o dost hrubší kytary i bicí jako u heavy metalu. Tak nějak by měl vypadat gothic metal a vystihují to starší alba kapel jako Paradise Lost a My Dying Bride, které se postupem času spíš stylizovaly do doomu – který ostatně má mezi metalovými hudebními žánry ke gothice asi nejblíž. V dnešní době se zařazení gothic metal nejvíc blíží asi Tiamat.
No a co tam dělají ti Nigthwishi a jim podobní? Začalo to někdy v devadesátých letech, to Lúmennka byla ještě malé škvrně, takže píše jen to, co se doslechla. Tehdy se objevily black metalové kapely jako Cradle of Filth nebo Moonspell a v hnutí černočerných metlošů se začal objevovat jakás takás melancholie, fascinace smrtí, zlem a rozkladem, což do té doby patřilo ke gothické i metalové subkultuře jen okrajově. A protože devadesátá léta byla dobou, kdy gothika byla hodně hluboko v undergroundu, manažeři slavných kapel se toho chytili a z CoF a dalších (třeba i z Marilyna Mansona) udělali gothiku. Mlaďoši z toho byli nadšení a průser byl na světě.
Ještě větší tragédie byla, když kapely jako třeba Theatre of Tragedy (hehe hezká metafora) začaly používat „krásku a zvíře“ – tedy hrubý blackový hlas muže a vysoký operní hlas ženy. Někdo se toho chytil, řekl, že to je ta pravá gothika a pak už následoval celý zástup Nigtwishů, Within Temptationů, Evanesenců a dalších do té doby symphonic metalových kapel, které začaly těžit z narůstající slávy pseudogothické subkultury.
Problém je, že v žánrech populární hudby (kam dnes už metal bezesporu patří, bohužel) se nevyzná často ani hudební kritik, natož běžný posluchač. A tak zatímco jeden zařadí kapelu do symfonického power metalu, druhý se s tím nesere a udělá z ní gothic metal – a bohužel to není jen případ těchto žánrů.
Každopádně „beauty and the beast“, chorály, operní hlasy ani texty o smrti se s gothic metalem spojovat nedají. Gothický metal je prostě tvrdší gothic rock, kde teda operu ani deathový zpěv nenajdete. NW a podobné kapely mají sice docela blízko k darkwave, ale tahle hudba se vyvíjela odlišně a tak je dost hloupé spojovat je dohromady. Nejsem hudební znalec, něco málo naposlouchaného sice mám, ale přesto – Onni jestli si to přečteš, napiš o tom prosím něco ty, bo vím, že to dokážeš vysvětlit líp:)
Jinak doufám, že aspoň takový malinký přehled po přečtení tohoto článku máte a jedna rada na závěr – jakmile slyšíte spojení metal a gothic, tak už radši dál neposlouchejte, protože metalová subkultura a ta gothická k sobě nemají až tak blízko, jak se zdá.

20 komentáře “Co je to gothic metal?

 1. Kdysi jsem znechuceně tvrdila,že gothic metal neexistuje.Někdy vážně nejsem schopná poznat rozdíl mezi kapelou,která tvrdí,že hraje gothic metal a kapelou hrající symfonický metal.Už jsem se napravila a rozdíl poznám,ale spousta lidí tohle zaměńuje.Nightwish,Within Temptation a podobné hrajou prostě symfonický metal a basta 😎

 2. Demetra: ono je furt lepší mít přístup že gothic metal neexistuje, než za gothic metal považovat symfonické, blackové a jiné kapely:) Ale jsem ráda, že v tom máš jasno – bohužel je takových jako ty stále příliš málo:/

 3. Gothic metal je téma stejně omýlané jako gothika sama. Ale potřeba vysvětlit tu samozřejmě je, byla a bude 🙂

  Chci vlastně reagovat hlavně k NW. Ti nikdy gothic metal nehráli a nejspíš ani nebudou. S tarjou to byl rozhodně metal symhonický..s anette.. no jestli se nadje někde žánr "popový metal", tak možná to 🙂

  Nevím, co lidi nutí k tomu, nazývat NW gothických metalem, ale ono je to možná vizáží. Vemte si, že Tarja se dokázala oblíct tak, že to tak "vypadalo" a o Tuomasově vizáži nemluvě. Ale že bych to s tou gothikou až tak hrotila… 🙂 Tím, že mě zajímá nebo mě vtáhla do sebe jí přece nemusím vidět hned všude. 🙂

 4. Hele tohle je vtipný 😀 Na youtube jsem našla tenhle komentář k jednomu klipu od Cradle of Filth: "cradle is gothic Dark metal"
  Říkám si, kolik druhů metalu si ještě lidi vymyslí? 😀

 5. V pohodě,včera mi kámoš posílal nějaký dva názvy.. Drone metal? A Sludge metal? Asi.. Dovedete si představit metalisty odpadních vod? 😀

 6. klára: samozřejmě, že není – nejde ani tak o krásku a zvíře, ale spíš o to, že epica je symfonický power metal a vždycky byla;) S gothikou nemá nic společného

 7. Lúmenn:neprohlašuji symfonický ani žadný jiný metal za gothickou hudbu pouze se ptám.Čily hudební kritikové ani neumí správně dělat svou práci 🙂
  Děkuji za článek hned se na něj vrhnu.

 8. chicht, no, na jednu stranu vás obdivuju, že to dovedete rozlišit, já to neumím a symbolem ke slůvku metal pro mě zůstává tradiční a nejznámnější heavy metal, prostě jeden velký ohlušující randál (jo, zavání to trošku stereotypem těch, kdo se v metalu prd vyznají, pro ně je to prostě rámus 🙂 sama pak podobné třeba tou gothikou prodchnuté nové žánry, coby staromilec a příznivec té heavy klasiky, taky koušu těžko 🙂 pro mě goth hudba je jedna věc a metal je ta tradiční tvrďárna a to je zas jiná věc, ale to je asi můj problém, že mám úzkej a konzervativní pohled a nerada to míchání, co ? 😉

 9. No, chtela jsem napsal koment, ale raci jsem napsala neco na tom blogu no..
  ale neco napisu –
  ne ne ne ne a NE! Gothic metal nema absolutne NIC spolecneho s gothic rockem, ani hudebne, ani zanrove, ani historicky, NE. Ta tvoje prvni veta totiz potvrzuje to, co si vetsina lidi mysli, ze gothic metal je v podstate tvrdsi gothic rock.. NE.
  vice na blogu:D

 10. Čaurs!
  Tak jsem se zase něco nového dozvěděla o gothické subkultuře. I když musím řís¨ct, že poslouchám Cradle of Filth, Within Temptation a občas si poslechnu io Evanescence. Každopádně, je už poslední dobou nezařazuji, nic nezařazuji. Prostě to je metal a mně se to líbí. Jediné co vím a co potřebuji vědět je, že Theatres des Vampires je Vampire metal a že jsou jeho zakladateli. Tečka, jinak je mi to docela jedno. Ale je samozřejmě dobré, něco se o tom popravdě dozvědět.

 11. Nesnáším to tvrzení, že Nightwish = GOTHIC metal!!! Já osobně mám nejradši od NW první tři alba. Ano, potom už je vidět snaha o "gothic stylizaci" (jak to napsat…). Já se z toho podělám, vyjdu si v NW triku ven a hned jsem pro nějaký bárbíny gothička. Je to normální?!

 12. taky sem dříve nerozlišovala gohtic a metal, gothic metal a symphonic metal, dnes však vím že poslochám nejvíce symphonic (Nightwish s Tarjou a Tarju jako sólo, Sirenia, Xandria a samozřejmě se vracím ke svým začátkům – Evanescence :D) a potom jsem si velmi oblíbila texty a elektrickou kytáru norské, podle wikipedie (:DD) gothic metalové skupiny Mortal Love, ale vážně mi v některých písních vadí hlas té slečny co tam zpívá (podivný, operní hlas nepodobný dokonalému hlasu Tarji)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.