Rozhodla jsem se sepsat nejhorší mýty a pomluvy, které kolují (nejen) internetem o gothické subkultuře. Na konci jsou vysvětlené pojmy, které používám v tomto článku. Uvádím je z důvodů častých problémů s překládáním a přepisem anglických názvů a označení do češtiny.
1) Gothik musí pořád chodit v černé, mít temné líčení a černé vlasy
Když vynecháme slovo musí a větu změníme na oznamovací způsob (Gothik pořád chodí v černé, má temné líčení a černé vlasy) , trefíme se do pravdy asi na 85%. Ne každý gothik chodí v černém neustále, v naší subkultuře jsou lidé, co kupříkladu chodí do práce, kde by jim jejich vzhled mohl působit potíže nebo (což není obvyklé, ale stát se to může) mají strach se projevit před svým okolím, které by jejich výstřednost nemuselo pochopit a tak se do černé (rozuměj jakákoli gothická móda) oblékají pouze na akce nebo setkání s přáteli. Totéž se týká líčení. Proč se tedy někteří do černé oblékají každý den, do školy, práce, na procházku se psem? Pro mě osobně to znamená dvě věci – šokuju své kolemjdoucí a dalším gothikům dávám najevo, že právě potkali magora stejného ražení. A nedávno jsme si s kamarádkou uvědomili jednu věc: my se prostě bez té černé cítíme jako nahé. Je to jako když mi moje oblečení přirostlo ke kůži a i můj otec mi jednou řekl, že už si mě ani nedokáže představit třeba v růžovém tričku. A ještě ta věta k vlasům – na barvě nezáleží, obecně se u nás vyskytují hlavně černé, červené, fialové a tmavě hnědé vlasy, jediná goth-blondýna kterou jsem viděla je modelka XtraXu. Ony ty světlé vlasy prostě esteticky nelahodí 😀
Zbourání mýtu: Gothik často rád chodí v černé, temně a výrazně se líčí a volí tmavší barvy vlasů.
ZAJÍMAVOST: Černá je barva tajemna, skrývání ale i síly. V Evropě je považována za barvu smutku, ale ve většině asijských zemí je naopak barvou smutku bílá. Vše záleží jen na úhlu pohledu.
2) Gothik je smutný a depresivní, často mluví o smrti a sebevraždě
Z téhle věty nic není pravda ani z 10%. Gothik je smutný a depresivní asi tak často, jako každý „normální“ člověk. Pravdou je, že mezi mými přáteli-gothiky je hodně lidí s diagnostikovanou duševní poruchou, od maniodeprese po schizofrenii, ale nejsou to chodící depresivní trosky, ale lidi, kteří mají svůj problém, který je tu a tam zase vezme a oni si potřebují popovídat. „Blázny“ gothická subkultura přitahuje hlavně proto, že je k nim tolerantní a nejedná s nimi jako s méněcennými. K tématu smrt a sebevražda se v rozhovoru občas dostaneme, ale je to asi proto, že prostě nemáme strach říct slovo „smrt“ nahlas. Mnozí lidé mají problém přiznat si svou konečnost a pomíjivost a když dojde řeč na umírání, mění téma. Gothici, které znám, občas řeší tohle téma, ale hlavně z hlediska filozofie.
Zbourání mýtu: Gothik je smutný i veselý jak se mu zachce, stejně jako všichni ostatní. Smrt a sebevraždu jako téma k hovoru neodmítá, protože nevidí důvod považovat to za společenské tabu.
VAROVÁNÍ: To, že člověk otevřeně mluví o smrti není známka duševní poruchy, ale naopak důkaz, že není zbabělý přemýšlet i o sociálním tabu. Vždyť otázkou smrti se zabývají filozofové a učenci od starověku až do dnešních dní.
3) Gothik poslouchá gothickou hudbu
Předně termín gothická hudba je dnes už příliš zkreslený. V definici HIM nebo Evanescence na LastFM si přečtu, že je to gothic rock; Sisters of Mercy, tedy dle zdrojů jako je Sanctuary zakladatelé a legendy žánru gothic rock, podle ucha metloše zní jako heavy metal. Kde je tedy ten pravý gothic rock? Já osobně tvrdím, že gothic není hlavně a přednostně o hudbě, ale jsou lidé, pro které je to v goth-subkultuře to nejdůležitější. Obecně platí, že goths nemají rádi tzv. komerční scénu, tedy kapely, které mají klip v Esu anebo co chvíli běží na Óčku, ale raději hledají něco neoposlouchaného. Mám přátele, co vyznávají hlavně elektro a industrial, jiní jsou pouze a jen metloši a já třeba zase miluju klasickou hudbu. Gothic tedy není jen určitém stylu hudby, ale opravdu neznám hip-hopera nebo technaře, co by měl rád gothic nebo se k němu dokonce hlásil.
Zbourání mýtu: Gothici poslouchají převážně rock a metal, ale hodně rozšířené je darkwave, elektro nebo industrial. Většina z gothiků nepohrdne ani klasickou, historickou nebo alternativní hudbou.
UPOZORNĚNÍ: Odbornou muzikologickou analýzu žánru gothic rock uvítám!
4) Gothik chodí na hřbitovy, spí v rakvi a doma má všechno černé nebo alespoň temně laděné
Gothic je samozřejmě styl celého života a ne jen módy či hudby, ale bylo by přehnané tvrdit, že naše domovy vypadají jako z filmu o upírech. Je pravda, že temnota nás fascinuje a většině z nás lebky, kostry a rakve nenahánějí strach, ale důvodů, proč si nevybavíme dům jako Adamsova rodina je tu hodně. Prvním je vysoká cena většiny takových věcí (nad stolky nebo křesly na Nosferatu často slintám) a přiznejme si, málokdo z nás má na nové boty, natož na luxusní sedací soupravu z ebenu a kůže:). Druhým faktorem je, že většina gothiků žije
a) s rodiči (ti mladší, zhruba 16 – 22 let) anebo b) s rodinou (partner(ka) a děti, to ti starší zhruba od 22 výše) a ne každý rodič či partner má uznání pro chrliče ve tvaru lebek nebo obrazy od Hyeronyma Bosche. Naše dva pokoje, které obýváme s přítelem, vypadají skoro normálně, až na pár metalových plakátů a obrázků fantasy příšer na zdech, spousty svíček a černé saténové povlečení na spaní. A k tomu chození na hřbitovy – neznám jiné místo ve městě či na vesnici, kde má člověk takový klid na přemýšlení, na popovídání si nebo jen na relaxaci ve stínu stromů. Hřbitovy mají úžasnou atmosféru díky tichu a často krásné architektuře a ať říkají babičky cokoli, tak mrtvé ze spánku opravdu nevyrušíme hlasitým hovorem.
Zbourání mýtu: Gothici rádi chodí na hřbitovy v klidu přemýšlet. Vybavení domácnosti se různí hlavně kvůli estetickým požadavkům a finančním možnostem jednotlivců.
ZAMYŠLENÍ: Hřbitov je místem, kde leží mrtvá těla a ta nikomu nemohou ublížit. Živí lidé jsou mnohem nebezpečnější.
5) Každý gothik je satanista
Tenhle mýtus je nejhorší pomluva, která se v souvislosti s goths uchytila. Může za to hlavně nevzdělanost lidí, kteří pentagram (symbol neopohanství) mylně považují za znak satanismu. Znám pár lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou satanisti (nemohu posoudit zda je to pravda, tohle náboženství znám jen okrajově) a ani jeden není gothik. Gothici jsou většinou lidé, kteří k otázce víry a náboženství přistupují otevřeně a nacházejí si svou vlastní cestu mezi dogmaty. Buď jsou ateisté s nejistou představou, že „něco je“, neopohané (vyznavači starověkých polyteistických náboženství) anebo mají svou vlastní teorii o posmrtném životě a „bohu“.
Zbourání mýtu: Neexistuje žádná přímá úměra gothic = satanista.
VAROVÁNÍ: Obrácený pentagram (špičkou dolů) není tentýž symbol jako pentagram klasický (špičkou nahoru). Prosím nezaměňovat.
6) Gothik se sebepoškozuje, pije krev a má zvrhlé sexuální choutky (BDSM, fetišismus, homo- a bi- sexualita apod.)
Sebepoškozování je kapitola sama pro sebe, ale u mých přátel často vidím, že už „z toho vyrostli“, tedy že v pubertě něco takového prováděli a později jim došlo, že je to hloupost. Nikdo z gothiků člověka neodsoudí za jeho jizvy, pokud to tedy není první věc, kterou při příchodu na akci „vybalí“. Často se také stává (např. i můj případ), že člověk léčí psychické problémy řezáním a až poté se seznámí se subkulturou, která jeho jednání neodsuzuje, ale chápe. Takže „gothici se neřežou“, ale „ti co se řežou se často později stanou gothiky“. K pití krve jen tolik – někteří lidé pijí moč nebo si nechají kálet do obličeje, protože se jim to líbí. Řekneme, že je to nechutné, ale je to jejich věc. Nevím, proč se tedy pití krve řeší mnohem více. Ano, nese s sebou mnohá rizika, ale kdo se chce napít, se je rozhodl dobrovolně nést. Opět je to o vzájemné toleranci a neodsuzování;upřímně: koho v životě nenapadlo při sledování hororu o upírech, jak asi krev chutná? A zvrhlé sexuální choutky má 99% procent dospělých (resp. dospívajících) lidí. Někteří se bojí si je představit, někteří si je představují, další dojdou až ke sledování „zvrhlého“ porna a někteří to prostě vyzkouší s partnerem(kou). Zvrhlostí v sexualitě nazývám pouze to, co není příjemné oběma (všem) zúčastněným. To, že gothici mají zálibu v různých neobvyklých věcech v sexu je jen další důkaz jejich otevřenosti a tolerance.
Zbourání mýtu: Tento mýtus rozhodně neplatí pro všechny gothiky. Sebepoškozování a subkultura k sobě nepatří. Pití krve je záležitostí ojedinělou. Neobvyklé sexuální praktiky nejsou věcí za které by se měl člověk stydět, ať už různé techniky či záliba ve stejném pohlaví jsou věcí každého z nás a to, že goths je otevřeně přiznávají není jejich slabina, ale ukázka tolerantního smýšlení na rozdíl od tzv. normální populace.
VAROVÁNÍ: Už Freud poukázal na nebezpečí potlačování sexuálního pudu. To může vést až k těžkým psychickým či sociálním poruchám.
7) Gothik je zlý
Toto je zaběhnuté klišé, černá=zlo. Černí rytíři a černí mágové v nás vyvolávají asociace zlosynů a vyvrhelů. Ale černá je jen barva. Barva, která se díky rozšíření Evropské kultury po celém světě (vyjma částí Asie a Afriky) stala všude synonymem zla, temnoty a smutku. Mohla tuto roli hrát stejně tak červená, zelená nebo třeba fialová, ale los osudu padl na čerň. A zatímco se tedy ostatní od černé odvraceli a oblékali ji jen na znamení smutku, gothici ji vzali za svou a vrátili jí ztracenou slávu. Ale padesát let je málo na změnu smýšlení a tak každý, kdo ve tmě potká člověka v černém kabátě, nadskočí leknutím, i když nebezpečí nehrozí. Já sama za sebe říkám: gothici jsou ti nejhodnější lidé, jaké znám, a to zejména ve vztahu ke svým přátelům a rodině; a zvířatům. Lidé gothiky zavrhují, protože je nechápou a mají z nich strach a tak často hledáme útěchu u zvířat: kočka nebo pes rádi vyslechnou naše trápení a ještě nemají hloupé poznámky. Zlí se goths mohou jevit pouze ve vztahu k netolerantním hlupákům (viz případ vraždy mladé gothičky v Anglii, ty chlapce dostat do rukou tak nepřežijí), kteří sami řeší své mindráky a vybíjí si vlastní frustrace na každém, kdo se od nich jen nepatrně odlišuje. Při setkání s takovými lidmi se nebojíme klidně i prát, ale nikdy jsem neviděla gothika (ani jsem o žádném neslyšela), který by nějakou rvačku záměrně vyprovokoval.
Zbourání mýtu: Gothik je skvělý člověk, otevřený cizím názorům a postojům, pokud ho prvoplánově neuráží. Klišé o „zlu“ vzniklo zálibou v černé barvě, která symbolizuje nikoli zlo, ale tmu – milosrdnou a přívětivou tmu, do které se dá skrýt.
ZAMYŠLENÍ: Většinoví lidé jsou v očích (nejen) gothika hodni jen pohrdání. Možná jsou vládci planety, ne však dobří panovníci, ale krutí despotičtí tyrani, kteří vysávají rodnou Zemi do poslední kapky. Zvířata si zaslouží mnohem větší obdiv, za volnost a nespoutanost i za spolupráci s přírodou a respektování všech jejích zákonů. Ale to už je jiná pohádka:)
Tolik tedy boření mýtů a zavedených pravidel, které mnoho lidí matou. Jedna puberťačka si něco vymyslí na svůj blog, dalších 5 to opíše a výsledkem je dezinformovanost nejen u mládeže, ale i u dospělých, kteří pak považují hnutí Gothic za něco nemorálního, špatného a nevhodného. Snad tento článek poslouží jako „osvěta“ a odpoví na otázky všem, kteří nemají jasno „Co že jsou ti černí sakra zač?“
Pojmy:
gothic = hnutí, název subkultury – občas píšu s velký písmenem, nejsem si jistá pravopisem (vložené h je tam díky původu z angličtiny a možné záměně s gotikou – stavební sloh 12. století)
gothik = příslušník hnutí gothic – počeštěno
goths = množné číslo od goth, anglického výrazu slova gothik, ale protože se mi protiví angličtina, používám častěji český výraz gothici
Vcelku s tebou souhlasím,ale některé věci jsou věcí názoru.Např. ta gothic hudba…já osobně považuju gothic hlavně za hudební subkulturu (tak z 90-ti %) zbylých 10% pak tvoří umění,oblékání atd. Také je na druhou stranu pravda,že co goth,to jiný hudební vkus…ale ta pravá goth hudba je stejně jen gothic rock 🙂 Proto by se hudba měla dělit na gothic (goth rock) a na tu,co goths také mohou poslouchat, kromě gothic roku(darkwave,metal,EBM,klasika…).A proč je gothic rok ten hlavní (otázka pro "normálních" lidí) ? Tak gothická subkultura začala vznikat někdy v 70.-80. letech minulého století v londýnském Batcave klubu,kde hrály kapely jako Bauhaus,Siouxsie and the Banshees, Joy Division atd. Shromažďovali se tu tedy příznivci této hudby a později se z nich vyvinula subkultura…hodně zkráceně řečeno 🙂 Ještě bych mohla zmínit,že poprvé použil označení"gothic" manžer (producent…možná 🙂 ale na jméno si nevzpomenu) kapely Joy Division. Pokud mám v textu nějaké nepřesnosti,všichni batcaveři prosím prominou…zajímám se o scénu celkově a ne jen o gothic rock 🙂 Btw. a chcete-li nějaký odbornější výklad,tak se mrkněte na darkentries 😉
Andula: Joy Division nikdy v Batcave Clubu nehrali… a tusim Bauhaus a tak taky ne… tam hraly kapely jako Specimen ci Alien Sex Fiend, spis ty kapely ktere nejak vychazely z glamu, nez tolik z punku…
on pojem prava gothic hudba je dost na nic, protoze ona fakt neexistuje pouze jedna skatulka, kterou by gothi hlavne poslouchali… je tady jeste deathrock, new wave celkove, coldwave, dream pop, synthpop, horrorpunk, psychobilly, glam a plno dalsich… ovsem rozhodne to neni metal 😀
jeste bych podotkla k "mytu" cislo 3… pry neznas zadneho technare-gotha… vez, ze EBM ma k tehle skatuli dost blizko, vesmes hodne modernich elektro zanru se propojuje.. a dejme tomu ze jsem goth, i kdyz to o sobe nerikam.. ale mezi me oblibene skladby patri pisnicka Jeden Osiem L, coz je polska hip-hopova formace 😉
…takze tady bych opet doporucovala doplneni informaci 😉
Onny: píšu že žádného neznám a to je pravda. Těch co poslouchají elektro znám vcelku dost, ale furt je rozdíl duc duc u techna a vcelku zajímavé melodie u elektra. Informací mám dost, obča mám pocit že víc než ty 🙂 nic ve zlým;-)
lumen: by me zajimalo kolik EBM jsi slysela, protoze tam je uplne stejne duc duc jen v cerne barve 😀
ja mam urcite dost mezer ve znalosti goticke subkultury, urcite se najdou lidi co se v tom vyznaji vic, jako je treba Shadow…ale pochybuju ze ty toho vis vic nez ja, podle toho co jsem tu cetla 😉
ROZTRHEJTE SI OBČANKY ! ! ! ! !
Pokud vím tak Skinny Puppy taky někteří goťáci poslouchají a tam je taky znát jistá příměs hiphopu:)
Lumenn. ty seš prostě úžasná. Tak skvělý články o Gothic subkultuře jsem ještě nikde nečetla….
Eh…chápu to dobře jako ironii? 🙂
ne, to není vůbec ironie, seš skutečně skvělá 😉
a taky je velká legrace číst ty výměny názorů mezi tebou a Onneou 😀
muhehe takže nezbývá než poděkovat a doufat, že to tak bude i nadále 🙂
skinny puppy a primes hiphopu..eee?
pocuvam ich uz dost dlho a nemam ten pocit
[2]: ja jsem taky goth ( i kdyz to o me malo kdo vi 🙂 ) a mam rad jak kapely jako napr. AC/DC, Billy Idol atd. ale i Gorillaz coz je vlastne HIP-HOP(ale hodne lidi taky rika ze to je Indie Rock)
souhlasím s bodem 4, hlavně s tím že mladší lidi nemaj možnost vybavit si pokoj tak jak by chtěli hlavně kvůli rodičům, kterejm vadí že by to u nich vypadalo jak v "márnici" (to není z mý hlavy)a většinou i kvůli ceně si nemůžou kupovat to vyloženě "gothic oblečení"
Děkuji, velmi mi toten článek pomohl
Já nosím na krku pentagram- špicí nahoru a většina lidí co znám, tak mě považují za satanistku!! Už mě to štve, ale jakou cenu má v tu chvíli pravda? Bohužel žádnou…
Krásně napsaný článek,a jinak bych k 3 dodala,že cybergoths vlastně poslouchají také techno,takže lidi,co poslouchají techno můžeš v gotické subkultuře nálezt..Ale nechci tě nějak opravovat,jen můj názor 😉
Nejlepší článek o gothic subkultuře jaký jsem kdy četla. Především souhlasím s bodem 5), sama mám zkušenost, když se mě zeptala nějaká cizí holka, jestli je pravda, že jsem satanista, jak se o mně v celém městě povídá a věřte, že mi v tu chvíli bylo dost nepříjemně. 🙁
<b>Jak píše Sakura, nejlepší článek o goths, co jsem kdy četla.
Já sama ?asi? nejsem goths, nevím, nějak se nedokážu rozhodnout. Mám takovou svoji filosofii, která se v hodně věcech shoduje v goths, ale pár věcí mi jaksi nepovoluje být goths.
Takže tady píšu spíš proto, jestli bys mi pls nemohla tak trochu poradit..</b>
<i>Z toho, co jsem četla, na mě nesedí hned několik věcí.. Líbí se mi černá, ale o hodně radši mám zelenou. Nejde o to, že bych se černé štítila, mám ji celkem ráda, jenom u mě prostě vítězí zelená. Pak hudba – nerada se nechám omezit výčtem nějakých skupin, prostě poslouchám, co se mi zrovna líbí, od Kiss, Three Days Grace přes trampský písně po UDG nebo Chinaski. 🙂
Co se týče oblékání, černá se mi tady hodně líbí, ale na druhou stranu nesnáším přehnaný "hára" a kožený tentononci. Prostě jsem tak někde na normálu.
Smrt sice přijímám, často o ní filozofuju, nedělá mi problém se o ní s někým bavit, ale tak nějak nemám potřebu o tom vést diskusi na půl dne. I když já teda nerada diskutuju o čemkoliv moc dlouho.
Na hřbitov mám spíš neutrální názor, ale někdy bych se ráda podívala, jak to tam vypadá za tmy. Ale ve dvanácti tohle má pár "zádrhelů". 😀
Nejsem věřící, prostě pohrdám vším, co k tomu patří, od Boha až k Alláhovi. Jistou výjimku má snad jen buddhismus.
Ale ok, když tomu někdo chce věřit, jeho věc.</i>
<b>Sama si nejsem jistá, co přesně jsem, žiju s tím, že k žádné subkultuře zřejmě nepatřím, ale nevím.
Zajímalo by mne, co si o tom myslíš ty. 🙂 Díky</b>
[19]: myslím si, že je blbost snažit se patřit jen k jedné subkultuře – je lepší být sám sebou a pokud to zrovna sedí do škatulky (ať už goth, punk či metal), proč ne, pokud nesedí, taky fajn:) Jsou to jen názvy, škatulky, pro určtitou skupinu lidí, nic víc:)
Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com
http://girlssnapshots.com – horke divky z vaseho okoli