Zločiny komunismu nejsou mýtus!

Tak jsem dnes na idnes narazila na seriál o zločinech komunismu a vzpomněla si na lidi, co v internetových diskuzích pořád fňukají, že se za komančů měli líp, že to bylo super a že volí komunisty, aby se zase měli tak skvěle jako kdysi. Vybavili se mi současní komunisté, kteří tvrdí, že dnešní strana je jiná a že historie je účelově pozměněná, aby děti učící se dějepis nabyly dojmu, že komunisti byli zlí – což podle nich není pravda. Pravda to je.
Jaké komunisti spáchali dle mého nejhorší zločiny?

Političtí vězni nejsou pro mě jen nějakou kapitolou z učebnice dějepisu, ale můj dědeček byl 10 let vězněn a nucen pracovat v uranových dolech v dost drsných podmínkách. Když ho zatkli, studoval a bylo mu třiadvacet let. Komunisti mu zničili život a cejch vlastizrádce nesl i můj otec, kterého málem nevzali na žádnou vysokou školu. Co tak strašného děda provedl? Roznášel po únorových volbách v roce 1948 letáky proti komunistům. Za toto dostal dvacet pět let žaláře. Mnozí byli postiženi ještě hůře, za to, že měli svůj názor a že ho propagovali.

Každý měl práci. To nezní jako zločin, ale já to za zločin považuji. Za celou historii byli lidé zvyklí, že si práci musí zasloužit – vzděláním, svým umem a schopnostmi nebo i vhodnými kontakty. Každopádně práce nikdy nebyla nic samozřejmého, ale něco o co každý musel usilovat. Taky měl člověk motivaci, aby získal práci co nejlepší. Komunisté dali práci všem, ale taky mnohdy práci o ničem a k ničemu. Hodně občanů naší země teď tedy chápe jako zločin, že je nezaměstnanost.
Všechno bylo všech a nic nepatřilo nikomu. Tím pádem vzniklo to úžasné: „kdo neokrádá stát, okrádá rodinu“ a taky vlastně nic nefungovalo, protože se nikdo o nic nestaral. Vše patřilo státu a stát pořádně šetřil – zeptejte se rodičů, jak to vypadalo v nemocnicích, jak dlouhá byla čekací doba na rentgen, ultrazvuk, nedejbože transplantaci.
Kdo chtěl za hranice, musel se pekelně snažit. Dnešní příznivci komunismu argumentují tím, že stejně nemají peníze, takže k čemu jsou jim ty volné hranice? Takový přístup může mít jenom úplný vymaštěnec, s prominutím. To, že nemám peníze, je moje chyba, kterou mohu řešit. Ale to, že za nelegální překročení státních hranic může hrozit i šibenice, není problém můj, ale státu, který to vymyslel. Státu, který řídili (díky bohům za ten minulý čas) komunisté. Za hranice se samozřejmě dostat dalo, ale museli jste uplácet, přemlouvat, vypisovat dotazníky a nakonec vás pustili tak akorát do komunistického Východního Německa nebo k moři do neméně komunistické Jugoslávie.
Změna lidského myšlení byl ale největší zločin ze všech – iluze toho, že všichni jsou si rovni a tak všichni mají mít stejné podmínky je až děsivě nepřirozená. Pak se po pádu komunismu vykrystalizovala představa, že každý, kdo je bohatý krade a každý, kdo je chudý, má nějaký automatický nárok na to, aby si bohatý ukrojil ze svého příjmu a dal to těm chudým. Co lidem ale absolutně nedochází je, že ten bohatý se musel snažit, vzdělávat se a tvrdě makat, aby opravdu bohatý byl a že každý z nás má šanci snažit se a dřít úplně stejně a být taky úplně stejně bohatý.
Mohla bych pokračovat dál: nedostatek zboží, včetně základních hygienických potřeb jako dámské vložky; kádrové profily; zákaz určité literatury a filmů; sledování některých „podezřelých“ osob StB; lidská uniformita… atd. atd.
Jsou toho mraky, přečtěte si třeba ten článek na idnes, který mě inspiroval a kde podobných příkladů najdete mnoho. Nebo se zeptejte vašich rodičů a prarodičů. Ale hlavně si nemyslete, že komunismus je nějaký všelék, co nás uzdraví a že komunisti byli vždycky takoví hodní strejdové, co to s náma mysleli dobře, jenom se to trochu zvrtlo. A hlavně vás prosím, abyste nikdy nevhazovali do volební urny „červený“ nebo „oranžový“ volební lístek – pak si totiž asi začnu hledat věci do krimu, protože nevinně a bez předcházející hrozby to v osmačtyřicátém začalo taky.
PS: Komunisté se hádají, když je někdo chce zakazovat. Když je někdo srovná s nacismem, je to ještě horší. Za komunistů sice nezemřelo tolik lidí, co za Hitlera, ale režim byl hodně podobný. Kdy si konečně uvědomíme, že není podstatné, kolik umíralo lidí, ale jakým způsobem lidi žili – a že totalita bude totalitou, i když kvůli ní nikdo neumře?
Podobné články:

17 komentáře “Zločiny komunismu nejsou mýtus!

 1. Dneska je 64 roku od Bleiburga, největšiho komunistyckého zločinu v Chorvatsku.
  Přibližně známe kolyk je oběti komunistyckého režimu v Evropě. Ptám se jestly se někdy dozvíme přesné číslo obětí ve světě.
  Ahoj

 2. Souhlasím s tebou. Skoro ve všem. Možná v té práci mám poněkud rozporuplný názor. Je špatné,že lidé museli dělat práci,kterou jim uložil stát a která byla prakticky zbytečná nebo za ni dostávali málo. Nicméně lidem nezbývalo nic jiného. Vydělávali si na živobytí. Nevím jak to tehdy bylo,nežila jsem v té době,ale podle toho soudím,že jsme asi nepotkávali denně někde na náměstí v Brně aktivní a viditelně zdravé bezdomovce žádající nás o prachy. Většinou jim pár korun dám,ale to proto,že skutečně toho člověka neznám a nevím v jaké je situaci,jestli nemá nějaké problémy. Setkala už jsem se ale i s takovými,kterým se prostě nechce makat a je pro ně pohodlnější způsob chodit po městě a žebrat. Tohle si za komárů myslím nikdo nedovolil.
  Ale jinak s tebou souhlasím ve všem. Z vykládání mojí mámy třeba,že jsme byli docela ve vatě,protože nebylo za co utrácet a kam jezdit.
  vlastně mě napadá ještě jeden rozpor. Dnes ten kdo nemá internet,ICQ, facebook, značkový hadry,nejnovější typ mobilu atd atd je OUT. Jak to bylo za komárů, kdy "si byli všichni rovni"?

 3. Přesně tak. Takových článků musí být mezi mladými co nejvíce, aby si to uvědomili a nestali se z nich právě ti, kteří budou podporovat červené či oranžové jen kvůli nějaké prkotině (Zrušíme poplatky, volte nás!) a neuvědomí si následky.

 4. Bels: nebyli, někdo měl otce funkcionáře ve straně a tak mohl jet o prázdninách k moři, jezdit v posledním modelu škodárny a doma měli barevnou telku. Jiní na tom byli majetkově trochu jinak. A k té praci – za komunistů jsi musel pracovat, jinak tě zavřeli za příživnictví. Ale práce prostě nebylo dost, takže někteří lidé dělali úplně zbytečné věci, někde se vysokoškolsky vzdělaní lidé dřeli na stavbě nebo v dolech a hlavouni se základkou zase šéfovali firmám.

 5. Kdyby byly zítra volby, KSČM by byla druhá nejsilnější strana v parlamentu. Velký podíl na tom má naše lhostejnost. Účast ve volbách je nízká a stoprocentní disciplinované voliče má právě KSČM. Polistopadová politika většinu lidí znechutila a jejich postavení vůči zemi, ve které žijí, je velmi pasivní. Nečekejme, co naše země udělá pro nás, ale přemýšlejme, co my můžeme udělat pro ni. Je jistě lepší zaměřit svou pozornost na výkony našich sportovců než ji věnovat politice. Národní hrdost se v nás probouzí pouze v případě, když naši fotbalisté či hokejisté vyhrají důležitý zápas, ale máme-li jít volit poslance do Evropského parlamentu, zmocní se nás lhostejnost a komunisté opět triumfují. Když Česko hledá superstar, hlasujeme jako o závod, máme-li však možnost změnit svým hlasem politický chod v zemi, máváme rukou "stejně je to jedno" a pouze nespokojeně vykřikujeme. Touto cestou bychom rádi prolomili lidskou lhostejnost, protože situace se stává kritická. Například přítomnost pana Přibyla v čele vládního úřadu je značně alarmující. Jak je možné, že dnešní politici si do tak vysokých funkcí vybírají bývalé komunistické příslušníky, když vždy slibují, že s komunisty se paktovat nebudou?!? Trvá to od listopadu 1989. Byla snad nějaká dohoda mezi komunisty a Občanským fórem, o které nevíme? Pokud ano, požadujeme zveřejnění této dohody! Vůbec nechápeme, proč například v Maďarsku po změně režimu měli komunisté zákaz podnikání a nemohli disponovat se svým nakradeným majetkem. U nás se nic takového nestalo… Narazili jsme na neochotu médií veřejně oslovit národ a to jak v tisku, televizi i v rozhlase. Jestliže nemáme za sebou zástup slavných osobností, je náš názor přehlížen a šance na úspěch nulová. Karel Čapek ve třicátých letech minulého století ve svém fejetonu „proč nejsem komunistou“ napsal: „Komunismus není o pomoci, ale o moci. Nenávist, neznalost, zásadní nedůvěra – to je psychický svět komunismu.“ Komunistická genocida proběhla v mnoha zemích, má na svědomí přes 200 miliónů lidských životů. Naléhavě žádáme o postavení komunistické strany mimo zákon a její zařazení mezi zločinecké organizace.
  (výňatek jednoho komentáře..ne třeba dále komentovat…

 6. Nejspíš nejsem zrovna správná osoba na posuzování všeobecného názoru, ale zatím mám zkušenosti, že mladí lidé (NAŠTĚSTÍ!!!) komunisty nevolí. S oranžovou a zelenou lůzou je to, pravda, jiné, ale aspoň to nejsou třešínky. Jenže, jak říkám – asi neberu reprezentativní vzorek.
  Taková informovanost v oblasti nepříliš vzdálených dějin by mohla otevřít oči pár lidem, co ještě nezkostnatěli, ale naprostou většinu lidí není šance změnit. Na široké a hlavně dlouhodobé důsledky kašlou takříkajíc zvysoka. Je jim úplně jedno, že to tady jejich rozhodnutí položí, ale oni mají na další čas o třicet korun menší náklady (i když jim nedojde, že to stejně musí zaplatit).
  Možná by pomohlo to, aby lidé měli volební právo na základě komplexních IQ testů aneb "Příliš mnoho lidí má volební právo v této zemi.". 😎

 7. Hodně dobrý článek. Sám o problematice komunistů tolik nevím.
     Trochu mimo téma článku mě napadá těžká otázka: "Jaká politika je správná?" V poslední době se to mění až moc rychle a všechny končí nezdarem. Nacismus, Komunismus, Kapitalismus…Jakoby nebylo úniku. Na první pohled jedinou fungující politiku měli lidé ještě když žili v tlupách.

 8. No, myslím, že článek a komentář LOrda Riuse to vystihují naprosto přesně..x) Nemám co dodat.. Doufám, že se komančové k moci nedostanou.. A pokud ano, tak to, doufám, bude pro mladé lidi a pro ty, co mají v hlavě ještě nevymytý mozek takové peklo, že je zase brzo svrhnou.. Tragédie je, když vidíte, jak se k volbám plazí o berlích dědečkové a babičky, div u toho neumřou, a bručí si pod vousy "Ať už jsou soudruzi zpátky, mě bylo tak dobře.." Mládí už jim nikdo nevrátí, doba je jiná (zkusili jste někdy osmdesátiletému starci vysvětlit, že už je opravdu jiná doba, než před padesáti lety?), lidé myslí svobodně a nenechají si to sebrat.. Takže nezbývá nám než doufat, že co nejvíc lidí zvedne   své líné zadky a půjde volit nějakou jinou stranu.. Ale teď je nasnadě otázka – jaká politika je správná? Těžko říct. Pořád to opakuju, ale..x) Dokud se nezmění srdce a smýšlení lidí, můžeme mít sebesvobodnější a sebelepší stát, ale bude nám to k ničemu. Lidem se nechce, chtějí všechno zadarmo a hned – a to je ten problém. Degenerace společnosti.. To je na dlouho.xDD Hlavně si nenechat vymýt mozek tím, co na nás valí média a vytvářet si vlastní názor – sama nemůžu uvěřit, jak málo lidí to v dnešní době umí..

 9. Úplne súhlasím. Niečo podobné zažívam aj ja s fašizmom a nacizmom. Chodím do školy s pár s prepáčením kokotmi, ktorí si myslia že Hitler bol najväčší hrdina a pod vankúšom majú obrázky Mussoliniho… a ja môžem akurát tak škrípať zubami a myslieť na členov našej rodiny, ktorí boli roky v koncentrákoch… ideológie komunizmu sú zvrátené a ak by sa fakt dostal opäť k moci nejaký novodobý Stalin, môžme to tu rovno zabaliť.

 10. kdyby se měli komouši zase vrátit, tak bych asi musela emigrovat, protože bych to nemohla vydejchat. já nemůžu sympatizovat s něčím tak dementním. půlka babiččiny rodiny byla zavřená, protože to byli právníci proti režimu a měli jakousi fabriku, kterou jim samozřejmě vzali. Babička nemohla vystudovat vysokou školu, přestože na ni evidentně měla. hrozně mě žere, co s touhle zemí za těch 40 let udělali. kde jsme mohli bejt? samozřejmě, nezažila jsem to, ale babička máma táta…tyhle věci mě vždycky zajímaly a tak mi toho hodně řekli…a já mám na to tento názor.

 11. Njn… Ono je to hodně o našem myšlení… Jak se tu rozepsal Lord Ruis – všeobecně tu panuje blbá nálada, ale udělat něco se současnou situací, na to se sere. Náš národ umí jen vést blbé pindy u piva v hospodě nebo na netu. Doufám, že se komunisté nrvrátí do míst, kde by mohli o naší budoucnosti rozhodovat. Jenomže… to co tu máme dnes, je v podstatě to samé jen v bleděmodrém. Myslím si že tento národ je z větší části národem přizdisráčů, kteří budou raději veřejně držet hubu, neveřejně remcat a souhlasit se vším, jenom aby se sami nemuseli rozhodovat. Takže máme to, co si zasloužíme.

 12. mne príde dosť divné, že komunistické organizácie sú svetovo vyhlásené za zločinecké, a predsa som minule prešla okolo veľkých otvorených plagátov komunistickej strany. Úplne legálne po našich krajinách behajú zločinci.
  Ale ja v tom moc rozdiel nevidím, naši politici sú zločinci tak či tak, nemusia byť ani komunisti.

 13. Souhlasím, zvlášť o tom politickém vězení. Nikdo z mého příbuzenstva ani ze známých sice vězněn nebyl, nicméně byli jsme se třídou v PEN klubu, kde nám o tom vyprávěl pan Stránský, který vězněn byl… Jejich procesy byly takřka na úrovni inkvizice… Je až absurdní, jak opakujeme chyby z historie, aniž bychom se z nich poučili…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.