Kontroverzní a odmítané poplatky ve zdravotnictví opět zaplnily česká média – zejména proto, že je od měsíce února hradí za lidi stát, respektive kraj. Já už dvakrát stála před rozhodnutím přijmout dar od kraje a nebo vytáhnout třicet korun. Vždycky jsem zaplatila ze svého a do budoucna na tom nehodlám nic měnit.
Souhlasím totiž s poplatky a tvrdě nesouhlasím s politikou ČSSD, která si na boji s poplatky vystavěla krajskou volební kampaň, aby pak financovala proklínané třicetikoruny z peněz vyhrazených na silnice, kulturu a školství nebo dokonce z rezerv, které vytvořila krajská vláda ODS a jež měly být použity na mimořádné výdaje (povodně, požáry, ekologie, zemědělství atd.). Na druhou stranu, v některých věcech pan ministr Julínek udělal v koncipování poplatků chyby.
První a největší chybou tohoto, dle mého mínění zatím nejlepšího českého ministra zdravotnictví, byla špatná „reklamní kampaň“ zdravotnických reforem – to že lidem nevysvětlil, k čemu přesně poplatky slouží (k omezení nadužívání zdravotnické péče) a kam ušetřené peníze jdou (na lepší vybavení nemocnic a ordinací, na léčbu vážných chorob) vedlo k nedůvěře manipulovatelných občanů a tomu, že poplatky nebyly od začátku oblíbené.
Za druhou chybu považuji ochranný limit 5000 Kč, do kterého se ale bohužel nezapočítává 60 korun za pobyt v nemocnici. Taky se ukázalo, že 5000Kč vyčerpá mnohem méně občanů, než se původně čekalo, což nakonec (a je to dobře) vedlo ke snížení u některých skupin pacientů na 3000 korun ročně.
Třetí nedostatek, jenž zapříčinil největší protesty proti poplatkům, bylo plošné placení poplatků. Ať jsi mladý nebo starý, bohatý nebo chudý, platit budeš a tečka. Ze začátku jsem byla pro, ale v současné chvíli bych se přiklonila spíše k tomu, aby od poplatků byly úplně osvobozeny děti do 15ti let a lidem s nízkými příjmy a starobním důchodcům bych snížila ochranný limit na 1500 až 3000 korun ročně, včetně poplatků za pohotovost a pobyt v nemocnici, po jehož vyčerpání by peníze dostávali zpět.
Posledním nedostatkem je neneprůhledněji vybíraný poplatek za položku na receptu. Mě osobně přinesl jen užitek – dříve jsem za svůj drahý lék na astma platila 60 Kč za krabičku, nyní je díky reformě bez poplatku a mě tudíž balení na dva měsíce nestojí 120, ale pouhých 30Kč, což je velmi příjemná změna. Nemohu to srovnat s ostatními léčivy, ale myslím, že tato změna byla u všech spíše k lepšímu. Na druhou stranu málokdo ví, že lékárně se příjmy nijak zvlášť nezvýší, protože díky 30Kč od zákazníka dostanou méně peněz od pojišťovny – což souvisí s první chybou pana Julínka, tedy vysvětlením fungování poplatků.
Jisté ale je, že poplatky ve zdravotnictví jsou nutné. Zdravotnictví se neustále potýká s nedostatkem financí a taky s velkým počtem lidí, kteří záměrně chodí po vyšetřeních, aby se ulili z práce, ze školy atd. i když jsou ve skutečnosti zdraví. Tyto lidi poplatek, za který si koupí jedno pivo nebo tucet rohlíků, odradí od zbytečných návštěv lékařů a ostatní, ty nemocné, přiměje přemýšlet nad svým zdravím. Je to jiný pocit, když za své zdraví utrácím neviditelné peníze z pojištění anebo když musím vytáhnout (byť malý) obnos ze své peněženky. To mě přiměje k otázkám, jestli je nutné toto vyšetření a zorovna tento lék, jestli by nebyla vhodnější jiná léčba atd. – což byl jeden z účelů zdravotnické reformy.
Rozhodně nesouhlasím z tvrzeními, že si lékař, nemocnice a lékárny na poplatcích narejžují do kapes a pacient utře. Pojišťovny platí všem těmto subjektům méně peněz, protože to zaplatí pacient. Tím pádem je ve veřejném zdravotním pojištění více peněz a tedy více prostředků na nákup přístrojů, léčiv, vybavení ordinací a dalších nezbytných, ale velmi drahých propriet, které nám přijdou jako samozřejmost.
Všichni odmítači poplatků by si také měli uvědomit, že zdravotnictví není a nikdy nebylo zadarmo. Když bylo financované ze zdravotního pojištění, prostředky byly, ale zdravotnictví byl jeden z nejztrátovějších resortů! A za ještě nedávných rudých dob, kdy bylo zdravotnictví „zadarmo“ – tedy placené jen z pojištění a stát na ně nepřispíval i z jiných finančních zdrojů jako dnes – jsme měli jeden či dva rentgenové přístroje v republice, na operace jako je transplantace orgánů, výměna kloubu a další náročné zákroky se čekalo několik měsíců a o CT vyšetření, jež bylo na západě běžné, si mohli u nás řadoví občané nechat jen zdát.
Proto říkám poplatků jednoznačně ANO a panu Julínkovi tleskám za odvahu, s níž bojoval za správnou věc. A panu Rathovi ukazuji palec dolů za jeho populismus – vždyť ukažme si prstem na toho, kdo poplatky navrhoval ještě před čtyřmi lety, když byl „u koryta“ a dnes proti nim nejzavileji bojuje. A momentálně bojuje penězmi daňových poplatníků, penězmi nás všech uplácí „chudinu“ a namísto oprav silnic nebo financování kultury, sportu a školství sype léky do chřtánu hypochondrům.
Souhlasím ale, že zákon o poplatcích ve zdravotnictví byl šitý příliš horkou jehlou a potřeboval by některé úpravy – třeba ty zmíněné výše. Ale v jádru byl velice prospěšný a účinný, jak se ostatně můžeme přesvědčit ve většině zemí EU, kde podobný princip funguje už léta a úroveň zdravotnictví stoupá, aniž by tím ukrajovala ze státního rozpočtu tak, jako u nás.
Co vy, milí čtenáři, jak se díváte na tzv. Julínkovné? Patříte k těm, co se zaprodají za „třicet stříbrných“ nebo naopak souhlasíte s tím, že zdraví je věc občana, nikoli státu? Vyjádřete se v diskuzi a anketě:)
Souhlasim vesmes se vsim, co jsi tu napsala. Rozhodne jsem pro poplatky. Muj otec na priklad nebyva vubec nemocny, svoje rymy a chripky si leci slivovici a k doktorovi jde, kdyz uz ma vazne velky problem. Takze ve spojeni se vsemi reformami, ktere ODS zavedla (at uz zdravotnictvi ci dane), na tom vyjde lip nez predtim.
Zruseni poplatku pro deti do 15ti let je podle me nejlepsi kompromis, protoze tahle cast obyvatelsta neni vydelecne cinna (od 15 uz muze jti dite na brigadu), a taky chodi k doktorovi casto (dospeli se casto boji vic o zdravi sveho ditete nez svoje). Ale..
U tech duchodcu, to nevim. Poplatky bych rozhodne nerusila, protoze prave mezi duchodci je nejvic hypochondriku a tech, kteri si chodi do nemocnice na dovolenou. Spis bych se priklanela k tomu snizeni ochranneho limitu.
60 kc za den v nemocnici? Co to je? Ja platim i vic za pobyt na koleji a to mi tady ani nikdo 3x denne nevari, neuklizi a nemeni mi lozni pradlo! Kdyby dotycny clovek byl ten jeden den doma, tak beztak utrati jeste vic..
Jedine ale co se mi an tom vazne nelibi, jsou poplatky u obvodaku.. protoze temhle doktorum to opravdu jde do kapes, oni nemauseji kupovat zadne nove vybaveni, jim staci zazireni pro odbery. Navic, muj obvodak, ktery je i rodinny znamy, u nas jednou byl na navsteve, kdyz jsme si koupili novou sirokoplosnou TV a jeho zena rekla, ze by si ji taky meli poridit. A co on na to? Rekl, ze at si nedela starosti, staci ze prijde par pacientu a koupi si ji.. a myslel to smrtelne vazne..
onnea: no oni ti obvoďáci zase mají míň od pojišťovny;) ale je pravda že jsou to oni, kdo šmelí na poplatcích a napíšou výkony co nedělali do výkazu pro pojišťovnu a chtějí po tobě 30Kč za injekci (na což nemají právo, když neproběhne klinické vyšetření) … ale jinak díky za názor, vidím, že rozumní lidé v republice ještě nevymřeli:)
Hm. Já bych důchodcům ani dětem do 15 let poplatky neodpouštěla – jednak důchodci velmi často chodí k doktorovi "na pokec" a ne proto, že jim něco je, druhak mají ve zvyku zbytečně syslit léky. Když za to musí platit, půjdou jen tehdy, když to potřebují a nechají si napsat jen to, co potřebují. A děti – když někdo 30 Kč na to, aby zaplatil za dítě u lékaře, tak proč si je, u všech čertů, pořizoval? Jak ho hodlá uživit, když nemá ani na tohle?
Ech, no to je něco trochu jiného…vraždila bych, když vidím, jak si někdo bez rozmyslu naseká pět harantů a pak jen brečí, že nemá peníze.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=628755 se tomuhle uz vazne jenom smeju..
Absolutně s tebou souhlasim….líp bych to nenapsala 🙂
Souhlasim s článkem i s poplatky. Což takhle poprosti kraje, aby za nás platily útratu v hospodě? Navíc tahle věc nabírá na pikantnosti tím, o co se ČSSD momentálně snaží: zvýhodnit krajské lékárny, krajské nemocnice, vracet v nich poplatky formou darovací smlouvy, což je nejen neekonomické, ale taky naprosto nesrozumitelné a zdlouhavé. Tohle všechno JE protizákonné, pouze čekám, kdy konečně někdo otevře oči a pošle stížnost na Ústavní soud. Možná se dočkáme historického okamžiku, protože v případě, že politická strana jedná protizákonně, má být zrušena!!! Bože jak by se nám žilo bez komančů a socanů!!! Ráj na zemi, sen.