
Ani jedno, v tom prvém případě zaplaťte bohové, v tom druhém v podstatě taky. Vládnout krajům budou dost podobní lidé, jako doteď – inu, stejně byly všechny dooranžova i před volbami a co si budem povídat, kompetence krajů nejsou takové, aby umožňovali reálně měnit dosavadní situaci. Možná nakonec bude i více domovů důchodců a školek, což je dobré pro nás všechny.
Co ale vítězství komunistů značí (a tady ta vize přestává být tak hezká) je, že lidé jsou nasraní. Ne naštvaní, ne rozmrzelí, ale nasraní na nejvyšší míru. Být to před dvě stě lety ve Francii, tak už strhávají zdi Bastily a hážou po králi plesnivý chleba. Dneska netrpí hladem, ale vysoké daně a absolutně nefunkční státní aparát od starání se o silnice a nemocnice až po úřady a ministerstva, to je něco, s čím se taky nesmiřuje lehko. A tak se občas ani nedivím lidem, co makají deset hodin denně v nějaké fabrice, jen aby uživili rodinu, že jdou a hodí do urny rudý lísteček, protože vzpomínají na časy svého mládí, kdy byla práce pro všechny a na důchodu se dalo žít docela slušně. To, že zapomínají na všechno ostatní, co komunismus přinášel (a to se nebavíme o pracovních táborech, ale kupříkladu o nedostatku zboží), je pro ně v tuto chvíli vedlejší.
A tihle nasraní lidé přijdou k volbám i za dva roky a komunisté nám pak po více než dvaceti letech s nejvyšší pravděpodobností budou vládnout. A to je hodně špatná vizitka pro českou demokracii, trhneme si mezinárodní ostudu a v neposlední řadě vlastně ukážeme, že kus žvance a jistota ve stáří jsou pro nás víc, než pojmy jako svoboda či úcta k minulosti.
Ale kromě rudé záplavy v krajích nám volby ukázaly ještě jednu podstatnou věc, která ukazuje náladu lidí. Lidé totiž nevěří vládnoucím stranám. A dobře vědí, že ačkoli komančové už roky sedí v parlamentu, od listopadu 89 nevládli, jen zvedali ruce tuhle a támhle a tak vlastně nic reálně nezkazili (což je pochopitelně mylný předpoklad, ale vykládejte to mase). Proto tolik lístečků pro třešinky – lidé už mají dost zaběhlých stran a chtějí změnu.
Pro komunisty jich spadlo do uren 20%. Ale pro veškeré neparlamentní strany, které (až na nečetné výjimky) nikdy nebyli ve vládě, hlasovalo přes 35% voličů. Víte kolik to je? To je třetina národa. Třetina národa, která už má dost známých dinosauřích ksichtů, mafiánských poskoků a zlodějů v kvádrech. Chtějí změnu a chtějí ji strašně moc, jen mnozí z nich udělali tu chybu, že změnu viděli v minulosti a ne v budoucnosti. Z minulosti je třeba se poučit a ne ji toužit vracet – a co je tedy budoucností? Nové strany. Často malé, často nepříliš známé, ale je to nová krev, nové a nezřídka mladé tváře, nové nápady a zcela nulové vazby na stávající vládní garnituru, což nejsou ti hošani v oblecích, co je vidíme v televizi, ale ti, co stojí za nimi a tahají za provázky. Lobbyisté, podnikatelé, mafiáni.
Od tohoto všeho nás malé strany osvobodí a pokud se k moci dostanou ti správní lidé, pak ne jen na krátkou dobu (jak nám naslibovali a těžce zklamali třeba Věci veřejné), ale napořád.
Nejčastějším argumentem, proč lidé nevolí malé strany, je to, že to stejně nemá cenu. Ale má. Nechci opakovat něco, co už mnoho lidí napsalo za mě, proto tedy za všechny třeba tento článek.S dovolením shrnu jeho hlavní myšlenku – volba malých stran (byť letos třeba tu šanci prorazit skutečně nemají) je hlavně investicí do budoucna. Každý další hlas, který malá strana dostane, zvýší motivaci jejích členů, strana se začne ještě více angažovat, ukazovat a pracovat. To jí přinese další hlasy v dalších volbách a určitého procenta už si lidé všimnou a uvědomí si, že ještě pár hlasů a tahle strana pronikne až do parlamentu/zastupitelstva a tam má šanci něco změnit. Ukázat se, za co stojí.
Popravdě totiž nechápu, proč ještě někdo volí zaběhnuté partaje, jako je ČSSD, ODS, ale i ta TOPka, KDU nebo komunisté. Krucinál, to jsou všichni tak hloupí, že si myslí, že tihleti je spasí? Nebo že když teď vládne pravice tak blbě, že by si někteří její zástupci měli jít rovnou stoupnout ke zdi, tak levici osvítí duch svatý a změní to? Ale no tak. Jeden příklad za všechny – víte kdo poprvé navrhl zdravotnické poplatky, které svého času tak strašně kritizoval (nyní zatčený a dobře mu tak) David Rath? Byl to…počkejte si…počkejte si…ano! Právě on!
Takže tolik k levici a sociálním jistotám.
Možná mají lidé strach ze změny, jsou konzervativní či co. A nebo prostě mají strach, že jejich hlas bude zbytečný. Krutibrko, lidi, nebude! A v tuhle chvíli si s dovolením přihřeju vlastní polívčičku. A nebo ne, na pirátskou agitku si počkejte na další článek, třeba zítra:)
Co říct na závěr? Volby dopadly dosti neočekávaně. A nebo očekávaně, ale televize nás tak trošičku mystifikovala – viz tento článek.
Buď jak buď – dopadly. A my se s tím musíme poprat. Nevěšet hlavu ani neočekávat rudou spásu. Ale uvědomit si, kterým směrem se společnost ubírá a vytěžit z toho maximum. Lidé se bojí o svoji budoucnost, nevěří vládě a mají hluboko do kapsy. Je potřeba jim dát naději, ale ne falešnou. Najít realistické cíle a nabídnout jejich řešení. A o to se Piráti snaží až hicují. A nejen oni, ale vlastně téměř každá menší strana. Tak hledejte, pátrejte, informujte se a nenechte si věšet bulíky na nos velkými partajemi. Ty už jiné nebudou. Fakt ne.
A hlavně – choďte k volbám. Tím, že budete tvrdit, jak jste znechucení, ničemu nepomůžete. A tím, že jste letos nevolili, jste pomohli komunistům. Musím k tomu pogratulovat i sobě, protože jsem se z finančních důvodů nemohla dostavit do místa svého trvalého bydliště a hluboce se za tyhle první volby, jichž jsem se neúčastnila, stydím. Ale nechápu lidi, co mají volební místnost dvě ulice od baráku a vymlouvají se na tisíc a jednu věc nebo dokonce volit nechtějí. Pokud k nim patříte, poplácejte se po rameni – každý, kdo místo voleb štkal nad pivem, že se má zle a vláda je ošklivá a zloučká, může za to, že se vlastně nic nezměnilo a rudooranžová záře zaplavila republiku.
Doufám, že za dva roky se lidem rozsvítí v palici a uvědomí se, kudy vede správná cesta. A možná ani ne za dva roky, protože ve sněmovně už se růže a třešně nemohou dočkat, až shodí vládu a využijí svůj ohromný úspěch k vítězství v mnohem důležitějších, parlamentních volbách. A to teprve bude veselo, milé děti…
KOmunisti mě neštvou. Ti zvítězili jen ve dvou krajích, a to v karlovarském a ústeckém. ČSSD je sice tupá strana, ale ODS je opravdu nejhorší. Konkrétně mám spadeno na Kalouska, který vymyslel tak hloupé daně, že lidé přestali moc nakupovat a státní rozpočet se ještě zhoršil. Další velké strany jsou na tom podobně.
Já volila Stranu práv občanů. Ta mi tak nějak přijde nejruzumější. A ani bych neměla nic proti tomu, kdyby si vytvořili koalici s tou Pirátskou stranou. O té já nic nevím, ale za zkoučku nic nedáme. Nic nemůže byt přece ještě horší, než to, co nám až doposud vládlo.
Taková technická poznámka – volební účast byla nějakých 36%. Pokud pro neparlamentní strany hlasovalo 35% voličů, ovšem počítáno z té 36ti %ní účasti,tak to rozhodně není třetina národa.
Ale jinak celkem souhlas. Naše národní neštěstí je v kolektivní ztátě paměti. Spousta lidí vymění plané sliby za svobodu. A ani nasranost to rozhodně nemlouvá. Komunisty může volit jen pitomec, kterému nevadí, jakou mají za sebou historii a jaké to byly zrůdy.
Jako historik samozřejmě volám, totalitu ne (a historie se opakovat nebude, přece jen se poměry změnily, nebuďte naivní). Jakožto ekonom tiše doufám, že levice zavede do tohohle chaosu trochu pravidel, protože demokracie není anarchie, tržní ekonomika není bordel. Stejná blbost je plánovat na pětiletky a stejná blbost je bez jakékoli regulace nechat každého, ať si dělá, co chce. Já souhlasím s tím, jak to dopadlo, protože jalový názory pravice, že jako vysokoškolačka si mám svá studia platit, protože studuju zadarmo, mě štvou neskutečně. Btw. ironií osudu jsem studovaný historik, takže prosím nevyprávět pohádky, jaké byly komunisti hyeny, já to vím.
[3]: Já teda nejsem z těch, komu stačí slíbit práci u pásu, kterou bude mít hlavně jistou a už nikdy nebude žádat víc. Jsem všema deseti pro, aby každý mohl studovat nebo pracovat kde chce nebo se klidně zabalit a odjet za hranice. Ostatně, pokud většina uzná, že alespoň něco mít, ale mít to jisté je lepší, tak fajn, budiž, respektuju to, ale doufám, že mě nikdy nikdo nebude nutit se toho osobně účastnit. Ale současný systém má své mouchy a k mávnutí rukou nejsou. A je potřeba je řešit a ne se spokojit s tím, že hlavně, že nemáme už sovětské tanky za humny a že už to bylo i horší. Třeba to bude i lepší a třeba se politika stala jen bojem o vlastní koryto, ať je u moci naprosto kdokoli, no. Národ to holt chce zkusit.
[1]: Kalousek je bývalý lidovec, dnes z TOP09
[2]: to je pravda, špatná formulace – třetina volícího národa:)
[3]: jistě, jak píšu – pravice předvádí zatím asi nejhorší vládu v dějinách, ale já osobně pochybuji, že to levice nějak výrazně spraví
Já si nemyslím, že by voličů KSČM přibývalo. Naopak ubývá těch, kteří volí pravici. Dvě třetiny z těch, co komouše volí, jsou prostě věkově nad 60 a právě se snaží přivolat nějaké ,,zlaté staré časy", kdy nemohli s dobrý kádrovým posudkem jinam než na cukráře (a jejich děti pozděj rovněž) a na stáncích se daly kouit jediný denní noviny samozřejmě schválené ÚV… ti jsou totiž naučený, že volby (repektive spíš ,,volby") jsou POVINNÝ. Moji generaci nikdo k volbám chodit nenutí, nic a nikdo je nenutí starat se o politickou sotuaci, protože si žijou svůj studentský život plně dotovaný z rodičovského konta a zajímá je leda to, kam půjdou večer zapařit. Politika jde mimo ně, vsadím se, že z osob, které byly na kanditátkách, neznali jediný jméno. Takže proto se zdá, že voličů KSČM přibývá. Ono je jich furt stejně, ale těch, kdo se neobtěžují chodit k volbám a podílet se na fungování státu, je stále víc.
A k těm ,,osvědčeným partajím" chci říct, že v krajských volbách je to trochu jinak. Jo, volila jsem ODS, ale proto, že figury na kandidátce jsem ve většině znala a věděla jsem, o koho se jedná, takže jsem neměla důvod ODS nevolit. Preferenční hlas jsem dala sobecky našemu primátorovi, ve vedení města se osvědčil, tak proč by s neměl podílet na vedení kraje? V parlamentních volbách je to jinak, tam bych občanským demokratům lhas nedala, rovnež ne TOPce, protože kdo navrhne na post ministra financí Kalouska, ten to nemůže mít v hlavě v pořádku… A levice? To je ještě horší, to už radši Kalouska… pravda, musíme doufat, že ne všechny nové strany budou taková hovada jako VVčka a volit je, zkoušet, co převedou a co vydrží. Hlavně se zbavit těch zarudlých brontíků, z kterých se po roce 89 najednou stali demokraté..
Já si nemyslím, že by voličů KSČM přibývalo. Naopak ubývá těch, kteří volí pravici. Dvě třetiny z těch, co komouše volí, jsou prostě věkově nad 60 a právě se snaží přivolat nějaké ,,zlaté staré časy", kdy nemohli s dobrý kádrovým posudkem jinam než na cukráře (a jejich děti pozděj rovněž) a na stáncích se daly kouit jediný denní noviny samozřejmě schválené ÚV… ti jsou totiž naučený, že volby (repektive spíš ,,volby") jsou POVINNÝ. Moji generaci nikdo k volbám chodit nenutí, nic a nikdo je nenutí starat se o politickou sotuaci, protože si žijou svůj studentský život plně dotovaný z rodičovského konta a zajímá je leda to, kam půjdou večer zapařit. Politika jde mimo ně, vsadím se, že z osob, které byly na kanditátkách, neznali jediný jméno. Takže proto se zdá, že voličů KSČM přibývá. Ono je jich furt stejně, ale těch, kdo se neobtěžují chodit k volbám a podílet se na fungování státu, je stále víc.
A k těm ,,osvědčeným partajím" chci říct, že v krajských volbách je to trochu jinak. Jo, volila jsem ODS, ale proto, že figury na kandidátce jsem ve většině znala a věděla jsem, o koho se jedná, takže jsem neměla důvod ODS nevolit. Preferenční hlas jsem dala sobecky našemu primátorovi, ve vedení města se osvědčil, tak proč by s neměl podílet na vedení kraje? V parlamentních volbách je to jinak, tam bych občanským demokratům lhas nedala, rovnež ne TOPce, protože kdo navrhne na post ministra financí Kalouska, ten to nemůže mít v hlavě v pořádku… A levice? To je ještě horší, to už radši Kalouska… pravda, musíme doufat, že ne všechny nové strany budou taková hovada jako VVčka a volit je, zkoušet, co převedou a co vydrží. Hlavně se zbavit těch zarudlých brontíků, z kterých se po roce 89 najednou stali demokraté..
Politika je navrhnutá tak, aby sa to stále menilo, proste nemôže byť furt len kapitalizmus alebo komunizmus, pravica musí padnúť a prísť ľavica, aby napravila to, čo pravica napáchala, a potom zas padne ľavica, je to prirodzená rovnováha a ak by tá rovnováha nefungovala, padne systém a nastane anarchia.
V knižnici palmových listov sa píše, že komunizmus znova zvíťazí, a to sa už pomaly deje.
Kapitalizmus je na ústupe, a to nielen v Česku, už aj my Slováci máme plné zuby tých namodralých kapitalistov, ktorí si stavajú satelitné mestečká a hrabú len pre seba, a na ľudí zvysoka serú. Niesom síce komunista, ale radšej by som si zvolil komunizmus aký tu bol pred 89, a dostať prácu pri páse, než chodiť po úradoch práce jak debil a byť rád, ak aspoň tú prácu pri páse dostanem.
A mimochodom, nemusíte sa báť návratu totality, a ani sa tešiť na návrat starých dobrých čias, komunisti aj keby chceli, nič nezmôžu, ste stále súčasťou Európskej únie a tá určuje pravidlá.
[6]: nezakládáš názor na faktech, komunistům hlasy od posledních krajských voleb výrazně přibyly, viz volby.cz. Bohužel je to tak a nelíbí se mi to o nic víc, než tobě
no… situace nás mohla všechny srát, ale když jde o komanče, tak jde pomalu vo kejhák! cokoliv (v mezích zákona), jenom ne komunisty!!
[9]: …a tím to také skončilo. 🙂
Proč taková záplava rudooranžové? Protože komunisté si své voliče "vycvičili", takže ti prostě k volbám chodí, protože to tak dělali a dělat to budou i nadále.
Není to nasranost, je to jen volební neúčast. Lidi jsou znechucení, proto k volbám nejdou, protože nevěří, že jejich hlas něco zmůže. A k urnám dojde jen ta část obyvatelstva, která je prostě naučená, že k volbám se chodí a volí se strana.
To je ta hlavní část. No a potom jsou tu ti, kteří se prostě rozhodli poslechnout naříkavé "bylo líp" a zkusit, jestli se náhodou nedějou zázraky. Nedějou.
A co se stane dál? Jsem zastáncem názoru, že jedině čas ukáže, jestli byla ta která změna dobrá, nebo špatná. Jenže když něco zavedeme a do dvou let to zrušíme, protože k moci se dostali vychcánci v jiných barvách, tak se jen stěží můžeme divit, že tu máme takové turecké hospodářství. Ani ten největší naiva si nemůže myslet, že ráno zaseje a večer sklidí celý pole.
Ale jak vidno, u nás je jich nějak privela.
K volbám jsem šla po dlouhém váhání, smysl pro občanskou povinnost nakonec zvítězil, ale byl to tuhý boj.
Nicméně si ale myslím, že ať budou vládnout kašpárci takoví, nebo makoví, určitá část obyvatelstva (a mám takové neblahé tušení, že je to většina) bude pořád remcat a držkovat, protože pro ně by ideálním státem bylo tak akorát pohádkové království, kde pečení holubi lítají do úst.