Věčný (a zbytečný) spor vědy a víry

Poslední dobou nad tímto tématem hodně přemýšlím a pár událostí poslední doby mne přinutilo o tom konečně napsat článek. Velice často se totiž na internetu setkávám s válkou mezi tzv. esoteriky na straně jedné a tzv. vědci na straně druhé. Slovo takzvaně je namístě, protože mnohdy nejde o odborníky, ale o nadšence, kteří jsou přesvědčeni, že jejich výklad světa je ten jediný a správný a mají potřebu se do protistrany neustále navážet a kritizovat ji a to často za pomoci argumentů, postavených na vodě.

Jakožto autor esoterických webovek se místy setkávám s tím, že mě tzv. vědci odsuzují a dočkávám se od nich kritických reakcí – a naštěstí se mnohdy stalo, že jsme si své postoje byli schopni inteligentně a rozumně vysvětlit, takže jsme nakonec s pomyslné arény odcházeli každý s jiným názorem, ale tolerantní k názoru druhého. Což je však bohužel vzácná výjimka.
Jde o to, že na obou stranách – té vědecké i esoterické – je obrovské množství debilů. Ano, zhruba tolik, co v běžné populaci. Bohůmžel, tito debilové jsou nejvíce slyšet a nejvíce na sebe upozorňují – dost mi to připomíná spory o islámu, kdy pochopitelně nejvíc slyšíme o bláznivých fanatických radikálech, ale o umírněných a inteligentních věřících se dočteme jen zřídkavě, což však neznamená, že neexistují.
S vědci a esoteriky (dovolte mi ušetřit si psaní a vynechat slůvko takzvaně, ačkoli je stále na místě) se to má stejně. Je nutné si uvědomit, že všechno prochází vývojem a mnohdy zjišťujeme, že ne všechny donedávna platné premisy jsou stoprocentní pravdou.
Jako příklad mě napadá vliv psychiky na lidské zdraví – není to tak dávno, kdy lékařská věda toto zcela opomíjela a vliv stresu na zdraví byl bagatelizován a zesměšňován. V dnešní době zkoumání stresu a psychické (ne)pohody přineslo pozoruhodné výsledky a najednou zjišťujeme, že psychický stav člověka velice úzce souvisí s jeho stavem fyzickým. Tedy to, co učí různé tzv. alternativní směry už po staletí.
Tím ale nechci na piedestal stavět esoteriku, naopak – dříve lidé věřili různým absolutním nesmyslům, jako třeba, že jim sperma oběšence navrátí potenci, což (jak čas ukázal) je donebevolající békovina.
Lidé ke svému vývoji potřebují jak vědu, tak víru, což si mnozí zastánci duchovna neuvědomují – že zatímco se rozohňují nad návratem k přirozenosti a přírodě, sedí u počítače – produktu jimi opovrhované vědy. A naopak vědci, útočící argumenty na tzv. alternativní medicínu, zcela zašlapávají do země fakt, že tato má mezi lidmi velkou oblibu a značné úspěchy – chachám, zasměje se „vědec“, vždyť za to může pitomé placebo. Ale placebo vůbec není pitomé, naopak, je to malý zázrak, který dokazuje nezměrnou sílu lidské mysli.
Nu a tady narážíme na největší problém střetávání se vědy s vírou. Místo aby spolu bojovali, by měli začít spolupracovat. Ale mám pocit, že jediné, co se děje je, že zastánci vědy kopou do esoteriků – místo toho by bylo mnohem užitečnější některé jevy podrobit exaktnímu zkoumání a ověřit jejich fungování v praxi. Bohužel, pokud se toto děje, jde často o výzkumy nastavené záměrně tak, aby „všemocná moudrá věda“ vyvrátila „bláboly duchovních tmářů“. Ale takhle by to vůbec nemělo být.
Podle definice je věda propracované a obecné empirické a rozumové poznávání, vycházející z pozorování, rozvažování nebo experimentu. Já ale s diskuzí a článků nabývám pocitu, že věda se dostává do stejné slepé uličky, jako esoterika – totiž že lidé lpějí na svých dogmatech, aniž by k tomu měli racionální důvod a místo poslouchání a poznávání a pozorování jen tupě opakují dokolečka, že je něco kravina. Tohle je typický sektářský přístup, jaký nalezneme u desítek samozvaných léčitelů a guruů – předloží nám nepodložené teorie, které donekonečna omílají, až jim lidé uvěří, ačkoli stojí na hliněných nohách.
Velkým problémem esoteriky oproti vědě je, že jde často o vnitřní zážitky lidí, které nejsou aplikovatelné na každého a že se jedná o věci, které nelze potvrdit ani vyvrátit. Víra v anděly, boha či dévy stromů bude vždy jen vírou, protože setkání s těmito bytostmi nelze prokazatelně potvrdit ani je vyvrátit. Přesto se najdou tací, kteří víru – soukromou věc každého jedince – zesměšňují a vysmívají se jí a pak není divu, že vznikají ohnivé spory.
Jsou prostě věci, které vědecky zkoumat nelze a tyto věci by z debat měli být vyškrtnuty. Na druhou stranu existuje armáda esoteriků, kteří blábolí nesmysly například o tom, že žijeme v duté zemi, což moderní věda dávno vyvrátila a oni přesto dokola opakují svá nesmyslná tvrzení. Tam je namístě, aby lži byly nahrazeny vědeckými fakty. Pokud nějaký šaman bude vykládat, že pravidelné pojídání psích hovínek léčí rakovinu, musí prostě přijít vědecká autorita a uvést jeho bludy na pravou míru.
Ve všech ostatních případech by ale věda s esoterikou měli spolupracovat, vést dialog, doplňovat se. Což se stále téměř neděje. Jato, že tzv. vědci tak strašně odsuzují homeopatika, reiki, energii kamenů a další věci, přičemž zástupy lidí potvrzují, že tyto metody jim pomohly ke zdraví a duševní pohodě? Jaktože duchovní nadšenci odmítají postupy moderní medicíny, která má za sebou nebývalé pokroky a armády vyléčených lidí?
Rozhodně nejsem z těch „ezolidiček“, co tvrdí, že všechno vědecké je zlo a jediné, co vyléčí zápal plic je energie kamene a modlení se k archandělům. A ti, kteří tohle tvrdí, jsou sprominutím blbové. Stejní blbové jako ti, kteří brojí proti síle mysli a pohrdají placebo efektem.
Kladu si otázku, proč věda a víra nespojí své síly a mnohem více se nevěnujeme zkoumání některých jevů – jako třeba právě placebo efektu, který dokáže nejen vyvolat reakci těla bez toho, aby byl do něj vpraven lék, ale také ignorovat podávání léku, ačkoli to se děje (vice viz odkaz). Někdy si říkám, kde je hranice zdravé skepse (o niž se snažím) a kde už je slepý fanatismus.
Úkolem vědy by nemělo být pohrdlivě odsuzovat vše, co dosud do hloubky neprozkoumala, ale právě zkoumat a objevovat neprobádané.
Hodně mě mrzí, že mezi tzv. esoteriky jsou zástupy podvodníků, co ožebračují lidi na základě smyšlených schopností, co lžou o svých talentech kvůli slávě a uznání. A taky mě mrzí, že jsou tzv. vědci, kteří díky těmto lhářům odsuzují všechny – a tak se dočítáme o podivuhodných případech, které věda nedokáže vysvětlit, jen na stránkách záhadologických časopisů, protože ta „pravá“ věda cokoli, co nechápe, odsoudí jako podvod, ačkoli ten se nikdy neprokázal.
Vždy si vzpomenu na případy zkoumání breathariánství. Na jedné straně je podvodnice Jasmuheen, která na propagaci života bez jídla vydělala majlant a pak se ukázalo, že má doma skrytou spižírnu a baští jako o závod. Na straně druhé indický stařík, který strávil několik týdnů pod nepřetržitým dohledem lékařů bez jídla jen s douškem vody na den a ačkoli všechny testy a svědectví prokazují, že jeho tělo nepřijalo žádnou potravu a přesto byl fyzicky zdravý, aktivní a nehubl, smtl se příklad pod koberec jako podvod.
Někdy je prostě snazší věci, které nám nejdou do krámu, zamést pod koberec a nevidět je – to je bohůmžel vlastností obou těchto táborů. Když jsem několikrát diskutovala s vědci se Sisyfa, vypadalo to podobně, jako debata se zabedněným křesťanským fanatikem. Cokoli, co nebyli schopni vysvětlit, nazvali podvodem a nebo rovnou moje otázky záměrně ignorovali. Jsem vděčná vědcům za jejich objevy a vyvracení bludů, vážně si toho velice vážím – ale krucinál, co je vědeckého na tom, na základě jednoho případu vyvozovat, že celá teorie je nesmysl?
Už se do toho začínám motat, takže – co jsem tím chtěla říct?
Je jasné, že tu máme spousty fantasmagoriků, kteří dělají z lidí (a někdy možná i ze sebe) blbce. Existují podvodníci, co z lidí tahají tisíce za úplné nesmysly. Ale na základě toho si prostě nelze udělat názor a ten pak prezentovat jako vědecká fakta.
Dogmata nikdy v historii lidstva nepřinesla nic dobrého. A kouzlo lidského vědění je právě ve zkoumání nepoznaného, v hledání souvislostí, v pozorování světa kolem sebe a vyvozování závěrů z toho plynoucích. Základem by měla být mysl, otevřená poznatkům, ale ne slepá víra v něco, co není nijak ověřené a nebo je to dokonce založené na lži.
Prostě lidi – důvěřujte, ale prověřujte, prožívejte a zkoušejte a pokud máte ty možnosti, začněte zkoumat to, co bývá opomíjeno, ponořte se do záhad lidské mysli a naší planety. Je toho tolik co objevovat a ignorace ještě nikoho neposunula vpřed. Až věda s esoterikou začnou pracovat společně, hned tady na světě zase bude o něco líp.

42 komentáře “Věčný (a zbytečný) spor vědy a víry

  1. Souhlasím s tebou… Problémem je, že když se řekne esoterika, tak většina lidí si vybaví nějaké podivné věštce z televize nebo nějaké pokoutné léčitele :/

  2. Tím neustálým zdůrazňováním "tak zvaní vědci" jsi zcela na úrovni Alue.

    Nevím, že by nějaký vědec popíral placebo efekt, to je velice chabý argument na podporu esoteriky. Otázkou spíše je, zda placebo efekt je jen chvilková záležitost anebo má trvalý účinek. O tom druhém dost pochybuji a pak si také myslím, že kromě případů psychické nepohody, depresí apod. ve všem ostatním, kde jde o nemoci těla a ne "duše", jsou všechny postupy tzv. (a samozvaných) léčitelů k ničemu, nebo přímo škodí, protože odvádí od odborné léčby, která by mohla pomoct.

  3. No… Nikdy jsem se zatím nesetkala s vědci, kteří by odmítali "bez faktů doložená fakta". 😀 Vždycky rádi polemizují.

    Já třeba zbožňuju takovou kosmologii nebo jiný vědy zabývající se vesmírem, páč když už neví, jak odpovědět, jednoduše řeknou něco na způsob "Boží vůle". 🙂 Nepopírají to, protože si sami svými vědomostmi nejsou jistí – alá Sokrates.

  4. [2]: proč používám frázi takzvaní vědci (a takzvaní esoterici) vysvětluji hned na začátku – protože nemluvím vždy o skutečných vědcích, ale často jen o laicích, kteří se vědou ohánějí na internetových diskuzích.
    A kdybys článek četl pozorněji, pak nikde netvrdím, že vědci POPÍRAJÍ placebo efekt, ale že jej bagatelizují a hovoří o něm výsměšně, ačkoli se jedná o velmi zajímavý a velmi důležitý fenomén.
    A ke třetí věci – alternativní metody by vždy měly jít ruku v ruce s těmi vědeckými a nikoli proti sobě. Proti samozvaným léčitelům a šarlatánům, kteří lidem vykládají bludy, jsem stejně zaujatá, jako vy;)

  5. To, že "psychično" a "fyzično" spolu souvisí, snad už v dnešní době nepopírá nikdo. Stres (tedy psychická "nepohoda") může být spouštěčem různých chorob, a to vědci, pokud vím, také nepopírají. Naopak.

    Mezi esoteriky zřejmě bude mnohem víc pitomců a podvodníků než mezi vědci. Pro příklady není nutné chodit daleko. A dokážou napáchat hodně škod. Nikomu neberu jeho víru v anděly nebo čarovnou moc kamenů, ale s nádorem mozku nebo rakovinou se raději svěřím do rukou lékařů a vědě.

    Máš pravdu v tom, že by se lidé měli naučit o svých odlišných názorech slušně diskutovat a "protivníka" neurážet jenom proto, že si myslí něco jiného.

  6. Já taky nikdy nepochopím, proč někdo tvrdí, že může existovat jenom božstovo nebo jenom věda. Naše babička nevěří na evoluci, protože prý pocházíme z Adama a Evy, sestřenice tvrdí, že bohové nejsou, protože jsme se vyvinuli z opic. Copak ti bohové nemohou mít na svědomí evoluci? 🙂

  7. Já jako přesvědčený buddhista se spíš než s vědci nebo ezoteriky dostávám často do sporu s konzervativními křesťany. Věda Buddhovo učení dost potvrzuje – například to, že vědci vysáli vzduch z nádoby a vytvořili vakuum, a pak se v té nádobě začaly částice znovu objevovat tam, kde na ně pomysleli… Nebo že foton může být zároveň vlna i částice, záleží na pozorování… To Buddha říkal, že prázdnota je forma… Jinak s tou evolucí – já to beru tak, že evoluce vysvětluje vývoj našich těl, karma vývoj našeho vědomí… jde to ruku v ruce. S tím Sysifem – moc nechápu třeba Grygara. Nevím, jak si dokáže argumentačně obhájit to, že na jedné straně tvrdí, že celá ezoterika je podvod, protože nejsou důkazy, že funguje. Nebo že nemůže být mimozemská civilizace – nejsou důkazy. A zároveň věří v Boha, ačkoliv na to nemá důkazy žádné. Zkrátka naprostá nekonzistentnost v argumentaci.

  8. O tomto jsem už jednou psal článek i na svých stránkách a kdybych to měl shrnout do jedné věty tak bych řekl asi toto: "Duchovní a materialističtí vědci nenaleznou a ani nemohou nalézt "společnou řeč" proto, že materialističtí vědci "kalkulují" pouze na úrovni fyzického světa" (dokud vědec nepracuje i s úrovní duchovní, pak nemá šanci najít společnou řeč s jakýmkoliv duchovním)

  9. Jsem šťastná za tento článek, protože se dozvídám konečně inteligentní názor od člověka, který se sice svým zaměřením článků na blozích přiklání spíše ezoterice (viz tvůj blog posel světla), ale na druhou stranu zaujímá střízlivý a nevyhrocený postoj jak ke vědě, tak k ezoterice.
    Jsem ráda, že nejsem sama, koho rozčilují ti (ano, takzvaní!) ezoterici s teoriemi o duté zemi (jak to mohou s takovou jistotou tvrdit?!), o čárových kódech se satanskými šestkami (a sami se často prezentují na internetu, kde většina odkazů začíná na www) a dalšími teoriemi, které prosazují jako naprostá fakta a jejich sebevědomí a postoj ,,Já vím všechno'' je na ostudu pro celou tuto ezoterickou, či chcete-li alternativní (tohle slovo není tak zprofanované) problematiku. A to samé je jistě s takzvanými (či samozvanými?) vědci, akorát do této problematiky tolik nevidím, jako do té výše popsané.
    Myslím, že veškerá ,,duchovnost'' v pravém slova smyslu tkví v jakési vyrovnané mysli, užívání si života a každého okamžiku, který člověk zažívá, dělání všeho tak, jak nejlépe člověk dokáže (a ten výsledek podle toho také vždy vypadá), uznávání a ctění přírody a vesmíru, radování se z maličkostí a především jak ve zdravém rozumu schopném kritického uvažování, tak v poslechu intuice a vlastního srdce, pokud to mohu takto nazvat.

  10. Konečně to někdo sepsal jako článek 🙂 Mám stejný názor. Vždycky mě vytáčí když vidím ezoterika podvodníka, jak si rozjede tu svou psychologickou šarádu, mele pár naučených frází a jen inkasuje chechtáky. A pak ti zatvrzelí vědci, kteří odmítají jakékoli alternativní myšlenky a jedou si v zajetých "osvědčených" kolejích. Kdyby vědci měli i v historii takovýto přístup, tak možná furt jezdíme v parostrojích, protože elektřina je přece fantasmagořina a blábol snílků 🙂
    Všechno musí být v rovnováze. I kdyby to měl být jen ten placebo efekt, tak to přece stojí za to. I to dokáže divy a kolikrát rozhoduje o vyléčení/přežití.

  11. Nezlob se na mě Lúmmen, ale… Ok, já ti tvůj esoterický pohled na svět neberu a uznávám, že někteří zastánci vědy jsou fanatici.

    Nicméně když napíšeš, že některé věci vědou zkoumat NELZE, tak prostě je vidět, že NEVÍŠ, co to věda je (ale to není taková hanba, protože to neví dost lidí).

    Ostatně celou vědu jsi shrnula jen do jedné ocitované definice…

    To je to, co mě na většině esoterických lidí vadí – nadávají na vědu, ale mnohdy prostě vůbec nechápou, co to ta věda je, jak funguje, kritizují některé její stránky, které ale vůbec nemá a vůbec. Ok, mně nevadí odlišný názor, ale vadí mi názor založený na neznalosti.

    Nechci nikoho urazit, ale prostě mi to vadí… Vadí mi, že někdo kritizuje něco, o čem má dost nepravdivou představu.

    Klidně se pokusím vysvětlit, co to věda je, když někdo bude mít zájem, jelikož jsem se v určité etapě svého života tím zabýval celé dny a noci 🙂

  12. [14]: Nevím, jestli jsi mě pochopil dobře, nějaká vyšší síla, spojení duší, nebe, božstvo nebo jakkoliv to nazveme, nikdy nadbytečná nebude. Alespoň ne pro ty, kteří tu víru mají. Jasně, že na začátku asi těžko bylo slovo, že  asi nikdo neřekl: ,,Budiž světlo" nebo tak něco, to je šílenost, stejně jako představa, že náš svět řídí bytosti poposedávající na obláčcích atd.
    Víra je přece od slova věřit, ne? 🙂
    A i kdybychom byli ze špagetových příšer s banánem místo nosu… můj výrok o evoluci jsi, jak hádám, pochopil dobře.
    Jak je to tedy s tou vědou?

  13. [15]: Nadbytečné v rámci vysvětlení.

    Když potřebuješ vysvětlit, kde se berou banány, a zjistíš, že rostou na banánovníku, už to jako vysvětlení stačí. Potřebuješ tam někam bohy nebo cokoliv dalšího?

    Víra je od slova věřit no. A věda zase od slova vědět.

    Každopádně věda je pouze proces, nic víc. Když budeš pozorovat dalekohledem ptáčka za domem, a sledovat jeho životní návyky, v kolik hodin stává a v kolik hodin chodí spát, děláš vědu.
    Snažíš se prostě něco sledovat, zkoumat…

    A když si to někam budeš zapisovat, např. do deníčku, že ptáček stává každý den v 10:00, a že chodí spát v 18:00, tak už máš nějakou vědeckou zprávu.

    Můžeš taky provést experiment. Např. jak budeš ptáček reagovat, když máš nasypeš hrášek. Zjistíš, že to nezabilo, ale ani nijak zvlášť neovlivnilo jeho chování. A tak to do své zprávy připíšeš. Tohle přesně dělají vědci – jen pozorují a zapisují to.

    Mám pokračovat, nebo nezájem?:)

  14. Mě zas štve, že ve vědě můžeš zpochybnit vše, ale víra je nedotknutelná.

    U věřících mě irituje častý jev… Například křesťan kritizuje pojetí karmy, ale ke své víře v Boha už kritický není. Platí to i naopak.

    Nicméně, i vědci spolu bojují. Akorát jejich problematika má důkazy. Uznání získá obvykle ten, kdo něco vyvrátí.

    I vědec může být věřící (jde o výjimku). Pokud to nekombinuje dohromady (třeba kreacionismus), je to ok.

  15. [16]: to co popisujete je v podstatě jev známý též u tzv. duchovních vědců (ona totiž existuje nejen věda materialistická, ale také věda duchovní – s tím tedy, že lidé mohou využívat moudrosti z obého).

    Mnozí dělají chybu v terminologii – když se řekne věda tak si automaticky mnozí představují materialistickou vědu a ve vztahu k víře (= ezotorice) … ale ona věda může být skutčně jak duchovní tak materialistická (záleží na tom či onom vědci)

    Vyjádřil jsem se jasně ?

    S pozdravem, Lukáš.

  16. [18]: Ano, to je má pointa. Proto můžeš říct, že věda opravdu může zkoumat a popisovat VŠECHNO. A že lze nějak vysvětlit VŠECHNO.

    Ovšem problémem esoteriky je, že máš blíž k víře, než vědě. No… problémem.

    Když něco zkoumáš, pozoruješ a experimentuješ nad tom, musíš vydat vědeckou zprávu známou jako peer-review a vědecká obec ji pak bude napadat, budou ji vyvracet a ty si ji musíš obhájit, podložit důkazy… Oni můžou říct, že tvé metody mají takovou či makovou chybu a…

    Tohle je na vědě to důležité – nic se nekriticky nepřijímá, ale vše se důkladně zkoumá.

    To, cos ty ve vědě popsat musí fungovat (být platné, validní), to znamená, že když někdo úplně jiný bude postupovat stejně jako ty, dojde k úplně stejným výsledkům. Pokud dojde k jiným, tak může zpochybnit tvou peer-review (nebo ty tu jeho). Protože obvykle existuje jen jeden objektivní fakt.

    A to je důvod, proč tímto filtrem tak úplně neprochází esoterika. Jsou to prostě pravidla nastavená určitým způsobem.

  17. Ono to asi není o vědcích obecně, ale spíš o specifické odnoži fanatických ideologů, sdružujících ve v organizaci Sysifos. A ti jsou jen pobočkou své zahraniční centrály a plní její zadání. Udržovat lidi v materialismu a nedovolit duchovní probuzení. No, nedaří se jim to a v budoucnu to budou mít čím dál horší. Lidi totiž začali otvírat oči. Díky internetu.

  18. Potíž je také, že někteří ezoterici se pokoušejí přesvědčit veřejnost, že jejich poznatky jsou vědecké, no při bližším zkoumání by se zjistilo, že jejich postupy moc spolehlivé nejsou. Např. známé Emotovy pokusy s vodou, dá se k tomu dohledat, že to byl v podstatě podvod, neboť jako reprezentativní "důkazy" byly vybrané jenom ty vzorky, které podporovaly jeho ideu.

  19. [19]: je to všechno především o terminologii. Na jednu věc mají mnozí desítky slov.

    To co říkáš o ezoterice se netýká všech duchovních. Jsou tací duchovní (či ezoterici chceš-li) kdo se opírají o víru a jsou i tací kdo se právem označují duchovní vědci (jako třeba František Bardon nebo Papus či třeba já sám).

    Duchovní vědci a materialističtí vědci fungují ve své podstatě stejný způsobem ale jen s jediným rozdílem = duchovní vědci pracují nejen z fyzickou úrovní, ale i duchovní (čímž není myšlena víra)

    A zdůrazňuji že EZOTERIKA ČI DUCHOVNO (chceš-li) neznamená automaticky VÍRU (obé je vědou duchovní).

  20. [22]:

    Ano, duchovní vědci pracují jako vědci. Proto opakuju, že věda dovede vysvětlit VŠE.

    Jen esoterická část vědy není přijímána vědeckou komunitou, protože nesplňuje její daná kritéria.

  21. [20]: Nebýt vědy, tak žádný internet není. Navíc Sisyfos má svou společenskovědní sekci. V neposlední řadě se distancuje od otázek politických a náboženských. Reaguje akorát na "kombinace", například léčba modlitbou apod.

  22. Vzpomínám si, jak se mě jeden člověk ptal, jestli vím, že existenci Boha ještě nikdo přesvědčivě nedokázal. Divil se, že to vím a přesto v něj věřím.

  23. [28]: co znamená duchovní ? No to máš snadné = to je každý, kdo se vážně především vnitřně zabývá vědami duchovními (a ty nepochází z fyzické úrovně = posilování svých vnitřních sil za pomoci kterých můžeš pouhý vůlí měnit realitu okolo sebe) a fyzický svět je pro takového duchovního "Jen" pole na kterém se (zjednodušeně řečeno) cvičí)

    [29]: ano to je úsměvné, já vím – faktem je že to takovým lidem nevysvětlíš 😀

  24. [37]: Ty to stále nechápeš 🙂

    Představ si, že vyrobím megafon a na výrobu použiju megafon, šňůru a veverku. Hádanka, na co je šňůra a veverka?

    A na co je bůh u popisu evoluce?:)

  25. Tohle je námět na opravdu dlouhý text.

    Nicméně ve stručnosti: Jsem toho názoru, že jak ve vědě, tak i ve víře existují vlivné síly, bojující proti tomu, aby se tyto oblasti propojily. Erbovní organizací je spolek Sysifos, kde vedle sebe sedí v dojemné shodě marxisté a věřící. A zuřivě popírají vše, co by mohlo dichotomii vědy a víry narušit.

  26. [38]: Tak o tom bych silně pochybovala. Skutečnost, že banány rostou na banánovníku, jsem pochopila i já (sic!) po absolvování prvouky. To ale ještě neznamená, že nemůžu věřit v nic vyššího- já prostě a jednoduše chci. Až uvidím důkaz ne o tom, že je ta vyšší síla, jak říkáš, zbytečná, ale o tom, že něco naprosto popírá její existenci, až nějaký vědec definitivně a nevyvratně prokáže, že neexistuje lidská duše, ne prohlásí, že nemá proč existovat, pak ti dám za pravdu. Do té doby můžeš pokračovat v popisování ptáčků v hnízdečcích na mojí zahrádeče a já zase ve svých… co to je? Výlevech 😀

  27. [16]: no mě třeba fakt, že banánovník existuje nestačí. kde se vzal? Kdy vyrostl první banánovník a proč? A jakmile se začneš ptát proč, věda odpovědi nemá a nejspíš ani nikdy mít nebude. Na otázky "jak" dokáže odpovědět velmi dobře, ale pro "protože" si lidé chodí k náboženstvím.
    Jinak věda nemůže vysvětlti všechno – protože prostě nelze individuální meditační zážitky podrobit zkoumání a nelze navodit nikdy stejné podmínky – esoterika je většinou série neopakovatelných zážitků v neopakovatelných podmínkách, takže ji nelze vědecky obhajovat, což ale nutně neznamená, že tyto věci neexistují, jen současná metodologie je není schopna zachytit.

  28. Moc pěkný článek. Prakticky se stejnými jevy se setkávám, když se s někým bavím o vědě a víře (jsem křesťan). Zabedněnci jsou prostě na obou stranách. Kdysi jsem reagoval na svém blogu na Tvůj článek s názvem "Co mi vadí na křesťanství?" tady: david-kucera.blogspot.cz/2013/06/co-mi-vadi-na-krestanstvi.html

    Jsem toho názoru, že poctivá věda a poctivá víra se doplňují,nejsou v rozporu. Pracuji na Ústavu jaderné fyziky (výroba radioaktivních léků) a několik mých věřících přátel rovněž pracují ve vědě a nevidí v tom problém (soulad vědy a víry).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *