Ukradené Vánoce

O Vánocích se na všech webech, ale i v televizi a tištěných periodicích objevují vánoční zamyšlení, kdy slavné osobnosti i obyčejní lidé přemýšlejí nad smyslem a účelem Vánoc, lkají nad komercí a proklínají nedostatek úcty k tradicím. Vyzdvihují pravou podstatu Vánoc a zatracují všechny ty Santy Clause, baňaté lahve Coca-coly a pozlátko krabic z vánočními dárky. Apelují na to, co je původním smyslem Vánoc – tedy oslavení Ježíškova narození. Jenomže se šeredně pletou. O tomhle Vánoce původně vůbec nebyly.
Křesťanské Vánoce jsou staré zhruba dva tisíce let, což je vcelku dlouhá doba. Ale tradice vánočních oslav sahá ještě mnoho tisíc let do minulosti, do dob, kdy Ježíšovo narození nebylo ani předpovězeno. Původní tradice je totiž pohanská.

Keltové, Slované i Germáni slavili v tomto čase zimní slunovrat. Ten připadá na 21.prosince a jedná se o nejkratší den v roce. Slunce zapadne velice brzy a celý kraj se potopí do noční tmy na nejdelší dobu za celý rok. Ale má to i svá pozitiva – od tohoto dne už se noci jen zkracují a ačkoli zima pevně třímá vládu, naděje na jarní vánek a zelené stromy je jaksi hmatatelnější a bližší. Podstatou prapůvodních pohanských svátků bylo upozornit na tento fakt a taky to pořádně oslavit.
Keltská báje o tomto dni vypráví, že král Cesmína, vládce odcházejícího roku, bojuje o noci slunovratu s Dubovým králem, tím, který vládne roku novému. Samozřejmě, že Dubový král jej vždycky porazí a nový rok tak může začít. Někteří Keltové slavili nový rok právě v den zimního slunovratu, o Yule, v jiných zemích nový rok připadal na Samhain – v dnešní době je známější spíš jako Helloween.
Další tradice, vázající se k Yule, bylo zdobení jehličnanu, jakožto symbolu zimy, a zdobení domu symboly krále Cesmíny – cesmínovými větvičkami, jmelím a věnečky z jehličnanů.
Kromě králů Zimy a Jara však Yule vévodí ještě Trojná bohyně, respektive její první aspekt panna. Nový rok se rodí a ze stařeny se stává opět nevinná mladá dívka.
O Yule si lidé naposledy nacpali břicha, protože věděli, že tuhá zima moc hojnosti nepřinese. Nadělili si něco dobrého do žaludku, nějaký ten alkohol na zahřátí a pak se dlouho do noci hřáli u ohně, zatímco venku zuřila bitva mezi Starcem a Mladíkem, Zimou a Jarem, Nocí a Dnem.
Tohle všechno se slavilo dávno předtím, než přišel na svět nějaký Ježíš. Ten chlápek, pokud opravdu žil, se mimochodem narodil někdy v polovině srpna, což vydedukuje i biblický laik – pasáci ovcí by totiž v prosinci jen těžko měli stáda venku a spali by pod širým nebem. Ranní šiřitelé křesťanství si ale byli dobře vědomi toho, že pohany na víru nepřivedou násilím. Proto své tradice dovedně ukryli za ty pohanské.
Panna Marie jakožto aspekt trojné bohyně, narození Spasitele, který symbolizuje nový začátek a ryba, ačkoli dnes propagovaná jako křesťanský symbol, původně byla prostě jen v zimě nejsehnatelnější maso. A zdobení stromečku a cesmína přetrvala dodnes, aniž by si ji někdo spojoval s původním významem.
Takže milí strážci tradic, co roníte krokodýlí slzy nad komercí a pozlátkem, než začnete příště lamentovat, že Narodil se Kristus pán a Santa Claus je ničitelem tradice, zjistěte si nejprve, kdo tradice zničil jako první. Ten páprda v červeném je za vaším Jéžou dva tisíce let pozadu.

7 komentáře “Ukradené Vánoce

  1. Jen drobná poznámka k tomu Ježíšově narození.. Myslím, že vzhledem k zeměpisným výškám a šířkám, ze kterých pocházel, nemusel být pro pasáky žádný problém uprostřed prosince nocovat pod širým nebem.. Přecijen Izrael není zrovna chladná oblast..;-) Ale toť jen detail.

  2. Judas: Vzhledem k zeměpisným šířkám, výškám i historickým faktům to problém byl – nemám to z vlastní hlavy, ale z vědeckého časopisu (21.století) takže myslím, že můžu badatelům věřit. A mimochodem píšou o tom i jehovisti ve Stážné věži. Jde o to, že v Izraeli je v prosinci sice tepleji než u nás, ale před dvěma tisíci tam bylo klima o něco vlhčí a tudíž i chladnější a hlavně – v létě se ovce pásly a rostla jim vlna, v zímě je ostříhali a odvedli do chlévů a bavili se vyráběním látek z vlny. To jen tak ve zkratce o tom nocování v prosinci;) Pokud tě to zajímá víc, tak poslední číslo 21.století je o biblických záhadách ve světle vědeckých faktů, doporučuju;)

  3. Ano, je to pravda :))) Já jsem praktikující křesťanka a nijak se to nesnažím popírat – první křesťané potřebovali vymýtit pohanské zvyky a tak tam strčili Vánoce (stejně jako Velikonoce – mají pohyblivé datum, protože i původní pohanské svátky byly pohyblivé) a něco jenom přemaskovali :))) Při tom boření tradic bychom se pak vlastně dostali až do doby, kdy žádné podobné věci nebyly, a mohli bychom se jít klouzat. :))))))

  4. Raven: jo, to máš pravdu:) spíš bychom se ale třeba dostali k úplně prapůvodním podstatám všech svátků – což by mohl být někdy nejspíš docela šok 🙂 A za své náboženství se člověk nemusí stydět, pokud ho cítí v srdci pak je to v pořádku, ale já bych křesťanem nikdy být nemohla – vadí mi jejich staleté zločiny a demagogie. Původní myšlenka je však když nic jiného tak zajímavá.

    Estel – tak ho pozdravuj;) Sláva pohanům!;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.