
Nechci tady házet nějaká čísla, ani si vycucávat z prstu důvody, proč být či nebýt součástí některé z olbřímých globálních sociálních sítí. To nad čím se chci zamyslet je samotné slovo síť. Napadá vás vůbec, kolik má významů? A kolik z nich se dá aplikovat na všechny ty fejsbůky, majspejsy, tvitry a další vymoženosti virtuálního světa?
První, co mě napadne u slova síť je uvíznout v pavoučí síti. Možná to bude proto, že se pavouků bojím, ale třeba mi tento význam naskočí i proto, že jsem sama součástí sociální sítě a občas se v ní cítím jako lapená moucha, která čeká na sežrání.
Sociální síť (a bavme se teď jen o těch internetových) má totiž své nevýhody, stejně jako pavučina nás svazuje, omezuje nás, chytá do svých osidel. Lapíme-li se do ní, nikdy už náš život nebude stejný. Motáme se v bludném kruhu statusů a více či méně virtuálních přátelství. Trávíme mnoho času bezmyšlenkovitým sondováním soukromí ostatních, navazujeme krátká přáletsví pod statusy a sbíráme „lajky“ jako by to byly úsměvy či pohlazení. Ale ony nejsou, je to jen jeden klik myší, za kterým může být cokoli.
Ale my jsme stejně lapeni a nemůžeme ven. Protože mimo síť nejsme ničím, nemáme vazby, nemůžeme se kontaktovat s přáteli a snadno s nimi sdílet své pocity, zážitky, fotky z akcí, pozvánky na zajímavé události… jsme v síti, ale to, že jsme polapeni samo o sobě není tak zlé, horší je pro nás uniknutí.
Ovšem existuje i jiný význam slova síť a to je síť záchranná. Vždyť víte, taková ta třeba v cirkuse pod lanem, po kterém chodí provazochodci. Když do ní spadneme, zachrání nám život nebo alespoň zdraví. Sociální síť zachraňuje naše přátelství.
Znáte to – odešli jste ze základky, ze střední a z pevných přátelství se rázem staly letmé známosti, protože jste se všichni rozprchli do světa. Sociální síť vás ale velmi snadno může přiblížit. A tak je to se všemi, kdo se ocitli daleko od sebe, ale chtějí udržovat vztah – záchranná síť je podrží pospolu, dá jim možnost komunikovat, sdílet své životy tak, jako by byli sousedi. Mám několik takových přátelství a je to fajn, mrknout na sociální síť a vědět, co teď dělá můj kamarád ve Skotsku nebo v Praze.
A co takhle síť rybářská? Nechytáme občas příliš mnoho ryb, příliš mnoho přátelství, než kolik zvládneme? Není čas od času dobré si položit otázku, zda ten který kamarád za to virtuální přátelství stojí? Kdyby nebyl online, zvedli bychom telefon a zeptali se ho, jak se má? A nebo se za ním vypravili? Zašli na pivo, na nákupy, zajeli na akci? A kolik přátel naše sítě zadrží, než se protrhnou a všechny rybky nám uplavou, až nakonec zůstanou jen ty největší, které uniknout ani nechtějí?
Se sítěmi se to má jako s ohněm. Jsou to dobří sluhové a dají se využít na mnoho užitečných věcí. Ale jsou to velmi, velmi špatní pánové. Musíme s nimi nakládat opatrně, nechytat každého, ale nenechat všechny proklouznout příliš velkými oky. A taky si musíme dávat pozor, abychom si v nich hověli, jako třeba v houpací síti a ne abychom se do ní zamotávali, jako do sítě, do které se chytají nebezpečné šelmy.
Sociální sítě jsou obrovskou možností, kterou jen stačí chytit správně a může nám přinést mnoho dobrého. Ale taky nám může pěkně zavařit. Nenechme se lapit do sítí, ale zároven nezůstávejme sami, jako kůl v plotě, bez vazeb a spojení.
A bacha na pavouky. Koušou.
Ahooj:) zajímal by mě tvůj názor na paranorma..:) a máš moc pěkný blog:))
Dobrý názor 🙂
dobrý názor
Moc hezky sepsaný článek 🙂
Naprosto geniální článek, jako bys mi mluvila z duše 🙂 Jde vidět, že umíš dobře "přenášet své myšlenky na papír", lépe to napsat snad nešlo 🙂
Trochu jsem ale zaváhala nad tvým pojetím houpací sítě, pod tím bych si představila něco jiného. Konkrétně to, že si člověk lehne do houpací sítě a zdá se mu bezpečná, každé lanko v ní je pevné, ale ve skutečnosti stačí málo, aby se síť nějak převrátila.
Každopádně díky za pěkné počtení 🙂
Inu názor zajímavý a v podstatě se shodneme (a to i přesto, že proti ksichtoknize mám spoustu výhrad a místo sociálních sítí mi stačí ICQ a blog :))
to rikam porad, je to jako s ohnem, dobrej sluha spatnej pan:) a kdyz je nekdo s prominutim tak blbej, ze si tam haze informace, kterych muze nekdo zneuzit, je to jeho problem, kdyz se tak pak stane:)
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli víš o fenomémech SOPA, PIPA, ACTA atd., o kterých se teď hodně mluví v souvislosti s omezením svobody na internetu. Případně jaký je tvůj názor? http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/co-je-acta
Deal?
ľuďia tak veľmi túžia po ideálnych vzťahoch z príbehov, až je im často fuk, s kým vzťah nadviažu, len aby boli v sladkej ilúzii spolupatričnosti.Sú nadšení silou vzťahu a veľkým počtom ,,priateľov", hreje ich pevné a oddané puto a to, že sa môžu na niekoho spoľahnúť.No zrazu z neba spadne niekto vhodnejší a to večné staré puto celkom prosto a výsmešne pukne. V sieti je to bežné. A to len preto, že ľudia sú príliš osamelí.