Pohádka o zvláštních sousedských vztazích

Milé „děti“, dnes vám Lúmennka poví pohádku. Pohádku s ne zrovna šťastným koncem, ale s poučením. Tak se usaďte a pozorně čtěte…
Žili byli dva sousedi – pan Aleš a pan Bedřich. Každý byl úplně jiný, měl jiné zvyky a jiné názory, ale nijak jim to nepřekáželo. Je pravda, že prapradědeček pana Aleše prapradědečka pana Bedřicha nesnášel, rvali se o každou drobnost, ale ty časy už byly dávno pryč a oba sousedé žili ve svých domcích a na svých zahrádkách vcelku spokojeně. Navštěvovali se a povídali si, když se jednoho dne objevili první potíže…
Toho dne pan Aleš chtěl postavit u pana Bedřicha na zahrádce kůlnu na nářadí. Pan Bedřich byl dobrák, neptal se, proč chce pan Aleš stavět kůlnu na cizím pozemku a beze všeho mu to dovolil. „Jednou jsme sousedé,“ říkal si pan Bedřich „tak bychom si neměli dělat zle.“
Pan Aleš si tedy postavil svou kůlnu a tu a tam do ní zašel. Občas s ním chodila i jeho žena. Panu Bedřichovi bylo divné, že pan Aleš nutí svou ženu, aby chodila metr za ním a aby byla celá zahalená do šátků, že jí koukaly jenom oči. „Ale co,“ řekl si. „jednou jsme sousedé a tak se ho na to nebudu ptát, koneckonců, ať si dělá co chce.“

Dny ubíhaly a nic zvláštního se nedělo. Až jednoho dne se pan Bedřich rozhodl postavit si taky kůlnu na nářadí. Jenomže na jeho trávníku už jedna stála a tak požádal pana Aleše, zda by ji mohl postavit na jeho zahrádce.
„V žádném případě!“ rozhorlil se pan Aleš. „Je to můj pozemek a tady budou stát jen moje stavby, žádnou cizí kůlnu tady nechci!“
Pan Bedřich tomu moc nerozuměl, přece panu Alešovi vyšel vstříc a tak jen očekával stejnou výpomoc. „Ale tak co,“ řekl si opět. „jsme jednou sousedi, nebudu dělat zlou krev. Kašlu na kůlnu – prostě si budu dávat nářadí do sklepa a bude.“
A aby nekazil dobré sousedské vztahy, nechal se od pana Aleše hned ten večer pozvat na večeři. Vzal s sebou i svoji ženu, aby taky jednou vyšla mezi lidi. Vzal ji kolem pasu a vedl ji k sousedovým dveřím. V tu chvíli pan Aleš vyletěl jako čertík z krabičky a hulákal: „No to svět neviděl, sousede! Co to děláte? Vy objímáte takhle ne veřejnosti svou ženu? I vy nestydo!“
Pan Bedřcih rychle ruku spustil (nechtěl se hádat, to víte, sousedské vztahy), ale jeho žena si to nechtěla nechat líbit a do pana Aleše se pustila. Ten jen mávl rukou a zabručel něco o tom, že ženská nemá do takových věcí co mluvit.
Tak zasedli k večeři a pan Aleš si celou dobu pokradmu prohlížel Bedřichovu ženu. Nakonec povídá: „Bedřichu, tohle nepůjde. Až příště půjdete ke mě, chci aby vaše žena taky byla zahalená, to víte, mě to pohoršuje a nelíbí se mi to, když je ženské vidět víc než oči, prostě se to nesluší a tak až přístě vejde na můj pozemek, ať si zakryje ramena, kolena i vlasy. No a ten obličej by koneckonců taky mohla…“
To víte, že se to nelíbilo ani panu Bedřichovi, ani jeho ženě, ale co měl dělat? Nechtěl kazit sousedské vztahy a tak při příští večeři už byla jeho manželka zahalená od hlavy až k patě. Jenže to panu Alešovi nestačilo.
„Víte, Bedřichu,“ povídá sousedovi. „Mě hrozně vadí, že když k vám přijdu, je vaše žena tak odhalená. Až přijdu já na návštěvu, ať se taky zakryje. Je to sice váš pozemek, ale já si to takhle přeju a basta fidli.“
A co myslíte, že udělal Bedřich? Kývl.
Ale panu Alešovi to nestačilo. Začal si diktovat, co všechno při jeho návštěvách musí pan Bedřich dělat. U Aleše doma se nepřezouvalo a tak si to prosadil i u Bedřicha. Večeře se u Aleše podávala až v deset a tak to tak musel při sousedových návštěvách dělat i Bedřich. Postupem času si Aleš vymohl další věci – šátky na hlavách už nenosila jen Bedřichova žena, ale i obě dcery; z domu musely všechny obrázky lidí a zvířat; Bedřichova žena nesměla u jídla mluvit, pak se taky muselo přestat větrat a kočky nesměly být ve stejné místnosti jako Aleš a Bedřich nesměl do Alešovi kůlny na nářadí a Bedřichova žena nesměla na sousedův pozemek vůbec…a tak dále a tak dále.
Bedřich pořád ustupoval a ustupoval, až si jednoho dne dupnul a že ne, že domovní řád podle Aleše se v domě nevylepí a už vůbec ho nebude učit svoje děti.
A to byl oheň na střeše. Alešovi děti prořezaly panu Bedřichovi pneumatiky u auta, pomalovaly mu dveře a zdupali záhony. Nakonec mu i zabili kočku a to pan Bedřich nevydržel. Začal všem sousedům vykládat, jaký je Aleš protiva a jak mu vnucuje věci, o které on vůbec nestojí, přičemž ho ani na chvíli nenapadne, že by se taky přizpůsobil jemu, Bedřichovi.
A zase tvrdě narazil. Sousedi se do něj pustili, že je hulvát a že o panu Alešovi se takové hnusné věci vykládat nemají, i kdyby to byla stokrát pravda. Co na tom, že je trochu divný, to on je jen někdy a hlavně – má hezkou zahrádku a doma uklizeno a vždycky pozdraví, tak ať si dá Bedřich pokoj.
Chudák Bedřich nevěděl, co si počít. A tak začal psát na internet, založil si stránky, kde si stěžoval na své patálie se sousedem a co se nestalo! Stránky mu zablokovali, ve schránce se začali množit výhružné dopisy od Alešových příbuzných a telefon s výhrůžkami drnčel v jednom kuse. Zatím si všichni sousedé nechali postavit na zahrádky Alešovu kůlnu a pěstovaly kytičky podle jeho rady. Jejich ženy začaly nosit taky šátky a vlastně proč ne, vždyť Aleš to myslí dobře. Ubohý Bedřich zůstal ve svém boji úplně sám a jednoho dne, když ryl na zahrádce, hodil mu někdo do zelí bombu a bylo po něm.
V celém sousedství už nebyl nikdo, kdo by Alešovi chtěl odporovat a i kdyby chtěl, podle domovního řádu, který nechal Aleš vylepit po celém sousedství, na to stejně neměl právo.
Tak končí pohádka a chcete vědět, jaké je z ní poučení?
Čím více budeme ustupovat přáním muslimů – Alešů, tím méně svobody nám zůstane. Nebuďme jako Bedřich a ozvěme se včas. Zahradní kůlny se změní v mešity, domovní řád – korán bude povinně v každé domácnosti a krásu žen budeme moct obdivovat jen v naší ložnici. Braňme se včas.
K napsání tohoto článku mě podnítila tato zpráva (Švýcaři schválili zákaz výstavby minaretů a multikulti Bedřichové hned protestují).

32 komentáře “Pohádka o zvláštních sousedských vztazích

 1. Síce mi "Aleš" pripomínal hrozne Lorda Lukáša (nič v zlom :D), ale tá hrozba je tu a je len na EÚ, ako sa rozhodne. Prečo? Pretože prijatím Lisabonskej zmluvy sa nás ani nemusia nič pýtať – ako v prípade čerstvo zvoleného prezidenta EÚ. Ako vidím, bude tu diktatúra.

 2. Ten zákaz je asi na místě. Muslimové mi sice nijak nevadí, ale chceš někde být, přizpůsob se, nechceš, můžeš se taky vrátit, odkud jsi přišel. Stavět někde minarety mi přijde docela uhozený. Kolem diskriminace je děsná hysterie.

 3. Souhlasím s tebou, Lum. Teď se hrozně prosazuje býtstrašně  tolerantní a akceptovat kulturní odlišnosti – jenže co když ony odlišnosti jsou proti tomu, co je Evropě tak drahé: demokracii a svobodě? Tady už ustupovat nemůžeme, pokud si tyhle hodnoty chceme udržet.

 4. Dřív se mohamedáni z Evropy hnali ohněm a mečem, teď se marně rozhlížím kolem sebe a ptám se, kdo je vyžene dnes? Že by jim to tentokrát vyšlo bez kapky krve?

 5. Zase úpně nesmyslná věc – Islám. Aááách jo, mně to jejich přesvědčení a vyvolávání konfliktů táááák nudí. A Švýcaři velmi dobře zareagovali, systém "Hleď si svého, nech mě bejt" je na místě, zvlášť když mají muslimové tak dobrou reputaci.

 6. Hej, skvele napsane. Me tyhle veci tak rozciluji! Jenomze, vis co ti na to ti multikulturnaci reknou – dyt krestane se taky vsude cpali a vsechno narizovali.. nj, jenomze v te dobe byl vyvoj lidske metality hlavne evropsky a z Evropy vychazel, takze pokud byla v Evrope renesance, byla treba i v Americe (i kdyz v trochu jine podobe) atd, ten vyvoj byl na priblizne stejnych urovnich.. Ale v arabskych zemich ne! Ti jsou svou metalitou sto let za opicema, dyt oni vazne veri v to, ze Koran spadl jen tak z nebe od Boha a ze Buh mluvi arabsky!
  Uz se mi parkrat stalo, ze kdyz jsem jen naznacila, ze mi vadi staveni mesit v Evrope, tak se me diskuter zeptal, kolik znam muslimu a tak, a pustil se do mne a dal si to uz umis predstavit..
  Ale kdy si lide, co pouzivaji zla krestanstvi jako argumenty konecne uvedomi, ze prave proto, jake mame z historie zkusenosti z cirkevnimi zlociny, musime delat vse proto, aby se ta historie neopakovala! Dnes uz je krestanstvi a cirkev nekde uplne jinde, i Islam jednoho dne bude take.. ale prece neudelame zase stejnou chybu a nebudeme na to cekat nekolik stovek let!

 7. lumenn, jsi si jistá, že je BEZPEČNÉ NAPSAT TAKOVÝ TEXT A VYVĚSIT HO?
  nějaký milý muslim na tebe ukáže prstem, udělají z tebe rasistku, antisemitistku, xenofobku, fašistku, zabásnou tě a máš to za pár.
  Židé vládnou světu, dávej si pozor.

 8. Výborne si to vystihla. Mňa podraďovanie vždy štvalo. Mala som to rovno pod nosom, v lavici za sebou.. 1: Ako sa máš? 2: Dobre. 1: Ako sa môžeš mať dobre, keď sa prezidentom stal Gašparovič a my sme chceli Radičovú?! 2: Máš pravdu…
  Alue má pravdu, o chvíľku z teba niekto urobí rasistku. A pritom ľudia sa chcú len brániť. Ale keď sa MOSLIMOVIA, správajú ako rasisti, tak všetci pekne čušia. Všimli ste si niekedy, že len bielych vyhlasujú za rasistov? No počuli ste niekedy, žeby niekto niekedy povedal na nejaké napríklad černocha, že je rasista voči bielym? Ani ja..

 9. Jen víc takových dobrých zpráv jako přišly ze Švýcarska, jen víc takových, jako je Geert Wilders, zarazit nekontrolovanou imigraci a pozitivní diskriminaci nepůvodního obyvatelstva, zakázat zločinnou eurounijní  multikulturalistickou ideologii a máme ještě šanci. V opačném případě nás čeká občanská válka, kdy celá Evropa bude hořet a potečou potoky krve, jako v devadesátých letech Jugoslávii 🙁

 10. [10]: mas pravdu, pritom rasistickych cernochu je az az! Jde o to, ze bila rasa je dominanti (vlastne, je jeste porad dominantni pri tom poctu aziatu?:D), tudiz vzdycky to, ceho je mene, je automaticky utlacovano a ti, kterych je vic jsou ti spatni, protoze oni maji vetsi silu a moznosti aby nebyli diskriminovani.. je to strasna blbost..

 11. Všechna náboženství, zakládající si na materiálních výdobytcích, slepé úctě a hloupým pravidlům, bych zrušil. Včetně křesťanství. Ať si každý věří, v co chce, ale neobtěžuje mě kvůli tomu svými pravidly.

 12. [14]: Tak to jsi docela přestřelil. Timto zrusenim náboženství by ses bezvadne zapasoval do myšlenky role Aleše v příběhu ;). "Mě to vadí, zruším to všem!"

 13. [12]: Alebo sa to možno len tak javí, že je bielych najviac. Keď dojdeš napr. do Tokia, bielych je sem – tam. V Londýne je ale šikmookých až až. Oni sú všade roztrúsení po svete, hovorím teraz o všetkých rasách a keby sa dali všetci na kopu, asi by sme boli prekvapení….

  [14]: A čo keby ty si bol napr. kresťan a zrazu by ti chceli zrušiť všetky tvoje kostoly a kňazov? To by sa ti nepáčilo. Podľa mňa by sa moslimovia mali len pekne držať vo svojich krajinkách a nestavať si mešitové mestečká v cudzích krajinách s inými náboženstvami.

 14. [16]: no prave, podle me uz bila rasa davno dominantni neni.. ale zase ma ty dominanntni moznosti a o tom to je. Ale co, treba to dopadne jako ve filmu 2012 a na svete budou sami cernosi 😀

  Hlavni problem muslimu je ten, ze u nich clovek musi dodrzovat jejich zakony, ale oni to same v jinych statech nedelaji. Moje znama byla dva roky v Soudske Arabii. Samozrejme chodila v 50stupnovem vedru zahalena v cerne, nesmela se malovat, pit alkohol, dokonce si tam i nasla kluka, se kterym samozrejme delali vselico, krome sexu. Proste nesmi. Kdyby ale nejaky muslim ze Saudie byl dva roky v CR, myslite ze by se uplne stejne prizpusoboval? To bych chtela videt..

 15. Veľmi dobrá rozprávka, až na to že tam nevyhrajú tí dobrí. Ale myslím že moslimov nestačí vyhnať z Európy, treba aj regulovať počet ich obyvateľstva v Ázii. Pri ich pôrodnosti ich púšte dlho neuživia a budú musieť emigrovať aj keby nechceli. Síce o islame veľa neviem ale myslím že vďaka náboženstvu moslimovia ani nemôžu byť tolerantní (ako cirkevná verzia kresťanstva). A ak sa proti moslimom nezačne nič robiť, tak si môžem rovno kúpiť pozemok na Svalbarde.

 16. [16]: A proč nehlásáš taky proti křesťanství? To se stále snaží někde vnucovat, třeba v Africe.

  Když jsi tak benevolentní, tak tedy neomezuj muslimy, oni mají právo věřit v Alláha stejně jako křesťani v Boha, včetně všeho kolem.

 17. [20]: Náboženství nejde zrušit, ale církve to už je jiná. Nikdy jsem nechápala, proč bůh, ať už jakýkoli, vyžaduje po lidech nějaká pravidla. On sám je přece všemocný tak k čemu potřebuje, aby se mu lidi klaněli? A to ještě podle složitých pravidel?

 18. Máš recht! Ustupovat muslimům není dobrá věc… je to skutečná hrozba, za kterou není jen stavba mešit a povinnost pro ženy chodit zahalené. Práva a rovnost žen, za kterou ženy léta a těžce bojovaly bude s postupem muslimské kultury slábnout a za nějaký ten rok bude pro maldou slečnu nemožné studovat střední natožpak vysokou školu, volit a vůbec zasahovat do věcí veřejných a co je největší absurfita, nebude smět ani k doktorovi, protože je nepřípustné, aby cizí muž spatřil její poodhalené tělo nebo se ho nedej bože dotknul!
  A z toho mám největší strach já osobně. Nevadí mi zahalené dívky v metru, nevadí mi nakonec ani ta mešita. Co mi vadí je zasahování do evropských mravů a zvyků.. je jen otázkou času, kdy začnou ,,přerovnávat" politiku a zabíjet ateisty na potkání, jako za druhé světové směli Němci zabíjet Židy na ulci, pro lepší míření jim na srdce umístily Davidovu hvězdu.. je to děsný, ale ta hrůza je rok od roku blíž. Když  Evropané včas neukáží svá ramena, budou i z českých holek služky a děvky svých manžílků – vždyť to je středověk!!!!

 19. Tvrdě jsme si vybojovali demokracii. Je tomu 20 let. A pak přijde listabonká smlouva, demokracii nám seberou, nastolí diktaturu a světu budou vládnoutmuslimové, kteří si buď někoho přidají na svou stranu nebo ho zabijou… Kdo by se těšil? A nedivila bych se kdyby se to stalo v roce 2012, že? 🙂

 20. [20]: jezis ale tady nikdo neumezuje viru muslimu proboha! Ten jejich Allah je totiz uplne ten stejny buh jako krestansky! Krestanstvi a islam ma spolecneho strasne moc.. jde o ty projevy viry! O to, ze oni jsou mentalitou proste jinde (uz jsme zminovala to ze veri ze Koran spadl z nebe, doslova), jsou tam, kde bylo krestanstvi na prelovmu stredoveku a renesance, kdy zacala reformace, posleze zase kontreformace a tahlo se to pak jeste dalsich x let a nekde bohuzel tahne dodnes. V Evrope a USe, kam se muslimove tolik zenou je ale Krestanstvi proste uplne jinde nez jejich Islam, v tom je rpave tne problem. A znovu opakuju, ze kdzy uz nekdo chce pouzivat zla krestanstvi jako argument, bel by to brat rpedevsim jako moznost poucit se z chyb z historie, ne jen plkat o tom, jak by vsechna nabozenstvi zrusil…

  [21]: ja prave chtela uz i napsat, ze bych nerusila nabozenstvi ale cirkve, bo v tom je velky rozdil, ale rikala jsem si, ze se uz nebudu zase poustet do diskuze o krestanstvi.. no, a stejne je to tady 😀

  btw, ta pravidla o kterych pises (a ja to pisu uz asi podesate), jsou snad u kazdeho vetsiho svetoveho nabozenstvi (a u sekt jakbysmet) a vetsinou vychazeji z toho, ze jsou dana od Boha (nebo proroka jakehosi), nevymysli je cirkev, ta je pouze aplikuje v realnem zivote 😉

 21. [20]: V tom máš pravdu, ani kresťanstvo a neviem či vôbec nejaké náboženstvo je také "dobré" ako hlása a nevnucuje sa ostatným. Cirkev podľa mňa nie je žiadna výhra. Ak už ťa k sebe stiahnu, je to pre teba dosť blbé. A je jedno, ktorá to je. Veď viem, čo predsa robili s mojou babkou…

  Neobmedzujem moslimov! Nech si v Allaha veria, nech si zahaľujú ženy a neviem čo všetko ešte robia, ale nech sa netlačia do krajín, kde ľudia uctievajú iné náboženstvo. A ešte sa potom čudujú, keď im proste nedovolia si tie svoje mešity postaviť a robia okolo toho drámu.

 22. to si mi připomněla jeden článek… Mám na blogu video, ae shrnu to – podle statistik, průzkumů a předpokladů do roku 2050 Evropu ovládnou muslimové – rodí se jich víc než nás, Evropanů, a tak nemají práci, peníze ani kde spát – nové stěhování národů… v Británii je 500 křesťanských kostelů změnilo na mešity…jsem schopná respektovat jakékoli náboženství, ale doufám, že se nedožiju toho, až naše krásná země bude zamořena muslimy…

 23. Skvělý článek. Nemyslím, že jsem nějak zvlášť xenofobní, ale muslimové velice často překračují hranici naší osobní svobody. Stačí si jen přečíst knihy muslimek nebo Evropanek, které se vdaly za muslima… Člověku to otevře oči a začne se na ně dívat trochu jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.