O sockách a o štěstí

Socka. Sociál. Sociální případ. Když jsem byla na základce, patřilo tohle slovo k nejčastějším urážkám – častovali jsme jím děcka, která chodila v nemoderním, odřeném oblečení, děcka, která neměla zrovna nejnovější pouzdro ani aktovku. A později jsem se do tohodle označení dostala i já, protože jsem měla starý mobil a oblečení od ťongů, nikoli z kenvela.
Jojo, zlaté základkové časy, kdy jsme si ještě mysleli, že celý svět se točí jen kolem toho, kdo má lepší počítač a novější kolo. O to víc mě překvapilo, jak často se tohle slovo používá i mezi dospělými uživateli internetu. Měla jsem za to, že ze základní školy jsme už všichni vyrostli a materiální statky už pro nás neznamenají všechno. To, že se sockami ohání slavný Radovan Kaluža asi nikoho nepřekvapí, ale v posledních pár týdnech jsem se setkala s tím, že sockami nepohrdají jen namyšlení podnikatelé. Čím to? A kdo je to vlasně ta „socka“?

Vzhledem k tomu, že se jedná o slangové slovo, do wikipedie tentokrát nezabrousím a pokusím se stvořit vlastní definici. Moje představa socky je bezdomovec – člověk, co je špinavý, smrdí, má roztrhané oblečení, nemá kde spát, jídlo vytahuje z popelnic. Ale bohužel, moje soukromá definice leží na jedné straně spektra, ale hodně lidí, hlavně z řad mládeže, má pocit, že socka je každý, kdo nemá nejnovější oblečení, mobil, líčidla etc. – povídání o základce o pár odstavců výše je de facto tím stejným výčtem.
Mezi těmito dvěma extrémy můžeme najít průměrnou socku, tedy člověka, který je tak někde mezi. Jaký je? Asi bude hodně chudý, nemá nejnovější oblečení, nakupuje veškeré jídlo z oddělení „tesco kvality“ a doma na zdech mu visí zažloutlé tapety ještě po babičce.
Takže si můžeme vydělit pár výrazů, které socku vystihují – zastaralost, resp. nemodernost, nekvalita, chudoba.
Možná se v definici mýlím. Možná by někdo z vás přinesl přesnější. Ale snad to pro účely článku postačí. A jaký je jeho účel? Nechci jen rozmazávat to, kdo je a kdo není socka, protože podle mě si tento urážlivý výraz nezaslouží ani ten nejposlednější bezdomovec z hlavasu. Chci se spíš zamyslet nad tím, proč někteří tohle slovo používají a myslí si, že když na někoho ukážou prstem a řvou „sooockaaa, sooockaaa“, tak mu dokazují, že nad ním mají navrch.
Že tomuhle světu vládne hmota víme všichni – stačí se kouknout z okna na domy, na auta, na oblohu zašedlou od kouře z továren. Stačí se mrknout na pár minut na televizi a už běží reklamy na věci, které „fakt nutně potřebujete“. A tak asi nikoho nepřekvapí, proč mají lidi potřebu poměřovat se co do velikosti a mohutnosti věcí, které vlastní. Označení socka je už pak jen výsledkem tohoto procesu.
Vždycky, když někdo takový přijde (magistrem Kalužou počínaje a diskutéry na facebooku a blogu konče), musím se v duchu pousmát, protože si vzpomenu na větu, kterou jsem kdysi někde četla a navždycky ve mě zůstala: Bohatý není ten, kdo má nejvíce, ale ten, kdo potřebuje nejméně.
Ke štěstí prostě není třeba nejdražší káva za pětikilo, dovolená v Tunisu za dvacet tisíc nebo hadry od Diora. Mnohem větší štěstí se skrývá v očích přátel, od kterých se odráží světlo ohně na dřevárně, kde koluje levné víno, na uhel spálený buřt a kde nakonec všichni usnou po hvězdama.
Štěstí nemusí být v tom honit se a vydělávat majlant, abych si pak mohla udřená ve čtyřiceti pořídit manžela, barák, auto a děti. Ke štěstí vlastně vůbec není potřeba mít kupu peněz – když má člověk střechu nad hlavou, co do pusy a dostatek milujících přátel, tak to bohatě stačí.
Bohužel, dnes to úplně bez chechtáků nejde a na dobré slovo už se dnes dělá málokterá dohoda, ale když si člověk uvědomí, že pravé bohatství není tam někde venku, ale uvnitř něj, tak se svět zdá hned zas o něco přívětivější:)
PS: Na hlavasu v Brně žije jeden takový fousatý zrzavý bezdomovec. Je to strašně fajn a férový chlap. Žije na ulici, žebrá, spí v azyláku nebo pod lepenkovou krabicí. Vždycky když ho potkám, ptám se, jak se mu daří. A on vždycky s úsměvem odpoví: „Kdybych se měl ještě o trošku líp, tak už by to bylo k nevydržení.“ Někteří škarohlídi by si z něj měli vzít příklad.
PPS: Občas i já:)

49 komentáře “O sockách a o štěstí

 1. Moc hezky napsáno. Musím se přiznat k tomu, že v Praze se výraz socka používá i v jiné dimenzi. Jezdím do práce MHD, na rozdíl od většiny kolegů, kteří jezdí autem a dost často slýchám: "Tys zase jela sockou?" Jo, jezdím sockou.
  Dnešní společnost je konzumní a mně je moc smutno z toho, že úspěch a "kvalita" lidí, je hodnocena jejich majetkem.

 2. [1]: Tak to ježdění souckou jendou parádně setřelo (z mého pohledu) jednoho strašně egoistického povýšeného kolegu. On vezl z přednášky na kolej spolubydlící, mě ne. (Proč asi že.) No já jela tramvají, oni autem. Vyjeli ve stejnou chvíli. Já si ještě vyskočila v půlce cesty nakoupit večeři. A na koleji jsem byla asi o dvě minuty dřív. Nemusím říkat, že díky studenstské slevě a předplatenému jsem utratila za rychlejší cestu mnohem míň než oni dva projeli tím jeho luxusním autem. Takže socka očividně vede 😀

 3. Na Hlavasu v Brně? Vousatý bezdomovec? Hele, možná vím, kterého myslíš, jestli je to ten, co si tak rád vyspává na těch zastřešených lavičkách.

  Smutné je, že mnohdy jsou největšími "sockami" vyloženě tvůrčí lidé. Mnozí umělci, nebo vědci v základním výzkumu… a na druhé straně lidé, kteří tvrdě pracují, třeba v továrnách. 🙁

 4. [3]: Taky jezdím po Práglu sockou, ale rychlejší je to jen někde, existují místa, kam se člověk autem dostane za 15 minut a MHDéčkem se dvěma přestupy za 50, a to nepřeháním 🙂

  Naštěstí mám okolo sebe samé rozumné lidí, někteří sice nakupují ve značkových obchodech, skrz prsty na nás, co nedáme na ťongy dopustit, ale nekoukají 🙂

 5. U nás se říká i meziměstským busům socka :-).
  A k lidem sockám musím říct, že ne vždy je to hanlivé označení. Socky jsou lidé, kteří čekají v určený datum před poštou na "socky" (sociální dávky). Takové malé pracovní označení, ale oni by to asi nepochopili.

 6. hele toho pána z nádraží asi znám! jednou jsem s ním jel vlakem z vyškova (měl jsem jízdenku pro dva) a fakt jsme si dobře popovídali, zajímavej člověk to je

 7. Omlouvám se, sice jsem tady už nechtěla rozházet prach, ale Tvoje myšlenkový pochody mě skoro až dojímají.
  Ne, jsi úplně vedle. Pravý význam pojmu "socka" v moderním slangu označuje člověka, který se fláká, nechce pracovat, vymýšlí si kdejaké alibistické výklady aby mohl co nejčastěji sedět doma u počítače (nebo na náměstí) a nic nedělat (a nejlíp ještě pokud volí ČSSD a ještě nejlíp, pokud bude závidět jiným majetným, ale sám proto, aby podobné výhody měl také, neudělá vůbec nic, ale to je taková generalizace). S mobily, auty či jakoukoli hmotou to nemá vůbec nic společného (já sama také auto nevlastním, mobil mám starší typ, jelikož kdysi u mobilů vydržely déle baterky, což je pro mě to nejvíc potřebné, a za socku by mě nikdy nikdo neoznačil).
  Proto tě tak někteří také nazývají. Už chápeš? ;)))

  PS: moc se mi líbila diskuze u předešlého článku, zvláště jak si ji ukončila. Potvrdilo mi to další domněnky :)))

 8. Já si, jako socku předatvuju osobně dospělého člověka, co nemaká, přiživuje se na státu, i když by nemusel a nedbá na to, jak vypadá, chlastá a co den sedí v nejlepvnější hospodě.To je podle mě obraz dnešních sociálů.Osobně jsem patřívala ke školním sockám na základce a nejspíš i teď, jen na střední nikdo neřeší že nakupuju c sekáčích nebo internetových obchodech.Všem to bylo fuk.A teď po střední je mi to taky fuk, nohodlám totiž skončit v sordě lidí, co žijí ze státních peněz, protože nehodlají hnout zadkem…

 9. [8]: ehm, někteří lidi mě nazývají sockou, protože se jako socka nazývají lidi, co nechtějí pracovat, volí čssd a vymýšlí si alibistický výmluvy, aby se mohli válet doma? Kruciš, nějak to nepobírám, když tuhle stranu nevolím, pracuju a kromě blogování u počítače netrávím skoro žádný čas:D:D:D

 10. [8]: máš-li na mysli debatu o čajovně, pak jsem ji ukončila proto, aby se zbytečně neplýtvalo slovy. Argumentující slečna má v oblibě mi vyčítat pořád dokolečka věci, za které si může sama a mě to už po těch měsících nebaví poslouchat. Mysli si o tom, co chceš:)

 11. [1]: jak se může nazývat mhd socka? To mi přijde ujetý, než projedeš Brno autem, tak si vysedíš v sedadle důlek, ale šalinou je to raz dva. Nehledě na to, že ti, co jezdí mhdčkem šetří životní prostředí mnohem víc, než smradlavci v autech

 12. Dávno je jasné, žo bohatství nespočívá v penězích.

  Slovo socka stejně tak jako "čórka" se mi hnusí jako nadávka, nebo pro běžnou mluvu. A přesně tak, u nás na ákladce to slyšíme každou chvilku. Naštěstí ale už dávno nejsme ve fázi, kdy se někomu posmíváme za to, jaké a odkaď má hadry atd.
  jednou na ájině se mě někdo ptal, jak se řeknou ponožky (socks) a ze mě omylem vypadlo "socky," tak od té doby to ze srandy používám. 🙂

  [5]: my jako rodina auto nemáme, páč v Praze je nám docela na houby. No jednou jsem někde půjčili, když jsem měli jet na Slovensko za famílií a z Hradčanské k nám k baráku to trvá MHDéčkem 15 minut i v pátek, zato autem jel táta hodinu. 🙂
  takže fakt záleží na tom, kdy a kde.

 13. Vidím, že jsi taky jedna z těch, kdo odhalili, že být oblíbený už neznamená něco umět, ale něco mít. Taky sice spadám do věkové kategorie základky, ale jsem na gymnáziu, kde jsem (naivně) očekávala, že lidé mají něco v hlavě.
  Nemají. Jsou povrchní a materialističtí, ještě k tomu namyšlenější, než je zdrávo, protože chodí na gympl, takže jsou "elita" (pěkná blbost, všichni jsme si rovni…i když jak čtu předchozí řádky svého komentáře, taky si připadám namyšlená). Já se ve společnosti řadím do kategorie "póvl". To je podle mě podobné jako socka, ale socky si lidé všímají(i když ne zrovna v dobrém smyslu), kdežto póvl naprosto ignorují, protože jim nestojí ani za to posmívání. Mimochodem jsem ráda, že jsem konečně našla někoho, kdo má taky nematerialistické názory ^_^

 14. U nás sa zvykli za socky označovať tí, ktorí od ostatných "žobrali" cigarety, trávu, pivo alebo rovno peniaze, alebo tí, ktorí sa stále s najväčšou radosťou nechávali pozývať kamošmi…Jednoducho takí, ktorí využívali ostatných a sami nikdy ničím neprispeli. 😀  
  A samozrejme s článkom súhlasím, ale aj ke´d s tebou bude súhlasiť tu na blogu každý, realita je o dosť iná, čo je vážne škoda…no jo…samozrejme, ja som tiež niekedy dosť povrchná a materialistická, ale vždy s rozumom a zmyslom nakúpiť čo najviac za čo najmenej 😀

 15. Znal jsem jednoho bezdomovce, který přespával u supermarketu a  jak tak stál celý den u vchodu, tak začal jen tak ze zábavy uklízet košíky a vozit je dovnitř. Týden, dva, tři….., nedávno jsem ho potkal, uklízí a vozí košíky – jako zaměstnanec supermarketu. Nikdy bych mu neřekl že je socka.A má u mě obrovský obdiv!

 16. moje představa socky vůbec není o těch věcech, co má nemoderní atd- spíš o tom nemakání, flákání s a sociopatologických jevech 🙂
  No a pak MHD se běžně říká socka, hlavně v Praze. True story 😉

 17. A co nam o slove socka povi Slovnik nespisovne cestiny:
  1. hanl. nemajetný člověk, vznikl zkráceně z pojmu sociální případ;
  2. městská hromadná doprava;
  Sockovat – zebrat, snazit se neco vymamit od znamych, podobne jako "socit".

  Vydani je z roku 2006, takze predpokladam, ze vyznam slova se za poslednich 5 let rozsiril. Osobne tohle slovo pouzivam casto, nikoli v pejorativnim vyznamu, nybrz ironicky a vetsinou ve vztahu ke sve vlastni osobe – Protoze si do hospody nosim svou vlastni vodu, nebot ne vsude mi nabidnou "kohouticu" a protoze po ostatnich dojidam jidlo, kdyz uz nechteji – jo v tomhle jsem socka a je to sranda, vsichni to o me vedi a smeji se tomu. Na druhou stranu si vozim prdel v pomerne solidnim aute, nebojim se utratit penize za lyze a kvalitni spotrebice do kuchyne, dopravam svymu psovi granule superpremiove kvality a sobe podobne kvalitni potraviny. Nikdy bych nekoupila nic u vietnamcu – ne proto,ze je to levne, ale proto ze to neni kvalitni a navic vietnamske trznice przni nas ekonomickej system,takze nakupuju pokud mozno ceske vyrobky, nedam dopustit na sekace a co muzu, to si udelam sama. Nenosim rifle s napisem Replay na prdeli, nenosim tricko, co ma pres kozy DC, ROXY nebo nedej boze GUESS a to ze me dela v ocich tech, co to nosi, socku. A v tomto smyslu jsem na tohle oznaceni z jejich strany hrda. Pac oni jsou pro me taky socky – dusevni.

 18. [24]:wow, tys to vystihla krásně, stěmi duševními sockami a relaitivitou sockovsktví. jsem taky "socka" v podobném ohledu jako ty. A piju zásadně kohouticu :))

 19. Když už si bereš do huby "tu slečnu" tak by mě zajímalo za jakou věc, co ti vyčítám si můžu sama? Jak už jsem podotýkala v minulé debatě, tak jsem nepsala s úmyslem tě špinit.Jen jsem napsala že jsi do provozu čajky nedala ani korunu, proto si myslíš jak je to výdělečná činost. A jak si psala že sme o tobě s horsetem říkali že seš pi… a v čajce nebudeš dělat, to zčásti pravda taky není, jak jistě sama víš horset sprostě nemluví a já jsem tak maximálně řekla, že tě nemám ráda a nechci tam s tebou mít nic společnýho, tudíž z toho všeho je jen pravda to, že tě tam nechcem. A že jsem od té čajky dala ruce pryč, tak proto že jsem chodila na rozdíl od tebe každý den do práce.
  A je strašně jednoduché ukončit diskuzi, když má vyjít pravda najevo.

 20. [24]: škoda, že tu není tlačítko "to se mi líbí" protože to bych asi zmáčkla na tvůj příspěvek:)

  [26]: víš, proč byla ta debata ukončená? proto, abychom se k ní už nevraceli:) Pravda je totiž taková, že kdybyste si s Horsetem nechtěli všecko udělat sami, mohli jsme vám půlku z těch věcí s klidem zaplatit a pořád bychom na čajce s mamutem vydělali:) že jste všechno chtěli dělat sami a pak brečíte, že vám to nevydělává, je vaše chyba, ne moje, ne Mamutova;)

 21. [27]: Aha, takže jak jsem předpokládala, Ty jsi toho u te Tvé čajovny zase tolik neudělala (viz. "Pravda je totiž taková, že kdybyste si s Horsetem nechtěli všecko udělat sami" a "že jste všechno chtěli dělat sami"), ale hrát si na to, že jsi její spoluautorkou, to Ti jde. A kde jsou ti Tví přátele, se kterými jsi to dělala?:))
  Já jen vážně pořád nechápu, že Ti to tady lidi vážně ještě žerou… ale co, vrána k vráně sedá :)))

  Pokud jde o téma, nemusíš volit ČSSD, ale pro mě socka jsi. Ale Tobě je to samozřejmě úplně, ale úplně jedno :))

 22. My jsme tu čajku chtěli dělat jenom s Mamutem, ty ses pak začla ozývat až už bylo všechno zařízený že je to i tvoje. Mamut do toho něco investoval, takže na něj nemám půl slova. A hlavně prosím nepiš nic o tom, že jsi o tom nevěděla, neměla čas, atd, prostě mám názor takovej že se jen vozíš s ostatními a sama děláš prd. A Horset nebrečel nad tím že to nevydělávalo, to jsem říkala já, my jsme dva lidi a máme každej jiný názory,tak tak nás prosím nespojuj do jednoho a Horseta si pořád neber huby. Děkuji

 23. Já naprosto souhlasím s komentářem č. 25.
  PS: Holky, ne že bych se vám chtěla plést do vašeho sporu, protože toho o něm moc nevím,a ani to není moje věc, ale myslím si, že Lúmenn to vystihla přesně. Přijde mi trapné, pořád se v tom rýpat a psát stokrát dokola stejné věci. Přeji hodně štěstí.

 24. [29]: hm, mám takovej dojem, že jsme každej dělali úplně na jiným projektu:D Zeptej se Mamuta, jak to bylo, když mi tolik nevěříš:) Fakt mě štve, že tu píšeš sračky a někteří lidi to pak berou jako pravdu;)

 25. [32]: Tenhle spor asi nikdo jinej, než pár zainteresovanejch lidí nemůže posoudit, protože do toho nevidí. Je docela nechtěnou ironií název článku Hop a je tu dívčí Válka

 26. Milá Lúmennko, mě spíš přijde že žiješ v úplně jiným světě v reálu a tady na blogu píšeš něco co sis vysnila. Zkus nad tím zapřemýšlet kdo píše sračky. Nic, vidím že nemá cenu se s tebou vůbec bavit. máš svou pravdu a nikdo ti ji nevyvrátí.

 27. [34]: Dovolím si mírně zareagovat – no a není snění krásné? A ani nevíš jak to člověka někdy uvolní, když může napsat nějaké sračky… (Čímž nechci říci, že Lúmennka sračky píše, právě naopak, všechny mnou zatím přečtené články jsou vtipné, inteligentní, no prostě kouzelné.)

 28. Ano, jsou to kouzelné řeči, ale když si je přečte člověk, který ví, jak to ve skutečnosti je, tak to pro něj už není krásná pohádka ale prachsprosté tlachaní. Ale tím už končím přispíváním do pohádkové knihy. Omlouvám se těm, kterým jsem pokazila potěšení ze čtení těchto povídek. A hlavně autorce, že jsem opět rozervala již zahojené rány.
  PS: stejně by se rozervaly, páč byly zašity hodně narychlo a ne moc důkladně.

 29. Zkuste si na netu najít články o ekonomické definici střední třídy a pochopíte, že socky jsme v podstatě všichni… 😉

 30. Představu socky opravdu nemám, ale když jsem se hlásila na školu na obor sociální činnost. Říkalo se mi: "Jdeš na socku!" Tak fakt nevím.

  [38]: Ano, možná tak nějak.

 31. My jsme nadávali ostatním na základce né kvůli hadrům, ale kvůli stylu muziky. Nějaxem nemohla pochopit, že né všichni musí poslouchat Skůtry, Lunetyk a Kely Femily. Mně říkaj socka kámoši. Né zle, z legrace, neustále něco sockuju, nemám peníze, nemám práci, stát mi žádný peníze nedá a rodiče už vůbec ne. To je socka. Člověk bez prostředků. Nemusím bejt hned bezhazus. Já nevím ale docela bych se hádala – zastaralost – jako sorry, jednou můžu mít super sexy ložnici, ale při prodávání babiččina domu jsem si vybrečela, abych mhla dostat babiččinu zastaralou ložnici )to vybavení), kterou jsem chtela od dětství. |nemodernost? jako sorry podruhý, ale přestože mám svůj styl tíhnu někam mezi hipís a gotik, co je moderního na hipís, co je moderního na goticích? Ani prd.  nemůžeš přece jako socku brát  někoho, kdo nemá moderní hadry, moderní nábytek atd, jak víš, že to ten člověk nemá schválně a není to právě to, co ho činí šťastným??? :o) PS: u nás žije bezdomovec, který má vysokou školu, maturantům píše úkoly a tak celkově rád cestuje, ví toho strašně moc o historii města apod. :o) Takže není bezhaus, jako bezhaus :o)

 32. Tak u nas se "konverskam" rika picusky – pac sou to boty na PI.U, nebot maji okamzite prodrenou podrazku – jak ty z trznice, tak ty original za 1700 😀

 33. [42]: proto si kupuju ty z trznice, za 50kc se mi to este vyplati:D
  …coz me privadi k tomu, ze sem asi taky socka, ale za socku by me kdekdo oznacil i v gladach za 2500, takze kde je to hodnoceni, v cene? spis ve znacce…ale jak tu bylo rozebrano, kazdej to pouziva jinak..ja za socky oznacuju ty otravy, co se ze me pokazdy snazi vytahnout drobaky nebo cigaro a z legrace sama sebe,ci kohokoli jinyho, kdo neco zrovna nema a taha to z kammosu:D

 34. btw jen na okraj, i kdyz mi bude vycitano, ze to s clankem nesouvisi, nicmene debata pod clankem ano. docelas me prekvapila lumenn, ze jsi tu diskuzi u minuleho clanku zablokovala. kdyz se tu vedly naprosto smyslpostradajici debaty s lordem lukasem, to se hlasalo, ze se nic a nikdo blokovat nebo mazat nebude, pak me prekvapuje, ze tohle tak zahy zarazis…to pak vypada vic nez podezrele…netvrdim, ze bych hned verila slecne eve, co napsala, neznam vas ani jednu osobne a do vaseho sporu nevidim, jen mi prijde, ze tim, zes diskuzi s ni uzavrela, ji primo nahravas do karet…ja jsem clovek od prirody skepticky a neverim hned tak necemu co kdo rekne, ale je dobry si precist nazor z druhe strany mince

 35. [44]: máš pravdu, že to nebylo úplně fér, ale Lord byl jenom blbej, Eva lže a lže pořád dokolečka dokola a nemá cenu, aby se debatovalo o tomtéž pořád dokola "je to pravda" "není" "je" "není". A vzhledem k tomu, pokolikáté se tato diskuze vede a že Evču znám osobně a radši to s ní pořeším přímo, tak mi přišla jako nejlepší volba diskuzi stopnout. Nic jsem nevymazala, nikoho neblokovala, jen ukončila diskuzi (která stejně pokračovala pod tímto článkem)

 36. Lumen , tvůj blog jsem objevil před několika dny , ale nad těmi tvými úvahami a zamyšleními … se prostě někdo musí uváženě zamyslet 😀 .. a když se nad tím tak zamyslím , jsem socka taky a nijak mě to neštve ,protože narozdíl od lidí ze třídy když sme jeli z vodackýho víkendu , já jako socka když jsme čekali na autobus jsem si vydělal/vyžebral skoro 200 kč když jsem tak hodinku hrál na kytaru na autobusovým nádraží

 37. Je to skutečně dobře napsaný článek, jinde na internetu se to snad ani nedá najít. Jo a levée zboží se dá nakoupit i jinde a né jen u Větnamců. Ale jo buďte blbý, podporujte vetnamce, ale pak nebrečte, jak se zvyšuje DPH a že není práce.

 38. moc hezký článek :)já osobně neměl se "sockama" nikdy problém…i ten největší bezďák který spí ve křoví a smrdí na sto honů měl někdy někoho rád, i on někoho chránil…v životě mě vždy ojebávali kravaťáci, "podnikatelé" a podobné zrůdy, které umí jen hromadit majetek…bohužel výrazy typu "jsi socka" nebo "jsi míň než hovno" slyším kolem sebe čím dál víc…je to smutné, při tom na dlažbě může skončit každý z nás..měj me to aspoň trochu na paměti 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.