O komunismu, lidské nepoučitelnosti a možnosti volby

Tak tento článek doporučuji přečíst:
Mě osobně teda nadzvedl ze židle. Komunisté, kteří díky hlasům nepoučitelných důchodců a naivních mladých pohodlně sedí v krajských zastupitelstvech, už začali vystrkovat drápky. Jejich poslední prohlášení se týká výuky dějepisu ve školách. Děti se prý učí dějiny jednostranně, doslova „mozky malých dětí budou systematicky hněteny“ a „mozek dětí má být vymyt, lež za lží vsunuta“ – to nemluví o svém pojetí dějepisu „za totáče“, nýbrž o dnešku.
Prý děti nemají mluvit s politickými vězni a už vůbec ne poslouchat nesmysly o vraždění a křivdách, které leží na bedrech komunistů. A korunu tomu dodalo prohlášení, že děti, které se učí o negativitě komunistického režimu, pak inklinují k neonacismu.
Já nevím. Vážně nevím co na to říct. Chtěla bych ty komunisty nakopat do zadku a donutit je, ať se jdou podívat na mého dědečka, ať se podívají do očí tomu starému pánovi, kterému zničili mládí kopáním uranu a zbytek života cejchem vlastizrádce. Ať mu řeknou, že ho jako třiadvacetiletého kluka odsoudili právem a že by to udělali znova, protože to bylo správné. Lidi, kterým se nepříčí zavírat do vězení mladé kluky, co otevřou pusu a řeknou nahlas slovo „demokracie“, nás teď budou poučovat o tom, jak učit dějiny.

Všichni víme, že Češi rychle zapomínají. Ale já, ačkoli jsem zažila jen pár měsíců socialismu jako malé škvrně, mám v dost živé paměti všechny příběhy z lágru, co mi vyprávěl děda a často taky poslouchám to, jak člověk, kterého odvedli z předposledního ročníku právnické fakulty, pak kopal na stavbách a svého syna málem nemohl přihlásit ani vysokou, kvůli nevhodnému třídnímu původu. Nebylo nám ale přece zle, vládli nám pologramotní dělníci, všechno bylo rozkradené, kdo otevřel pusu, tvrdě na to doplatil, a kdo nevstoupil do strany, málokdy se vzmohl na něco víc, než na pomocníka pomocného pomocníka.
Je samozřejmě pravda, že ani dnešní doba není ideální. Politici lžou a kradou, jako to dělali vždycky. I běžní občani totiž lžou a kradou, jenom to nemůžou dělat ze své pozice v tak velkém měřítku. Jací jsme, taková je i vláda. Je to možná vláda hajzlíků a sedmilhářů, možná má hloupé nápady a ještě hloupější vystupování, ale měli jsme možnost si je zvolit a máme možnost je svobodně kritizovat. Kdo si myslí, že to tak není, dám mu číslo na dědu a může se ho zeptat, jak dopadli jeho kamarádi, jejichž „vlastizrada“ neskončila jen u vylepování protestních plakátů.
Pořád fňukáme a tvrdíme, že se máme špatně. Hovno. Hovno říkám, protože se máme líp, než kdy předtím. A kdybychom měli v hlavách něco jiného, než seno a slámu, pak jsme v roce 1989 komunistickou stranu rozpustili a zakázali. Možná to není úplně nejlepší řešení, ale je to určitě lepší, než teď poslouchat ty zapšklé partajníky, jak by po dvaceti letech svobody nejradši novou pětiletku zahájili svým volebním úspěchem. Lidi my se copak nikdy z té minulosti nepoučíme?
Neříkám, že na Západě dělají všechno líp, ale rozhodně vím, jak jsme skončili, když jsme se nechali schramstnout Východem. Musíme si sakra už jednou (a to definitivně) vybrat, jestli Východ nebo Západ. Američani jsou možná hajzlové, Frantíci nás možná zradili a Němci kdysi po naší zemi dupali v holínkách, ale pořád v nich vidím lepší spojence, než v Rusech, kteří se by z nás dřív nebo později svým megalomanstvím udělali takové malé, rozkradené a chudičké Rusko.
Mám-li si vybrat, radši budu mít za barákem americký radar, než ruský tank. Uvědomují si ti odpůrci radaru krásnou paralelu s rokem 1968, kdy se na nás Evropa vykašlala hlavně proto, že by to byl začátek války s Ruskem? Pokud na našem území bude americký radar, situace se obrátí a Rusové si nelajznou otevřený konflikt s Amerikou.
Jo vím, že je tenhle článek sprostý, ale taky vím, že tenhle svět je zkurvenej. A jestli chce náš národ pořád jenom fňukat, tak s tím rozhodně nic neudělá. Lidi se zabíjejí pro kus lesklýho kovu, ideologie jsou matoucí a chyby dělají všichni. Zatím nás dějiny nesemlely, i když k tomu měli příležitostí dost a dost. A jestli nechcem, aby tu jednou ruský dědula poklepával do zmrzlé země a říkal : „Jo jo, tady kdysi bývaly Čechy.“, tak se musíme sebrat, přestat se vykrucovat a zařvat na Západ: „Jsme s váma hoši.“
Z minulosti se můžeme poučit, kolikrát jsme udělali blbost. Nejde o zradu velkých bratrů, jde o naši uprděnost, že jsme nezvládli k jednacímu stolu dojít a říct, my jsme Češi a s náma nikdo zametat nebude. A tohle už se nesmí opakovat! Jenomže my jsme se nepoučili a pořád šilháme po komunistech, protože ti všechno vyřešili za nás, a my malí lidičkové se nemuseli starat o nic. Zameteme jejich zločiny pod koberec a s úklonkou pozveme soudruhy zase zpátky, však ono se to všecko nějak srovná.
Jo srovná, ale americkou raketou se zemí. Tak otevřme oči a bojujme dokud můžeme. Na výběr není dobrá a špatná strana. Je jenom hodně špatná a míň špatná. A všichni víme, která je která. A už pan Churchill říkal, že demokracie je ze všech špatných způsobů vládnutí ten nejlepší. A my jsme ji chtěli, tak se podle toho sakra začněme chovat. Po dvaceti letech by bylo pomalu na čase.

9 komentáře “O komunismu, lidské nepoučitelnosti a možnosti volby

 1. Zdravím, zavítal jsem sem poprvé a mile mne návštěva překvapila. I dnes jsou lidé, kteří myslí a chtějí být slyšet. Komunistická umíněnost není žádná novinka, ale tohle opravdu může být ten pověstný drápek. Okamžitě jsem si vzpomněl na pana Grebeníčka, který řekl, že jeho otec nikdy žádné zločiny nepáchal a že naprosto stojí za vším, co kdy udělal (prokázané mučení žen mlácením rozžhaveným železem přes genitálie je asi v pořádku…). Kdysi někdo řekl, že kdo není v mládí komunistou, je nespolečenský, a kdo je v dospělosti komunistou, je hloupý. To bylo v dobách, kdy komunismus nebyl ještě přezkoušen historií, dnes je hloupý každý komunista.

  Opravdu mě chování komančů štve, popírání faktů je a vždy bylo jejich politikou…

  Dotýkáš se tady mnoha zajímavých témat, tak jenom některé okomentuji, protože jinak by se komentář nedal číst kvůli rozsahu. 🙂

  Takže k radaru: Lidi, co jsou proti radaru nechápu ani v té nejmenší souvislosti, protože chtěli spojení se západem v podobě NATO, navíc jsme my, češi (záměrně píši malé písmeno), spojencem Ameriky a jako takoví bychom se měli tak chovat.

  1968: Vykašlali se na nás a měli k tomu dobrý důvod, protože jenom na našem území bylo tolik raket, že by dokázaly několikrát zničit zeměkouli, jenže abychom byli objektivní, musíme si taky přiznat, že to nebylo poprvé, co se na nás Evropa vykašlala. Rok 1938 a Mnichovská dohoda. Přetržení spojeneckých vazeb na Francii a Anglii bylo určitě nezasloužené a beru to dodnes jako obrovskou křivdu.

  Srovnání se s minulostí: Tady opšt souhlasím všemi deseti, protože to je něco, co už musíme dlouho udělat, jelikož opravdu trpíme komunistickým komplexem a to já osobně nechápu. Proč mají u nás komunisti 15% a na Slovensku necelé 2%?! Proč, sakra proč?! To jsme takoví idioti?! Zjevně asi ano.

 2. k tomu radaru.. taky moc nechapu lidi, kteri jsou proti, Americani s Cechama aspon an tohle tema dikutujou.. az sme budou chtit neco takove dat Rusaci, nebudou se nikoho na nic ptat..

  jo, Evropa se na Cechy vykaslala, ale neni tajemstvim, ze Cesi se v dobe Svazu meli nejlip (i za IISV), narozdil treba od Polaku, Litvinu, Madaru.. proto se k tomu Cesi porad vraceji, obecne se jim nevedlo az tak hrozne a o tech hnusnych vecech se nevedelo, ze (a dodnes plati pro idioty – co neznam, to neexistuje). Stredni Evropa ma tu smulu, ze je ve stredu, mezi dvema detma co se perou o jedno lizatko..

  zbytek snad ani neni potreba komentovat..

 3. Je krásné slyšet, že Češi na tom nebyli až tak zle (za 1. republiky jsme byli 9. nejvyspělejší země světa), bohužel pro nás dnes to byli Češi, ne češi, jak si troufám je nazývat dnes…

 4. V mezivalecnem obdobi se vsichni snazili neceho dosahnout, vlastniho kraje, vlady, hlavne svobody. Padla monarchie, velmoce, mohlo se resit otazku hranic, autonomie. To cloveku doda nadeji a hlavne silu. Bohuzel moc dlouho nevydrzela.. a co si budeme povidat, cesky narod neni zrovna z tech nejbojovnejsich.. nejlip se meli prave proto, ze umeli lezt velmocem do zadku a narozdil od jinych slabsich evropskych narodu vzdavali boj po prvni prohre.. dnes to neni jinak, akorat ze mame vsichni to stesti, ze mame (snad) valky za sebou.. neni to otazka Cechu nebo cechu, spis otazka tuposti, ktera pretrva veky a je uplne jedno zda je nejaka valka ci ne.. ono totiz dnesni silne staty moc dobre vi jak na cesky narod, uz prave proto, ze neni schopny se poucit. V dobe komunismu chteli do USA, ted kdyz chce USA sem, chce zpatky do komunismu. Budme radi i za blbeho Topolanka..

 5. onnea, Michal: s oběma se nedá než souhlasit, ale myslím, že Michal má pravdu v tom, že byla doba, kdy jsme byli vážně Češi a měli jsme být na co hrdí. Ale naše slabošství a nechuť bojovat s komunisty dokud to ještě šlo, z nás udělalo čechy…a jenom horko těžko si budujeme aspoň jakous takous hrdost. Že si ji dokazujeme pálením vlajek EU a odmítáním radaru je už ale něco jiného..:(

 6. Já nechápu, že tolik lidí pořád volí komunisty! Starší lidi to přece sami zažili a ví, čeho všeho jsou komunisti schopní. A my mladší, co jsme se narodili až po pádu komunismu, se o tom přece učíme ve škole, a v televizi je o tom nespočet dokumentů. Tak proč je lidi pořád sakra volí??? Proč chtějí dělat za minulostí tlustou čáru a tvářit že se nikdy nic nestalo?? Jestli to takhle půjde dál tak jednou dopadnem hodně špatně a budou se opakovat takový události jako v roce 1968… A pak si teprve možná Češi uvědomí, že komunisti jsou pořád hajzlové, stejně jako dřív…

 7. onnea: S tou první republikou to není až tak docela pravda, protože my BYLI bojovným národem. Chtělo se nám dělat a byli jsme opravdu hrdí na svou samostatnost, nebylo to lezení velmocem do zadku. Například po Mnichově se ohromné množství dobrovolníků hlásilo do armády, chtěli jsme bojovat, ne že ne. 2 mobilizace o tom svědčí dost jasně. Dokonce se zahraniční experti shodli, že bychom desetinásobně silnějšímu Německu odolávali téměř rok, protože jsme měli velmi vysokou morálku v armádě a nikdy bychom se nevzdali.

 8. Myslím, že náš hlavní problém je v tom, že neustále potřebujeme nějakou oporu.
  Proč se nedokážeme najo národ rozhodovat a řídit sami? Proč musíme pořát koukat na nějakou světovou stranu? Nejdřív východ, teď západ… A až se na nás Amíci vykašlou, tak se s váma vsadím, že budeme koukat pro změnu na sever.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.