Nevěřit, pochybovat, zakrnět?

O lidském pokolení , které s páskou přes oči prochází dějinami.

Antické Řecko, pár století před naším letopočtem: Ale pánové, seriózní vědec přece ví, že maličké částečky, které někteří bláhovci nazývají atomy, nemohou existovat! Nic tak malého, co by člověk nespatřil na této zemi není!Středověká Evropa, třinácté století: Kulatá? Země a kulatá? Každý přece dobře ví, že Země je placka, nad níž létají andělé a bdí Stvořitel. Zemi nelze obeplout, na konci světa padá voda z obrovského srázu do nicoty!Novověká Evropa, šestnácté století: Ve středu všeho je Země, kolem níž obíhají ostatní nebeská tělesa. Kdo tvrdí něco jiného, je kacíř a bude upálen!Novověká Evropa, osmnácté století: Nic těžšího než vzduch nemůže vzlétnout, to ví každý, kdo studoval fyziku. Je to nemožné!Moderní svět, počátek 21.století: Staré civilizace neměli znalosti ani v nejmenším podobné našim, byli zaostalí a primitivní.

Mimozemšťané a pozorování UFO jsou výmysly chorých jedinců. Jsou to halucinace, davové psychózy a poruchy přístrojů.

Telepatie, regresní terapie, věštění budoucnosti a léčitelské praktiky jsou podvody a nedosahují žádných výsledků.A teď fakta:
Atomy byly vědecky (za pomoci mikroskopů a matematických a fyzikálních výpočtů) bez možnosti pochybností dokázány ve dvacátém století.
Flotila Fernanda Magallaense (omlouvám se za pravopis) obeplula svět a dokázala tak jeho kulový tvar už v 16.století. Kosmonauti se nikdy při návštěvě vesmíru nezmínili o setkání s Bohem ani anděly.
Z matematických výpočtů, simulací, ale i přímých pozorování vyplývá, že planeta Země v žádném případě není centrem všeho Vesmíru a je to ona, která stejně jako 7 (8?) dalších planet Sluneční soustavy, obíhá okolo mateřské hvězdy Slunce.
Balóny,letadla, vrtulníky a kosmické rakety sestrojené v 19. a 20. století jasně dokazují nesmyslnost této teorie.
A co fakta ke zbývajícím výpovědím? Někteří lidé (a jsou to ti samí, kteří věří, že existuje atom, aniž by ho kdy viděli, kteří věří, že země je kulatá, aniž by ji sami obepluli, kteří věří, že se Země točí okolo Slunce, aniž by rozuměli matematickým a fyzikálním poučkám vysvětlujícím tento jev) odmítají považovat důkazy, které jsou jim předkládány, za hodnověrné. Sochy ve skafandrech? Báje o létajících strojích a atomových zbraních staré tisíce let? Jen alegorie čehosi neznámého. Neidentifikovatelné létající objekty a setkání s bytostmi v nich, které popsali desetitisíce svědků? Jen halucinace, omyly, představy, výmysly. Všechny ty záhadné jevy, jako je předpovídání budoucnosti, léčení dotykem a telepatický přenos myšlenek? Jen snůška podvodů, historek a šarlatánství.
Proč věříme v existenci neviditelného atomu se stejnou neochvějnou jistotou jako v to, že Země obíhá okolo Slunce, Američané kráčeli po Měsíci a na dně moře žijí podivné světélkující ryby, aniž bychom cokoli z toho na vlastní oči viděli, ale jakmile přijde řeč na „ufouny, zaříkávače a energie lidského těla“ náhle cokoli, na co si nemůžeme sáhnout, nemůže ani existovat.
Tahle lidská logika je zarážející. Samozřejmě netvrdím, že nejsem přesvědčena o existenci virů, bakterií, molekul a jiných mikroskopických částic, stejně jako o všech ostatních zmíněných věcech, jen tím vším chci říct, že je nesmysl zavírat oči před pravdou, která je nepohodlná, nepříjemná, možná až děsivá, ale stále je pravdou. Když nepopírám existenci atomu, který jsem nikdy neviděla, proč popírat existenci aury, kterou jsem také neviděla, ale její dokázání je stejně přesvědčivé, jako dokázání existence atomu.
Nevěřím na pohádky, které inteligentním lidem povídají například pánové ze společnosti Sisyfos (česká společnost skeptiků), protože předchůdci těchto pánů, tedy studovaní vědci, jsou autory všech předcházejících mylných výroků, jež jako dogmata balamutily lidi mnohdy celá staletí. Nevěřím ani šarlatánům, kteří rýžují peníze za falešné léčitelské či jiné schopnosti. Jenom nechávám svou mysl otevřenou pro všechny nové poznatky a snažím se poučit z minulosti lidstva, kde nemožné se vždy ukázalo jako proveditelné a v dnešní době třeba naprosto běžné.
Zkuste se taky nesmát knihám o ufo, kruzích v obilí, rei-ki a tarotových kartách. Podívejte se do minulosti, a zjistíte, že o těch, kteří byli ve své době terčem posměchu, se dnes učíme ve školách. Einstein, Freud, Newton, Galilei, DaVinci, Pythagoras a mnozí další pronesli myšlenku, kterou jejich doba nedokázala dostatečně ocenit a uznání se jim dostalo někdy za desítky, někdy až za stovky let.
Snad je tento článek jen zamyšlením po dočtení zajímavé knihy, snad je mojí životní filozofií, ale možná je krokem kupředu, který bude pochopen až po létech. Na závěr si neodpustím citát, na který jsem si při psaní vzpomněla: Kéž získám sílu změnit vše, co mohu změnit. Kéž získám vytrvalost překonat vše, co změnit nemohu. A kéž získám moudrost, abych jedno od druhého rozeznal.

4 komentáře “Nevěřit, pochybovat, zakrnět?

 1. Ahojky.  Máš pěkný blog a když jsem se mrkla do tvého profilu, tak máme asi dost společného – dřevárny, metal, magii, oblíbená místa a blabla. (Mimochodem jseš o dva dny starší než já :-))

  Zkrátka jsem mezi blogery zase našla nějakou podobnou existenci, takže si tě dávám do oblíbených, pokud ti to nevadí….

 2. Díky, to potěší 🙂 určitě nevadí…O dva dny? Takže jsi beran s životní kartou císař? No to potěš koště 😀 Zdraví Lúmennka

 3. Je rozdíl nevěřit něčemu, co se dá prozkoumat nebo vypočítat a něčím založeným pouze na víře, pocitech atd. Většina lidí, co v něcověří, mají svůj důvod. Vyslechnu si názor ostatních, ale vytvořím si svůj.

     UFO? Věřím, že ve vesmíru mohou existovat jiné existence, než lidská na planetě Zemi, ale nezdá se mi pravděpodobné, že si sem lítají prohlédnout naši kulturu tak, aby je viděl jeden člověk a zase odletí…

     O věštění a předpovídání se ani moc rozepisovat nebudu, to jsou jen typy. Někdy můžou vyjít, když člověk zná dotyčného člověka, styl života, způsob jeho uvažování atd, ale tak to nebývá.

     Kapitolou sama o sobě je náboženství. O tom mám malý článeček na blogu.

 4. Jo jo, lidi si vždycky mysleli, že všemu rozumí. Ono je to vlastně o omezenosti lidského myšlení – málokdo je schopen nahlédnout dál, než mu jeho přesvědčení dovoluje. Z historie známe jen pár jedinců, kteří předběhli svou dobu. Zbytek lidstva nikdy nebyl a nebude schopný překročit svůj stín. Ze strachu z neznáma. (Jen naokraj, pokud se zajímáš o UFO mrkni na můj web… v textech mám recenzi na mou knihu…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.